Editörler : supporters.
«102103104105106107108109110111112113»

Dr. Trainer
Aday Memur
06 Aralık 2021 17:54

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim Hocam. Umarım sizlerin de itirazı olumlu sonuçlanır.

Alexfb06
Aday Memur
06 Aralık 2021 17:57

Tebrikler Hocam, saat kaç gibi geldi ama veya mail?

Dr. Trainer, 2 yıl önce

Merhaba Değerli Hocalarım,

Bugün ÜAK'tan sms geldi ve sisteme girip kontrol ettiğimde durumum jüri sürecinde şeklinde değiştirilmiş. 2 jüri üyesi olumsuz rapor yazıp asgari vermişti. Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleniyor? Forumlarda okuduğum kadarıyla, ilgili jürilere 10 gün süre verilip başarılı/başarısız olarak değerlendirilmesi isteniyor. Jürilerin bu süreçte tekrar asgari veya etik vermesi söz konusu oluyor mu? Oluyorsa jüri üyeliği düşürülüp, yedek jüri kararı esas alınıyor deniyor. Bilenler aydınlatabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

Dr. Trainer
Aday Memur
06 Aralık 2021 18:04

Hocam saat 14:44'te sms geldi.

Alexfb06
Aday Memur
06 Aralık 2021 18:22

Teşekkürler Hocam, tekrardan tebrikler. Değerli hocam, jurilerin red gerekçesi nedir acaba? En azından benzerse bizde daha umutkar olabiliriz

Dr. Trainer, 2 yıl önce

Hocam saat 14:44'te sms geldi.

Alexfb06
Aday Memur
06 Aralık 2021 18:25

Etik verme ihtimali yok hocam, çünkü ilk degerlendirmede etik yoktur isaretledikten sonra asgari vs bakıyor. Aynı zamandan yeni yonetmelik var, jüri başarılı veya başarısız verebilir, yine asgaride ısrar ederse jurilikten düşürülür.

Dr. Trainer, 2 yıl önce

Bugün ÜAK'tan sms geldi ve sisteme girip kontrol ettiğimde durumum jüri sürecinde şeklinde değiştirilmiş. 2 jüri üyesi olumsuz rapor yazıp asgari vermişti. Bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleniyor? Forumlarda okuduğum kadarıyla, ilgili jürilere 10 gün süre verilip başarılı/başarısız olarak değerlendirilmesi isteniyor. Jürilerin bu süreçte tekrar asgari veya etik vermesi söz konusu oluyor mu? Oluyorsa jüri üyeliği düşürülüp, yedek jüri kararı esas alınıyor deniyor. Bilenler aydınlatabilir mi? Teşekkür ederim şimdiden.

mrfilolog
Aday Memur
06 Aralık 2021 19:15

Tebrik ediyorum hocam. Gözünüz aydın. Umarım sonucunuzda başarılı olur. İki jürinin gerekçesi neydi hocam? Hangi alandandı başvurunuz?
Dr. Trainer, 2 yıl önce

carloscan
Aday Memur
06 Aralık 2021 19:31

Hocalarım merhaba,

Jüri üyelerinin salt çoğunluğunun yoksa herhangi birinin asgari vermesi durumunda mı süreç tıkanıyor? 5 üyeli dosyalarda 1 jüri üyesi asgari verdiğinde de mi süreç aleyhimize işliyor?

Teşekkür ederim şimdiden değerli yorumlarınız için.

Dr. Trainer
Aday Memur
06 Aralık 2021 19:35

Hocam spor bilimleri alanından başvurdum. Jürinin biri atıf dosyası eksik, dergi tr dizinde taranmıyor, bildiri dosyası eksik gibi nedenlerle asgari yazmıştı. Diğeri ise kaliteli bir dergi olmasına rağmen şaibeli dergi iddiasıyla asgari yazmıştı. İlk jürinin gerekçelerine belgeleriyle itiraz ettim. Yağmacı dergi iddiasında bulunan jürinin kararına ise, beally list, örnek bir yargı kararını ve derginin hakem sürecine ait submission dosyalarını ekleyerek itiraz etmiştim. Open access ücreti aldığından dolayı mahkemede emsal bir davada, aday haklı bulunmuştu. O yönden itiraz ettim Ayrıca dergi her sayısında 8 makale yayınlayan, ret oranı yüksek bir dergiydi. İtirazı bunlara dayandırmıştım. Allah'a şükür kabul oldu. Umarım sizinkiler de kabul olur ve olumlu sonuç alırsınız.

Alexfb06
Aday Memur
06 Aralık 2021 19:52

Hocam, sizin için büyük mutluluk olmuştur. inş sonucunuzda olumlu şekilde sonuçlarınır. Demek ki adayın savunmalarına da dikkat ediyorlar artık.bu güzel gelişme.

Dr. Trainer, 2 yıl önce

Hocam spor bilimleri alanından başvurdum. Jürinin biri atıf dosyası eksik, dergi tr dizinde taranmıyor, bildiri dosyası eksik gibi nedenlerle asgari yazmıştı. Diğeri ise kaliteli bir dergi olmasına rağmen şaibeli dergi iddiasıyla asgari yazmıştı. İlk jürinin gerekçelerine belgeleriyle itiraz ettim. Yağmacı dergi iddiasında bulunan jürinin kararına ise, beally list, örnek bir yargı kararını ve derginin hakem sürecine ait submission dosyalarını ekleyerek itiraz etmiştim. Open access ücreti aldığından dolayı mahkemede emsal bir davada, aday haklı bulunmuştu. O yönden itiraz ettim Ayrıca dergi her sayısında 8 makale yayınlayan, ret oranı yüksek bir dergiydi. İtirazı bunlara dayandırmıştım. Allah'a şükür kabul oldu. Umarım sizinkiler de kabul olur ve olumlu sonuç alırsınız.

mrfilolog
Aday Memur
06 Aralık 2021 20:16

Hocam yedekler de dahil olmak üzere herhangi bir jüri üyesinin asgari vermesi dolayısıyla başvuru iptal ediliyor.
carloscan, 2 yıl önce

Hocalarım merhaba,

Jüri üyelerinin salt çoğunluğunun yoksa herhangi birinin asgari vermesi durumunda mı süreç tıkanıyor? 5 üyeli dosyalarda 1 jüri üyesi asgari verdiğinde de mi süreç aleyhimize işliyor?

Dr. Trainer
Aday Memur
06 Aralık 2021 20:29

Çok güzel bir haber oldu hocam. Hukuk müşaviri gibi güzel bir savunma hazırlamıştım. Umarım siz de güzel haberler alırsınız.

Alexfb06, 2 yıl önce

Hocam, sizin için büyük mutluluk olmuştur. inş sonucunuzda olumlu şekilde sonuçlarınır. Demek ki adayın savunmalarına da dikkat ediyorlar artık.bu güzel gelişme.

carloscan
Aday Memur
06 Aralık 2021 20:53

Cevap için teşekkür ederim Hocam.

mrfilolog, 2 yıl önce
Hocam yedekler de dahil olmak üzere herhangi bir jüri üyesinin asgari vermesi dolayısıyla başvuru iptal ediliyor.

2873
Memur
06 Aralık 2021 20:59

Carloscan Hocam,

"Yedekler de dahil olmak üzere herhangi bir jüri üyesinin asgari vermesi dolayısıyla başvuru iptal edilir" söylemine doçentlik komisyonu üyelerini inandırdılar, jürileri inandırdılar ve sonuçta adayları da inandırdılar. Ancak gerçek böyle değil. Doçentlik yönetmeliğini lütfen okuyun. Yönetmelik buna izin vermiyor. Asıl jüri üyelerinin tümü raporlarını yüklediği zaman, yedek jüri raporlarının hiç bir önemi kalmıyor. Yedek ne yazarsa yazsın. Ancak jürinizden çekilen olursa, yedeğin raporu asıl gibi değerlendirilir. Varsayalım asıl jürilerinizden birisi yazdı. Doçentlik komisyonu adayın durumunu görüşür ve hatta jüriye kararını düzeltmesini önerebilir.

Asgari konusu etik konusu ile karıştırılıyor. Etikle ilgili durumda bırakın yedek jüri üyesini sokaktaki vatandaşın ihbarı bile doğrulanırsa adayın başvurusu iptal edilir. Yönetmelik buna cevaz veriyor.

Ancak şurası çok önemli. Doçentlik yönetmeliği der ki; asgariden kalan adayın jüri raporları doçentlik komisyon kararı ile birlikte adaya bildirilir. Kaç kişiye doçentlik komisyon kararı gönderildi. Size ÜAK genel sekreterinin imzası ile jüri raporunu gönderiyorlar. İşlem tamamlanmıştır.

carloscan, 2 yıl önce

Hocalarım merhaba,

2873
Memur
06 Aralık 2021 21:06

Asıl jüri üyelerinden sadece birisi asgari yazarsa ve komisyon onaylarsa başvurunuz iptal edilir. Maalesef burada salt çoğunluğun fikri önemli değil. Yetki komisyonun ukdesinde.

2873, 2 yıl önce

Carloscan Hocam,

"Yedekler de dahil olmak üzere herhangi bir jüri üyesinin asgari vermesi dolayısıyla başvuru iptal edilir" söylemine doçentlik komisyonu üyelerini inandırdılar, jürileri inandırdılar ve sonuçta adayları da inandırdılar. Ancak gerçek böyle değil. Doçentlik yönetmeliğini lütfen okuyun. Yönetmelik buna izin vermiyor. Asıl jüri üyelerinin tümü raporlarını yüklediği zaman, yedek jüri raporlarının hiç bir önemi kalmıyor. Yedek ne yazarsa yazsın. Ancak jürinizden çekilen olursa, yedeğin raporu asıl gibi değerlendirilir. Varsayalım asıl jürilerinizden birisi yazdı. Doçentlik komisyonu adayın durumunu görüşür ve hatta jüriye kararını düzeltmesini önerebilir.

Asgari konusu etik konusu ile karıştırılıyor. Etikle ilgili durumda bırakın yedek jüri üyesini sokaktaki vatandaşın ihbarı bile doğrulanırsa adayın başvurusu iptal edilir. Yönetmelik buna cevaz veriyor.

Ancak şurası çok önemli. Doçentlik yönetmeliği der ki; asgariden kalan adayın jüri raporları doçentlik komisyon kararı ile birlikte adaya bildirilir. Kaç kişiye doçentlik komisyon kararı gönderildi. Size ÜAK genel sekreterinin imzası ile jüri raporunu gönderiyorlar. İşlem tamamlanmıştır.

mrfilolog
Aday Memur
06 Aralık 2021 21:46

Hocam dediğiniz gibi biz de bu forumdan vs. okuyarak bu fikre sahip olduk. Bu zamana kadar hep yedek jüriler de dahil olarak hesaba kattık. Yoksa kimseyi yanlış bilgilendirmek veya yönlendirmek istemeyiz. Dediğiniz gibiyse komisyon dahi bu durumu böyle yorumlayabiliyordur.
2873, 2 yıl önce

Carloscan Hocam,

Proton2021
Memur
07 Aralık 2021 10:17

Sayın Hocalarım Merhaba,

Ben Şubat başvurusuyum. 3 Aralıkta sonucum açıklandı. 11 aydır neredeyse her gün bu doçentlik mevzusu beni meşgul etmişti, nihayet olumlu bir şekilde sonucum açıklandı. Dışarıdan bakınca çok anlamlı değil belki, sadece bir ünvan diye düşünülebiliyor. Çalışmalarınız olduğu halde kadro alamadan bekliyorsanız ama başkalarına veriliyorsa, bulunduğunuz akademik birimde ünvan yüzünden baskı görüyorsanız maalesef çok anlamlı oluyor. 13 yıldır ilk defa bir terfi almışım gibi hissediyorum. Hakkım olanı almam da subjektif değerlendirmeler yüzünden çok kolay olmadı. Q1,Q2 dergilerde tek isim yayınım olduğu halde juri üyesi yayınlarımı yeterlince kaliteli bulmamış. Impact factörü 4 olan bir dergide tek isim yayın yapmak benim için çok zordu açıkçası. 5 isimli bir makale, çok da atıf alıyor, aynı juri tarafımdan yerin dibine sokulmuş hatta doktora çalışmasından 5 isimli yayın görülmüş şey değil derken, bir başka juri üyesi övmüş ve araştırmacı grup çalışmasına yatkın ve kaliteli makaleleri var yazmış.

Yani evet çalışmışım dosyam var ama şans eseri olumlu oldu gibi hissediyorum. Bizi UAK değil kendi kriterlerine, değer yargılarına göre değerlendiriyor juriler. Mesela bir juri üyesi biraz daha beklemem gerektiğini düşünerek asgari verdi. İtiraz ettim tam 2 ay sonuç bekledim. Toplamda 5 ay gecikme yaşadım. Sonra dosya tekrar kendisine gitti. Tek bir cümle ile tekrar olumsuz verdi...Bu sebeplerle çok zorluklar çekiyoruz. Bunları dile getirdikçe bunların düzeleceğine inanıyorum.

Ben iyi ki 5 juri üyesi varmış dedim. En azından hakkaniyetli insanlara denk gelme ihtimalimiz artıyor.

Bu süreçte bu formdan çok destek aldım. Çok teşekkür ediyorum.

Dr.President
Aday Memur
07 Aralık 2021 10:50

Hayırlı olsun.

Dr. Trainer, 2 yıl önce

Alexfb06
Aday Memur
07 Aralık 2021 10:51

Hocam çok stresli bir süreç olmuş, sonunda adalet yerini bulmuş. tebrikler. Değerlendirmenin ne yazik ki standardı yok. sistem böyle devam ettikçe insanlar daha fazla mağdur olacak. çözüm yolu çok basit ama gözler görmek istemiyor.

Proton2021, 2 yıl önce

Sayın Hocalarım Merhaba,

Ben Şubat başvurusuyum. 3 Aralıkta sonucum açıklandı. 11 aydır neredeyse her gün bu doçentlik mevzusu beni meşgul etmişti, nihayet olumlu bir şekilde sonucum açıklandı. Dışarıdan bakınca çok anlamlı değil belki, sadece bir ünvan diye düşünülebiliyor. Çalışmalarınız olduğu halde kadro alamadan bekliyorsanız ama başkalarına veriliyorsa, bulunduğunuz akademik birimde ünvan yüzünden baskı görüyorsanız maalesef çok anlamlı oluyor. 13 yıldır ilk defa bir terfi almışım gibi hissediyorum. Hakkım olanı almam da subjektif değerlendirmeler yüzünden çok kolay olmadı. Q1,Q2 dergilerde tek isim yayınım olduğu halde juri üyesi yayınlarımı yeterlince kaliteli bulmamış. Impact factörü 4 olan bir dergide tek isim yayın yapmak benim için çok zordu açıkçası. 5 isimli bir makale, çok da atıf alıyor, aynı juri tarafımdan yerin dibine sokulmuş hatta doktora çalışmasından 5 isimli yayın görülmüş şey değil derken, bir başka juri üyesi övmüş ve araştırmacı grup çalışmasına yatkın ve kaliteli makaleleri var yazmış.

Yani evet çalışmışım dosyam var ama şans eseri olumlu oldu gibi hissediyorum. Bizi UAK değil kendi kriterlerine, değer yargılarına göre değerlendiriyor juriler. Mesela bir juri üyesi biraz daha beklemem gerektiğini düşünerek asgari verdi. İtiraz ettim tam 2 ay sonuç bekledim. Toplamda 5 ay gecikme yaşadım. Sonra dosya tekrar kendisine gitti. Tek bir cümle ile tekrar olumsuz verdi...Bu sebeplerle çok zorluklar çekiyoruz. Bunları dile getirdikçe bunların düzeleceğine inanıyorum.

Ben iyi ki 5 juri üyesi varmış dedim. En azından hakkaniyetli insanlara denk gelme ihtimalimiz artıyor.

Dr.mr
Memur
07 Aralık 2021 11:34

kısa bir soru arkadaşlar.

Mühendilsik alanında ULAKBIM dergilerinden alınması gereken 8 puanın doktora sonrası olma zorunluluğu var mı?

Başvuru duyurusunda öyle bir ibare yok ama öyle yorumlanabilirmi.

90 puan başka yerden toplantıkdan sonra 8 puanın önce yada sonra alınmasının önemi var mı?

Tourniquett
Daire Başkanı
07 Aralık 2021 13:25

Gözünüz aydın hocam, çok tebrik ederim. Hakkınızı almanıza çok sevindim. Umarım buradaki herkes de mutlu haberlerini alırlar.

Evet süreçler çok değişik oluyor. Herkes ayrı sıkıntılar zorluklar yaşıyor. Kimi sonuç alabiliyor kimi daha da çok zorlanıyor, süreci uzuyor hatta sonlanabiliyor. Yine de şu anki durum bir nebze daha iyi en azından itirazları kabul ediyorlar. Bizim başvuru dönemimizde bakmıyorlardı bile. Hatta memurlar jürinin yazdığını sisteme yanlış giriyor buna rağmen onaylanıyordu üsttekiler tarafından. İnsan hiç mi kontrol etmez neye imza atıyorum acaba diye. Raporun içeriğine hiç mi bakmaz, tekrar bir puanı kontrol etseler asgarî olmadığını bile görecekler ama yoktu yani. Tek cümleyle red veriliyordu itirazlara. Dediğiniz gibi söylendikçe düzelir diye umut edeceğiz ki bizlerden sonrakiler için daha iyi olsun her şey. Bu itirazların da bu baskılar sayesinde düzeldiğini düşünüyorum. Haksızlık karşısında susmamak en doğrusu.

Proton2021, 2 yıl önce

Sayın Hocalarım Merhaba,

Toplam 2687 mesaj
«102103104105106107108109110111112113»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi