Editörler : "eskiyara"Pangaea
28 Ocak 2009 12:38

İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Sınavı - 2009 *

Sınavın 2009'un ilk yarısında yapılacağı kesin gibi.

Bilgi ve birikimlerimizi burada paylaşmaya ne dersiniz?

yilmaz013
Daire Başkanı
28 Ocak 2009 13:37

Bu sınava hazırlanmak için en iyi kaynaklar hakkında bilgisi olan var. mı?

müslüm27
Aday Memur
28 Ocak 2009 16:46

Aşağıdaki linkte sınava hazırlıkla ilgili yeni bir kitap var.

http://www.pegema.com.tr/kitabevi/46440-MEB-Ilkogretim-Mufettis-Yardimciligi-Yarisma-Sinavlarina-Hazirlik-El-Kitabi-kitabi.aspx

[email protected]
Aday Memur
31 Ocak 2009 18:39

arkadaşlar alan bilgisine hangi kaynaklardan yararlanıyorsunuz.Özellikle zihinsel engelliler sınıf öğretmenlerinden yardım bekliyorum teşekkürler.

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
31 Ocak 2009 21:55

İYİ BİR MÜFETTİŞDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER;ÖNEM SIRASINA GÖRE YAZIYORUM.

1.Adalet duygusu olan(OLMAZSA OLMAZ)

2.Hakim gibi dengeli karar veren hukuka kendisini yakın hisseden.

3.Bazen de bir savcı gibi cesur.

4.Pedagoji ve Öğretmen psikolojisini iyi bilen.ikili ilişkilerde kibar ve saygılı.

5.Yeni proğramı iyi özümsemiş,eğitim ve öğretimin geliştirilmesi yönünde özgün fikirleri olan.Kültürlü.alan bilgisi iyi.

6.İdarecilik tecrübesi olursa iyi olur.

7.Şoförlüğü olsa çok iyi olur.Hayatının önemli bir bölümü arabada geçecek.

Aşırı politize olmuş,bir sendikanın, cemaaitin,derneğin,partinin yılmaz savunucusu konumunda olan arkadaşlar bu sınava girmee iyi olur.

YENİ ARKADAŞLARI ÖZLEMLE BEKLİYORUZ.

kalem25
Aday Memur
01 Şubat 2009 22:29

Arkadaşlar sınav kesinmi yoksa sadece bir gazete haberimi

ibrahimoğlu
Memur
01 Şubat 2009 22:42

İlköğretim müfettişlerinin maaşlarının okul müdürlerinden daha azolduğu söyleniyor?Doğru mu? Ne kadar maaş alıyorlar? Ekders vs aylık gelirleri ne kadar? Bilen var mı?

tarihçi2
Daire Başkanı
02 Şubat 2009 13:21

lisede çalışan bir öğretmen ilköğretim müfettişliği sınavına girebilir mi acaba?

magorduk
Daire Başkanı
02 Şubat 2009 21:47

Selam Arkadaşlar,

Yaklaşık 2 yıl önce burada çok güzel bilgi paylaşımı olmuştu. Bu formun çok faydasını gördük. Bir yenisi neden olmasın? Herkese hayırlı çalışmlar.

Milli Eğitim Bakanlığı Sitesinde sınav var diye ilan yaptığında en fazla 1,5 ayınız var demektir. Yani daha önceden hazırlananların şansı daha fazladır demektir. MEB ilanı yaptığında çok geç kalmamak için mutlaka şimdiden çalışmanız gerekir. Herkese başarılar.

Bazıları merak eder Müfettişlik meslek olarak nasıldır? Artıları eksileri nelerdir diye? Müfettişliğin en büyük eksisi yer değişikliğidir. Yerini yurdunu bırakıp zorunlu atandığın yere gitmek zorundasın. Bir çok arkadaşımız mülakatı da geçtiği halde gitmedi. Büyük bir sorunları yoksa yanlış ettiler kannaatindeyim. Bir çok artısı vardır. Gezmeyi sevenler bu meslekle ilgilenebilirler. Ücret yönünden malesef pek de iç açıcı değil. fakat ileride düzeleceğine dair güzel sinyallar geliyor. Ne zaman? Bilmiyoruz. Arkadaşım Elkonevi de yazmış. Gözünüz (yadıklarımızdan) korkmasın. Yine de Çok güzel bir meslek. Tavsiye ederim.

hitit19
Aday Memur
03 Şubat 2009 13:31

Sevgili Magorduk ve elKONEVİ formumuza hoşgeldiniz...

Sizleri 2007 sınavından tanıyoruz...

Başarılı bir müfettişlik yaşamınız olduğunu düşünüyorum..

Sizlerden istirhamım, halihazırda müfettiş Yardımcısı olarak İlköğretim müfredatının incelenmiş halini ve özet bilgilerini nerden bulabiliriz.

Bu konuda ve ilerleyen süreçte desteklerinizi ve olumlu motive edici yazılarınızı bekliyoruz...

Sizlere kolay gelsin...Bizlere de sınavlara hazırlanmak düşer...

Tüm form sakinlerine saygı ve selamlarımı sunuyorum.

usra
Kapalı
03 Şubat 2009 13:53

arkadaşlar lisede edebiyat öğretmeniyim.ilköğretim müfettişliği sınavına katılabilir miyim... ??

akdeniz.
Yasaklı
03 Şubat 2009 20:15

Hocam Geçmiş sınavlarda İlköğretimde görev yapmak gibi bir şart yoktu.Açılacak sınavdada olacağını zanntmiyorum.Girebilirsiniz.

elKONEVİ
Müsteşar Yardımcısı
03 Şubat 2009 22:17

Sn Hitit,

Öncelikle güzel ifadelerinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Ancak kendi adına başarılı bir müfettişlik yaşamım olduğunu düşünmüyorum.Ben müfettişliğin ne olup-ne olmadığını daha anlayabilmiş değilim.

Bu formdan tamamen kopmadım.Bunun da bir tek nedeni vardır:O da öğretmen arkadaşlarımızın duygularından kopmamak.Yine bu amaçla Bir sendika tarafından yayınlanan öğretmen hatıralarının yayınlandığı "YOLA DÜŞENLER" kitabını okuyorum.Bu formda yıllardır yazıyorum.Ancak bir çok kişi bu formdan bizi kovmak için elinden geleni yapıyor.O da ayrı bir mesele.

Müfettiş olmak için çabanın ötesinde kendisini parçalayan bazı kişiler müfettiş kelimesinin geçtiği her yerde bu mesleğin mensuplarına olmadık hakaretlerde bulunuyor.

Ancak şu anda bizim aramızda konuştuğumuz ve tartıştığımız en önemli konu şu:GİTTİĞİMİZ OKULLARDA ÖĞRETMENLERE NASIL MORAL DESTEK verebiliriz.Ne yaparsak bu sistemin gelişmesine katkıda bulunuruz.Bu mesleği nasıl nasıl daha saygın bir konuma getirebiliriz.

Bazıları yetkilerinin ve etkilerinin kalmadığını zannediyor.Ben bu görüşe katılmıyorum.YETKİSİ ÇOK FAZLA.Tabi sorumluluğu da..Milli eğitimin en güçlü camiası.....Ancak mesele bu değil.Yetki değil,etki önemli.Pozitif katkı önemli.Müfettişlerin de şu anda yoğunlaştığı alan bu.Bu yüzden bu mesleğe girip-girmemeyi düşünen arkadaşların yukarıda yazdıklarımı da düşünmek isterim.

İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİNİN ÖZLÜK HAKLARI

Yukarıda bir arkadaş bunu sormuş.

MAAŞ;Maaşınızda ciddi bir düşüş olacak ve ek ödeme artıkça bu düşüş artacak.Ne kadar düşeceğini anlamanız için uzmansanız uzmanlığı ve ek ödemeyi çıkarın.Başkasını bilmem ama ben bugün tekrar öğretmen olsam 250tl.civarında maaşım artacak.Bunu çok iyi biliyorum.

EK DERS;Yeni artışla birlikte ek ders 20 saate çıktı.İzin ve raporlarda kesilmeyecek.

Burada şunu hemen hatırlatayım.Henüz alınmayan bu artışı azımsanamayacak bir müfettiş Bakanlığa geri iade etmeye hazırlanıyor.

YOLLUK VE YEVMİYE;Müfettişlere şu anda gittikleri yere mutad vasıta yoksa yol masrafları harcırah kanunu göre ödeniyor.Ayrıca yevmiye veriliyor.Tabi siz harcadıktan aylar sonra.Bu miktar kişinin çalışmasına ve ilin şartlarına göre değişiyor.

Ancak şu anda yine azımsanamayacak sayıda arkadaşlarımız bunu da elinin tersiyle iterek resmi araç istiyor.Resmi araç tahsis edildiğinde yolluk alamıyorsunuz.

Şahsen ben de resmi araç tahsisi gerektiğini savunanlardanım.Bunun kalkması gerektiğini en yetkili kişilere de defalarca ifade ettiğimi herkes bilir.

TAYİN VE YER DEĞİŞTİRME

İlk atamanız 4.ve 5.bölge illerine yapılıyor.orada 3+2 kalacaksınız.Bakan tanıdığınız varsa bile 3.bölgeye gidebileceğinizi hayal dahi etmeyin.Örneği çoktur.Kurada neresi çıkarsa oraya gidersin.Eşi çakılı kadro hemşire olan arkadaşlar bile 4 ve 5.bölgeyi istese dahi yer değiştirmesi çok zor.Çok kuvvetli tanıdıkları olanların bile yer değiştirdiklerine şahit olmadım.Benim bilmediğim istinalar varsa o başka.

Bu 5 seneden sonra yer değişikliğinin nasıl olacağı da pek belli değil.Geçen sene burada 30-35 yıllık bir müfettiş ancak 2 il tercihi yapabildi.

Yine onlarca yıldır müfettiş olan kişilerin isteği dışında tayini yapıldı.Bir çoğu mahkemeye verdi.Ve bir çoğu da kaybetti.Yine 5.bölgeden isteği dışında 1.bölgeye tayini çıkanları biliyorum.5.bölgeye dönemediler.

ÖĞRETMENLİĞE GERİ DÖNME MESELESİ;Geri dönmek istediğinizde yasal hiç bir garantiniz yok.Türkiyenin herhangi bir yerine öğretmen olarak atanabilirsiniz.

ANCAK YENİ BİR ÜMİDİNİZ OLUR,Bakanlığın bu mesleği hak ettiği bir yere getireceğini ümit ederseniz.Ben de bnu ümit ederek bu mesleğe girenlerdenim.Şura kararlarını okuyup eninde sonunda bu kararlar uygulanır demiştim.Emekliliği gelmiş bazı müfettişler de aynı şeyi söylüyor;Biz bu mesleğe girirken de bunlar konuşuluyordu diyor.

AMA ÜMİTLİYİZ.Söylediğim gibi sizleri özlemle bekliyoruz.Şu anda tetiş ve rehberlik hizmetlerinin mevzuatta öngörüldüğü şekilde yürütülebilmesi için binlerce müfettişe daha ihtiyaç var.4 ve 5.bölgelerin çoğunda müfettiş dahi yok.Yardımcılar bu işi götürüyor.

Y@KL@ŞIM
Memur
04 Şubat 2009 01:36

Yazılı sınavda başarılı olmuş, ardından sözlü sınavda başarılı olmuş 70 civarı sırada bekleyen arkadaş varken yeniden sınav yapılması sizce hakkaniyet ile bağdaşıyor mu?

En azından -atıyorum- 400 iöo müfettiş yardımcısı ihtiyacının 70'i başarılı durumda bekleyenlerden, 330'uda şu tarihte yapılacak sınavdan karşılanacaktır gibi bir hüküm getirilmesi gerekmiyor mu?

Özellikle magorduk başta olmak üzere 2007 yılında atanan arkadaşlardan DESTEK bekliyoruz.

Bizi en iyi onlar anlar.

magorduk
Daire Başkanı
05 Şubat 2009 13:33

Değerli arkadaşlar;

Tgolcuk arkadaşım bu sınavın kazanacaklar listesinde iddialı olanlardan biridir. İnşallah başarırısınız.

Lisede şu anda öğretmen olarak görev yapanlar bu sınava giremiyorlar. Liselerdeki öğretmenler Bakanlık Müfettişliğine, İlköğretimdekiler de İlköğ. Müfettiş. Yrd. girebiliyorler. Ama İlköğretim kadrolu iseler olabilir.

Y@KL@ŞIM ve hitit19 hocam; Elkonevi arkadaşıım herşeyi bi güzel anlatmış. Ama moralinizi bozmayın. Bu meslek herşeye rağmen kaznmaya değer. Ümütvarız inşallah meslek içinde diğer eksiklikler ve fazlalıklar zamanla giderilecektir. İnşallah başarılı olursunuz. Bu formu canlı tutarsanız motiveniz eksilmez. Bizler de elimizden gelen yardım yapmaya hazırız.

Programların özetinin öğretmen kılavuz kitaplarında bulabilirsiniz. Zaten özel Alan Bilgisinden gelen soruların %90 ı kılavzu kitaplarından geliyor. Ama yine ben illa kalın kitaplardan çalışmak istiyorum diyorsanız ilköğretim Genel Müdürlüğü, TTKB sayfalarından programların geniş içeriğini bulabilirsiniz. Size bir tavsiye;özellikle yeni yönetmelik değişikliklerine iyi bakınız. Programlara yeni eklenen kazanımlara bakınız. ortak becerilere falan filanlara bkınız.

400 iöo müfettiş yardımcısı ihtiyacının 70'i başarılı durumda bekleyenlerden, 330'uda şu tarihte yapılacak sınavdan karşılanacaktır gibi bir hüküm getirilmesi gerekmiyor mu? demişsiniz.

Yedek kalıp atanamayan arkadaşlar adına gerçekten üzüldüm. Gönül isterdi ki; 70-80 kişilik yedek arkadaşlar da alınsın hatta 70 barajını geçenler alınsın, ama olmadı. Artık bunu olması da mümkün değildir. Bakanlık herkesi eşit düzeyde görüp alım yapacak. Mülakat moralinizi bozmasın. Artık görüntülü mülakat olacağından kazanma şansınız çok yüksek. Herkese selamlar.

silisyum
Aday Memur
05 Şubat 2009 13:42

fen ve teknoloji branşından olan arkadaşlar.özel alan konusunda bilgi paylaşımı yaparsak sevinirim.yardımlarınızı bekliyorum.

arayış65
Aday Memur
06 Şubat 2009 00:27

sınıf öğretmenliği alan bilgisi konusunda bilgi alış verişinde bulunalım herkese hepimize yeni sınavda başarılar dilerim.

06 Şubat 2009 12:05

Sınav olacağına dair resmi bir yazı yok.Fakat 2007 sınavına girmiştim.sınavdan82 aldım.Erzuruma atandım.fakat bazı sebeplereden dolayı gitmedim.özel alan bilgisi sınıf öğretmeliği ile ilgili.sınıfta yaptığımız işler.formosyon dersleri bilgiis çıkıyor.

b38s27
Aday Memur
06 Şubat 2009 19:45

gncl

kalem25
Aday Memur
06 Şubat 2009 21:27

Tahminen sınav hangi aylarda olur

sorukurdu
Şube Müdürü
06 Şubat 2009 21:31

Nisan sonu yada mayıs başı gibi olabilir.

Toplam 17090 mesaj
12345678910111213»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi