Editörler : "eskiyara"Pangaea
25 Mayıs 2020 13:36

Telafi eğitimi

arkadaslar MEB telafı eğitimi eylulde dıyor. Eylulde telafı eğitimi ilkokullarda aynı sınıf için mi yoksa alttan gelen sınıf için mi olacak.Örnegın 4. sınıf okuyan ogrencı 5 te mı alacak yoksa 4. sınıfı ılkokulda telafı eğıtımı alıp bıttıkten sonra ortaokula mı devam ececek.Ve bu surecte 1. sınıfların durumu ne olacak.

sebile1
Memur
25 Mayıs 2020 14:35

8.sınıf öğrencisinin durumu da benzer şekilde muallakta

Funtun
Memur
25 Mayıs 2020 19:22

Telafi eğitimi (8 ve 12lere), Haziran Semineri, 1Haziran itibariyle sona erecek idari izin durumu...tüm bu kaos, belirsizlik bayram sonrası resmi açıklama ile belli olacak diye ümit ediyorum..

Funtun
Memur
25 Mayıs 2020 19:47

(Resen verilen de ayrıca ) sınav görevlerini unutmuşum

tuncay59
Şef
27 Mayıs 2020 00:47

Okulların eylülde açılması bile tehlikede, sınıflar kalabalık, nasıl olacak o iş

goner
Daire Başkanı
27 Mayıs 2020 09:51

Ne yazık ki sayın başkan fazla medyatik oldu. Hoşuna da gidiyor sanırım. Sabah akşam bir kanala çıkıp röportaj veriyor. Telafi eğitimi aşağı telafi eğitimi yukarı. Yahu sağlık düzelsin, hayat normalleşsin ve okul açılsın. Öncelik bu olmalı. Eylülde nasipse okul açılınca sene boyu bol zaman olacak her şey için. Memleketin tek sorunu telafi eğitimi gibi konuşmanın manasını anlamıyorum. Şu an Tıp fakültesi son sınıf öğrencisinin durumu bu kadar konuşulmuyor.

Bakanın amacı "öğretmenler yatıyor" izlenimini kırmakmış, tamam anladık ama konuştukça daha çok dikkat çekip bu algıyı çoğaltıyorsunuz sayın bakan.

erenbay
Yasaklı
27 Mayıs 2020 16:25

DERS SAATİ SÜRECİ KISALMADAN OLMAZ BU SÜREÇTE SN BAKANLIK (!)

Önemli olan bir husus ta süreç dahilindeki ders saatlerinin mutlak sureetle 30 dk.ya çekilerek kısaltılması gerektiğidir. Salgın sürecinden önce geçmiş bakanlığın yegane olumlu icraat önerisiydi bu konu. Hatta dönüşlerde olumlu idi fakat tedavüle alınma şansı pek olmamıştı. 25 dk belki abartı olabilir fakat daha önceler bu konuya uzun uzadıya yazdım, başkaları da yazdı ve güzel açıkladılar. Artık günümüzde öğrenme ve bilgi transferi, malum üzere öğretmenle sınırlı olmaktan çıkmış, bilgi transferinin süresi neredeyse 20 dk ile yeterli hale gelmiş durumdadır. bir ilkokul öğrencisine üniversite oturum süresi olan 40 dk dersi dayatmak, gerek gelişim psikolojileri, fizyolojileri( wc ihtiyacı, acıkma, susama ve sair nedenler) nedeniyle öğrenciye ve hatta öğretmene dahi zulüm sonucunu doğuran durum karşısında yeni düzenlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Ders saatleri kısalmazsa hiçbir şey yolunda gitmez. Çünkü öğrencilerin artık gözü kapıda, kulağı zil sesindedir. İlgili ve yetkili mercilerin dikkatine..

SONSUZTÜRK
Aday Memur
28 Mayıs 2020 01:57

Arkadaşlar ben 4.sınıfı okutuyordum. Onları 1.sınıftan almıştım mezun etmek kısmet olmadı ilk mezunlarım olacaktı.Şimdi elülde telafi olursa 4.sınıflara yani 5.sınıf oldular telafiyi biz mi vereceğiz zira eyülde 1.sınıf alacağız çünkü.

sebile1
Memur
03 Haziran 2020 19:04

Ve telafi eğitimi yapılacak. Ve yine belirsizlikler.. 8. sınıflar ve 5. sınıfların telafisi belirsz

Funtun
Memur
03 Haziran 2020 19:18

Hocam neye dayanarak yazdınız?

Gerçekten can sıkıcı hale geldi bu belirsizlik. Telafi, seminer vb ilgili "yapılacak...yapılacak mı...yapılıyormuştu...işte tarihler...açıklıyoruz...açıklayacağız...." gibi bir sürü soru kalıbıyla dolu ucuz haberlere bakmaktan sinir sahibi olduk. MEB bir an önce resmi bir açıklama yapmalı artık. Hepimizin evinin karşısında değil ki okulu. Gerçekten öğretmenler en alt tabaka memur değerinde.

sebile1, 4 yıl önce

Ve telafi eğitimi yapılacak. Ve yine belirsizlikler.. 8. sınıflar ve 5. sınıfların telafisi belirsz

sebile1
Memur
03 Haziran 2020 21:05

Bakanımızın twitter hesabına bakınız. Şahsi hesabına

Funtun, 4 yıl önce

Hocam neye dayanarak yazdınız?

Gerçekten can sıkıcı hale geldi bu belirsizlik. Telafi, seminer vb ilgili "yapılacak...yapılacak mı...yapılıyormuştu...işte tarihler...açıklıyoruz...açıklayacağız...." gibi bir sürü soru kalıbıyla dolu ucuz haberlere bakmaktan sinir sahibi olduk. MEB bir an önce resmi bir açıklama yapmalı artık. Hepimizin evinin karşısında değil ki okulu. Gerçekten öğretmenler en alt tabaka memur değerinde.

nemrutdağı
Genel Müdür
03 Haziran 2020 21:49

Meb 2021 ve sonrasını çalışmaya başlamıştır. 2021 öğretim yılı tüm okullar ilk, orta, lise ve meslek okullarının normu ,öğrenci sayıları ,sınıf ve şube mevcutları, okul mevcutları ivedilikle bakanlık , il ve ilçe meb 'ler sayıları toplamaya ve üzerinde çalışmaya başlamıştır.sınıf ve şube mevcutları yarı yarıya azalacak.tüm okulların kapasiteleri ve mevcut öğrenci sayıları masada. İkili eğitim ve yarı yarıya sınıf üzerinde çalışmalar yapılıyor.Haftalık tüm eğitim kademelerinin ders toplam saatleri 20 ve 25 saate düşürülecektir. İlk ve orta kademede haftalık ders yükü 25 saate inmesi süpriz olmayacak. Dersin 25 - 35 dakikaya inmesi mümkündür.Tüm okulların yazım alanları , öğrenci sayıları , ortaokul türleri kesinlikle yeniden öğrenci sayılarına göre dengeli ve eşit dağılımı yapılacaktır. Kimi ortaokullar derslik sayısına göre yarı yarıya öğrenci ile eğitim yaparken kimi ortaokullar derslik sayısının üzerinde 2 veya 3 katı öğrenciye eğitim yapıyor. Bakanlık önce bunu çözmelidir. 2021 ve sonrası kesin aşı ve etkili ilaç bulunmassa bu yazdıklarım %90 uygulanacak gibi.

enukma
Şef
03 Haziran 2020 23:05

hocam, sizin dusunceniz mi bu ya da baskasindan duyduysaniz kaynak nedir?
nemrutdağı, 4 yıl önce

Meb 2021 ve sonrasını çalışmaya başlamıştır. 2021 öğretim yılı tüm okullar ilk, orta, lise ve meslek okullarının normu ,öğrenci sayıları ,sınıf ve şube mevcutları, okul mevcutları ivedilikle bakanlık , il ve ilçe meb 'ler sayıları toplamaya ve üzerinde çalışmaya başlamıştır.sınıf ve şube mevcutları yarı yarıya azalacak.tüm okulların kapasiteleri ve mevcut öğrenci sayıları masada. İkili eğitim ve yarı yarıya sınıf üzerinde çalışmalar yapılıyor.Haftalık tüm eğitim kademelerinin ders toplam saatleri 20 ve 25 saate düşürülecektir. İlk ve orta kademede haftalık ders yükü 25 saate inmesi süpriz olmayacak. Dersin 25 - 35 dakikaya inmesi mümkündür.Tüm okulların yazım alanları , öğrenci sayıları , ortaokul türleri kesinlikle yeniden öğrenci sayılarına göre dengeli ve eşit dağılımı yapılacaktır. Kimi ortaokullar derslik sayısına göre yarı yarıya öğrenci ile eğitim yaparken kimi ortaokullar derslik sayısının üzerinde 2 veya 3 katı öğrenciye eğitim yapıyor. Bakanlık önce bunu çözmelidir. 2021 ve sonrası kesin aşı ve etkili ilaç bulunmassa bu yazdıklarım %90 uygulanacak gibi.

friedhelm
Daire Başkanı
05 Haziran 2020 01:50

Kime olacak nasıl olacak ne amaçlanacak bu belli değil.Şu an lafta söyleniyor ama yine apar topar acele ile bir sistem oluşturulup mağduriyetler yaşanacak gibi geliyor bana.Tam Eylül ayı hastalık ayı.Sonbahara giriş ayı.İkinci dalganın beklendiği aylardan.Aşının geliştirilmesi ise şu an virüsün durumu itibariyle mümkün değil gibi gözüküyor.Hem geliştirilse bile bize ulaşması milyonlarca insana tedarik edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı söyleniyor.Hastalık ile yaşamayı kabul etmeliyiz artık.Meb de tatilleri hastalığın seyrinin olduğu aylara göre düzenlemelidir.Sınıflardan öğrenci sayısı düşürülüp ders saattinin düşürülmesi uygulamasına derhal geçilmelidir.Canlı ders gibi bir fiyasko telafi eğitimlerinde yaşanmamaladır.

Funtun
Memur
05 Haziran 2020 02:04

Bence bu tür başlıklarda yorum sayısı yüzbinleri bulmalıydı! Sırf tepki veririz, soru sorarız da icat çıkarmış oluruz memlekette rahatımız bozulur diye 3maymunu oynayan susan meslektaşlarım, bu önemli bir mesele, geleceğimizi şekillendiren eğitim meselesi! Yorum yapmadan, araştırmadan, soru sormadan gözünüzü kulağınızı kapatma lüksünüz yok! Hep beraber bir çözüm bulmamız lazım, fikir belirterek sorarak!

Ekdersler, il içi/dışı/özür grubu/eş durumu tayinleri.... bunlar bu telafi, okulun açılışı meselelerinden sonra, 2.etapta düşünülecek şeyler. Okullar açılamadıkça hangi ilde olduğumuz önemli değil. Bu ciddi bir konu. Bizler öğretmeniz, bizim işimiz eğitim, önceliğimiz bu olmalı, bunu unutan çok ne yazıkki... şurda ekdersleri soran (evet hak ettiğimiz miktarda değil maaşlar, yetmiyor da), ev taşıcaz diyenleri okudukça üzülüyorum. Tüm Dünya bir hastalığa yenildik, belirsizlik hakim hayatta, ayaklar altına alinsa da kutsal görevimizi yapacağımız okullarımız kapalı farkında mısınız? Sorgulayın ki çözüm bulalım.

Toplam 14 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi