Editörler : crops35

recepsoyalp
Kapalı
12 Ekim 2022 11:55

Arkadaşın yazdığı yönetmeliğin eklerindeki ağır orta ve hafif sınıfındaki hastalıkları inceledim. öncesinde yazdığım gibi Sağlık Bakanlığı her hastalığa bir ölçü koymuş. Tüm hastalıklarımızın Balthazard formülü hesaplanması ile yüzde 40 ve üzerini alan Engelli olabiliyor. İş emekliliğe gelince ise durum farklı. 28 eylül 2021 de çıkarılan MALULİYET VE ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBI TESPİTİ İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ. ne göre Yüzde 60 üstü maluliyet için ağır , 50-59 arasına orta , 40-49 arasına ise hafif sınıfı koymuş. Malulen emeklilik için yani ağır sınıftaki için 10 yıl , 50-59 arası orta sınıftakiler için erken emeklilik 16 yıl , 40-49 arası hafif sınıftakiler erken emeklilik için 18 yıla tabii ama 2008 oncesi işe girenlere. Biz Kendi Engelli Raporlarımızdaki engel oranlarımızla bu şartlarda emekli olabileceğimizi düşünüyoruz haliyle. Fakat bu son yönetmeliğin en altındaki hastalik eklerine baktığımızda , bize engelli raporu verilirken hesaba katılan hastalıklardan cok farkli. Bu sebeple çoğu kişi ret yiyor. Hastaneden Engelli raporu çıkarırken Birden fazla hastalıklarımızın hesabı 40 ı , 50 yi , 60 ı geçiyorken , emeklilikte SGK kendi sağlık kurulu ile Engelli raporumuzun en yüksek oranını değerlendiriyorlar.

caner1111, 2 yıl önce

Aslında Sgk'nın verdiği cevapta ilgili yönetmeliği atıfta bulunulmuş. MALULİYET VE ÇALIŞMA GÜCÜ KAYBI TESPİTİ İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ. Bu yönetmelik 28 Eylül 2021'de Sgk tarafından çıkarıldı. Yani engelli raporu almaya gidip üç dört hastalığı ekletip 60 puan alınan yönetmelik sağlık bakanlığı tarafından çıkartılan yönetmeliktir. Bu ise farklıdır. Sgk nın bu çıkardığı yönetmelikle yaptığı şu: "Benim yönetmeliğimde listeli hastalığın varsa ve tek bi hastalıktansa emekli ederim" demeye getiriyor işi. Hastaneden aldığınız engelli raporunu üstü örtülü olarak dahi olsa kabul etmiyor emeklilikte aslında. Sadece bu arkadaşın değil buna benzer birçok kişinin emekliliği reddediliyor. Sgk tarafından 28 Eylül 2021 de çıkartılan Maluliyet ve çalışma gücü kaybı tespiti işlemleri yönetmeliği özellikle kadrolu engelli memurların emekliliğini çok ciddi şekilde engelliyor ve engelleyecek. Konunun farkında olanlar seslerini duyuramıyor. Sendikalar sahipsiz bırakmış. Engelliler farkında değil. İşgüvenliği uzmanı para peşinde. Eğer ki o hastalık listesinde hastalığı olmayan engelli memur ancak davalarla zorlu süreçle emekliliği hak edecek gibi gözüküyor. Çok ciddi bi durum bu. Ama kimse henüz uyanamadı. Örneğin son evre kanser hastası olsa dahi bazı ölçütleri karşılamıyorsa sıkıntı çıkıyor yani.

Genç_Memur
Memur
12 Ekim 2022 14:25

Benim de sizin gibi yüzde 70 sürekli bir engelli raporum var. Sonradan engelli oldum.

Memuriyetim hizmet sürem 18 yıl. Ben engelli yaşlı emekliliğine başvuruda bulunmayı düşünüyordum.Malüle değil.

Şimdi devlet benim başvurumu direk malül olarak mı değerlendiriyor. Yaşlılık engelli olarak almıyor mu?

Galiba sizin gibi bu durumda beni de reddedecekler.

Bir de Emeklilik için vergi indirimi aldıktan sonra Kurumumuza mı SGK ' ya başvuracağız.

Çok teşekkür ederim.

Meteza, 2 yıl önce

%65 süresiz raporum var. Vergi dairesine verdim (Biliyorum memurlarda bu pek işe yaramıyor) vergi dairesi onayladı. Sonradan engelliyim işe sağlam girdim. Banada aynı arkadaşa gelen şekilde cevap geldi. 65 süresiz rapora rağmen yeni yönetmeliğe göre çalışma gücümü kaybetmemişim. Üstelik bahsettiğiniz gibi malullukten değil erken yaşlanmadan değerlendirme yapmışlar...

Kadrolu memurlara yapılan bu haksızlık konusunda bir girişim, bu platform yada dava açanlar var mı? Bu konuda ne yapabiliriz.?

Aynı şartlara sahip,aynı hastalığa sahip özel sektör çalışanı sırf vergi indirimi alıyor diye emekli olabiliyorken bize bu hak tanınmıyor.

recepsoyalp
Kapalı
12 Ekim 2022 16:12

Dediğim gibi engelli raporunuzun kaç olduğu önemli değil siz malulluğe değil erken emekliliğe başvurun. Eğer aldığınız oran SGk nın kendi kriterlerine göre emekli olabilir derlerse erken emekli olabilirsin. Değilse normal yaşınızı beklersiniz. Malülen emekli olmak çok kolay değil. Ayrıca malülen emekli olursanız tekrar kayıtlı çalışamazsınız. O sebepten erken emekliliğe başvurun.

Genç_Memur, 2 yıl önce

Benim de sizin gibi yüzde 70 sürekli bir engelli raporum var. Sonradan engelli oldum.

Memuriyetim hizmet sürem 18 yıl. Ben engelli yaşlı emekliliğine başvuruda bulunmayı düşünüyordum.Malüle değil.

Şimdi devlet benim başvurumu direk malül olarak mı değerlendiriyor. Yaşlılık engelli olarak almıyor mu?

Galiba sizin gibi bu durumda beni de reddedecekler.

Bir de Emeklilik için vergi indirimi aldıktan sonra Kurumumuza mı SGK ' ya başvuracağız.

Çok teşekkür ederim.

recepsoyalp
Kapalı
13 Ekim 2022 10:15

ayrıca vergi indirimi aldıktan sonra kurumunuza başvuruyorsunuz.

Meteza
Aday Memur
13 Ekim 2022 15:05

Devlet memurluğunda emeklilik için vergi indirimine gerek yok.

İkinci olarak ister malullüğe ister erken yaşlanmaya başvurun hastalığınız sgk nın çalışma gücü yönetmeliğindeki ek listede bulunan hastalıklardan değilse isterse yüzde yüz raporunuz olsun emekli olamıyorsunuz.

Bu dediklerim memurlar için geçerli. Özel sektör ayrı.

Genç_Memur
Memur
13 Ekim 2022 15:40

Şu çok açık ki mevut durumda engelli raporuyla hiçbir memurun emekli olma şansı yok.

Meteza, 2 yıl önce

Devlet memurluğunda emeklilik için vergi indirimine gerek yok.

İkinci olarak ister malullüğe ister erken yaşlanmaya başvurun hastalığınız sgk nın çalışma gücü yönetmeliğindeki ek listede bulunan hastalıklardan değilse isterse yüzde yüz raporunuz olsun emekli olamıyorsunuz.

Bu dediklerim memurlar için geçerli. Özel sektör ayrı.

ZeNHaR
Aday Memur
14 Ekim 2022 14:25

Yaşlılık emekliğine başvurabilmek için resmi gazete https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2008/10/20081011-10.htm yer alan

ALTINCI BÖLÜM

Erken Yaşlanma

Erken yaşlanma hâli

MADDE 25 ? (1) Kanunda yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen yaş şartı dışındaki diğer şartları taşıyan ve 55 yaşını dolduran sigortalılardan biyolojik yönden, bu yaşı doldurmuş bir insan derecesinde yaşlanmış ve çalışma gücünün bu seviyeye düşmüş olduğu tayin ve tespit edilenler, erken yaşlanmış sayılırlar.

(2) Erken yaşlanma hâlinin tespitine esas alınmak üzere Sağlık Hizmeti Sunucuları tarafından düzenlenen Raporlar esas alınarak erken yaşlanma hâlinin bulunup bulunmadığına Kurum Sağlık Kurulunca karar verilir.

şartları taşımak gerekiyormuş. Ama 2 madde de Kurum Sağlık Kurulunca karar verilmesi tam olarak neyi kastediyor çok da anlam veremedim. Zaten bir Engelli raporumuz var ama yetmiyor mu ki

murat3021
Aday Memur
18 Ekim 2022 14:48

saçmalık

Toplam 48 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi