Editörler : Pangaea

memur98765
Memur
29 Nisan 2022 21:44

18 ocakta teslim ettim hala bekliyorum 3 4 ay sürüyor

momo92, 2 yıl önce

Merhabalar.

Üniversiteye atandım. 7 mart son evrak teslim günüydü. 4 martta evraklarımı teslim ettim. 8 Nisanda atandığım kuruma ulaştığımda evraklarımın hala gelmediğini söylediler.

İl emniyet müdürlüğünden de bilgi alamıyorum. Acaba ben daha ne kadar beklerim? Normal mi bu kadar uzaması?

Xziraatxx
Şef
29 Nisan 2022 22:20

E devletten alınan belgede Adli sicil kaydı yoktur ,,adli sicil arşiv kaydı yoktur yazıyorsa neyi bekletiyorlarmış işe başlatmak için ?
memur98765, 2 yıl önce

Memur.olacak
Şube Müdürü
30 Nisan 2022 11:56

Hagb ,süren soruşturma ve davalar o belgelerde görünmüyor o yüzden ayrı bir arşiv araştırması yapılıyor.
Xziraatxx, 2 yıl önce
E devletten alınan belgede Adli sicil kaydı yoktur ,,adli sicil arşiv kaydı yoktur yazıyorsa neyi bekletiyorlarmış işe başlatmak için ?

KRALROMEO13
Aday Memur
30 Nisan 2022 12:37

Gözükmesi lazım çünkü orada kaydı var mı yok mu diyor
Memur.olacak, 2 yıl önce
Hagb ,süren soruşturma ve davalar o belgelerde görünmüyor o yüzden ayrı bir arşiv araştırması yapılıyor.

ahmet616161ahmet
Aday Memur
30 Nisan 2022 18:50

Ayrı bir arşiv araştırması diye bir şey yoktur.adli sicil kaydında , adli arşiv kaydının da bilgisi verilmektedir
Memur.olacak, 2 yıl önce

KRALROMEO13
Aday Memur
30 Nisan 2022 18:54

Aynen dimi hocam zaten adli sicil kaydı ile arşiv de gözüküyor diye biliyorum e devlette
ahmet616161ahmet, 2 yıl önce
Ayrı bir arşiv araştırması diye bir şey yoktur.adli sicil kaydında , adli arşiv kaydının da bilgisi verilmektedir

ahmet616161ahmet
Aday Memur
30 Nisan 2022 19:00

Aynen hatta şöyle yazar: adli arşiv kaydı bulunmamaktadır yazar
KRALROMEO13, 2 yıl önce
Aynen dimi hocam zaten adli sicil kaydı ile arşiv de gözüküyor diye biliyorum e devlette

Xziraatxx
Şef
30 Nisan 2022 21:09

O zaman neyi bekletiyolar hocam ? Belgenin sahte olup olmamasınımı araştıryolar ?
KRALROMEO13, 2 yıl önce

KRALROMEO13
Aday Memur
30 Nisan 2022 22:28

Aynen öyle
Aynen hatta şöyle yazar: adli arşiv kaydı bulunmamaktadır yazar

momo92
Aday Memur
01 Mayıs 2022 11:03

Sizin ikametiniz nerede acaba?

memur98765, 2 yıl önce

momo92
Aday Memur
02 Mayıs 2022 17:50

Merhaba.

Ben üniversiteye atandım. 7 mart son evrak teslim günüydü ve hala bir gelişme yok. Ne yapmalıyım.

maximilian84, 2 yıl önce

Arkadaşlar ben ilgili birimde arşiv ve güvenlik soruşturması yapan personelin.. yazılanlar ilgimi çektiği için ve yanlış bilgi ve anlaşılmaları düzeltmek için yazıyorum. Nisan 2021 de güncellenen 7315 sayılı kanunun 3. Maddesi kimlerin arşiv araştırması kimlerin hem arşiv hem güvenlik soruşturması yapılacağını açıkça belirtiyor.. burada önemli olan mesleğiniz değil hangi kuruma atandığınızdır.. örneğin MİT, emniyet, Jandarma gibi yerlere isterseniz mühendis ya da veteriner olarak atanın hem güvenlik soruşturması hem de arşiv araştırması yapılır.. 3.maddede belirtilen kurumlar haricindeki kurumlara yapılan atamalarda yalnızca kişiye mahsus ve yalnızca arşiv araştırması yapılır.. bu da sistem üzerinden yapılır.. muhtara komşuya sorulmaz.. maximum bir hafta sürer.. postadaki gecikmeler ve onay süreleri sebebiyle 25-30 günü buluyor..

memur98765
Memur
06 Mayıs 2022 05:19

Ankara

momo92, 2 yıl önce

Sizin ikametiniz nerede acaba?

Aliçlk
Aday Memur
06 Mayıs 2022 13:26

" HAGB kararı özel bir sicilde tutulur. İlgili hakim savcı hariç kimse erişemez"

HAGB ve soruşturmalar e devletten alınan belgelerde gözükmez, emniyet üzerinden istenilir ve gizli belgedir.

ahmet616161ahmet
Aday Memur
06 Mayıs 2022 23:45

İlgili savcı hariç erişelemiyorsa , emniyet nasıl erişsin ? Bu bir. İkincisi. 4045 sayılı mulgs kanunda anayasa mahkemesi ilgili 1 . Maddesinin ek-2. bölümünü iptal etti. Bu da hagb, dava açılmasının ertelenmesi kararları ve kesinleşmiş mahkeme kararlarına kurumlarca ulaşılmasını özel hayatın gizliliğini ihlal yüzünden iptal edilmiştir
Aliçlk, 2 yıl önce

" HAGB kararı özel bir sicilde tutulur. İlgili hakim savcı hariç kimse erişemez"

HAGB ve soruşturmalar e devletten alınan belgelerde gözükmez, emniyet üzerinden istenilir ve gizli belgedir.

Aliçlk
Aday Memur
07 Mayıs 2022 12:38

https://www.memurlar.net/haber/966239/kamuya-ilk-defa-atanacaklar-hakkinda-arsiv-arastirmasi-yapilacak.html

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=2000284&MevzuatTur=3&MevzuatTertip=5

Özel hayatın gizliliği yüzünden değil, rıza alınmadan yapıldığı, bilgilerin nasıl saklanacağı (hangi şartlarda yapılacak, kötüye karşı kullanımını engelleme belirtilmemiş) ya da güvenlik soruşturmasının nasıl yapılacağı detaylı şekilde belirtilmediği için iptal edildi.

Hagb ya da soruşturma geçirmeden bu kadar kesin konuşmanız da şaşırtıcı, e devlet sadece bilgi amaçlıdır. Kesinleşmiş kararlar vardır.

İlgili savcı hariç erişelemiyorsa , emniyet nasıl erişsin ? Bu bir. İkincisi. 4045 sayılı mulgs kanunda anayasa mahkemesi ilgili 1 . Maddesinin ek-2. bölümünü iptal etti. Bu da hagb, dava açılmasının ertelenmesi kararları ve kesinleşmiş mahkeme kararlarına kurumlarca ulaşılmasını özel hayatın gizliliğini ihlal yüzünden iptal edilmiştir

ahmet616161ahmet
Aday Memur
07 Mayıs 2022 15:53

Bir hukukçuya akıl öğretmek .bu da iyiymiş.git iptal metnini detaylı oku.neden iptal edilmiş. Bak .
Aliçlk, 2 yıl önce

https://www.memurlar.net/haber/966239/kamuya-ilk-defa-atanacaklar-hakkinda-arsiv-arastirmasi-yapilacak.html

https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuat?MevzuatNo=2000284&MevzuatTur=3&MevzuatTertip=5

Özel hayatın gizliliği yüzünden değil, rıza alınmadan yapıldığı, bilgilerin nasıl saklanacağı (hangi şartlarda yapılacak, kötüye karşı kullanımını engelleme belirtilmemiş) ya da güvenlik soruşturmasının nasıl yapılacağı detaylı şekilde belirtilmediği için iptal edildi.

Hagb ya da soruşturma geçirmeden bu kadar kesin konuşmanız da şaşırtıcı, e devlet sadece bilgi amaçlıdır. Kesinleşmiş kararlar vardır.

Aliçlk
Aday Memur
07 Mayıs 2022 16:55

Maalesef bizim ülkemizde bir bölüm okuyunca kendini o bölümün profesörü sanma yanılgısı devam etmekte. Hukukçuya akıl öğretilmez tüm hukuka hakimdir. Googleden kanun bile aramaz ezbere bilir tüm kanun içtihat falan maşallah.

1) Madem hukukçusunuz bir tane HAGB kararı almış müvekkilinizden e devlet çıktısı isteyin

2) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden ve elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeler ile bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki karar ve kayıtları almaya yetkilidir.

MADDE 4

ç) Kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin onüçüncü fıkraları kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların,

CMK 171

(5) Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından istenmesi halinde, bu maddede belirtilen amaç için kullanılabilir.

Bu kadar amme hizmeti bence yeterlidir sayın hukukçumuz.

Bir hukukçuya akıl öğretmek .bu da iyiymiş.git iptal metnini detaylı oku.neden iptal edilmiş. Bak .

ahmet616161ahmet
Aday Memur
07 Mayıs 2022 18:59

Biz ne anlatıyoruzzz bu ne diyor .
Aliçlk, 2 yıl önce

Maalesef bizim ülkemizde bir bölüm okuyunca kendini o bölümün profesörü sanma yanılgısı devam etmekte. Hukukçuya akıl öğretilmez tüm hukuka hakimdir. Googleden kanun bile aramaz ezbere bilir tüm kanun içtihat falan maşallah.

1) Madem hukukçusunuz bir tane HAGB kararı almış müvekkilinizden e devlet çıktısı isteyin

2) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden ve elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeler ile bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi kapsamındaki karar ve kayıtları almaya yetkilidir.

MADDE 4

ç) Kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararları ve 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 171 inci maddesinin beşinci ve 231 inci maddesinin onüçüncü fıkraları kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış olan soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguların,

CMK 171

(5) Kamu davasının açılmasının ertelenmesine ilişkin kararlar, bunlara mahsus bir sisteme kaydedilir. Bu kayıtlar, ancak bir soruşturma veya kovuşturmayla bağlantılı olarak Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkeme tarafından istenmesi halinde, bu maddede belirtilen amaç için kullanılabilir.

Bu kadar amme hizmeti bence yeterlidir sayın hukukçumuz.

momo92
Aday Memur
10 Mayıs 2022 12:37

Hala bekliyor musunuz?

memur98765, 2 yıl önce

Ankara

Toplam 119 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi