Editörler : supporters.
14 Kasım 2017 13:54

Kurumlar neden yds istemiyor

Bundan önceki yıllarda kamu kurumları kpss yanında yds de şart olarak istiyordu. Bu sene ösym dil puanı olan adayları mağdur etti ve kpssye yds puanı eklenmedi. Ayrıca kurumlar da istemez oldu. Rekabet kurumu, kamu ihale kurumu , bddk , epdk, .. liste böyle uzar gider.. o zaman biz boşuna mı kurslara gittik dil puanı aldık?? Artk ingilizce hem özel sektörde hem kamuda bir fark yaratmayacaksa yds neden var??. Nasıl olur da ilanlarda ydsye yer verilmez?? Kurumların Kendisi ingilizce sınav yapsa ne olur? O zaman osym ne is yapiyor? Her kurum kendi ingilizce sinavini yapacaksa yds neden var? Listeye ingilizce bilmeyen girip sıralamayı meşgul edip sınavda yapamayıp çıkıyor. Hem zaten uzman yardımcıları ilerde uzman olmak için yine yds 70 şartını sağlamak zorundalar. Şimdi bddkya yüksek kpssye sahip olup dil bilmeden sıralamaya girip sonra sınavda ingilizce yapamayıp sınavı terkedecekler. Önceki senelerde de böyle olmuş. Dil bilenin önüne geçenler hem kurum için hem bizim vakit kaybı yaratıyor. Herkes her kurumun sınavına böyle sadece kpss şartı ile girmemeli. Her kurum da ingilizce şartıyla almalı demiyorum fakat üst kurullar ve bakanlıklar birimine göre koymalı. Örneğin ekonomi bak dış ticaret uzmanlığı.. zaten b düzeyi ingilizce istedi. Bu alacağı personele göre doğru bir karardı. bddkdan da bnu beklerdim ama olmadı. Bari ingilizcesine güvenen girsin. Sınavı kolay deil!!!

bafetimbigomis
Aday Memur
14 Kasım 2017 15:18

Kendi sınavında ingilizce soran kurumların, Yds'yi istememeleri saçmalık tamamen.Yds'ye güvenmiyorlar kendi sınavını yapıyorlar desem o da değil çünkü çok daha kalitesizini yapıyorlar.Bu gözler puan sisteminin değiştiğinden haberi olmayan ilanlar gördü, daha ne diyim ilana çıkmayı bile beceremiyoruz gerisini siz düşünün.

ir mania
Şube Müdürü
14 Kasım 2017 18:05

devlette yds isteyen kurum çok az

Ydsli
Aday Memur
14 Kasım 2017 18:24

Yani neden az bu devirde ben de bunu sorguluyorum... ama sonra istiyor uzmanliga atamak icin 70 yds sarti var. yani ydsnin etkisi kpssden kalkti bari kurum istesin nasil fark aticaz o zaman?! Yds de basariliyim etkisini goremiyorum. O zaman sinav kalksin. Madem lazim deil. Ha madem lazm kurum kendi yapmasn yds istesin. Tum derdim bu..

ir mania, 6 yıl önce

devlette yds isteyen kurum çok az

memursanayi
Memur
14 Kasım 2017 21:17

70 alacagini umarak ingilizcesi olmadan uzman yardimciligina atananlar yds barajini gecemezlerse düz memurluğu düşerler

meymır
Aday Memur
14 Kasım 2017 23:07

Otur alan derslerine çalış kurum sınavına sen gir ordaki ingilizceyi yap kimse sana yds al demedi , kpss 2017 olmadan çok önce belli oldu yds nin puan türlerine etkisinin kaldırıldığı , zaten çalışma yükümüz azmış gibi birde bunu savunuyor puanı olan 3-5 kişi bide kpssden puanları düşük ve pişkin pişkin yüksek alanlara başvurma girme bırak diyorlar.

Yds nerde işe yarar söyliyim devlet bankaları dil tazminatı verir, bazı kamu kurumları yds puanı ister bunlarda bellidir , kuruma girdikten sonra birçok meslek 3+2 yıl içinde yds puanı almanı ister, akedemik anlamda işine yarar bunlar senin için anlam ifade etmiyorduysa kpss puanı alsaydın önceden

meymır
Aday Memur
14 Kasım 2017 23:09

Ne çok büyüttünüz şu yds puanını , kpss de puanı sağlam olan ingilizce puanına ihtiyacı olduğunda alır merak etme sen , kpss puanı alda millet başvurmasada girsem hesabı yapmak zorunda kalma

memursanayi, 6 yıl önce

70 alacagini umarak ingilizcesi olmadan uzman yardimciligina atananlar yds barajini gecemezlerse düz memurluğu düşerler

memursanayi
Memur
15 Kasım 2017 09:32

hocam daldan dala atlayan maymun iştahlı kadro yakan mühendis arkadaslar için yazdım onu

meymır, 6 yıl önce

Ne çok büyüttünüz şu yds puanını , kpss de puanı sağlam olan ingilizce puanına ihtiyacı olduğunda alır merak etme sen , kpss puanı alda millet başvurmasada girsem hesabı yapmak zorunda kalma

Ydsli
Aday Memur
15 Kasım 2017 15:04

Yahu ne alakası var ben son sene kpss çalıştm dil puanımı çok önceden aldım cebime koydum bir farkım olsun die. Sen oturup alan ezberlersin bnu herkes yapar ama ikisi bir arada çalışan bulmak ve istihdam etmek bir vizyon meselesidir. Sonrasında yds zaten istiyor uzmanlığa atamak için. Kurum ingilizce kendisi yapıyo zaten adam boş boş kağıda bakıyor o zaman alan puanı seni kurtarmıyor.... boşuna sıralama meşgul ediyor sırf alanım var diye şuursuzca hem de... ingilizce çok önemli artk bunun etkisi kalktı demekle olmuyo etkisi olmalıydı yoksa da yds istenmeli ilanlarda

meymır, 6 yıl önce

Otur alan derslerine çalış kurum sınavına sen gir ordaki ingilizceyi yap kimse sana yds al demedi , kpss 2017 olmadan çok önce belli oldu yds nin puan türlerine etkisinin kaldırıldığı , zaten çalışma yükümüz azmış gibi birde bunu savunuyor puanı olan 3-5 kişi bide kpssden puanları düşük ve pişkin pişkin yüksek alanlara başvurma girme bırak diyorlar.

Yds nerde işe yarar söyliyim devlet bankaları dil tazminatı verir, bazı kamu kurumları yds puanı ister bunlarda bellidir , kuruma girdikten sonra birçok meslek 3+2 yıl içinde yds puanı almanı ister, akedemik anlamda işine yarar bunlar senin için anlam ifade etmiyorduysa kpss puanı alsaydın önceden

meymır
Aday Memur
15 Kasım 2017 18:50

Arkadaşım sen burda yakardığıns göre zaten ikisinde yapamamışsın demektir belli ki kpss puanın düşük yoksa zaten senin önünde duran olmazdı yakarmana neden olucak

Alanı ezberle diyorsunda yds den puan almak üstüne çalışma yöntemleriyle yds almak çok zor sanki ya da ingilizceye vakit ayıran içni öğrenmek

O yüzden arkadaşım sen işine bak iyisi mi

Ydsli, 6 yıl önce

Yahu ne alakası var ben son sene kpss çalıştm dil puanımı çok önceden aldım cebime koydum bir farkım olsun die. Sen oturup alan ezberlersin bnu herkes yapar ama ikisi bir arada çalışan bulmak ve istihdam etmek bir vizyon meselesidir. Sonrasında yds zaten istiyor uzmanlığa atamak için. Kurum ingilizce kendisi yapıyo zaten adam boş boş kağıda bakıyor o zaman alan puanı seni kurtarmıyor.... boşuna sıralama meşgul ediyor sırf alanım var diye şuursuzca hem de... ingilizce çok önemli artk bunun etkisi kalktı demekle olmuyo etkisi olmalıydı yoksa da yds istenmeli ilanlarda

ogrenci06
Kapalı
16 Kasım 2017 15:11

Akıl tutulması ilanlar geliyor. Kpss'de yüzde 10 etkisi olan yds kaldırıldı tamam Kpss alan sınavı olsun eyvallah. Fakat üst kurulların ingilizce istememesi cidden sacmalık. Bir rtük istedi o da 60 puandı. Yahu memlekette bir orta yolu bulamıyoruz ya hep isteniyor ya hiç istenmiyor.

EgeSerkutay
Yasaklı
16 Kasım 2017 16:50

Yazıklarınınz doğru ve haklıdır.. Ancak kurumlardaki işin bilinen gerçeğini anlatmakta da fayda var

Kurumlara alınacak uzmanlara hep memurluk yaptıracakları için, yabancı dili olmuş-olmamış onlar için fark etmiyor... Kurumlarda "memur olacak kişiler dil bilmeseler de olur,," anlayışı hakimdir.

Özel sektör böyle değil!.. Alacakları elemanların çok yönlü ve çok nitelikli olmasını arzuluyor.. O yüzden de, kurumsallaşmış dev şirket ve holdingler en başta ODTÜ veya BOĞAZİÇİ gibi "yabancı dilde eğitim veren" okulların mezunlarına öncelikli şans veriyorlar.

Kamunun personel politikasıyla özel sektörün politikası birbirinden çok farklıdır.

Kamuda 5-6 kişinin birlikte yapacağı işi, özelde çalışan kişi tek başına yapmak zorundadır.

meymır
Aday Memur
16 Kasım 2017 17:35

Arkadaş yds istenmesini neden bu kadar çok istiyorsunuz ingilizce sınavını kendi yapıyor diğerleride e orda buyur yap ingilizce bilen olarak , yds isteyince kpssden daha düşük puanlara girilebiliyor kuruma derdim bu diyorsan alan bilmeyip ingilizce bilen adamıda istemiyor kurum demek ki

ogrenci06, 6 yıl önce

Akıl tutulması ilanlar geliyor. Kpss'de yüzde 10 etkisi olan yds kaldırıldı tamam Kpss alan sınavı olsun eyvallah. Fakat üst kurulların ingilizce istememesi cidden sacmalık. Bir rtük istedi o da 60 puandı. Yahu memlekette bir orta yolu bulamıyoruz ya hep isteniyor ya hiç istenmiyor.

ogrenci06
Kapalı
16 Kasım 2017 17:46

Adamın ingilizcesi yok rastgele deyip sınava giriyor alanı yapıyor ingilizceden kalıyor. Kadro yanıyor. Bilinçli bir toplum olsaydık haklıydınız kesinlikle .Coğu kurum alım yapıp 1-2 ay sonra tekrar 10-15 kişilik tekrar alım yapıyor sebeplerden birisi cogu insanın sınava girip alanı yapıp ingilizce yapamaması sonucu.

Yds'den 30 aldım bddk sınavında çeviri yapabilir miyim diye sorulmus forumlarda birisi kolay oluyor yaparsın demiş vb. Kurumlar ön şart getirmezlerse daha çok ilana cıkarlar böyle az kişi için.

meymır, 6 yıl önce

Arkadaş yds istenmesini neden bu kadar çok istiyorsunuz ingilizce sınavını kendi yapıyor diğerleride e orda buyur yap ingilizce bilen olarak , yds isteyince kpssden daha düşük puanlara girilebiliyor kuruma derdim bu diyorsan alan bilmeyip ingilizce bilen adamıda istemiyor kurum demek ki

meymır
Aday Memur
16 Kasım 2017 18:00

Hocam bddk puanları 84-87 arası gidip gelen bir taban puana sahip diye düşünürsek bu puanı alamayan ingilizce bilenide kurum istemiyor demek ki ,

Nasıl ki sadece alan yapmak bazı kurumlarda işe yaramıyorsa ,

Sadece yds puanı olmakta işe yaramıyor

Bahsettiğimiz kurumlar üst kurumlar ve alanda yüksek puan istemeleri çok doğal sadece ingilizcesi iyi diye adam almazlar

Ayrıca forumda ingilizcesi olmayanlar başvurmasın diye feryat figan edenlerde var onların arasındada genel çoğunluk alan derslerinden geçemiyor sınava girse nolur :)

ogrenci06, 6 yıl önce

Adamın ingilizcesi yok rastgele deyip sınava giriyor alanı yapıyor ingilizceden kalıyor. Kadro yanıyor. Bilinçli bir toplum olsaydık haklıydınız kesinlikle .Coğu kurum alım yapıp 1-2 ay sonra tekrar 10-15 kişilik tekrar alım yapıyor sebeplerden birisi cogu insanın sınava girip alanı yapıp ingilizce yapamaması sonucu.

Yds'den 30 aldım bddk sınavında çeviri yapabilir miyim diye sorulmus forumlarda birisi kolay oluyor yaparsın demiş vb. Kurumlar ön şart getirmezlerse daha çok ilana cıkarlar böyle az kişi için.

chemical74
Şube Müdürü
16 Kasım 2017 20:12

3 5 ayda ingilizce al kpssden de düşük puan oh o uzmanlık senin bu uzmanlık benim gir mülakatlara dur ne tecrübe var ne zeka papağan gibi ezberle kuralları al puanı ... tecrübeyi 6 ayda edinemezsin ama dili 6 ayda alıyorsun adama uzmanlıkta dil şartı koşmasına da gerek yok yardımcılıkta alamazsa vurur kıçına tekmeyi mecbur alacak iş yapacak adama ihtiyacı var kurumların benim ingilizcem var deyip yabancı uzmanlar yanında inşallah bana bir şey sormaz diye kuytuya çekilenlere değil

Accosator
Aday Memur
16 Kasım 2017 20:38

Siz kpss den yüksek bir puan aldıktan sonra, klasik ingilizce sınavını veremeyenler kadronuzu filan

Accosator
Aday Memur
16 Kasım 2017 20:39

Yakamaz zaten

413cerberus
Memur
17 Kasım 2017 00:09

İyi YDS ve iyi KPSS alarak bu şikayetleri hiç yapmayabilirsin. Kimse o boş başvuran adamlardan yüksek KPSS almanı engellemiyor. Kurumların alım şartını belirlemek bizim haddimize değil. Kimi YDS ister, kimi P3 kimi P1 KPSS ister. Bunlara hazır olmamız veya şartları sağladıklarımızda kendimizi göstermemiz değil mi önemli olan? Yoksa YDS'nin sen ben herkes biliyor İngilizce seviyesini tam olarak göstermediğini. Basmakalıp sınav teknikleri ile bir çok arkadaşım hakettiğinden kat kat fazla puanlar aldı. Neyse işin özü sistem senin her sınava başvuramamanla da diğer arkadaşlara şans tanımış oluyor doğal olarak.

Ydsli
Aday Memur
17 Kasım 2017 21:08

Yani benim puanlarım güzel kardeşim çok şükür sen kadanı takma ben adaletli ve vizyon sahibi insanların ilan açmalarını istiyorum o kdr. Herkes kopyala yapıştır ilan açıyo heralde. Bizzat duydum. Kurumda biri ilanı ben verdim daire başkanlarının haberi olmadı dedi.. yani ilanı veren kişinin vicdanına kaldık. Sen ister kabul et ister etme . İngilizce her kurum için önem arz etmekte .. bu önemin derecesi değişir ona göre bir sürü seviye var zaten a b c . Ama özellikle üst kurullarda çok önemlidir. Sadece orda verilen işi yapmak değildir uzman yardımcılığı. Kendini geliştirmeyi de gerektirir. Sadece yabancı gündemi doğru takip edebilmek adına yabancı kaynakları tarayabilmek adına bile ingilizce gereklidir.

meymır, 6 yıl önce

Arkadaşım sen burda yakardığıns göre zaten ikisinde yapamamışsın demektir belli ki kpss puanın düşük yoksa zaten senin önünde duran olmazdı yakarmana neden olucak

Alanı ezberle diyorsunda yds den puan almak üstüne çalışma yöntemleriyle yds almak çok zor sanki ya da ingilizceye vakit ayıran içni öğrenmek

O yüzden arkadaşım sen işine bak iyisi mi

Ydsli
Aday Memur
17 Kasım 2017 21:13

Siz de haklı olabilirsiniz. O sınavın da taktik kitapları piyasada bir sürü var. Bnm derdim kurumun kebdi ingilizce sınavını yapması. O zaman yds neden var? Çünkü ydsden daha kalitesiz oluyo ölçücü olmuyo. Hem de ingiliZcesi olmayan sıralamayı meşgul ediyo alanı yapsa bile ingilizceden kalıyor. Derdim bu. Yds ile insanları eleyeym demiyorm. Yds eleyici oluyo fakat ben adaletli olduğunu düşnüyorm ydsnin ilanlarda olmasının.

413cerberus, 6 yıl önce

İyi YDS ve iyi KPSS alarak bu şikayetleri hiç yapmayabilirsin. Kimse o boş başvuran adamlardan yüksek KPSS almanı engellemiyor. Kurumların alım şartını belirlemek bizim haddimize değil. Kimi YDS ister, kimi P3 kimi P1 KPSS ister. Bunlara hazır olmamız veya şartları sağladıklarımızda kendimizi göstermemiz değil mi önemli olan? Yoksa YDS'nin sen ben herkes biliyor İngilizce seviyesini tam olarak göstermediğini. Basmakalıp sınav teknikleri ile bir çok arkadaşım hakettiğinden kat kat fazla puanlar aldı. Neyse işin özü sistem senin her sınava başvuramamanla da diğer arkadaşlara şans tanımış oluyor doğal olarak.

Toplam 131 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi