Editörler : "eskiyara"Pangaea
04 Ağustos 2020 10:09

Meslek lisesinde kültür dersi öğretmenliği yapılır mı?

orta halli bir ilçenin meslek lisesinin öğrenci profili ve idaresi bir kültür öğretmeni için nasıldır? tercih etsek pişman olur muyuz?

04 Ağustos 2020 11:24

Hocam ben meslek lisesinde çalışıyorum.kız meslek lisesindeyim.ben memnunum.tabi öğrenciler, asıl kendi meslek derslerine daha çok önem veriyor.kultur dersleri ikinci planda kalıyor.idare olarak da diğer türdeki liselerde bir farkı olmaz.idare işi şans biraz.

bulaşıkkk
Yasaklı
04 Ağustos 2020 11:47

Çalışan biri olarak tavsiye etmem. Heleki mesleki eğitim merkezi kesinlikle yazmayın.

beyzadeee
Memur
04 Ağustos 2020 11:48

neden tavsiye etmiyorsunuz hocam okul mtal
bulaşıkkk, 4 yıl önce

Çalışan biri olarak tavsiye etmem. Heleki mesleki eğitim merkezi kesinlikle yazmayın.

bulaşıkkk
Yasaklı
04 Ağustos 2020 11:50

Kültür dersleri gereksiz görülüyor önem verilmiyor. Hem idare hem öğrenci açısından.

Kayaçç
Şef
04 Ağustos 2020 12:12

Ben de il merkezinde kız meslek lisesinde çalışıyorum. 7 yıl oldu neredeyse.Akademik başarı sizi tatmin etmeyebilir. Okul idaresi genellikle meslek dersi öğretmenlerinden oluşur. Ders programlarından tutun da staj uygulamalarına kadar birçok alanda meslek dersi öğretmenleri ön plandadır;çünkü okul adı üzerinde meslek lisesi. Bol bol etkinlik, proje... (özdeğerlendirme, meslek liseliler ailelere dokunuyor projesi, e twining, münazara ligi...) Yani hocam, okulda öğretmen miyim yoksa bir fabrikada işçi miyim, diye bir ikilem yaşabilirsiniz)) Kültür dersi öğretmeniyim, dersime girer, dersimden çıkarım diyemezsiniz. Zira okul idaresi, kültürcüleri genellikle eli boş görüp ne kadar angarya (tabi bana göre) iş varsa size vermek ister. Hele ki edebiyat öğretmeniyseniz vay halinize(!) Meslekçilerinse üzerinde genellikle görünmez bir koruyucu kalkan vardır. Lütfen yanlış anlaşılmasın, bu dediklerim çalıştığım okul için böyledir. Her meslek lisesi için geçerli değildir. Bir de okul müdürünüz tez canlı olup, milli eğitimden gelen her yazıyı padişah fermanı gibi allayıp pulluyorsa bir kez daha düşünün derim.)) Haa iyi tarafları da var,öğrencilerde disiplin problemleri az oluyor (kendi okulum açısından).

kmal34
Aday Memur
04 Ağustos 2020 12:19

meslek liseler içerisinde en rahatı kız meslek liseleridir.

Diğerlerini mecbur kalmadıkça yazmayın derim.

beyzadeee
Memur
04 Ağustos 2020 12:20

hocam kız meslek liseleri başarı açısından olmasa da en azından disiplin problemi açısından iyidir. ama idare gerçekten şans öyle bir idaresi olan okula gitmek istemez kimse
Kayaçç, 4 yıl önce

Ben de il merkezinde kız meslek lisesinde çalışıyorum. 7 yıl oldu neredeyse.Akademik başarı sizi tatmin etmeyebilir. Okul idaresi genellikle meslek dersi öğretmenlerinden oluşur. Ders programlarından tutun da staj uygulamalarına kadar birçok alanda meslek dersi öğretmenleri ön plandadır;çünkü okul adı üzerinde meslek lisesi. Bol bol etkinlik, proje... (özdeğerlendirme, meslek liseliler ailelere dokunuyor projesi, e twining, münazara ligi...) Yani hocam, okulda öğretmen miyim yoksa bir fabrikada işçi miyim, diye bir ikilem yaşabilirsiniz)) Kültür dersi öğretmeniyim, dersime girer, dersimden çıkarım diyemezsiniz. Zira okul idaresi, kültürcüleri genellikle eli boş görüp ne kadar angarya (tabi bana göre) iş varsa size vermek ister. Hele ki edebiyat öğretmeniyseniz vay halinize(!) Meslekçilerinse üzerinde genellikle görünmez bir koruyucu kalkan vardır. Lütfen yanlış anlaşılmasın, bu dediklerim çalıştığım okul için böyledir. Her meslek lisesi için geçerli değildir. Bir de okul müdürünüz tez canlı olup, milli eğitimden gelen her yazıyı padişah fermanı gibi allayıp pulluyorsa bir kez daha düşünün derim.)) Haa iyi tarafları da var,öğrencilerde disiplin problemleri az oluyor (kendi okulum açısından).

beyzadeee
Memur
04 Ağustos 2020 12:22

memlekete gitmek uğruna meslek lisesi yazılmaz yani

Kayaçç
Şef
05 Ağustos 2020 17:46

Hocam memlekete gideceksen iş değişir. Yaz meslek lisesini ;ama fazla durmamaya çalış. Ben 7 yıldır meslek lisesindeyim bu sene il içi tayin istedim Anadolu liselerine, maalesef çıkmadı. Bundan sonra her sene çıkana kadar tayin isteyeceğim. Meslek lisesinde kültür öğretmeni, körelmeye mahkum oluyor. İşin doğrusu bu.

beyzadeee, 4 yıl önce
memlekete gitmek uğruna meslek lisesi yazılmaz yani

beyzadeee
Memur
05 Ağustos 2020 17:52

hocam benim için sınıflar çok kalabalık mı, öğrenci disiplin olarak çok zorlar mı bunlar önemli bunları okulda çalışan birine sorabilirim inşallah
Kayaçç, 4 yıl önce

Hocam memlekete gideceksen iş değişir. Yaz meslek lisesini ;ama fazla durmamaya çalış. Ben 7 yıldır meslek lisesindeyim bu sene il içi tayin istedim Anadolu liselerine, maalesef çıkmadı. Bundan sonra her sene çıkana kadar tayin isteyeceğim. Meslek lisesinde kültür öğretmeni, körelmeye mahkum oluyor. İşin doğrusu bu.

sabırtaşı2010
Aday Memur
07 Ağustos 2020 00:07

Hocam ben sizinle aynı durumda meslek lisesi yazarak tayin oldum. Bir ilçede eml lisesi. Başta çok zorlandım. Yukarıda yazan durumlar az çok her meslek lisesinde oluyor diye düşünüyorum. Bu sene 3. yılım doldu ve tayin istedim. Il içinden. Çok isteksiz bir tayin isteme idi. Ve şuan tayinim çıkmadığı için çok mutluyum. Idare de bir sıkıntı yok çok şükür. Demem o ki şans kader kısmet. Oncesinde 6 yıl Iyi Anadolu liselerinde çalışmış biri olarak Ama köreliyormusun dersen? Malesef körelme oluyor. Sınıf mevcutları alanlara göre farklı dağılım gosterebiliyor. Memlekete gitmek için yazılır ki ben yazdım.

Toplam 11 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi