Editörler : oto-danisman-expert
24 Temmuz 2021 17:39

Kuzenimin olayı güvenlik soruşturmasını etkiler mi?

Kuzenim sanıyorum ki FETÖden bi süre görevden uzaklaştırılmış ama şuan çalışıyor yaklaşık 2 senedir. Akrabalarla görüşmüyoruz o yüzden detaylarını bilmiyorum davanın ama benim güvenlik soruşturmasına etkisi olur mu? Yeni kanun ile sadece bireysel olacak deniyor ama o bir şey değiştirir mi?

Badof58
Aday Memur
24 Temmuz 2021 20:11

1 ve 2. derece akrabaların dışında kimse seni bağlamaz. (Annen, babam ve kardeşlerin) Bunun dışındakilerin cezai-idari soruşturma vecezaları gücenlik soruşturması açısından önemsiz. O yüzden bir sıkıntı çıkmaz.

AliÖmerr
Aday Memur
24 Temmuz 2021 21:20

Yeni çıkan karar ile artık kişi güvenlik soruşturmalarında kendinden sorumludur konuya açıklık getirecek olursak seni artık sadece senin yaptıkların alakadar eder dayınmış babanmış bunlar mazide kaldı

gvnlksrstrmasi
Aday Memur
24 Temmuz 2021 21:41

İnşallah dediğiniz gibi olur. Yeni yasadan sonra çok alım olmadığı için örnekler var mı onu da bilmiyorum umarım kimse başkasının suçu sebebi ile elenmiyordur artık.

AliÖmerr, 3 yıl önce

Yeni çıkan karar ile artık kişi güvenlik soruşturmalarında kendinden sorumludur konuya açıklık getirecek olursak seni artık sadece senin yaptıkların alakadar eder dayınmış babanmış bunlar mazide kaldı

AliÖmerr
Aday Memur
24 Temmuz 2021 21:54

Valla hiç dert etme benimde hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararım var kavgadan kaynaklı ben senin kadar dert etmiyorumdur zaten nasibinde varsa o işten ekmek yiyeceğin varsa ne olursa olsun kazanırsın Allah yolunu açık etsin

gvnlksrstrmasi, 3 yıl önce

İnşallah dediğiniz gibi olur. Yeni yasadan sonra çok alım olmadığı için örnekler var mı onu da bilmiyorum umarım kimse başkasının suçu sebebi ile elenmiyordur artık.

gvnlksrstrmasi
Aday Memur
24 Temmuz 2021 22:21

Yani doğru da diyorsunuz ama işsizlik burama kadar geldi kaç gündür güvenlik soruşturmasının neyi var neyi yok araştırıyorum napsın insan kafaya takıyor valla

AliÖmerr, 3 yıl önce

Valla hiç dert etme benimde hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararım var kavgadan kaynaklı ben senin kadar dert etmiyorumdur zaten nasibinde varsa o işten ekmek yiyeceğin varsa ne olursa olsun kazanırsın Allah yolunu açık etsin

eganisbey
Kapalı
24 Temmuz 2021 22:52

En son onaylanan Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Taraması Kanunu'na göre tahkikatların sadece bireysel olacağı yazılıyor ancak, maalesef ki, kanunlara aykırı olarak işlemler yapılmasına defaatle şahitlik ettik. Geçmişten beri bu böyle ve bizim ülkemiz gibi polis devletlerinde sıklıkla karşılaşılıyor bu tarz durumlarla. Mevcut kamu alımlarına baktığımızda, ataması yapılacaklardan istenen doldurulması zorunlu olunan güvenlik soruşturmasına dair belgeyi incelediğimizde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına(anne-baba, kardeşler) ait bilgilerin doldurulması istenmektedir. Uygulamada, kanunların aksine kardeşler etkiliyor gibi görünüyor. Devlete karşı işlenen suçlar olmadıkça, sizin dışınızdaki kişilerin suçları sizi etkilemez. Görevine yeniden başlamış olması, kuzeninizin siciline işlenmiş bir durum olmadığı anlamına geliyor. Kuzeninizden dolayı endişelenmenize gerek yok kanımca.

gvnlksrstrmasi
Aday Memur
24 Temmuz 2021 23:38

Aaa beraat edince sicile işlenmediğini bilmiyordum bu güzel bir haber. Tanımıyorum da hiç belki de tamamen suçsuzlar arkadaşları fetöcü diye alındı açığa.

Güvenlik soruşturması formları daha yenilenmemiştir diye umuyorum o konuda. Hala yeni yönetmelik gelmediği için eski formu kullanıyorlar diye düşünüyorum ama umarım yeni kanuna göre işliyordur soruşturma.

eganisbey, 3 yıl önce

En son onaylanan Güvenlik Soruşturması Ve Arşiv Taraması Kanunu'na göre tahkikatların sadece bireysel olacağı yazılıyor ancak, maalesef ki, kanunlara aykırı olarak işlemler yapılmasına defaatle şahitlik ettik. Geçmişten beri bu böyle ve bizim ülkemiz gibi polis devletlerinde sıklıkla karşılaşılıyor bu tarz durumlarla. Mevcut kamu alımlarına baktığımızda, ataması yapılacaklardan istenen doldurulması zorunlu olunan güvenlik soruşturmasına dair belgeyi incelediğimizde, birinci ve ikinci derece kan hısımlarına(anne-baba, kardeşler) ait bilgilerin doldurulması istenmektedir. Uygulamada, kanunların aksine kardeşler etkiliyor gibi görünüyor. Devlete karşı işlenen suçlar olmadıkça, sizin dışınızdaki kişilerin suçları sizi etkilemez. Görevine yeniden başlamış olması, kuzeninizin siciline işlenmiş bir durum olmadığı anlamına geliyor. Kuzeninizden dolayı endişelenmenize gerek yok kanımca.

Manchini
Aday Memur
25 Temmuz 2021 10:47

Sadece ailene bakılır ama son degişklikle sadece kendinden sorumludur şucun şahsiligi ilkesi

Toplam 8 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi