Editörler : Pangaea

Kapalı
29 Ağustos 2011 23:38

evlilik kader midir kısmet midir insan kendisi mi yapar

.

sulu.şerbet
Yasaklı
29 Ağustos 2011 23:39

xmat evlensın dıyenler:D

hakkikum
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:47

ne yönden sorduğuna bağlı hocam. Allah'ın emrettiği şeyler kader olarak değerlendirmeye alınmaz. Ama kiminle evleneceğin kısmını şimdiden bilemediğin için kısmet'e girer. Kısmet, gelecekte tahmin edilen şeylerin hayırlısı olup olmamasıyla alakalıdır. Kader dedikleri şey, daha önceden belirlenmiş, hatta siz daha dünyada yokken 70 yaşınızda neleri yaşıyacağınızı belirten olaydır. evliliğe bu yönden bakarsan, hem kaderinde vardır, hemde kısmetine bağlıdır.

xgma3t
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:48

yani bu bizim elimizde midir ne kadar da uğraşsak bazı şeyler olmuyorsa bu nedir

hakkikum
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:53

bu bizim elimizde değildir, kaderdir bu. kaderi yanılttım, o kız kaderimmiş ama onu bıraktım şu kızla evlendim diyerek kaderi yanılttığını zanneder. oysa isterse 40 tane kişiyi sev, kiminle evleneceğin, sen daha dünyaya gelmeden belirlenmiştir. burda kader, kısmette de bunun hayırlı kişi olup olmaması veya iyi geçinecekmisiniz yoksa kafana göre biriylemi evleneceğindir.

xgma3t
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:53

?

xgma3t
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:56

hocam bayağı bilgilisiniz bu konuda araştırmamı yaptınız

petsy07
Genel Müdür
29 Ağustos 2011 23:56

valla eşimizi kendimiz seçiyoruz.fakat bu tamamen özgür bir seçim değildir.

içgüdülerimiz bazı insanları size tavsiye der.daha ilk bakışta bazı kişileerin sizde bir kredisi vardır.bazen siz bu tavsiyenin dışına cıkmata zorlanırsınız hatta cıkamadığınızda olur.dolayısıyla bu noktada evlilik kaderdir denebilir.

beri tarafta bütün bu içgüdüsel baskılara rağmen aradığınız kriterler vardır ve bu doğrultusunda bir seçim yapabilirsiniz.fakat eşinizin nasıl biri olacağını belki yıllar sonra tanıyabileceksiniz.bu noktadada kısmettir denebilir.

hakkikum
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:58

ne kadar uğraşsan da bazı şeylerin olmaması, kaderini değiştirememendir. kaderi yönlendiremezsin asla. bir yol vardır ve o yolu takip edersin, kestirme yol bulamazsın. kaderi de buna benzetebilirsin. kaderinden dışarı çıkamazsın istesen bile. ayrıca soru şöyle olmuş, "galatasaraymı yener, yoksa galatasaray kazanırmı?" gibi bir soru olmuş.

a 1981
Yasaklı
29 Ağustos 2011 23:58

herşeyde olduğu gibi Allah karşına seçenekler çıkartır, sen bir karar verirsin. Artık kararının sonuçlarıyla karşı karşıya kalırsın diye düşünüyorum. Ancak seçim yayacagın herşeyi önceden bilen Allah, onu da kaderin olarak bilip yazmıştır. Burada dua etmek lazım, Allah güzel insanlarla karşılaştırsın ve güzel kararlar almamızı nasip etsin. Misal, adam gibi bir adamı red edip, sana uymayan ipe sapa gelmez birisini seçersen bunun sonucuna da katlanman kaçılınmazdır.. Öyle degil mi? Allah hayırlı seçenekler çıkarsın ve en hayırlısını seçecek iradeyi versin diyelim..

tavukburger
Aday Memur
29 Ağustos 2011 23:59

dünyada 2.5 milyar hatun var, bunların 500 milyonu sen yaştadır, bunun en az 100 milyonu boştadır, bu 100 milyonun en az 10 milyonunu sen beğenirsin, bu 10 milyonun da en az 1 milyonu seni beğenir

yani dünyada 1 milyon hatun var sana uygun, free olan, beğeneceğin ve seni beğenen, öyle hayatımın aşkitosu sensin sen olmazsan yaşayamam lafları-bakış açıları kişinin kendini kandırmasıdır falandır filandır

xgma3t
Kapalı
29 Ağustos 2011 23:59

kader de kısmette kısmette bizim elimizde değil o zaman ama bazı şeyler için çok uğraşıriz da olmaz ya bu nedir

hakkikum
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:04

imam hatip mezunuyum, imam olacak kapasitenin daha da üstündeyim ama imam alımı yok. kpssden ve yeterlilikten barajları geçmek fayda etmiyo :))

ayrıca kader konusunu bir iki satıra sığdırmak yanlış olur. seçenekler sunulur yazmış arkadaş, onlara değinmedim. seçtiğin seçeneklerde kaderdir ve önceden seçeceğin şey bellidir :)

a 1981
Yasaklı
30 Ağustos 2011 00:05

çok istedigin birsey olmuyorsa çok üstüne düşmemek lazım. ayet bile var islamda;

birsey size hoş görünür ama nice şerrler vardır içinde, bir şey size sevimsiz görünür ama nice hayırlar vardır. siz bilmezsiniz ama Allah bilir..

bu bir sınava çalışmaya benziyor. bazen çok çalışır ama kalırsın dersten. elinden gelen hassas seçimini yapıp tevekkül etmek en hayırlısı olsa gerek. ama derin konular bunlar, bazen insan yorumsuz kalabiliyor. herkese hayırlı geceler..

xgma3t
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:08

o zaman her zaman hayırlısını dileyelim yorum yapan herkese teşekkürler

xgma3t
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:12

çok güzel şeyler yazmışsınız sağolun

hakkikum
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:12

hakkımızda hayırlısı hocam. kader kısmet bu işler :)) yani bizden bağımsız :)

xgma3t
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:18

neyse burda yazamıyorum bazı şeyleri anlatacağım çok şey var ama

xgma3t
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:25

neyse burda yazamıyorum bazı şeyleri anlatacağım çok şey var ama

Hafnarfjordur
Yasaklı
30 Ağustos 2011 00:27

yatak odasını kız tarafı yapar diye bilirim,herşeyi kendisi yapmaz insan evlilikte.

xgma3t
Kapalı
30 Ağustos 2011 00:31

o ne demek

Toplam 59 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi