Editörler : crops35
07 Ekim 2019 22:21

Haciz işlemi hakkında yardim

Arkadaşlar herkese Merhaba çok basit bir sorum olacak yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum Benim bir alacak durumum var mı yüklü bir miktar sayılabilir fakat kişinin üstünde hiç bir mal varlığı yok sadece 3 yıl önce evini kızına satmış oda yani kızıda yakın zamanda başka bir kişiye satmış evi başka hiçbişeyi yok ben bunun malı kaçırıldığını düşünerek herhangi bişey yapabilir miyim borcumu bu ev üzerinden tahsil edebilir miyim lütfen yardımcı olun şimdiden çok teşekkür ederim yanıtlayan arkadaşlara.

volkan3301
Yasaklı
07 Ekim 2019 22:48

Borcun dayanağı varsa takip talebine ekler dosyanı açarsın icra dairesinde. Borçluya tebligat çıkarırsın dosya kesinleştikten sonra Tasarrufun iptali davası açabilirsin. Bunun için Avukat tutman lazım

ÇOTANAK
Başbakan Müsteşarı
13 Ekim 2019 20:09

İşin üstatları daha iyi bilir;ama nacizane önerim şu şekildedir. O evin muvazaalı (anlaşmalı) şekilde satıldığını ispat ederseniz, ev borçlunun üzerinde kalır. Sizden başkası da ev üzerine haciz ya da şerh koydurmazsa alacağınızı almanız kolaylaşır diye düşünüyorum.

writerman01
Kapalı
15 Ekim 2019 00:38

İcra takibi yaptınız mı?

Yaptıysanız tasarrufun iptali davasına ek olarak alacaklıya zarara uğratmak için mevcudu eksiltmek suçuna ilişkin icra ceza mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Ayrıca:

Borçlunun anne babası sağ mi? Öldü ise orada da araştırma yapıp mürisleri adina olan mal varlığı sorgusu da yaptırın. Genellikle tapuları intikal yaptırmiyorlar.

Öte yansan

Eğer ticaret yapıyorsa ve ticareti bıraktıysa yine icra ceza mahkemesine ticareti terk davası da açabilirsiniz.

Ayrıca borçlu faal olarak ticaret yapıyorsa ticaret yaptığı diğer firmalara 89/1 haciz ihbarnamesi gönderebilirsiniz.

Sizin alacağa dayanak evrak ile evi elden çıkarma tarihi yakınsa rahatlıkla tasarrufun iptali davasına konu edebilirsiniz.

İ.i.k 330-345 arası maddeleri inceleyiniz.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

Avukat ile takip etmenizde fayda var.

CANGUN
Şef
17 Ekim 2019 21:24

Evin satışı takip tarihinden önce ise birşey çıkmaz.Takip tarihinden sonra ise satışa konu eve dair bankacılık sistemi üzerinden evin gerçek değeri nispetinde para transferi sağlandı ise yine birşey çıkmaz.Takip sonrası tapu devri yapıldı ise arkadaşlar dediği gibi iyi bir avukat ile dava açabilirsiniz

Bila-sebeb
Aday Memur
18 Ekim 2019 17:09

Borcun dogumundan sonra yakin akrabalara yapilan satislar cogu zaman muvazaalidir. Tasarrufun iptaline tabidir. Once icra takibi yapip gecici aciz vesikasiyla bu davayi baba ve kiza karsi acabilirsiniz. Ama ev ucuncu kisiye satilmis ev kurtulmaz ama kizi da borclu hale gelir
Toplam 5 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi