Editörler : supporters.
07 Nisan 2021 17:37

İlişiği Kesilen Araştırma Görevlisi, Memur Olabilir mi?

Merhaba arkadaşlar,

ÖYP kapsamında araştırma görevlisi olarak çalışırken, doktorada başarısız olmam ve doktora öğrenciliğimin bitmesi sebebiyle kadro ilişiğim kesilmişti. Herhangi bir soruşturma ya da disiplin cezam olmadı.

KPSS'ye girip merkezi atamayla herhangi bir kuruma yeniden memur olarak atanma imkanım var mı, bunu öğrenmek istiyorum. İnternette yaptığım araştırmada, konuyla ilgili olumsuz görüşe sahip oldum. Konu hakkında bilgisi olan, cevap veren olursa çok sevinirim.

psikolojikdanışman42
Genel Müdür
08 Nisan 2021 14:32

KPSS ile atanmanıza engel bir durum göremedim anlatmış olduğunuz durumda. internette ne gibi yazılar yüzünden olumsuz düşünceye sahip oldunuz?

zıprıtı
Aday Memur
08 Nisan 2021 19:53

Memurlar.net'te yayınlanmış şu yazı sebebiyle olumsuz yargıya vardım. Yazıyı aşağıya kopyaladım. Siz de bakıp yorumlarsanız çok mutlu olurum.

"Araştırma görevlisi iken kendi isteği dışında ilişiği kesilenler memur olabilir mi?

Araştırma görevlisi olarak görev yapmakta iken çeşitli nedenlerle ilişiği kesilen personelin memur kadrosuna atanıp atanamayacağı sık sorulan sorular arasındadır. Aksaray Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında araştırma görevlisi olarak görev yapmakta iken, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 2011.31.8366 sayılı Yürütme Kurulu Kararı'nın 5'inci maddesi gereğince bir yıl içerisinde yabancı dil sınavından yeterli puanı alamaması sebebiyle ilişiği kesilen ilgilinin, belediyeniz bünyesine 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesi kapsamında açıktan atamasının yapılıp yapılamayacağı ile ilgili bir soruya Devlet Personel Başkanlığı'nca verilen görüşte şu ifadelere yer verilmiştir;

657 sayılı Kanun'un 92'nci maddesine göre bu kanuna tabi olmayan personelin, kendi istekleri ile görevden çekilmiş olması durumunda yeniden atanma hakkını elde edeceği belirtilmiştir. Ayrıca, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar'ın 6'ncı maddesinin dördüncü fıkrasında "Adayların ilan edilen kadrolara atamaları, yerleştirildikleri yükseköğretim kurumları tarafından 2547 sayılı Kanun'un 33'üncü maddesi uyarınca yapılır. Atamaları sırasında beyanlarının doğruluğunun kontrolü ilgili yükseköğretim kurumunca yapılır. Atamalar; yabancı dil puanı 50'nin altında olanlar için en çok bir yıl, yabancı dil puanı 50-65 (65 hariç) puan arasında olanlar için ise en çok iki yıl süreyle yapılır." hükmüne, 2011.31.8366 sayılı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Yürütme Kurulu kararının 5' inci maddesinde ise "ÖYP araştırma görevlilerinden atandıkları tarihten itibaren bir yıl içinde yabancı dil sınavlarından 50 ve üstünde puan alamayanların kadroları ile ilişiklerinin kesilmesi" hükmüne yer verilerek öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında, yabancı dil sınavı 50 puanın altında olanlar ile en çok 1 yıl için sözleşme yapılacağı ve bu 1 yıl içinde yabancı dil şartını yerine getirmeyenlerin ilişiğinin kesileceği belirtilmiştir.

Ayrıca, 11/10/1983 tarihli ve 2914 sayılı Yükseköğretim Personel Kanunu'nun 20'nci maddesinde "Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümleri uygulanır" hükmüne yer verilmiştir. Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, Aksaray Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı kapsamında araştırma görevlisi olarak olarak görev yapmakta iken, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 2011.31.8366 sayılı Yürütme Kurulu Kararı gereği, dil şartını yerine getiremediğinden dolayı ilişiği kesilen ilgilinin, söz konusu görevden kendi isteği ile ayrılmamış olması sebebiyle, Devlet Memurları Kanunu'nun 92'nci maddesi kapsamında memuriyete atanmasının mümkün olmadığı değerlendirilmektedir."

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
09 Nisan 2021 08:08

Kpss merkezi sistemle atama 92. Madde kapsamında bir atama değildir.

zıprıtı
Aday Memur
10 Nisan 2021 16:55

Teşekkür ederim.

ahirzamannnnnnn
Aday Memur
12 Nisan 2021 17:14

Doğal olarak beni ilgilendirmezde tabi ama bi insan arastirma gorevlisi ise ve doktora surecinde nasıl başarısiz olur

Stenkarazin06
Aday Memur
12 Nisan 2021 22:46

Eğer ilişiğinin kesildiği üniversite de bir senedin yoksa sıkıntı olmaz. Öypliler atanmadan bir senede imza atıyor. Eğer programda başarısız olursan. O senedi ödemeden memur olmanın imkanı yok. Zira ilgili üniversite tüm kamu kurumlarına memur olamaz borcu var yazısı gidiyor

serrrdarrr19
Aday Memur
13 Nisan 2021 00:04

Senedide olsa memur olmasına neden engel koysun ki daha iyi ya memur olsun çatır çatır maaştan alsın senedi. Öteki türlü ne bulup ne alacak .

Stenkarazin06, 3 yıl önce
Eğer ilişiğinin kesildiği üniversite de bir senedin yoksa sıkıntı olmaz. Öypliler atanmadan bir senede imza atıyor. Eğer programda başarısız olursan. O senedi ödemeden memur olmanın imkanı yok. Zira ilgili üniversite tüm kamu kurumlarına memur olamaz borcu var yazısı gidiyor

Stenkarazin06
Aday Memur
13 Nisan 2021 04:04

İş işin enteresan yanı bu mantıkla çelişiyor. Ancak ne yazık ki durum böyle. Güncel aynı durumu yaşıyoruz.
serrrdarrr19, 3 yıl önce

Senedide olsa memur olmasına neden engel koysun ki daha iyi ya memur olsun çatır çatır maaştan alsın senedi. Öteki türlü ne bulup ne alacak .

serrrdarrr19
Aday Memur
13 Nisan 2021 12:07

Haklısınız garip mantıkla çelişiyor. Şöyle bir yol izlenemez mi senedi maaşımdan alın diye anlaşmaya gidilemez mi?

İş işin enteresan yanı bu mantıkla çelişiyor. Ancak ne yazık ki durum böyle. Güncel aynı durumu yaşıyoruz.

serrrdarrr19
Aday Memur
13 Nisan 2021 12:36

Biraz araştırınca şöyle bir haber buldum https://www.memurlar.net/haber/643264/uzerinde-haciz-olanlar-memur-olabilir-mi.html üzerine haciz olması borçlu olmak memuriyete engel değil diyor. Ayrıca memuriyete engel durumlar içerisinde de böyle bir durum yok. Sizin bahsettiğiniz olayın yasal dayanağı nedir ki öyle bir uygulamaya gidilmiş.

Stenkarazin06
Aday Memur
13 Nisan 2021 21:15

Benim söylediğim durum öyp ile ilgili. Süreçte başarısız olunca üniversite göreve başlarken imzaladığınız senedi devreye sokuyor. Bu senette de başka yerde göreve başlayamaz ibaresi var. Tabi borcu öderseniz ya da üniversite alacağından vazgeçerse sıkıntı olmuyor. Hatta taksit bile yapmıyorlar borcu. Ya da beni işe başlatın diyorsunuz yavaş yavaş ödeyeyim ona da yanaşmıyorlar. Böyle de hukuksuz bir süreç
serrrdarrr19, 3 yıl önce

Biraz araştırınca şöyle bir haber buldum https://www.memurlar.net/haber/643264/uzerinde-haciz-olanlar-memur-olabilir-mi.html üzerine haciz olması borçlu olmak memuriyete engel değil diyor. Ayrıca memuriyete engel durumlar içerisinde de böyle bir durum yok. Sizin bahsettiğiniz olayın yasal dayanağı nedir ki öyle bir uygulamaya gidilmiş.

serrrdarrr19
Aday Memur
13 Nisan 2021 21:47

O madde her senette var mı bilmiyorum ama o maddenin olması çok aykırı bir durum anayasaya uygunluğu bile tartışmalı senet yapıyorum diye her türlü şeyi kafana göre yazamazsın. İdarenin yanlış kararları var burada kazanılmış bir hakkı var ise bunu engelleyemezsin mahkemede borçlunun hakime borcumu ödeyeceğim iyi niyetini gösterdikten sonra engelleyemez idare bunu. Sen adama çalışma izni bile verme e nasıl ödenecek bu borç o zaman hangi hakim buna evet der onaylar.

Benim söylediğim durum öyp ile ilgili. Süreçte başarısız olunca üniversite göreve başlarken imzaladığınız senedi devreye sokuyor. Bu senette de başka yerde göreve başlayamaz ibaresi var. Tabi borcu öderseniz ya da üniversite alacağından vazgeçerse sıkıntı olmuyor. Hatta taksit bile yapmıyorlar borcu. Ya da beni işe başlatın diyorsunuz yavaş yavaş ödeyeyim ona da yanaşmıyorlar. Böyle de hukuksuz bir süreç

uye452
Daire Başkanı
14 Nisan 2021 13:45

arkadaşın da bahsettiği gibi sizin bulduğunuz örnek istifa sonrası dönüşle ilgili bir durum. Yani ilişiği kesilen araştırma görevlisi aynı kuruma ya da başka kuruma istifa sonrası memuriyete dönüş istemiş ona ilişkin bir karar.

Memuriyete engel hallerin hiçbirinde sizin durumunuz yok. Sitedeki Soru/Cevap kısmına yazarak daha ayrıntılı cevap edinebilirsiniz.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi