Editörler : F16 Gökçen

Mezunbankaciaday
Aday Memur
12 Haziran 2021 14:51

Hsbc icin genel yetenek sinavinda kac soruyu cevaplayabildiginiz

Vazerious, 3 yıl önce

Selamlar, ben bu ilana geçen ay başvurdum. Tek tek süreci anlatmak gerekirse,

Kariyer başvurusundan bir-iki hafta sonra test yapacakları ile ilgili bilgilendirici mail geldi.

Test günü iki ayrı link halinde mail aldım. İlk test 20 dakika 60 soru genel yetenek ama kağıt kalem gerektirmiyor. İkincisi kişilik envanteri testi diyebiliriz. Tamamen nasıl bir insansın soruları, tavsiyem sakin ve yapıcı olan şıklar yönünde ilerlemeniz olur.

Sınava girdikten yaklaşık beş gün sonra telefonla arandım, saat hatta 16.40 idi. Demek ki yoğunluk var diye düşündürdü. Bana sınavımın başarılı olduğunu söyleyip, sinirli bir müşteri gelse nasıl davranırsınız diye soruldu. İkinci soru ise, arkadaşlarınıza sorsak sizi nasıl tanımlarlar sorusuydu. Bu fasılda tatmin edici cevap vermeyenler(burada aynı şehir ve süreçteki birinden anladığım kadarıyla) yeni bir online mülakat daveti almıyor. Ben aldım.

Online mülakat 1 Haziran 15.00'da yapıldı. Üç farklı bölgeden hanımefendi vardı. Normal bir iş görüşmesi gibi ama kariyeriniz bu yönde değil, neden buna yöneldiniz gibi; benimle ilgili olan noktalar daha çok. Buranın da olumlu olması halinde insan kaynakları arayıp teklif verecektir denildi.

naykibb
Aday Memur
13 Haziran 2021 20:52

arkadaşlar merhaba, testi tamamlayalı 2 hafta oldu hala dönüş alamadım. aranızda dönüş alanlar var mı?

chika
Kapalı
13 Haziran 2021 22:23

Hocam bana da gelmedi daha. Gecenlerde bir arkadas 2019'da 19 gun sürdüğünü farketmiş sınav sonucunun aciklanmasinin. Ben onumuzdeki hafta aciklanir artık diye düşünüyorum, Malum diger bankalar da neredeyse süreçlerini tamamladılar bu tarz giriş pozisyonlarında. Umarım olumlu sonuçlanır hepimiz adına.

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 13:50

Hocam aşağı yukarı hepsini yaptım ama son 10 soruyu öyle rasgele işaretledim. Malum çok kısa sürede yapılması gerekiyordu. Tahminimce yarısından fazlasını yapan geçiyordur. Sanmıyorum ki öyle 60'da 50 gibi bir sonuç gelsin.

Mezunbankaciaday, 3 yıl önce

Hsbc icin genel yetenek sinavinda kac soruyu cevaplayabildiginiz

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 13:55

Mt programı giriş pozisyonu mu? Bana direkt yeteneğe veya yönelime göre iyi bir pozisyona eğitilerek yerleştirilecek gibi gelmişti çünkü.

chika, 3 yıl önce

Hocam bana da gelmedi daha. Gecenlerde bir arkadas 2019'da 19 gun sürdüğünü farketmiş sınav sonucunun aciklanmasinin. Ben onumuzdeki hafta aciklanir artık diye düşünüyorum, Malum diger bankalar da neredeyse süreçlerini tamamladılar bu tarz giriş pozisyonlarında. Umarım olumlu sonuçlanır hepimiz adına.

tullab-i tellak
Aday Memur
14 Haziran 2021 14:21

Elbette giriş pozisyonu, adı üstünde Management Trainee. Yönetici adayı/stajyeri gibi bir anlamı var. Nitelikli kişileri seçip yetiştiriyorlar işte. Yeni mezun daha iş hayatı hakkında dünyadan haberi olmayan birisini doğrudan yönetici pozisyonunda çalıştıracak halleri yoktu :) Önü açıktır, yükselme şansı fazladır o ayrı konu.

Vazerious, 3 yıl önce

Mt programı giriş pozisyonu mu? Bana direkt yeteneğe veya yönelime göre iyi bir pozisyona eğitilerek yerleştirilecek gibi gelmişti çünkü.

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:15

Yeni mezun, iş hayatından bir haber olan kimseyi alıp da uğraşacaklarını hiç sanmıyorum. Bu demek değil ki girince direkt iş bellenŞayet öyle olsa gidip de her yönetici seviyesi ile konuşturacak bir eleme sistemi hazırlamazlardı.

Ben kendi sektörünün tekeli olan firmaya henüz uzman olmadan girdiğimde ilk haftadan ayrılan müdürün tüm işlerini yüklemişlerdi. Burası Türkiye, seni her gördüklerinde biz sana niye para veriyorduk diye soruyorlar içlerinden.

tullab-i tellak, 3 yıl önce

Elbette giriş pozisyonu, adı üstünde Management Trainee. Yönetici adayı/stajyeri gibi bir anlamı var. Nitelikli kişileri seçip yetiştiriyorlar işte. Yeni mezun daha iş hayatı hakkında dünyadan haberi olmayan birisini doğrudan yönetici pozisyonunda çalıştıracak halleri yoktu :) Önü açıktır, yükselme şansı fazladır o ayrı konu.

tullab-i tellak
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:28

İş hayatından haberi olmayan derken teoride belli bir birikimi olup pratikte tecrübesi olmayan kişileri kastettim. Elbette kimse bilgisiz insanı işe almaz. Söylediğinizde haklısınız burası Türkiye sizi yetenekli görmüşlerdir, işi yapabileceğinizi anladılarsa yükle allah yükle bütün sorumlulukları...

45 gün geçti hala olumlu/olumsuz dönüş yapılmaması can sıkıcı olmaya başladı, diğer şirketler süreçlerini tamamladı sayılır burası daha testlerin sonucunu bile söylemedi.

Vazerious, 3 yıl önce

Yeni mezun, iş hayatından bir haber olan kimseyi alıp da uğraşacaklarını hiç sanmıyorum. Bu demek değil ki girince direkt iş bellenŞayet öyle olsa gidip de her yönetici seviyesi ile konuşturacak bir eleme sistemi hazırlamazlardı.

Ben kendi sektörünün tekeli olan firmaya henüz uzman olmadan girdiğimde ilk haftadan ayrılan müdürün tüm işlerini yüklemişlerdi. Burası Türkiye, seni her gördüklerinde biz sana niye para veriyorduk diye soruyorlar içlerinden.

chika
Kapalı
14 Haziran 2021 15:31

Hocam Management Trainee pozisyonlari girişimi pozisyonlaridir ve cogunlukla da yeni mezunlar icindir. Arkadaşın dediği gibi adi üstünde Trainee. Bu pozisyonlara girişte yogun bir egitimolur hatta. Hatta management trainee ilanlarının başvuru koşullarına bakarsan tecrübeli adayların genellikle basvuramadigini görebilirsin.

Vazerious, 3 yıl önce

blanch
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:41

Ben taa Nisan ayında çözdüm sınavlarını ama hala olumlu/olumsuz dönüş alamadım ki iyi geçmişti, yarısını yapan geçiyordur şeklinde olsaydı keşke. Bence çıta çok daha yüksek.

Vazerious, 3 yıl önce

Hocam aşağı yukarı hepsini yaptım ama son 10 soruyu öyle rasgele işaretledim. Malum çok kısa sürede yapılması gerekiyordu. Tahminimce yarısından fazlasını yapan geçiyordur. Sanmıyorum ki öyle 60'da 50 gibi bir sonuç gelsin.

blanch
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:42

Kalkınma Bankasından olumlu/olumsuz dönüş alan var mı acaba?

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:43

Anladığım kadarıyla burası dünya bankası gibi işlerin teoride ilerlediği bir kurum olduğundan direkt alalım harekete geçelim, ne yapabilirsin gel bakalım şunu yap denmekten öte daha komplike çalışma sistemi olan bir kurum olduğundan daha yavaş ilerler adımlar. Hakkımızda hayırlısı olsun

tullab-i tellak, 3 yıl önce

İş hayatından haberi olmayan derken teoride belli bir birikimi olup pratikte tecrübesi olmayan kişileri kastettim. Elbette kimse bilgisiz insanı işe almaz. Söylediğinizde haklısınız burası Türkiye sizi yetenekli görmüşlerdir, işi yapabileceğinizi anladılarsa yükle allah yükle bütün sorumlulukları...

45 gün geçti hala olumlu/olumsuz dönüş yapılmaması can sıkıcı olmaya başladı, diğer şirketler süreçlerini tamamladı sayılır burası daha testlerin sonucunu bile söylemedi.

blanch
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:47

Hocam management trainee, yani yönetici/uzman yardımcılığı ve müfettiş yardımcılığı bunlar giriş pozisyonu, yeni mezunların ya da yeni mezun olacakların başvurduğu. Bazı yerlerde de en fazla 1 ya da 2 sene tecrübe diye belirtiliyor mesela.

Vazerious, 3 yıl önce

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 15:54

Benim değinmek istediğim nokta aslında biraz konuşmayı bilen, davranışlarını profesyonel düzeyde tutan insanları seçmeye yönelik seçimlerde bulunmalarıdır. Bankacılık okumuş mezunlarımız bile bankada işleyiş öğretilmeden tamam bankacılık tarihi üzerine saçma sapan bir akademik okuma eğitimi almıştır. Sağlık ve turizm fakülteleri dışında direkt olarak yapılacak işe kanalize olmuş bir eğitim almıyoruz. Bu ilanlara başvuranlar, mesela ben siyasal bilimler fakültesi mezunuyum. Tamamen dil bilgisi ve batı siyaset bilimi üzerine eğitim aldım. Normalde iki senenin sonunda çeşitli kurumlarda sürekli staj yapmak gerekirken, neredeyse sadece tez yazarak mezun olanlar vardı. Staj notunda devamsızlık dışında kalmak bile yoktu. Gerçekten ağlanacak haldeyiz. Yurtdışında yaptığım stajda bir Fransız ev arkadaşım üniversiteyi bitirirken doktorayla devam ediyordu. Tamamıyla çalışmak üzere okuyordu. Aynı bölümde okuyup, ben onların siyaset adamlarının ideolojilerini çalışırken, kendisi politikaların Avrupa konseyi üzerinde işe gider gibi çalışıyordu. Belki bilgi ve birikim olarak çok önde olsak da, biz iş tecrübesini de kazanana kadar adamlar hayatını kurmuş ve hatta dünyayı gezmiş oluyordu.

Trainee belki bu ilan özelinde farklı bir anlam ifade ediyordur lakin normalde uzman yardımcısı gibi çalışılır. En azından eğitimi o sırada pratikle alırsınız. Bu bağlamda titrimiz olmasa da özlük hakları konusunda sıkıntı yaşamayacağız yine de.

chika, 3 yıl önce

Hocam Management Trainee pozisyonlari girişimi pozisyonlaridir ve cogunlukla da yeni mezunlar icindir. Arkadaşın dediği gibi adi üstünde Trainee. Bu pozisyonlara girişte yogun bir egitimolur hatta. Hatta management trainee ilanlarının başvuru koşullarına bakarsan tecrübeli adayların genellikle basvuramadigini görebilirsin.

howardwolowitz
Aday Memur
14 Haziran 2021 16:05

arkadaşlar insanlar mt programı için dönüş bekliyorlar.lütfen hsbc ilanını kendi başlığında tartışın ve mt programının konumu ile ilgili düşüncelerinizide kendi aranızda tartışın.biz sizin tartışmalarını okumak zorunda değiliz. ben başlığa birisi yazınca acaba sınav mı açıklandı diye giriyorum sizin saçmasapan açıklamalarını okuyorum.tekrar söylüyorum lütfen kendi aranızda ve hsbc için açılan başlıkta tartışın!

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 16:12

HSBC ile ilgili deneyimimi yanlışlıkla atmıştım kusura bakmayın ama bu ilan için konuşuyorum beni kastediyorsanız eğer bu da olumluydu. Sınavın sonucu ve eğitimin sonu için konuşuyoruz.

howardwolowitz, 3 yıl önce

arkadaşlar insanlar mt programı için dönüş bekliyorlar.lütfen hsbc ilanını kendi başlığında tartışın ve mt programının konumu ile ilgili düşüncelerinizide kendi aranızda tartışın.biz sizin tartışmalarını okumak zorunda değiliz. ben başlığa birisi yazınca acaba sınav mı açıklandı diye giriyorum sizin saçmasapan açıklamalarını okuyorum.tekrar söylüyorum lütfen kendi aranızda ve hsbc için açılan başlıkta tartışın!

chika
Kapalı
14 Haziran 2021 16:17

Hocam bu yazdiginizdan Kalkınma ve Yatırım Bankasi'ndan olumlu donus aldiginiz sonucunu cikardim. (Sinav surecini başarıyla geçtiğiniz anlamında) Yanlis mi anlıyorum ? Eğer aldıysanız tam olarak ne zaman aldiginizi yazar misiniz ?

Vazerious, 3 yıl önce

HSBC ile ilgili deneyimimi yanlışlıkla atmıştım kusura bakmayın ama bu ilan için konuşuyorum beni kastediyorsanız eğer bu da olumluydu. Sınavın sonucu ve eğitimin sonu için konuşuyoruz.

blanch
Aday Memur
14 Haziran 2021 16:25

Kalkınma Bankasından olumlu/olumsuz dönüş alan var mı acaba diye soruyorum, konuyla alakalı gayet, kim neden eksi puan giriyor anlayamadım? İyi misiniz?

blanch
Aday Memur
14 Haziran 2021 16:30

Arkadaş karıştırmış ama farkındaysanız bu programın adı da MT ve arkadaşa onu açıkladık, saçma sapan değil yani. Kalkınma Bankasını soruyorum ona bile sinirlenip eksi vermişsiniz biraz sakin olun lütfen.

howardwolowitz, 3 yıl önce

Vazerious
Aday Memur
14 Haziran 2021 16:33

Aman hocam, süreç hepimizde aynı şekilde devam ediyor. Yanlış anlamış olacaksınız.

chika, 3 yıl önce

Hocam bu yazdiginizdan Kalkınma ve Yatırım Bankasi'ndan olumlu donus aldiginiz sonucunu cikardim. (Sinav surecini başarıyla geçtiğiniz anlamında) Yanlis mi anlıyorum ? Eğer aldıysanız tam olarak ne zaman aldiginizi yazar misiniz ?

Toplam 145 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi