Editörler : "eskiyara"Pangaea
14 Mayıs 2022 17:08

Formasyon/tezsiz yüksek lisans

4 yıl lisans eğitiminden sonra 1.5 yıllık eğitim dersleriyle alınan tezsiz yüksek lisans mezunları uzman öğretmen sınavından muaf mı? Mesleki gelişim çalışma tablosundaki yüksek lisans olarak kabul edilecek mi,?

taklasiguzel
Kapalı
14 Mayıs 2022 17:20

Kabul ediliyor diye biliyorum. Hatta bununla ilgili en son resmi yazı çıkmıştı sanki.

yaylam
Aday Memur
14 Mayıs 2022 18:33

Kabul edilmiyor.

hacettepeli85
Daire Başkanı
14 Mayıs 2022 18:59

Ek ders alırken yüksek lisanstan dolayı zamlı alıyorsanız dolayısıyla orada da kabul ediliyor mebbiste yüksek lisans diye yazıyor bakanda tezli tezsiz fark etmez diye yazmıştı uyduruktan cevap atanlara bakmayın

hacettepeli85
Daire Başkanı
14 Mayıs 2022 19:00

Tek şart tezsiz yüksek lisans diplomasının olması
hacettepeli85, 2 yıl önce
Ek ders alırken yüksek lisanstan dolayı zamlı alıyorsanız dolayısıyla orada da kabul ediliyor mebbiste yüksek lisans diye yazıyor bakanda tezli tezsiz fark etmez diye yazmıştı uyduruktan cevap atanlara bakmayın

yaylam
Aday Memur
14 Mayıs 2022 19:13

Yüksek lisansa il dışı ve il içi atamada ek puan verildiği dönemde formasyona puan vermediler.

PhysicistTeacher333
Aday Memur
14 Mayıs 2022 19:15

Benim de tezsiz yüksek lisans diplomam var ek dersi arttırımlı da alıyorum ama yine de endişeliyim. Çünkü bir ara ek puan verilirken bize verilmemiştir. Diğer taraftan bakanın birkaç yerde yaptığı konuşmayı dinledim alan farketmeksizin yüksek lisansı olan muaf diyor.

yaylam
Aday Memur
14 Mayıs 2022 19:21

Tezsiz yüksek lisans ile Formasyon tezsiz yüksek lisansı arasında fark vardır.Tezsiz yüksek lisansta bir alanla ilgili yüksek lisans yaparsınız.Tezli yüksek lisansla aynı dersleri alırsınız.Tezliden terk farkı, tezli de Bitirme Tezi yapılmasıdır.Tezsizde de Bitirme Projesi yapılır.Formasyonda ise öğretmenlik yapabilmek için gerekli derslerin alındığı bir eğitim programıdır.Önceleri öğretmenlik dersleri 4 yıla yayılmış bir şekilde verilirken bir dönem bu dersler mezuniyet sonrasına alınmıştır.Söz edilen formasyın tezsiz lisansı bu programdır.

PhysicistTeacher333
Aday Memur
14 Mayıs 2022 19:27

Peki formasyonu sonradan alanlara neden ek ders ücreti arttırımlı ödeniyor. Ayrıca formasyon sertifikası değil yüksek lisans diploması verdiler bize.

ogrtmn.8617
Aday Memur
14 Mayıs 2022 20:33

Tezli tezsiz ayrımı yok. Formasyon vs diyenler de kıskançlıklarından kuduranlar. Tezsiz yüksek lisans (5 yıllık ) varsa sınavdan muafsiniz.

hacettepeli85
Daire Başkanı
14 Mayıs 2022 22:54

4 yıllık bölüm mezunları daha sonra ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı alarak öğretmenliğe atanmışlardır. Ve ayrıca tezsiz yüksek lisanslı sayıldıkları için ek ders alırlar.

PhysicistTeacher333
Aday Memur
15 Mayıs 2022 07:55

Evet ben de onu diyorum biz ek dersi o şekilde alıyoruz diplomaya YL yazıyor bizi neden sınavdan muaf tutmasınlar.

hacettepeli85, 2 yıl önce
4 yıllık bölüm mezunları daha sonra ortaöğretim alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansı alarak öğretmenliğe atanmışlardır. Ve ayrıca tezsiz yüksek lisanslı sayıldıkları için ek ders alırlar.

hacettepeli85
Daire Başkanı
15 Mayıs 2022 17:29

Zaten muaf durumdayız tezli veya tezsiz yüksek lisans farkının olmayacağı daha önce söylenmişti
PhysicistTeacher333, 2 yıl önce

Evet ben de onu diyorum biz ek dersi o şekilde alıyoruz diplomaya YL yazıyor bizi neden sınavdan muaf tutmasınlar.

mh23
Şef
15 Mayıs 2022 21:18

Alanı ne olursa olsun tezli veya tezsiz ayrımı

yapılmadan sınavdan muaf...

Ottaman Empire
Aday Memur
15 Mayıs 2022 21:38

Arkadaşlar alan öğretmenliği tezsiz yüksek lisansımız sınav muafiyeti için yeterli iken mesleki çalışmalardan olan araştırma ve geliştirme çalışmalarındaki yüksek lisansı da karşılıyor mu ?

mh23
Şef
15 Mayıs 2022 21:42

Karşılamaması saçma olur hocam.yine de belli

olmaz bunların işine.

yakamoz01
Aday Memur
22 Mayıs 2022 23:45

yönetmelikten anladığım kadarıyla diplomasında tezsiz yazanlar her türlü sınavdan muaf oluyor

Lider ögretmen
Aday Memur
23 Mayıs 2022 07:13

Yapılan açıklama ve yayınlanan kılavuza göre 10 yılını doldurmuş öğretmen elinde yüksek lisans diploması varsa sınavdan muaftır.Alanında ya da alan dışında ,tezli ya da tezsiz olsun fark etmez.Ayrıca 2004-2015 eğitim fakültesi mezunu 3,5 lisans 1,5 lisans üstü eğitim görmüş ve ortaöğretim tezsiz yüksek lisans diplomasına sahip olanlar ve 2004-2015 Fen edebiyat mezunu 4yıl lisans+1,5 yıl /1yıl lisans eğitimi /formasyon amaçlı les/ales sınav puanı ve ünv.mülakatına göre başvurmuş ortaöğretim tezsiz yüksek lisans /tezsiz yüksek lisans diplomasına sahip olan 10 yılını doldurmuş her öğretmen sınavdan muaftır.Bununla ilgili Bakanlığımızın Türk eğitim sen?e gönderdiği görüş yazısı vardır.

calmefuspo
Memur
23 Mayıs 2022 09:47

Merhabalar

Bu uzman öğretmenlik için artık yüksek lisans bitiren herkes bitirdikten sonra başvrunca uzman öğretmen olabilecek mi yoksa yine bir sınav gibi alım/başvuru olması mı gerek ileride

HA_TA
Müsteşar Yardımcısı
23 Mayıs 2022 09:52

Y.lisans için sınavdan muafsınız.
calmefuspo, 2 yıl önce

Merhabalar

Bu uzman öğretmenlik için artık yüksek lisans bitiren herkes bitirdikten sonra başvrunca uzman öğretmen olabilecek mi yoksa yine bir sınav gibi alım/başvuru olması mı gerek ileride

detayolur
Aday Memur
23 Mayıs 2022 10:08

2004 Fizik Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans mezunuyum. Mebbis te lisans mezunu olarak işlediler. Ek dersi artırımlı olarak mı almam gerekiyor? Geriye dönük ne yapabilirim ? Tezsiz yüksek lisans mezunu olayına idareciler pek hakim değil.

Toplam 28 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi