Editörler : E.Kayı Han

çarşambalı55
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 19:22

okusan da kendini bir süzgeçten geçirsin. Bur da örgün ilitam, ilahiyat fakültesinde ilahiyat din kültürü kavgası var.En azından eleştiriler insanın eksiklerini görmesine faydalı olur.

dezgah
Kapalı
09 Eylül 2012 21:28

vay kıskanç ilitam düşmanları siz iblisin gurur bayrağını niye taşıyorsunuz sizlere yazıklar olsun

civilianization
Genel Müdür
09 Eylül 2012 21:32

Ali Bardakoğlu'nun güzel bir sözü vardır: Bu gün ABD'de hukuk gibi bazı bölümler, 2. üniversite olarak okutulur. yani buraya girebilmek için önce 4 yıllık bir bölüm bitirmen gerekir. bence ilahiyat ta böyle olmalı' demişti.

nereden nereye?

bursa_
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 22:08

IlahiyatcıKKÖ kardeş ben bunu arkadaşın bizzat kendisine de söylüyorum zaten.kendisi de itiraf ediyor.hiçbir sınava günlerce çalışmadım diyor.kuran okuyuşu bir imam hatipli gibi değil.tecvid zaten yok.yeterlilikten iyi puan alıyor ama mülakatta kaybediyor hep.çünkü kuran okuyuşu malesef.kendisi de bunu biliyor.istemediği halde imam olmak istiyordu.şimdi içi rahat.kuran okuyuşunu kimse suymayacak ama kuran hocası olup ihl lerde meslek dersleri öğretmeni olacak.

Bu arada iblis benzetmesi yapan arkadaş derdimizi anlamış değil.ben iatemem ki evladımın dersine kuran okumayı bilmeyen biri girsin !?!?!?!?!? Dediğim gibi evde kitap okuyarak ilahiyatçı olunsaydı benim camii cemaatinden hacı osman amca ilahiyata profesör olurdu. 3 yıllık imam hatip ardından hatta artık ihl şartı dahi yok direkt açıktan ilitam okusun yeter.onlar olacak ihl meslek hocası.örgünler alacak hava . Alırız ne yapam. Bu arada benim meb e geçme gibi bir düşüncem yok. D

dezgah
Kapalı
10 Eylül 2012 10:42

bursa lakaplı vatandaş top gibi yuvarlanma.büyüklerimiz ne güzel söylemişler davulun sesi uzaktan hoş gelir kendine güveniyorsan gel ilitam oku orda durup atıp tutma tamam mı ben 2 yıllık örgünde okudum şimdide ilitam oluyorum iddia ediyorumki uzaktan eğitim örgün eğitimden çok çok zordur

bursa_
Daire Başkanı
10 Eylül 2012 10:58

Dezgah kardeş ilitam zor da o nedenle mi herkes biyiriyo.sanki ben uzayda yaşıyorum.ilitam okuyan hiç tanıdığım yok.ben ne diyoruuum sen ne diyosun senin EVDE Oturarak bitirdiğin kitapları örgün okuyanlar hem okuyor hem de ödev diye derste hocaların karşısında anlatıyor.sen sadece okuyorsun bir de çan eğrisi var ki 25le geçiyorsun hiç anlamadığın dersleri. Ben okunsun amaclı bu eğitimin varlığının sonuna kadar arkasındayım.ancak öğretmen olunabilmesinin de son derece yanlış olduğu kanısındayım. İLİTAM kendi amacına hizmet etsin sadece. Zamanında bardakoğlu başkan şöyle demişti.

ABye girersek bizim imamlar ile avrupanın rahipleri papazları boy ölçüşemez.avrupada din görevlisi olabilmek için lisans hatta yüksek lisans şartı varken biz 3 yıllık imamlara mihrap teslim ediyoruz. İŞTE KARDEŞİM SADECE BU DÜŞÜNCE İLE AÇILDI İLİTAMLAR. Ancak sonra amacından saptı. Hatta ilk açıldığı günlerde diyanet görevlisi olmayan iki yìllık aöf ilahiyatı dahi tercih edemiyordu. Bu sadece din görevlileri kendini geliştirsin amaçlı açıldı. Budur dert.

bursa_
Daire Başkanı
10 Eylül 2012 19:46

Sanırım anlaşıldı mevzu.

dezgah
Kapalı
11 Eylül 2012 20:55

önyargılı olduğunuzdan fikir birliğimiz olmuyor benim okuduğum atatürk ilitamda çan eğrisi yok yine iddia ediyorum örgün eğitim daha kolay

bursa_
Daire Başkanı
11 Eylül 2012 22:23

1- örgün kolay değil.siz gibi 25 - 30 ile arapça geçmedik.yazılıdan 80-90 dahi alsak mülakata girdik.

Kur'an ise cabası. Neredeyse hafız olacaktık.

2- mesele kolay zor meselesi değil. Mesele bu bölümün din görevlileri kemndini geliştirsin amaçlı bir bölüm.

3- ne kadar zor olursa olsun evde kitap okuyarak öğretmmen olunmaz. Hele hele ihl hiç olunmaz. Bu bölüm o kadar basit bir bölüm olmamalıydı

4-ben ne dersem deyim ilitamlar öğrt olacak. Ancak İLİTAMCI olarak.

çarşambalı55
Daire Başkanı
12 Eylül 2012 01:25

samsun ilitam okuyan imam arkadaşım arapçaya hiç çalışmadım ve 75 aldım dedi.Salladım cevapları dedi. Adam canlı örnek. Biz derse giriyoruz zar zor 60 alıyorum.Adam derse hiç girmeden ve çalışmadan 75 alıyor.

Hiç kimse kalkıp ta burda ilitam örgünden zor gibi akla ve gerçeğe uymayan bir şey söylemesin. Zaten ilahiyatlarda hazırlık sınıfında günde 6 saat ve 5 gün full arapça var.Ben dkab okuyorum bizim bölüm kolay ilahiyata göre ama görüyoruz. ve bir derste,bir mezhebi görüşünü sınıfta anlatacam diye bir kitap ve onlarda akademik makale okudum, 20 saate yakın okudum.Bursa_ arkadaşın dediği gibi bu eğitimcilerin ortak noktasıdır hoca yüzü görmeden öğretmen olunmaz.Bir de din öğretmeni ise öğrenciye vereceği izlenim vs. konularda eksikliği çıkar. önceki sayfada bir öğrencinin din öğretmenini ile ilgili bilgiyi paylaştım. Hocası için benim seviyeme çıkıp ders anlatamıyor diyor.

dezgah
Kapalı
12 Eylül 2012 20:39

eğitim formasyon almış biri olarak sizden daha iyi bir eğitimci olduğum için sizin gibi önyargılı olamam inşaallah hak edenler eğitimci olur örgün veya ilitam fark etmez

çarşambalı55
Daire Başkanı
12 Eylül 2012 20:58

eğitimci olup olmama ile alakalı değil. hangi öğretmenlik bölümünün açıköğretimi var. 1-2 tane vardı,yök onları da kapattı. Yada bir okula uğrayın sorun kaç tanesi açıktan okuyup öğretmen olmuş.Defalarca söyledim, din eğitim prof ve diğer hocaların görüşlerini söylüyorum.alanında uzman olan

imam52
Şef
07 Ağustos 2013 17:48

ilitam örgünden çok daha zor, örgünler dersleri zayıfta olsa gidip hocalara yalvarıp kanaat notu ile geçebiliyorlar , ama ilitamda böyle bir şans yok, ya geçtin ya kaldın,

bir de örgünde okumak beleş, devlet harcı da kaldırdı oh beee,

bunların masraflarını ilahiyatfakülteleri ilitamın kontenjanını artırarak ve ilitamlıların harcını her yıl biraz daha artırarak çıkarmaya çalışıyor, kısaca örgünler ilitamlıların sırtından geçiniyor bir bakıma , en son iltam ücreti 2000 liraya yaklaşmıştı galiba.

imam52
Şef
07 Ağustos 2013 17:49

kısacası tarafsız cevap aramayın, ilitamlı ilitamı savunur, örgün okuyan örgünü savunur.

konu uzaaaaaaar gider.

Toplam 34 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi