Editörler : crops35
24 Eylül 2018 14:01

Mal Bildirimi Soruşturma

İyi çalışmalar

Ben Nisan ayında göreve başladım ve mayıs ayında kredi çektim. Ben hem çektiğim kredinin mal beyanında bildirmem gerektiğini bilmiyordum hemde 30 gün içinde vermem gerektiğini bilmiyordum. Aday memurluk eğitiminde bunu öğrendim ve hemen mal beyanında bulundum. Bulunurken 50. gün civarıydı.

Şimdi bundan dolayı bana soruşturma açıldı ve İl Disiplin kuruluna sevk edildim. Bununla ilgili haklarımla ilgili ne yapabilirim. Teşekkürler.

cnmssm
Aday Memur
04 Ekim 2018 14:52

Devlet memurları kanununda kademe ilerlemesinin durdurulması başlığı altında ?belirlenen süre ve zamanlarda mal bildiriminde bulunmama? fiili yer almaktadır.İdarece memurun belirlenen süre ve zamanlarda mal bildirimini yapmaması durumunda ilgili ceza ile cezalandırılması gerekmektedir.Ancak danıştay başkanlığı bazı vermiş olduğu kararlarda olayın mahiyetine göre farklı yorumlarda bulunmaktadır

cnmssm
Aday Memur
04 Ekim 2018 14:53

Davacının soruşturmaya konu otomobile ilişkin olarak süresi içinde mal bildiriminde bulunmamış olduğu açık ise de, savunma dilekçesinde beyan edilen hususlar ve aracın banka kredisi ile alınmış olması ve ödemelerinin maaş hesabından yapılıyor olması hususları birlikte ele alındığında, söz konusu müeyyidenin amacı, davacının haksız ve geliri ile mütenasip olmayan mal edindiğine ve edindiği malı gizleme maksadı taşıdığına yönelik herhangi bir iddia ve tespitin bulunmaması hususları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacının disiplin cezasını gerektirecek nitelikte bir eyleminin bulunmadığı, dava konusu işlemde bu nedenle hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldığından, İdare Mahkemesi kararının belirtilen gerekçeyle onanması gerektiği düşünülmektedir.? denmektedir.

akbey8
Aday Memur
27 Ekim 2018 21:40

evet danıştayın bu kararı benim için güzel. bende soruşturma ve ifademde bunları yazdım. disiplin kurulu bunu göz önüne alır umarım. mahkeme açılırsa ne kadar sürede davam sonuçlanır
cnmssm, 6 yıl önce

Davacının soruşturmaya konu otomobile ilişkin olarak süresi içinde mal bildiriminde bulunmamış olduğu açık ise de, savunma dilekçesinde beyan edilen hususlar ve aracın banka kredisi ile alınmış olması ve ödemelerinin maaş hesabından yapılıyor olması hususları birlikte ele alındığında, söz konusu müeyyidenin amacı, davacının haksız ve geliri ile mütenasip olmayan mal edindiğine ve edindiği malı gizleme maksadı taşıdığına yönelik herhangi bir iddia ve tespitin bulunmaması hususları bir bütün olarak değerlendirildiğinde, davacının disiplin cezasını gerektirecek nitelikte bir eyleminin bulunmadığı, dava konusu işlemde bu nedenle hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varıldığından, İdare Mahkemesi kararının belirtilen gerekçeyle onanması gerektiği düşünülmektedir.? denmektedir.

cnmssm
Aday Memur
05 Kasım 2018 14:03

buna gerek kalacağını sanmıyorum savunmanız yeterli olacaktır. ancak aksi bir durum olursa yürütmenin iptali istemiyle dava açarsınız. çok uzun sürmüyor o tip davalar 6 ay içinde netice alırsınız.

akbey8
Aday Memur
07 Kasım 2018 13:56

İnşallah soruşturmam kötü sonuçlanmaz. Valiliğe savunamamı verdim toplantı yapılmasını bekliyorum.

Ömer Başal
Aday Memur
01 Ocak 2020 18:43

Merhaba arkadaşlar benim de mal beyanı ile ilgili bir sıkıntım var. Babamın üzerine olan evi satıp bankadan bir miktar para çekip başka ev alıp o evi kendi üzerime yaptım memurluğa başlamadan önce ama evi mal bildiriminde bulundurm unuttum üzerinden 1 yıl geçti ne yapabilirim bu arada aday memurum

zuku2011
Memur
09 Ocak 2020 13:45

2020 Yılında Genel Beyan Veriliyor. Evi Belirtip Mal Beyanı Verebilirsiniz.

Ömer Başal, 4 yıl önce

Merhaba arkadaşlar benim de mal beyanı ile ilgili bir sıkıntım var. Babamın üzerine olan evi satıp bankadan bir miktar para çekip başka ev alıp o evi kendi üzerime yaptım memurluğa başlamadan önce ama evi mal bildiriminde bulundurm unuttum üzerinden 1 yıl geçti ne yapabilirim bu arada aday memurum

ebram
Aday Memur
16 Ocak 2020 16:25

2019 mart ayında maaşımın 5 katını geçen bir tutarda kredi çektim ve kardeşime borç verdim, aylık kredi taksitlerini de kardeşim her ayın belli günleri benim hesabıma eft yapıyor ve ödüyoruz, buraya kadar sıkıntı yok.

krediyi çektiğim günden itibaren 1 ay içinde vermem gereken ek mal bildirimini vermeyi unutmuşum ve bunu vermediğimi daha geçen hafta arkadaşlarla muhabbetini yaparken fark ettim.

sorum şu:

vermemiş olduğum ek mal bildirimini şimdi vermeli miyim?

2020 de mecburi verilmesi gereken mal bildirimine mi eklemeliyim?

ya da hiç karıştırmamalı mıyım?

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. herkese iyi çalışmalar

bana sorasanız 2020 genel beyanda bildirmeyeceğim, bildirdiğim takdirde idarenin soruşturma açma kapısını açıyoruz. kendileri farkederse de tebliğ ile neden bildirmediğini ve 15 gün süre içinde bildirmen gerektiğini tebliğ etmeleri lazım. 15 gün içinde de bildirmezsen disipilin soruşturmasının önünü açmış oluruz

17 Ocak 2020 16:58

Mal bildirimi kapalı zarf içinde verilir. Kimsenin içine bakma yetkisi yoktur. Soruşturma geçirilirse açılır sadece.

ebram, 4 yıl önce

2019 mart ayında maaşımın 5 katını geçen bir tutarda kredi çektim ve kardeşime borç verdim, aylık kredi taksitlerini de kardeşim her ayın belli günleri benim hesabıma eft yapıyor ve ödüyoruz, buraya kadar sıkıntı yok.

krediyi çektiğim günden itibaren 1 ay içinde vermem gereken ek mal bildirimini vermeyi unutmuşum ve bunu vermediğimi daha geçen hafta arkadaşlarla muhabbetini yaparken fark ettim.

sorum şu:

vermemiş olduğum ek mal bildirimini şimdi vermeli miyim?

2020 de mecburi verilmesi gereken mal bildirimine mi eklemeliyim?

ya da hiç karıştırmamalı mıyım?

bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. herkese iyi çalışmalar

bana sorasanız 2020 genel beyanda bildirmeyeceğim, bildirdiğim takdirde idarenin soruşturma açma kapısını açıyoruz. kendileri farkederse de tebliğ ile neden bildirmediğini ve 15 gün süre içinde bildirmen gerektiğini tebliğ etmeleri lazım. 15 gün içinde de bildirmezsen disipilin soruşturmasının önünü açmış oluruz

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi