Editörler : E.Kayı Han

thusen
Memur
09 Mayıs 2021 23:59

Hayır olmuyor. Bekleme şartı yok. 4a kadrolu memur demek

Gamzelimavi, 3 yıl önce
Kyk sözleşmeli mmemurluktan merkezi atamayla memurluğa geçişte 1 yıl bekleme oluyor mu? Merkezi atama 4a mı oluyor

thusen
Memur
10 Mayıs 2021 00:01

Hocam bildiğim kadaryıla önemli olan sözleşmeli ve kadrolu olayı.

Merkezi atama ile hem sözleşmeli hem kadrolu atanabiliyorsun. Sözleşmeli için bazıları mülakat yapıyor onlar da yanlış bilmiyorsam merkezi atama ile almayıp kendileri ilan veriyor.

Ben mülakatla katipliği kazandım sözleşmeli olarak çalışıyordum. ÖSYM merkezi atamayla da kadroluyu kazanıp atandım. Sözleşmeliden istifa edip bir hafta sonra kadrolu çalışmaya başladım.

ohank, 3 yıl önce

4b kadrosuna ösym üzerinden mi yerleşmiştiniz? her iki kadroya da ösym aracılıgıyla yerleştirilebilir mi? bilginiz var mı?

Gamzelimavi
Aday Memur
10 Mayıs 2021 00:02

Merkezi atama dediğimiz şey sözleşmeli mi oluyor kadrolu mu bunu bilmiyorum
thusen, 3 yıl önce

Hayır olmuyor. Bekleme şartı yok. 4a kadrolu memur demek

thusen
Memur
10 Mayıs 2021 00:05

Olur hocam sıkıntı yok. Sözleşmeliden sözleşmeliye de geçiş olur ancak eğitim ile kazanılan bir kadro olması lazım. Yani sözleşmeli büro personelliğinden kadrolu öğretmenlik, mühendislik, veteriner vb. kadrolar olması lazım o zaman her iki kadronun da sözleşmeli olmasından dolayı 1 sene bekleme zorunluluğun yok. Sözleşmeliyken kadrolu atanırsan zaten atandığın kadronun önemi yok. Sözleşmeliden istifa et geç. Bu durum sözleşmeli için de vardı. Yani sözleşmeliden sözleşmeliye istifa edip beklemeden geçebiliyordun. 2016 Hazirandı galiba. Değişiklik yaptılar ve bu yolu kapadılar.

mustafaaltunbas, 3 yıl önce

sözleşmeli personelim. merkezi alımda vhki olarak herhangi bir kuruma atanabilirmiyim

hemşire2301
Aday Memur
10 Mayıs 2021 00:14

Hocam 4b 3+1 li aday sağlık çalışanıyım. İstifa şimdi yasak ama kalkınca istifa edip sözleşmeli veya muvazzaf subaylığı kazanırsam geçiş yapabilir miyim.

Eemsevgim
Aday Memur
10 Mayıs 2021 19:00

Bilginiz var mı acaba 4b den 4a ya geçişte 4bli çalışılan süre saydırılabiliyor mu?

thusen, 3 yıl önce

Olur hocam sıkıntı yok. Sözleşmeliden sözleşmeliye de geçiş olur ancak eğitim ile kazanılan bir kadro olması lazım. Yani sözleşmeli büro personelliğinden kadrolu öğretmenlik, mühendislik, veteriner vb. kadrolar olması lazım o zaman her iki kadronun da sözleşmeli olmasından dolayı 1 sene bekleme zorunluluğun yok. Sözleşmeliyken kadrolu atanırsan zaten atandığın kadronun önemi yok. Sözleşmeliden istifa et geç. Bu durum sözleşmeli için de vardı. Yani sözleşmeliden sözleşmeliye istifa edip beklemeden geçebiliyordun. 2016 Hazirandı galiba. Değişiklik yaptılar ve bu yolu kapadılar.

thusen
Memur
11 Mayıs 2021 02:19

Çalıştığın süre yıllık izne sayılıyor. Hatta 30 aralıkta arkadaş göreve başladı. O yıl için bile 20 gün izin hakkı oldu. Yalnız hizmet yılına saymıyorlar. Yani derece kademene etki etmiyor. Öyle söylendi detaylı araştırmadım. Bir mahkeme kararı ile sözleşmeli katiplikten kadrolu müdürlüğe geçene önceki hizmetin, derece kademesine sayılmasına, 8 yıllık çalışmada disiplin cezası almamışsa bir derece miydi kademe miydi hatırlayamadım o hesapta sayılmasına karar verilmişti. İlerde ya kanunla düzeltirler ya da mahkeme ile saydırmak gerekebilir. Tabi aynı kurumda geçiş içindi bu ama sonuçta memurla aynı işi yapıyorsun fakat saymıyorlar işte. Sadece yıllık izne etki ediyor. Bildiğim kadarıyla tabi söylüyorum. Başka durum ortaya çıkabilir. Detaylı araştırmak gerek.

Eemsevgim, 3 yıl önce

Bilginiz var mı acaba 4b den 4a ya geçişte 4bli çalışılan süre saydırılabiliyor mu?

thusen
Memur
11 Mayıs 2021 02:28

Bir üst mesajda belirttiğim gibi merkezi atama ÖSYM nin atıyorum 2021/1 gibi ilan edip liste yayınladığı, kpss puanına göre tercih yapıldığı ve tercih sonucunda atandığın uygulama. Yani sadece tercih olayı var. Üniversite tercihleri gibi. Sonrasında bir mülakat yok. İlana ÖSYM çıkıyor. Kurumlar kendi tek başına alım yapmıyor. Sözleşmeliden kadroluya geçişte merkezi atama diye söylenir genelde ama kadrolu alımlar bazı istisnalar hariç merkezi atamayla yapıldığı için ağız alışkanlığı merkezi atama deniyor. Adalet Bakanlığı kadrolu İcra Müdürü alacağı zaman merkezi atama ile yapmıyor mesela. Mülakat sonrası alım yapıyor ama sonuçta 4/a kadrosu olduğundan sözleşmeli çalışırken istifa edip beklemeden geçiş yapabiliyorsun. Unuttuğum bir durum yoksa basitçe olay sözleşmeliden kadroluya geçmek şeklinde. Merkezi falan kafanızı karıştırmayın. ÖSYM merkezi atamalarında sözleşmeli personel de yerleştirmesi yapıyor çünkü. Sözleşmeli-Kadrolu olay bu yani.

Sözleşmeliden kadroluya geçecekseniz bekleme şartı yok. Çalışırken kadrolu atandığınız yere belgelerinizi veriyorsunuz. Kadrolu atandığınız yer size gel başla dediği gün sözleşmeli çalıştığınız yere istifanızı verip ayrıldıktan sonra kadrolu çalışacağınız yere başlıyorsunuz. Zaten kadrolu çalışacağınız yer size tebligat çıkartıyor. 15 içinde başlaman lazım diyor. O süre zarfında istifa edip kadrolu yere başlamanız için gereken zamanınız var. Sorun olmuyor.

Gamzelimavi, 3 yıl önce
Merkezi atama dediğimiz şey sözleşmeli mi oluyor kadrolu mu bunu bilmiyorum

thusen
Memur
11 Mayıs 2021 02:29

Valla hocam sizin durum genelden farklı. Detay bilmiyorum. Bir ara bakmıştım ama unuttum ve güncel durumdan haberim yok.

hemşire2301, 3 yıl önce

Hocam 4b 3+1 li aday sağlık çalışanıyım. İstifa şimdi yasak ama kalkınca istifa edip sözleşmeli veya muvazzaf subaylığı kazanırsam geçiş yapabilir miyim.

UŞAKLİKABUS
Aday Memur
11 Mayıs 2021 22:00

Kardeş bi sorum olcak sana şu an 4b li çalışiyorum 4 a ya geçecem 2 yıllık bir hizmetim var 15 günlük yıllık iznim kaldı bunun hepsini 4a ya geçmeden kullanırsam eğer 4a ya geçince yıllık iznim tekrardan 20 gün olarak yenilenir mi yoksa kullanmışsınız hepsini yıl sonunu beklemeniz gerekiyor derler mi
06Göçebe, 4 yıl önce

1-İstafayı il müdürlüğü personel işleri yapıyorsa çıkış vermeleri rahat..ama kurumun genel müdürlük personel dairesi yapıyorsa oradaki komisyonu mu aradınız ?

daha önce birkaç yerde okudum 1 gün sonra çıkış işlemleri tamamlanan yorumlar da var..zaten sözleşmeyi tek taraflı olarak feshediyorsun..

2- Derece/ kıdem konusunda konuda mahkeme kararı bulamadınız mı ? (eğer yoksa bile önce dilekçe ile kuruma başvurmak, sonra ambudosman a müracaaat, ve sonrasında ise mahkeme açma aşamalarını yapmanız iyi olur..) sonuçta 4,5 sene az bir süre değil..Birçok yerde sözleşmelide geçirilen süre devlet memurluğunda sayılır deniliyor..

Eemsevgim
Aday Memur
11 Mayıs 2021 22:56

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerden dolayı çok sağolun

thusen, 3 yıl önce

Çalıştığın süre yıllık izne sayılıyor. Hatta 30 aralıkta arkadaş göreve başladı. O yıl için bile 20 gün izin hakkı oldu. Yalnız hizmet yılına saymıyorlar. Yani derece kademene etki etmiyor. Öyle söylendi detaylı araştırmadım. Bir mahkeme kararı ile sözleşmeli katiplikten kadrolu müdürlüğe geçene önceki hizmetin, derece kademesine sayılmasına, 8 yıllık çalışmada disiplin cezası almamışsa bir derece miydi kademe miydi hatırlayamadım o hesapta sayılmasına karar verilmişti. İlerde ya kanunla düzeltirler ya da mahkeme ile saydırmak gerekebilir. Tabi aynı kurumda geçiş içindi bu ama sonuçta memurla aynı işi yapıyorsun fakat saymıyorlar işte. Sadece yıllık izne etki ediyor. Bildiğim kadarıyla tabi söylüyorum. Başka durum ortaya çıkabilir. Detaylı araştırmak gerek.

harita53
Aday Memur
11 Haziran 2021 01:52

hocam kritik bir sorum var : 4b deki hizmet süreniz 4 a da asalet tasdiki için sayıldımı yoksa 0 danmı başladınız 4b de geçirilen süre çöp mü oluyor hiç bir getirisi yokmu? bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim:Çok araştırdım bişe bulamadım.. Şimdiden teşekkürler.

thusen, 4 yıl önce

4/b den 4/a ya Ocak ayında geçiş yaptım. 30/12/2019 tarihinde istifamı verdim. Ertesi gün ayrıldım. Bakanlıktan herhangi bir dönüş beklemedim çünkü sözleşmeli istifa verip çıkabiliyor. O konuda sorun olmaz. 06/01/2020 tarihinde yeni kurumuma aday memur olarak başladım.

İstifa dilekçesi verip bekleme olayı kadroluda var. Sözleşmeli beklemek zorunda değil.

Screep
Aday Memur
13 Haziran 2021 23:13

Hocalarım benimde bir sorum var, net kesin bir bilgi verirseniz benim için çok faydası olur. Bölümüm elektrik elektronik mühendisliği. İçişleri büro personelliği 4b sözleşmeli kazandım. Yakın zamanda da yine bir kamu kurumunun uzman yardımcılığı sözlü sınavına katıldım. Bu sözlüden asil kazanırsam eğer içişlerinden istifa edip uzman yardımcılığına geçmemde herhangi bir engel durum olur mu?

thusen
Memur
15 Haziran 2021 20:30

Asalet tasdiki için sayılmaz. Aday memurluk sürenizi tamamlayıp asalet almanız lazım.

Aday memur iken askerlik ve 4b li süreniz yıllık izin hakkı kazanmanıza yararı oluyor sadece.

Kademe dereceyi etkilemiyor ancak mahkeme kararı ile çalıştığı süreyi memurluğuna ekletebilenler var. Memurlar nette 2 hafta önce çıkan bir haberde Çalışma Bakanlığı'ndan alınan bir görüş te bu sürelerin maaş hesabından sayılması gerektiği ancak emeklilik hesabı için SGK ya sorulmalı demiş. Bu da güzel haber aslında. Ben de aynı durumdayım yakında dilekçe vericem. Bu görüş yazısını eklicem. Cevap gelirse burada paylaşırım.

harita53, 3 yıl önce

hocam kritik bir sorum var : 4b deki hizmet süreniz 4 a da asalet tasdiki için sayıldımı yoksa 0 danmı başladınız 4b de geçirilen süre çöp mü oluyor hiç bir getirisi yokmu? bilginiz varsa cevaplarsanız çok sevinirim:Çok araştırdım bişe bulamadım.. Şimdiden teşekkürler.

thusen
Memur
15 Haziran 2021 20:37

Sözleşmeliden sözleşmeliye geçiş şartı ya istifa edip bir sene beklemek.

Değişti mi bilmiyorum Aralık başında sözleşme yenilemicem diye dilekçe verip de Ocak ayınca işten ayrılırsan bekleme şartın yoktu.

Son olarak sözleşmeliden başka sözleşmeliye geçişte eğitimle kazanılan bir ünvana geçiyorsan bekleme şartın yok. Atıyorum büro personeli - öğretmen, zabıt katibi - mühendis gibi. Uzman yardımcılığı da eğitimle kazanılan bir ünvan olacağını düşünüyorum sonuçta bölümüne ilişkin bir uzmanlık. O konuya açıklık getirmek lazım.

Screep, 3 yıl önce
Hocalarım benimde bir sorum var, net kesin bir bilgi verirseniz benim için çok faydası olur. Bölümüm elektrik elektronik mühendisliği. İçişleri büro personelliği 4b sözleşmeli kazandım. Yakın zamanda da yine bir kamu kurumunun uzman yardımcılığı sözlü sınavına katıldım. Bu sözlüden asil kazanırsam eğer içişlerinden istifa edip uzman yardımcılığına geçmemde herhangi bir engel durum olur mu?

Screep
Aday Memur
15 Haziran 2021 20:47

Hocam peki diyelimki bu uzman yardımcılığı açıklandı kazandım, o sırada da bedelli askerdeysem nasıl olduğum kurumdan istifa edip ve diğer kuruma evrak teslimine gidebilirim
thusen, 3 yıl önce

Sözleşmeliden sözleşmeliye geçiş şartı ya istifa edip bir sene beklemek.

Değişti mi bilmiyorum Aralık başında sözleşme yenilemicem diye dilekçe verip de Ocak ayınca işten ayrılırsan bekleme şartın yoktu.

Son olarak sözleşmeliden başka sözleşmeliye geçişte eğitimle kazanılan bir ünvana geçiyorsan bekleme şartın yok. Atıyorum büro personeli - öğretmen, zabıt katibi - mühendis gibi. Uzman yardımcılığı da eğitimle kazanılan bir ünvan olacağını düşünüyorum sonuçta bölümüne ilişkin bir uzmanlık. O konuya açıklık getirmek lazım.

thusen
Memur
18 Haziran 2021 03:50

İşe başlaman için sana tebligat göndermeleri gerekiyor. Öncelikle sınavı kazandın şu şu belgeleri hazırla getir diye bir tebligat gelir. Belgelerini götürdükten sonra da ataman yapıldı 15 gün içinde işe başla diye 2. bir tebligat gelmesi gerekir.

Bu süreçleri tamamladıktan sonra yani gel işe başla dedikten sonra sözleşmeli çalışılan yere istifa verilmesi gerekiyor. Yani işini garantiye almadan kesinlikle istifa edilmemeli.

Senin durumunda ise askerlik gibi bir fark var. Bildiğim kadarı ile askere giden sözleşmeli personelin sözleşmesi feshedilir, askerden döndükten sonra tekrardan sözleşme imzalanır. Böyle bir durumda askerdeyken zaten sözleşmen geçerli değil ancak dönene kadar kadron saklanır ve tekrar sana tahsis edilir. Askerden dönüşte 30 gün süren var. Askerdeyken atananlar için de Yargıtay kararı varmış. Bir nevi zorunlu hal sayıyor ve atanmasının terhisten sonra yapılması gerekiyor denmiş. Böyle bir durumda kurumunla görüşüp dönmeyeceğini söylemen bile yeterli olur kanısındayım ancak güncel bir değişiklik varsa bakmak lazım ama işin en garantisi askerdeyken başlaman istenirse posta ile dilekçe gönder. Göreve dönmeyeceğini bildir. Yeni kurumuna göreve başlarsın. Yeni kurumuna da dilekçe gönderirsin askerde olduğuna dair. Sıkıntı olmaz.

Tabi bunlar benim şahsi fikrim. Kesin değildir, hatam olabilir.

Screep, 3 yıl önce
Hocam peki diyelimki bu uzman yardımcılığı açıklandı kazandım, o sırada da bedelli askerdeysem nasıl olduğum kurumdan istifa edip ve diğer kuruma evrak teslimine gidebilirim

Screep
Aday Memur
18 Haziran 2021 11:52

Anladım hocam çok teşekkür ederim
thusen, 3 yıl önce

İşe başlaman için sana tebligat göndermeleri gerekiyor. Öncelikle sınavı kazandın şu şu belgeleri hazırla getir diye bir tebligat gelir. Belgelerini götürdükten sonra da ataman yapıldı 15 gün içinde işe başla diye 2. bir tebligat gelmesi gerekir.

Bu süreçleri tamamladıktan sonra yani gel işe başla dedikten sonra sözleşmeli çalışılan yere istifa verilmesi gerekiyor. Yani işini garantiye almadan kesinlikle istifa edilmemeli.

Senin durumunda ise askerlik gibi bir fark var. Bildiğim kadarı ile askere giden sözleşmeli personelin sözleşmesi feshedilir, askerden döndükten sonra tekrardan sözleşme imzalanır. Böyle bir durumda askerdeyken zaten sözleşmen geçerli değil ancak dönene kadar kadron saklanır ve tekrar sana tahsis edilir. Askerden dönüşte 30 gün süren var. Askerdeyken atananlar için de Yargıtay kararı varmış. Bir nevi zorunlu hal sayıyor ve atanmasının terhisten sonra yapılması gerekiyor denmiş. Böyle bir durumda kurumunla görüşüp dönmeyeceğini söylemen bile yeterli olur kanısındayım ancak güncel bir değişiklik varsa bakmak lazım ama işin en garantisi askerdeyken başlaman istenirse posta ile dilekçe gönder. Göreve dönmeyeceğini bildir. Yeni kurumuna göreve başlarsın. Yeni kurumuna da dilekçe gönderirsin askerde olduğuna dair. Sıkıntı olmaz.

Tabi bunlar benim şahsi fikrim. Kesin değildir, hatam olabilir.

king is turn back
Aday Memur
18 Haziran 2021 18:00

4bden 399a geçişte sıkıntı olur mu bilen var mı

29 Nisan 2023 21:46

Slm hocam 4a yhs aşciyim sözleşmeli 4b destekpersoneli aşci olarak kpss puaninya atanabilir

miyim cevaplarsaniz sevinirim

Toplam 62 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi