Editörler : swat3410
15 Mart 2019 20:25

Polis okulu borçlanması hakkında

Merhabalar, yakın zamanda 6 yıllık olacağım. Normal de disiplin cezası olmadan 8 yıl tamamlanırsa 3'ün 1'ne düşülüyor.

E Devlette ''EGM?de Çalışan Kamu Görevlilerinin Kendi Hesabına Fakülte veya Yüksekokulda Okudukları Süreleri Borçlanma Başvurusu ve Takibi'' bölümü var. Buradan 2 yıl Polis Okulumun ödemesini yaptıktan sonra 8 yıllık sayılıp 3'ün 1''ne düşebilir miyim?

Asgari tutar 85 lira civarı çıkıyor, bu tutarı ödemek yeterli olur mu? (85*24 ay misal)

bu şekilde 6 yıllık iken 3-1 ne düşebilir miyim?

Sdtcngz
Şube Müdürü
15 Mart 2019 21:44

Bildiğim kadarıyla olmuyor. Buna dair birçok başlık açılmıştı, emekliliğe etki ettiğini fakat fiili çalışma olarak sayılmadığını yazmıştı arkadaşlar.

Belki ben yanlış okudum ya da hatırlıyorum. Konuya dair arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

cynen
Aday Memur
15 Mart 2019 23:46

o başka konuydu hocam sanki, ödeme yapılmadan tarihin çekilmesiyle ilgili . borçlanma oluyor diye biliyorum ama asgari mi azami tutar mı ödemek gerekir

Sdtcngz, 5 yıl önce

Bildiğim kadarıyla olmuyor. Buna dair birçok başlık açılmıştı, emekliliğe etki ettiğini fakat fiili çalışma olarak sayılmadığını yazmıştı arkadaşlar.

Belki ben yanlış okudum ya da hatırlıyorum. Konuya dair arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim.

galipb
Aday Memur
16 Mart 2019 01:12

evet arkadaşlar borçlanılan süreler sigortalılık süresi 4c ( devlet memuru) olarak sayılıyor hemde o tarihlerde çalışmış gibi oluyorsun.

8 yıla 1 derece konusunda:

borçlanma sürelere sicil yani performans verilmediği için 3. derece ye düşürmezler.

borçlanma işini alo 170 e de sordum sistem izin veriyorsa bu borç tutarı seçmek size kalmış diyorlar.

Ama sanki bilgileri zayıf gibi geldi bana. sanki ilk defa duymuş gibilerdi :)

ne kadar yüksek seçersek o kadar maaşa ve ikramiyeye etkisi varmış. dediler

borçlanma primlerini tavan veya tabandan borçlanma hakkımız var ama borçlanma nasıl hesaplandığı kanunda yazmaktadır.

bağkur yani 4b de bu şekil borçlanma var ama bizim okul sürelerinde en az tutardan borçlanmayı ilk kez duydum.

ben de anlamadım. buna bir açıklık getirecek de yok.

bakalım görelim bu arada ankara sgk ya gidip soran olursa aydınlanırız.

bu da yeni çıktı. önceden hiç duymamıştım.

galipb
Aday Memur
16 Mart 2019 01:27

cynen kardeşim şunu da söyleyim

sizin polis okulunu zaten devlet ödedi. sen 6 yıllık polis oldugundan bahsemişsin 01.10.2008 sonrası pomem ve pmyo sürelerinin tamamını devlet yatırdı.

e devlet te sgk ve hizmet dökümü yazarak görebilirsin.

bu süreleri polnete işleselerdi belki de derecen 3 e düşerdi.

asıl mesele polnette gözükmediği için de olabilir bence

şuan kimsenin polis okul sürelerinin polnet pbs hizmet bilgisinde sgk 4c olarak gözükmemekte. pbs de halen çalışma bitmedi

galipb
Aday Memur
16 Mart 2019 01:42

yani borçlanma işi sadece 01.10.2008 öncesi oluyor

çünkü 01.10.2008 sonras pmyo ve pomemın sgk primlerini devlet zaten ödedi

bidaha üstüne borçlanama olmaz yasal olarak bu mümkün degil

cynen
Aday Memur
16 Mart 2019 11:15

hocam bu saçma değil mi? askerliğini borçlandırıp kıdem düşürten adamların performans puanları da verilmiyor ki??

galipb, 5 yıl önce

evet arkadaşlar borçlanılan süreler sigortalılık süresi 4c ( devlet memuru) olarak sayılıyor hemde o tarihlerde çalışmış gibi oluyorsun.

8 yıla 1 derece konusunda:

borçlanma sürelere sicil yani performans verilmediği için 3. derece ye düşürmezler.

borçlanma işini alo 170 e de sordum sistem izin veriyorsa bu borç tutarı seçmek size kalmış diyorlar.

Ama sanki bilgileri zayıf gibi geldi bana. sanki ilk defa duymuş gibilerdi :)

ne kadar yüksek seçersek o kadar maaşa ve ikramiyeye etkisi varmış. dediler

borçlanma primlerini tavan veya tabandan borçlanma hakkımız var ama borçlanma nasıl hesaplandığı kanunda yazmaktadır.

bağkur yani 4b de bu şekil borçlanma var ama bizim okul sürelerinde en az tutardan borçlanmayı ilk kez duydum.

ben de anlamadım. buna bir açıklık getirecek de yok.

bakalım görelim bu arada ankara sgk ya gidip soran olursa aydınlanırız.

bu da yeni çıktı. önceden hiç duymamıştım.

Sdtcngz
Şube Müdürü
16 Mart 2019 18:32

Evet haklısın.

cynen, 5 yıl önce

hocam bu saçma değil mi? askerliğini borçlandırıp kıdem düşürten adamların performans puanları da verilmiyor ki??

HAK-LI polis
Memur
17 Mart 2019 12:56

Ben başvuru yapacaktım ancak azami mi asgari yada tutar girerek mi yapalım 2010 giriş benim bize ne kadar borç olur

cynen
Aday Memur
18 Mart 2019 10:29

merak edilen konu o. ama bilen yok.

HAK-LI polis, 5 yıl önce
Ben başvuru yapacaktım ancak azami mi asgari yada tutar girerek mi yapalım 2010 giriş benim bize ne kadar borç olur

katalzor
Şef
19 Mart 2019 01:58

01.10.2008 tarihinde 5510 sayılı kanun yürürlüğe girdi. Bu kanunun yürürlüğü girmesiyle birlikte EGM ve TSK okullarında okumakta olan öğrenciler bu tarihten sonraki süreli sigortalı sayıldı. Primleri kurumlarınca ödendi. bu tarihten önceki PMYO Akademi gibi okullarda 01.10.2008 tarihinden önceki günleri borçlanibiliriz.Bunun yanında aynı kanun polis olmadan önce üniversitede geçirdiğin süreleri de borçlanma hakkı tanıyor. Galipb konuyu açıklamış. Senin sürelerin zaten sigortalı hizmet yılın 8 yılı doldurmuş.Ama okulda geçen süreler derece-kademe ilerlemesinde değerlendirilir mi bilmem . Ben okulda geçen süreleri kasıtla 10 yılı hizmeti doldurduğum için senelik izin hakkımı 30 gün olması için dilekçe verdim. Kabul etmediler. Kamu denetçiliği kurumuna başvuru yaptım . kurumun görüş bildirmesini bekliyorum

greenmile0303
Aday Memur
16 Nisan 2019 15:04

arkadaşlar 6 aylık pomemde geçen sürenin 4/c sigorta kapsamında değerlendirilip sigorta primlerimin yatırılması konulu kuruma dilekçe verdim.2010 yılı ağustosta POMEM eğitimim başlamıştı.cevaben PMYO mezunlarının 2008 yılı sonrası, POMEM mezunlarının ise 2013 yılı sonrası eğitimde geçen sürelerinin SGK primleri yatırılir dedi.bu sürelerin pbs sistemine entegre edilmesi ile ilgili alt yapı çalışmalarının devam ettiğini yazmışlar.edevletin internetten sitesinden SGK kurumunun ilk linki olan tescil ve SGK hizmet dökümü 4/c den primlerin ödenip ödenmediği görülüyor.ben bu konudan red cevabı aldım yani.

hamlea26
Daire Başkanı
17 Şubat 2021 02:28

Kendimiz borçlama bedelini öder isek Borçlanabiiyor muyuz? 2008 Öncesi PMYO veya 2013 öncesi POMEM sürelerini

greenmile0303, 5 yıl önce
arkadaşlar 6 aylık pomemde geçen sürenin 4/c sigorta kapsamında değerlendirilip sigorta primlerimin yatırılması konulu kuruma dilekçe verdim.2010 yılı ağustosta POMEM eğitimim başlamıştı.cevaben PMYO mezunlarının 2008 yılı sonrası, POMEM mezunlarının ise 2013 yılı sonrası eğitimde geçen sürelerinin SGK primleri yatırılir dedi.bu sürelerin pbs sistemine entegre edilmesi ile ilgili alt yapı çalışmalarının devam ettiğini yazmışlar.edevletin internetten sitesinden SGK kurumunun ilk linki olan tescil ve SGK hizmet dökümü 4/c den primlerin ödenip ödenmediği görülüyor.ben bu konudan red cevabı aldım yani.

thepatriot1
Kapalı
17 Şubat 2021 02:44

2008 öncesi PMYO borçlanma kapsamındadır. 20-25 bin tl gibi çıkacak tutar tarafınızdan, ödenecektir. Fakat 2013 öncesi POMEM borçlanma kapsamında değildir. Bu konuda memurlar nette yazı var.

greenmile0303
Aday Memur
24 Şubat 2021 07:14

https://m.sgkrehberi.com/haber/default.aspx?id=292237
Toplam 15 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi