Editörler : E.Kayı Han
04 Aralık 2019 13:43

4B Maaş Artışı

Arkadaşlar herkese selamlar . Sözleşme imzalanır iken belirlenen tutar için bir artış talep edilebilir mi bunu araştırıyorum. Şöyle ki 4b'li personel için dil tazminatı olmadığı sözleşme imzalanmadan önce puana dair belge getirilir ise maaşta değişiklik olabileceği söylendi. Programcı kadrosu şartları arasında dil puanı olan bir kadro ve ben bu puanı kadroya başvurur iken zaten vermiştim her sene bu puanı teslim etmem gerekli mi?Ayrıca +b'li personel için Mevzuatta tavan ücret 6400 tl olarak geçiyor bu kadar olmasa da maaş için kurum bir düzenleme yapabilir mi bilgisi olan var mıdır? Mühendisim ve programcı kadrosunda çalışmaktayım normal mühendis ile aradaki maaş farkı epey fazla.2008 yılına dair bulduğum şu(https://www.icisleri.gov.tr/kurumlar/icisleri.gov.tr/IcSite/personel/Genel/Dosyalar/4_B%20S%C3%B6zle%C5%9Fmeli%20Personel%20%C3%9Ccret%20Tablosu.pdf) yazıda 6 yıldan fazla çalışan ve A,B düzeyi dil puanı olan mühendis için %20 oranında ek ücret verilebileceği yazmakta. Çalıştığım kurumdan ne yazık ki bir bilgi alamıyorum. Bu konuda fikir sahibi olanlar yazabilir ise çok sevinirim.

74hsn74
Memur
04 Aralık 2019 13:57

dil puanına dair belgenin illaki sözleşme imzalanmadan önce verilmesi şart değil. daha sonrada verilebilir. bilgilerin kbs sistemine işlenmesine müteakip bir sonraki ay dil tazminatı alınır.

muhasebeci.dilek
Aday Memur
04 Aralık 2019 14:26

Sözleşmeli personelin dil tazminatı alma hakkı var mı

74hsn74, 4 yıl önce

dil puanına dair belgenin illaki sözleşme imzalanmadan önce verilmesi şart değil. daha sonrada verilebilir. bilgilerin kbs sistemine işlenmesine müteakip bir sonraki ay dil tazminatı alınır.

dinka
Aday Memur
04 Aralık 2019 14:33

4 yıl boyunca kurumum personel daire başkanlığı bana o şekilde olmadığını söyleyerek dil tazminatı vermedi hocam. Sözleşme yapılmadan önce belgeyi getirmem gerektiği sözleşmenin buna göre belirlendiği söylendi. Bordro kontrolü yaptığımda dil tazminatı almadığım gözüküyor. Sözleşme ücretine yansıyıp yansımadığı da yine meçhul.

74hsn74
Memur
04 Aralık 2019 16:01

4b li çalıştırılmasına ilişkin esaslar konulu kanunu bulup dil tazminatı ile ilgili bölümü okutun.

74hsn74
Memur
04 Aralık 2019 16:08

kurumdan kuruma kanunu farklı yorumlamakla alakalı sıkıntılar olabiliyor. idare bunu hangi kanun yada yönetmeliğe dayandırıyorsa size gerekçesiyle birlikte açıklamalı. aksi durumda 4b li çalıştırılmasına ilişkin esaslar gayet açık. idare mahkemesine dava açmanızı tavsiye ederim. geriye dönük eksik ödemeleri tazmin etme hakkınız doğabilir.

74hsn74
Memur
05 Aralık 2019 08:30

kaldı ki sözleşme her sene yenileniyor, sözleşme ücreti her mali yılın başında yeniden belirleniyor. 4yıl boyunca olumlu cevap verilmemesinde art niyet ararım.

dinka
Aday Memur
06 Aralık 2019 13:48

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim hocam. Bir sorum daha olacak yukarıda yazdığım husus ile ilgili maaş belirlenirken tavan ve taban ücret arasında bir tutar olması şartı ile kurum kendisi mi belirlemekte acaba?

74hsn74
Memur
07 Aralık 2019 16:15

rica ederim .hangi kurumda olduğunuzu bilmiyorum ama kurumdan kuruma değişeceğini sanmıyorum. hangi kanuna tabii.seniz 657-4b yada 399 kit) küçük farklılıklar olabilir. 31 aralık 2019 kadar sözleşme ücretinin tavan ücreti 7500 küsurdu yanlış hatırlamıyorsam. bu rakam her yıl kararname ile belirleniyor.

tiger006
Memur
08 Aralık 2019 13:26

Arkadaşlar 4/B li bir personel eşi özel sektörde başka bir ilde çalışıyorsa eş durumundan tayin isteyebilir mi ?
Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi