Editörler : oto-danisman-expert
05 Aralık 2011 11:24

İkinci El Araç Alacağım Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Ehliyeti yeni aldım bu işlerde çok acemiyim. İkinci el 10-15 Bin Tl ye araba almayı düşünüyorum. Nelere dikkat edeyim ve hangi marka ve model önerirsiniz. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

okumamyok-iyiyazarım
Daire Başkanı
05 Aralık 2011 11:58

ne istediğine bağlı sedan-hb dizel-benzin-lpg ş,içi mi bineceksin uzun yolda mı sadece sen mi ailecek mi.sıcak yerde isen klama şart.falan filan istediklerini söylersen yardımcı olabilirm.

phantom25
Müsteşar
05 Aralık 2011 12:30

kardeşim alacağın arabanın hasar geçmişine baktır. pert mi değil mi onu öğrenmeden alma derim. bunu öğrenmek için en garantili yol sigorta şirketleridir. sms fln hikaye veya expertiz geç onları derim. hiçbirinde pert kaydı gözükmeyebiliyor. sadece aracı kasko yapacağın zaman ortaya çıkar. başımıza yeni geldi ondan diyorum. genelde yüksek model ama piyasa fiyatının altındaki araçlara dikkat etmenizi öneririm. saygılar.

Knock_Out
Yasaklı
05 Aralık 2011 13:39

her tarafını kurcala arabanın ,

bi tanıdığımın başına gelen var , ucuza kapattık arabayı güzel araba temiz falan diye alıyolar gerine gerine yola çıkıyolar (farklı bi şehirden alıyolar aracı) kayifli şekilde gidiyolar ,bi ara farkediyolar ;

- yaw bi yerden soğuk geliyo

falan diye , duruyolar orayı burayı kurcalarken paspası kaldırıyolar ki arabanın altı oyuk:))

AĞRI PoLiSi
Yasaklı
05 Aralık 2011 13:42

öncelikle ihtiyaç ve parana göre karar vermelisin. ondan sonra aracın kazası değişeni var mı onlara dikkat et. en önemlisi de alacağın arabanın piyasasını araştır.

ARABAM MAZOTLU
Müsteşar Yardımcısı
05 Aralık 2011 14:50

Arabanın motoruna iyi baktır dizel ise km se 100 bin üstü olmasın aracın haciz, pert kaydı olup olmadığını araştır

hiphop
Aday Memur
05 Aralık 2011 14:58

Bütçem en fazla 15.000 TL. Aile içi kullanım amacıyla düşünüyorum. Dizel Neden 100.000-KM nin üstünde olmasın

ARABAM MAZOTLU
Müsteşar Yardımcısı
05 Aralık 2011 15:43

Dizel araclar benzinli raclar gibi kullanılmaz bazı detaylar vardır.Baştan beri bilincsizle kullanıldıysa sorun cıkar maliyet çok olur.Özetle bir dizel aracın pompa fiyatıyla bir benzinli aracın komple motorunu yenilersin ...

hugo-stiglitz
Yasaklı
05 Aralık 2011 16:23

15.bine km'si düşük,yüksek modelli(2005 üstü) lpgli clio-albea-accent al derim

hem acemiliğini atarsın

hem satması kolay olur

hem de aile arabasıdır(geniş bagaj)

AĞRI PoLiSi
Yasaklı
05 Aralık 2011 16:40

bütçen en fazla 15.000 ise fiat ve renault sana en uygunudur. reno clio ve fiat albea-marea iyidir

el.san.z.e.ö.
Müsteşar
05 Aralık 2011 18:50

en başta kolay satılabilir olmasına dikkat et..

sonra sahibinden olmasına dikkat et (ilk yada 2.sahibi olursa ne güzel)

kazasız olmasına dikkat et bakımlı olmasına dikkat et

bindiğin zaman arabanın heryerinden haldır güldür ses gelmemesine dikkat et.

camları farları vb donanımları çalışmasına dikkat et.

marşı kısa sürede basıyor mu dikkat et....

arac sahibine sor: bakımları ne aralıklarla yaptırdın diye. eğer mırın kırın edip sallama cevaplar veriyorsa geç.. ama .... km aralıklarla veya ... zaman aralığında yaptırdım derse iyi.

birde ironi!

km 100.bin üstü olmasın dikkat et :)) sonradan 80-90.bine düşürülmüş olsun :)) değilse bile sen düşürt 50 tl ye düşürüyorlar para değil. maksat 100 bin üstü olmasın değil mi? :))

arkadaşlar iyi kullanmayan bir adam dizel aracı 40bin de de bitirir. bu nedenle yüzbin hiçbir şeyin ölçüsü değildir. gidin bazı galerilere 70-80-90binde dizel araclarla tıka basa dolu bazı galeriler. hadi alın bakalım 90binde değil araba belki 250binde belki 500binde allah bilir..

300 bin kritiktir derseniz he tamam derim. çünkü oraya kadar "ne kadar iyide sürsen" artık yavaştan silindir sekmana tamir takımı ister araba.

ayrıca bu kmnin nerede yapıldıgıda önemli. tamamı ş.içi 60binde bir arabadansa uzun yolda 120bin yapmış dizel aracı tercih ederim.

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi