Editörler : supporters.
03 Aralık 2010 12:24

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir?

mrhblar, iş bank. kredi kartı borcumu yatırıp artık bu karttan kurtulmak istiyorum. buhesabı tamamen nasıl kapattırabilrim, acil yardım!!!!!

Editörün Notu: Bankacılık mevzuatını bilmeyenler bu konu hakkında bilgi vermesinler. 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. inci maddesi 2.ci paragrafı "Kart hamili talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir." Bu hükümlerin dışında yapılacak iptal telapleri gerçersizdir. Dolaylı ve hilleli bilgi aktarımıyla kart ve sözleşmenin iptali yapılamaz.

.Ekonomist
Şube Müdürü
03 Aralık 2010 16:25

Merhaba

şu şu numaralı kredi kartımın "sözleşmesini" iptal ettiğinizi bildirir bir dilekçe ile T.İş Bankası Genel Müdürlüğü adresine İadeli Taahhütlü bir mektup atabilirsiniz. Burada esas olan şudur. Kartın iptali değil sözleşmenin iptal edilmesi gerekiyor.

Bir diğer yötem ise en yakın iş bakasına gidilip kartın sözleşmesinin iptali isteyip yapılan iptal işleminin bir fotokopisini almanız ve saklamanızdır.

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
03 Aralık 2010 19:38

Telefon Bankacılığı ile de iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kullanıpda akabinde iptal ettirmek istediğim kredi kartlarını bu şekilde iptal ettirmiştim.

splitter
Şube Müdürü
03 Aralık 2010 19:46

bankanın ilgili 444 ile başlayan numarasına arayıp

neden iptal iptal talebinde bulunmak en basiti

iptal ederseniz o ayki ekstre ödemek zorundasınız

taksitli ödemelerde ise taksidi düzenli olarak her ay

iptal etseniz bile ödemeye devam edebilirsiniz

rosesea
Aday Memur
03 Aralık 2010 19:50

çok teşekkürler

.Ekonomist
Şube Müdürü
03 Aralık 2010 21:17

telefon bankacılığından iptali en tehlikelisidir.

Oradaki memur tamam iptal edildi der ama ana bilgisayara iptal işareti koymamıştır ya da banka politikasına göre işine gelmemiştir. Sizde iptal ettirdim sandınız

seneye yıllık kredi kartın aidatı ödemesi çıktığınızda

yahu ben bu kartın iptalini yapmış idim diyeceksiniz. Peki nasıl yaptınız sorusuna, Telefon bankacılığı ile diyeceksiniz.

nasıl ispat olacak.. kayıtlarda vardı yoktu diye tekrar 444 lü numarayı arayacaksınız bir sürü telefon masrafı veya sinir çabası...

En sağlam ispatı elinizde bir delil olması gerek bir kağıttır belgedir. Mahkemeler belgeye bakar.

not: İptal edildiği sanılan bir kredi kartın borcu birikiyor (meğer kıyıda köşede 1.00 tl eski para ile 1 milyon 3 sene sonra sanırım 4 yada 5 tl oluyor) müşteri bu borctan haberi yok üstüne icra masrafı konulunca 55.00 tl borç çıkıyor. (yaşanmış olay)

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
04 Aralık 2010 00:27

internet bankacılığı kullanıyorsanız( kesinlikle tavsiye ederim çok güvenilir ve pratiktir)

bir kartınızı iptal ettirdiğinizde emin olmak için internet bankacılığını kullanmayı deneyin acmazsa kart iptal olmuş demektir:):)

Bir banka bana iptal ettim dedi ama ben internet bankacılığı kullandıgım için girip işlem yapabiliyordum aradım söyledim iptal ettiler, daha sonra saglamasını yaptım yani internet bankacılığı ile kontrol ettim iptal olmuştu...

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
04 Aralık 2010 17:44

Ben kullandığım kredi kartlarını telefon bankacılığını kullanmak suretiyle iptal ettirdim bu zamana kadar sorun yaşamadım.

eabluesky5
Memur
08 Aralık 2010 00:46

KESİNLİKLE SON BORCUNUZDAN BİRAZ DAHA FAZLASINI ÖDEYİN...SONRADAN BORC CIKARIRLAR ONDAN KAPATMADIK DERLER

bychat
Aday Memur
08 Aralık 2010 16:33

En kolay yöntem karedi kartımı çaldırdım....

gelen kiredi kartınıda alma birdaha bu karedi kartı ve sözleşmen üzerinde hiçbir hak iddia edilemez...

mavlamaz
Aday Memur
09 Aralık 2010 08:49

telefon bankacılıgı ile arayıp kartınızın kayboldugunu söleyin hemen iptal ediyorlar zaten.ardından da yeni kart talep etmediginizi söleyin kartınız iptal olmuş demektri:))))

postmen
Aday Memur
09 Aralık 2010 10:06

"5464 sayılı banka kartları ve kredi kartlarının 25. maddesi gereği bankanızla yapmış olduğum kredi kartı sözleşmesinin iptal edilmesini talep ediyorum.iptal yapılmadığı takdirde hakkımı yasal yollardan arayacağımı hertürlü mahkeme masrafı ve vekalet ücretininde tarafınıza yükletileceğini ihtaren bildiririm."

Bu dilekçe örneğini iki nüsha yapıp birini alma haberli mektup ile ptt kanalıyla gönderin ptt alındısınıda sizde kalan diğer nüshasına iliştirip saklayın kartınız iptal edilip size bilgi verilecektir.

Ayrıca hertürlü tüketici sorununuz için arayabilirsiniz.

Halil YAZICI PTT Memuru

Tükoder Şb.Başkanı

543 744 33 89

hazan19
Şef
09 Aralık 2010 10:44

arkadaşlar mrb,

garanti bankasından kredi kartımda üyelik ücret kesilmiş bende aşağıdaki gibi itiraz dilekçesi yazdım faksladım ve iadeli taahütlü gönderdim acaba ücreti geri alabilirmiyim.

Bankanızca tarafıma verilen kredi kartından rızam dışında yıllık üyelik ücreti olarak 40 TL kesilmiştir. Söz konusu kesinti hukuksuz ve tüketici ahlakıyla bağdaşmayan bir uygulamadır.

Zira, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun "Sözleşmelerdeki Haksız Şartlar" başlığını taşıyan 6.maddesinde:"Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhinde dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır. Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için bağlayıcı değildir." Hükmü yer almaktadır.

Ayrıca, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun 24.maddesinde: "Kart hamilinin yaptığı işlemler nedeniyle, sözleşmede yer almayan faiz, komisyon veya masraf gibi adlar altında hiçbir şekil ve surette ödeme talep edilemez ve kart hamilinin hesabından kesinti yapılamaz. Sözleşmede kart hamilinin haklarını zedeleyici ve kart çıkaran kuruluş lehine tek taraflı haksız şartlar sağlayan hükümlere yer verilemez." Hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununun ilgili hükümleri çerçevesinde 5 Kasım 2010 tarihinde tarafımdan kesilen 40 TL yıllık üyelik ücretinin tarafıma iadesiyle bundan sonraki yıllarda kesinti yapılmamasını aksi halde kredi kartımı iptal ettireceğim hususunda;

Gereğini Bilgilerinize arz ederim...

postmen
Aday Memur
09 Aralık 2010 19:29

hazan adlı üyeye

kredi kartınıza gelen yıllık ücret için yazdığınız dilekçe doğrudur banka size müsbet veya menfi cevap verecek yada hiçbir cevap vermeyecektir.Menfi cevap verilmesi halinde ilçenizdeki tüketici sorunları hakem heyetine müracat ederseniz heyet kararı ile iptal edilecektir.banka ya bu karara uyup ücreti iptal edecek yada heyet kararının iptali için mahkemeye başvuracaktır.fakat bu konuda yargıtay kararıda mevcut olduğundan heyet kararları genelde uygulanmaktadır.Fakat dilekçenizin son satırında bir daha yıllık ücret yansıtılmaması talebiniz vardır bu uygulanmamaktadır yargı kararı dahi olsa her yıl ücret yansıtılmakta ve heryıl itiraz etmek gerekmektedir.bu konuda bddk ya da yaptığımız müracat sonuşsuz kalmıştır.

halil yazıcı

tükoder abana şb bşk.

543 744 33 89

09 Aralık 2010 20:19

teşekkür ederim önemli bilgiler

09 Aralık 2010 23:08

çok teşekkürler bilgiler için. ben yurtdışına gidiyorum diye iptal ettirmiştim.deneyin

cofulancof
Aday Memur
10 Aralık 2010 09:20

en güzeli kaybettim diyerek 444 nolu telefonu aramak. Hemen size 1 hafta içinde kart gönderecekler, onuda almazsınız olur biter. Banka size nasıl olsa ulaşacak. İstemiyorum deyin, sözleşmeyi fesh ediyorum deyin o kadar.

hazan19
Şef
10 Aralık 2010 09:28

postmen teşekkürler ilgilendiğiniz için.

içgüveyisi
Memur
10 Aralık 2010 10:10

kaybettim demenizin anlamı yok. adamlar sizin arınıza kart çıkarıyor. alsanda almasanda o kartın aidatını kesiyor. daha dün kredi kartımı iptal ettirmek için bankadaydım. (maaş aldığım iş bankası) denilen şu:

maaşı bizden alıyorsunuz bizim anlaşmamız var kurumunuzla kredi kartınızı iptal ettiremezsiniz. ancak kullanıma kapatırsınız. dediler. ortada var bir pislik.

kaspersky_security
Müsteşar Yardımcısı
10 Aralık 2010 13:14

iç güveyisi sözleşmeye bakmak lazım gercekten varmı? bana çok mantıklı gelmedi bankaya yazılı olarak dilekce yolla yazılı cevap ve sözleşme örneği iste..

Altınada not düş 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereği yasal süresinde cevap verilmesi diye

10 Aralık 2010 13:43

Arkadaşlar

Kredi kartınızın sözleşmesini feshetmedikçe sorununuz devam eder. Çaldırdım, Kaybettim..vs gibi durumlar kartın sözleşmesini iptal eden unsurlar değildir. Sözleşmeyi imzalayanlar yine imza karşılığında(iadeli tahhütlü) ihtar ile iptal ettirilmelidir. Bu konuda yargıtayın kararı vardır.

Bu nedenle kredi kartınızı iptal ettirilirken daha sonraları başınızın ağırmaması için mutlaka yazılı olarak feshini isteyin. Kartınızın iptalini istemek demek sözleşmenin iptali anlamına GELMEZ.

Diğer taraftan "Postmen" arkadaşıma teşekkür ediyorum.

Toplam 67 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi