Editörler : supporters.
29 Mayıs 2005 19:15

ORDUDA KALMAK!
Arkadaşlar bu sene yedek subay adayı olarak askere gidecem. Henüz ilk sınava girmedik. Birçok arkadaşım teskere sonrası teğmen olarak kalmamı öneriyor. Sizlerin de fikirlerini almak istedim. Ayrıca bu ilk sınavda neler sorulur. İktisat Fak. Kamu Yönetimi mezunuyum. Asteğmen gitmek isteyen herkes alınırmı? Maaşlar sosyal haklar nasıldır? Bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim. Herkese şimdiden teşekkürler.

haskartal@
Şef
29 Mayıs 2005 19:22

asteğmenliği bilmiyorum ancak teğmen olmak için her birim(hava,kara,deniz,jenderme) sınav açıyor,sınavı geçersen teğmen oluyorsun...sosyal ve mali hakları aynı bildiğim kadarıyla...sözleşmeli olarak başladıktan sonra normal asker kadrosunada geçiş yapabiliyorsun...bence gayet güzel bir meslek...500 milyona banka memurluğundan bin kat daha iyidir, tabi zor şartlarıda göze almak gerek tabiki...

artain
Daire Başkanı
29 Mayıs 2005 19:25

haskartal teşekkürler saol.

retorik77
Aday Memur
29 Mayıs 2005 19:29

arkadaşım, öncelikle başarılar yanlız daha sınava girmeden yedek subay olarak gideceğini nasıl bilebiliyorsun anlamadım bu birincisi, iki; zaten sınavda bir formalitedir onu girince anlarsın, üçüncüsü yedek subay olarak askere alınsanda bildiğim kadarı ile artık yedek subaylar askerde teskere bırakamıyor. eğer askerde kalmak istersen yapılacak olan sözleşmeli subay alım sınavına girmen lazım veya astsubaylık  sınavına...(uzun dönem yaparsan bunada giremezsin zaten) durum özetle budur...

haskartal@
Şef
29 Mayıs 2005 19:31

Rica ederim kardeşim...düşünmeni öneririm...türkiyenin en güzel kurumlarından birinde çalışmak herkese nasip olmaz açıkçası...

artain
Daire Başkanı
29 Mayıs 2005 19:35

Askerlik durum belgesinde 'Yedek Subay Adayı' yazdığı için öyle dedim. Askerlik işlemleri ve süreç hakkında fazla bir bilgim yok. O yüzden yardım istedim. Teşekkürler.

aliyılmaz
Aday Memur
29 Mayıs 2005 19:44

her 4 senelik ünv.mezunu yedek subay adayıdır ...
29 Mayıs 2005 21:36

unıversıte mezunları askere her yılın nisan agustos ve aralık ayının 12sinde teslim oluyolar. aynı ayın 1-2-3 unde ise sınawa giriyolar. sınav basit bir genel yetenek (acayip basit) ayrıca kucuk bı anketten oluşuyor. ama sınava kesınlıkle bakmıyolar formalıte ıcabı. sıze formda kısa donem mı yoksa astegmen mı olarak yapmak ıstedıgınızı soruyolar ama bu da tamamen formalite...

kastegmen yada kısa donem yapacagın tamamen kaderden ıbaret. ne meslek gruplarına bakıyolar ne de baska bırseye..

aynı sınıftan mezun oldugum arkadasımla bız kısa donem ıstedık. ben kısa donem yaptım arkadasım astegmen komando oldu sımdi muşta..

eger astegmen cıkarsa ve iş bulma umudun yoksa orduda kal. astegmen maaşlar 930.. jandarmalar ise 980 alıyor. doguda yaparsan 1.300 civarı alıyorsun. tegmenler ise 1050 alıyor. onların doguda yapanları ne kadar alır bılmıyorum....

kısacası astegmen olman yada kısa donem yapman.. tamamıyle şans.. ancak ASALda yetkılı bir subay bulursan.. araya torpil koyarsan şansını istredıgın yonde kullanabılırsın...

retorik77
Aday Memur
30 Mayıs 2005 11:00

29/05/2005       Düzenle Sil
Askerlik durum belgesinde 'Yedek Subay Adayı' yazdığı için öyle dedim. Askerlik işlemleri ve süreç hakkında fazla bir bilgim yok. O yüzden yardım istedim. Teşekkürler.

anladım artain.. oradaki ibare ( yani 'Yedek Subay Adayı' ) çok önmeli değil, arkadaşlarında söylediği gibi gireceğin sınav sonucu ya uzun dönem yani asteğmen olarak askerlik yapacaksın yada kısa dönem yani çavuş olacaksın.bu arada şu anki ekonomik durum  ve iş bulma problemi yüzünden çoğu arkadaş asteğmen olarak askerliğini yapmak istiyor, gireceğin sınavında hiçbir seçiciliği olmadığından eğer asteğmen olmak istiyorsan çokda fazla umutlu olmaki hayal kırıklığına uğrama derim...

Mezuniyetini bilmiyorum ancak  eğer fırsatın olursa askerde kal derim.Yanlız şunuda söyleyeyim askerde fikirlerin kesinlikle değişecektir.deniz hava daha sonra kara kuvvetlerini tercih et.askere gittiğinde bu konularda fazlasıyla öğreneceğin şey olacak zaten,,,işin kötüsü öğrendiklerini düşünmek için çookkk da uzun zamanın :)

sana başarılar dilerim..

feedback
Şef
30 Mayıs 2005 11:37

yazılı sınavdan sonra mülakat niteliğinde ayrı bir değerlendirme yaparlar. Sizi sırayla bi odaya alırlar,o odada bi kaç masa olur. Bu masalardan birinde sağlıkla ilgili sorunun varmı diye sorarlar,ameliyat geçirdinmi vs. onu geçtikten sonra komando tabib masasına ilerlersin,orada da sana komando olmak istermisin diye sorarlar.Ancak o masa ya geçebilmen için ilk masada sağlık sorununun olmaması ve fiziki görünüm itibariyle elverişli olman lazım.Aksi halde o masayı transit geçersin. Böylece sağlık belgene TS yazarsa yedek subay olma ihtimalin artar ve sadece S yazarsa yine olabilirsin ama o zaman kısa dönem çıkma ihtimali de fazla. Ancak yinede hiç bişey kesin değil. Askerde kalma fikri için şu an erken, gittikten sonra karar ver derim. Ayrıca bu kararında görev yaptığın yerinde etkisi olacaktır.Görev yaptığın yer sana bu hevesten vazgeç diyebilir ve nitekim öyle olur.Sen yine de daha iyi şartlarda görev yapanların olduğunu ve şartların her zaman aynı olmayacağını bilerek değerlendirmeni yap ve kararını öyle ver.

Başarılar ...

sınav_ustası
Aday Memur
30 Mayıs 2005 12:04

NEEEE ASKERDE KALMAK MI? ASLAA

Askerde kalmak ıcın sadece 1 tek yolun var sozlesmelı subaylık sınavına gırmek ıster askerde gır ıstersen askerlık bıtınce(bence bıtırdıkten sonra dene) ozellıkle kara kuvv. sansın cok olur. Şimdi gırecegın sınav sadece formalıte LES sınavından daha komık sorular var sakın calısıpda gırecem falan deme herkes guler sana

Kardeş askerlıgı bılmıyorsun askerlık kolay bır meslek degıl ben 2 sene once yedek subay olarak 7. Mknz. P. Tugayında askerlıgımı tamamladım 4 ay tuzlada burnıumdan getuırdıler astegmen olacaz sıkalım dısımızı az kaldı dedık temel egıtım bıttıkten sonra bu seferde tugay ve tabur komutanlarının azarlarını ısıttım kısa donemler ıse nerde agac kolgesı orada arazı olmakla mesgıulduler kıskanırdık adamları 40 mılyarlık zımmet gecırdıler bunların ustune bırde.

ismetkabak
Kapalı
30 Mayıs 2005 12:32

basligi acan kardes.

ben sozlesmeli tegmen olarak istihdam edilmek uzere acilan bir sinavin yazili-saglik vb. tum asamalarini gectim. ve mulakata girdim. mulakat sonucunu bekliyorum. bu sibava aslinda onumde bir sinav olsun ve kpssye isinma niyetiyle girdim. yani benim icin mulakat sonucunun olumlu olmasi bir sey ifade etmiyor. yaklasik 8 ay icerisinde surecin herhangi bir asamasinda cekilme hakkim var. ve ben cekilecegim.

sinavla ilgili bilgiler vereyim.

bir kere kolaydir diye dusunup calismayip yaziliya girersen kesinlikle kazanamazsin. sinav tamamen bilgiye dayali ve son derece celdirici sorularla dolu. (en onemli konu ink. tarihi ama bm, nato 12 ada vb. konular kilit konular.)

ve boy -kilo- kosu-mekik vb. konular formalite gibi kulaga gelse de, 2 milimden, 300 gramdan adam elediklerine sahit oldum.

mulakatta bana hayvani alan konulari sordular (bolumumle ilgili). torpil var mi yok mu bilmiyorum. ama benim torpilim yok. aslinda sorulara cok iyi cevaplar verdim ama sonuc ne olur bilmiyorum. sunu da acik secik ifade edeyim mulakata girenler generaller ve bu adamlar herseyi biliyorlar.

boylelikle ilk mulakat deneyimimi elde etmis oldum. konuyu daha fazla dallandirip budaklandirmayayim eger daha fazla bilgi isterden ozel mesaj at cevap vereyim.

trojan
Memur
30 Mayıs 2005 12:49

ısmet acele torpıl ayarla kardesım bu adamlar torpılsız kazandırmazlar 2002 de kkk ve jandarmanın kapısından boynu bukuk dondum mulakattan kımse kımsenın gozunun yasına bakmıyor cok ıstıyorsan bastır pesını bırakma

rapaiç
Aday Memur
30 Mayıs 2005 15:28

bildiğim kadarıyla EA alanında yalnızca hukuk ve sb mezunları sözleşmeli subay oluyor.
30 Mayıs 2005 15:34

sözleşmeli subaylığa başvuracaklara öneri anne baba resmi isterlerse annenizin resminin başının açık olmasına dikkat edin..ben 2003 te hava kuvvetleri sözleşmeli subaylığa başvurmuştum ama sırf annemin resmi başörtülü diye sınava kabul edilmedim..bende bir dahaki sınav başvurusunda açık başlı başka bir bayan resmi göndermiştim..ne yapayım 60 yaşındaki annemin o yaştan sonra başını mı açtıracaktım...o sınav başvurum kabul edildi ama fiskobirlik müfettişlik sınavıyla çakıştığı için subaylık sınavına girmekten vazgeçtim...şansım ne kadar açıkki daha sonra fiskobirlik sınavıda ertelendi...

bence subaylığı en son düşünün..iyi çalışılırsa uzmanlık-denetmenlik-müfettişlik o kadar zor değil..kazanılıyor...

30 Mayıs 2005 15:44

sözleşmeli subaylığa başvuracaklara öneri anne baba resmi isterlerse annenizin resminin başının açık olmasına dikkat edin..ben 2003 te hava kuvvetleri sözleşmeli subaylığa başvurmuştum ama sırf annemin resmi başörtülü diye sınava kabul edilmedim..bende bir dahaki sınav başvurusunda açık başlı başka bir bayan resmi göndermiştim..ne yapayım 60 yaşındaki annemin o yaştan sonra başını mı açtıracaktım...o sınav başvurum kabul edildi ama fiskobirlik müfettişlik sınavıyla çakıştığı için subaylık sınavına girmekten vazgeçtim...şansım ne kadar açıkki daha sonra fiskobirlik sınavıda ertelendi...

bence subaylığı en son düşünün..iyi çalışılırsa uzmanlık-denetmenlik-müfettişlik o kadar zor değil..kazanılıyor...

t
Aday Memur
31 Mayıs 2005 10:54

Sınav formalite. Gideceğin döneme ve mezun olduğun bölüme göre seçerler.

Teskere bırakmak gibi bişey kesin olarak yok. Arkadaşların da belirttiği

gibi sözleşmeli subaylık sınavına girmelisin.

mertgural
Aday Memur
31 Mayıs 2005 11:05

uzun ya da kisa donem olup olamayacagini tam olarak bilemiyorsn. ben 2 ay once askerden geldim. astgmen olrk yaptim. avantajlari cok fazla ama zor kosullari da iyice bi dusunmek lazim.

kalmak istersen sinava giriorsn, kazaniyorsn, 2 yillik bi sozlesme yapiors. 2 yil birakamiorsn. ayrica harbiyeli bi subayla sozlesmeli subay ayni haklara sahip olsalar da kosullari ve muvazzaflarin tavri gordugum kadariyla ayni olmuyor.

ben tegmen olarak kalmani tavsiye etmem. uzun donem yazarsan buyuk ihtimal atgm. oluorsn diyorlar. ama kesin bilemiyorsn.

iron_moon
Daire Başkanı
31 Mayıs 2005 12:22

Bilgisayar Mühendislerinin uzun dönem seçmesi halinde çıktığı doğru mu?

retorik77
Aday Memur
31 Mayıs 2005 16:36

31/05/2005       Düzenle Sil
Bilgisayar Mühendislerinin uzun dönem seçmesi halinde çıktığı doğru mu?

doğru deyil arkadaşım... kader kısmet sadece.. benim koğuşumda kısa dönem tercih edip soruları doğru yapan ve aynı tercihi yapıp bilerek---uzun dönem çıksın diye---yanlış yapan 2 kişi vardı...yine aynı şekilde uzun dönem tercih edip soruları doğru yapan ve bilerek kısa dönem gideyim diye yanlış yapan 2 adam vardı.. ama hepsi uzun dönem olarak içtimaya çıkıyoladı....yani ne olacağı belli olmaz.. sen istediğini yaz tercih et gerisi Allaha kalmış... zaten kısa veya uzun olması rahatlık açısından bişey farkettirmez.. şöyleki askerliğini yaptığın yerde komutanların iyi ise ne olursan ol rahat edersin ama 1 tane gıcık adam  askerliğini kabusa çevirir.. kısmet yani..sadece fark eden biri maaşlı diğeri maaşsız(aslında kısa dönemde maaşlı 15-20 milyon aylık maaşı var ciddiyim...).. askerlik varya....eskiden askere gitmeyene kız vermezlermişya doğru, valla bencede askere gitmeyene kız vermesinler..bir türk erkeğinin hayatındaki en önemli şeydir bence...evlilikten sonra yani.. o ömür boyu askerlik çünkü

artain
Daire Başkanı
31 Mayıs 2005 23:25

İLGİNEN VE CEVAP YAZAN TÜM ARKADAŞLARIMA TEŞEKKÜR EDİYORUM. VERDİĞİNİZ BİLGİLER GERÇEKTEN BENİM İÇİN ÖNEMLİYDİ. ÖNÜMDE DAHA BİR KPSS, BİR KAYMAKAMLIK VE BİR İDARİ HAKİMLİK SINAVI VAR. KISMET DİYELİM ARTIK. HANGİSİ OLUR BİLİNMEZ
Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi