Editörler : "eskiyara"Pangaea
22 Mart 2012 11:50

mutemet parası!!!!!

Aydındaki okullarda çalışan öğretmenlerden her ay mutemet parası toplanıyor.

üstelik adam milli eğitim müdürlüğünün mutemeti.adı da osman.

diğer illerde de toplanıyor mu merak ettim. paylaşırsanız sevinirim.

ya da başka kurumda memeu mutemet parası veriyor mu?

scrol
Şef
22 Mart 2012 11:58

ne mutemet parası sayın hocam. eskide kaldı onlar. ben idareciyim maaş ve ekdersi ben yapıyorum. sizin ek dersleri ya müd. yard. yapacak ya da memurunuz.

dilmaçoglu
Aday Memur
22 Mart 2012 12:00

mutemet parası toplanmıyor artık.keyfi uygulama

cem75
Yasaklı
22 Mart 2012 12:09

Mutemet parası tarih oldu hocam.Yasal bi dayanağıda yokÖzellikle bide mem mutemedi.

osmana söyle ne parası bu diye.Başka bi paradır.Ya değilse osmanın işi zor mahkemelerdde sıra bekleyeceğim diye size sırada gelmez:=)

alier2204
Aday Memur
22 Mart 2012 13:58

müdür kendi işini ona yaptırıyor hemde sizin paranızla o işler okul yönetiminin işi...

22 Mart 2012 14:02

para vermeyin, maaşınız yatmazsa savcılığa başvurun..

mutemet parası diye bişey asla ama asla yok..milli eğitim müdürlüğü maaşı bir şekilde yaptırmak zorunda..o sizin sorumluluğunuz değil..

AVCI02
Kapalı
22 Mart 2012 14:09

mutemet parasını nasıl topluyor maaş bankaya yatmıyormu? eğer şikayetçi olur sanız (3 kişi) adam adana kozandaki gökdere baraj kapağı gibi patlar.

talip66
Aday Memur
22 Mart 2012 15:14

Hocam ben Yozgat Sorgun da çalışırken (2008-2010)böyle bir para alınıyordu yanılmıyorsam 2005'te yasaklanmasına rağmen durumu müfettişlere bildirdik yasak efendim diye kızdılar lakin hiç bir işlem yapmadılar söz orda kaldı. Şimdi Kayseri deyim alınmıyor...

26 Mart 2012 13:43

okulda memur yok.

albeyaz
Daire Başkanı
26 Mart 2012 14:12

mutemet parası yasak değildir zaten ek ödeme ile maaşlarıda iyi düzeye geldi yapmaları gereken işi yapıp birde öğretmenlerden para almaları mantıksız okulda memur yoksa yok boş işlerle uğraşan bir sürü memur var görevlendirme yapsınlar

not : işini layıkıyla yapan öğretmende memurda baş tacıdır.

alpimis
Aday Memur
26 Mart 2012 14:23

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Personel Genel Müdürlüğü

.

Bakanlıklar 06648/ANKARA Ayrıntılı bilgi için irtibat:Avni ZENGİN Şef (Mutemet)

Telefon: (0 312) 413 15 47 Faks: (0 312) 425 28 59

e-posta: [email protected] Elektronik Ağ: www.meb.gov.tr

Sayı : B.08.0.PGM.0.23.04.03-134/

Konu : Mutemetlik Ücreti

???????VALİLİĞİNE

(İl Millî Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : 27/09/2004 tarihli ve B.08.0.PGM.0.23.04.03/73896 sayılı yazı.

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki okul ve kurumlarda görevli personelin aylık ve diğer parasal haklarının, hak sahiplerine istisnalar dışında tamamen bankalar yoluyla ödenmesi işlemlerinin görevli mutemetler vasıtasıyla yapıldığı bilinmektedir.

Ancak Bakanlığımıza gelen yazılı ve sözlü şikayetlerde; öğretmenlere ödenen parasal haklarından mutemediye ücretinin kesildiği bildirilmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 146 ncı maddesinin 2 nci fıkrasında

?Memurlara kanun, tüzük ve yönetmeliklerin ve amirlerin tayin ettiği görevler karşılığında bu Kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemez, hiçbir yarar sağlanamaz??hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, okul ve kurumlarımızda mutemet olarak görevlendirilen memur veya müdür yardımcılarının; tahakkuk ve ücret ödemelerinde, Maliye Bakanlığının bu konudaki görüşleri de dikkate alınarak, öğretmen veya diğer personelden söz konusu ödemeler karşılığında mutemediye ücreti adı altında para almalarının mümkün olmadığı ilgi emirle bildirildiği halde bazı mutemetlerin emre uygun hareket etmedikleri, öğretmen ve diğer personelden mutemediye ücreti

almaya devam ettikleri, Bakanlığımıza gelen yazılı, sözlü veya e-posta yoluyla yapılan şikâyetlerden anlaşılmaktadır.

Bundan böyle, gerek Bakanlığımıza gerekse Valiliğinize bu konuda intikal edecek her türlü şikâyetler titizlikle incelenerek emre uygun hareket etmeyenler (Mutemet, Gerçekleştirme Görevlisi ve Harcama Yetkilisi) hakkında yasal işlem yapılacağının ilgililere duyurulması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

Remzi KAYA

Bakan a.

Genel Müdür

DAĞITIM :

Gereği :

81 İL VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

buda mı gelecekti
Aday Memur
26 Mart 2012 16:23

eğer sakıncası yoksa bu osmanın soyadınıda yazabilirmisiniz hocam

saki.kaptan
Kapalı
26 Mart 2012 16:42

meb bilgi edinmeye ilimizde böyle bir ücret kesiliyor bu yasalmıdır diye yazın ve arkanıza yaslanıp seyredin. bizzat zamanında tarafımdan tecrube edilmiş bir uygulamadır.

saki.kaptan
Kapalı
26 Mart 2012 16:45

mutemet parasının çıkış amacı memur bodroları yapıyor diye degildir. önceden maaşlar elden veriliyordu. bir ilde yüzlerce öğretmen bi çuval para. saysan sayılmıyor. veya ödemeler sırasında fazla gidebiliyor. bu açıgı telafi etmek için mutemet parası toplanırdı önceden. lakin artık herşey elektronik ortamda yapıldıgından mutemet parası yasaklanmış alınması suç sayılmıştır. memur zaten yaptıgı işten dolayı maaş almaktadır.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi