Editörler : Lanet
10 Ocak 2012 00:39

Alınganlık ve Sebepleri

"Eğer eviniz kristalden ise kimsenin camına taş atmayınız."

"Ama canım, bazı camların da kırılma zamanı gelmişse evimin kristal olduğuna bakmam, çadırda yatarım yine kırarım," diyenlerden misiniz?

Ya da "evime giden yol, o camı kırmaktan geçiyor. Ben evime gidemeyeceksem, elin kırılan camına bakmam" diyenlerden mi?

Ya da "ben değişime kapalıyım. Ne cam kırarım ne de evime giderim." diyenlerden mi?

Yoksa "illaki cam kırmak zorunda mıyım? Bir cam kırmak, bin defa kendimi kırmaya eş. Susarım ve cam kırıkları da olsa yuttuğum, yutarım" diyenlerden misiniz?

Alınganlık nedir?

Sebepleri nelerdir?

Alınganlık, aldırılabilir, kaldırılabilir bir duygu mudur?

...

!!EsMeR!!!SeKeRiM!!
Müsteşar Yardımcısı
10 Ocak 2012 15:00

Sayın Neden,

bana göre pire için yorgan yakarım deyimi en doğru olan olsada benzeri sanırım ilk cümlede verdiğiniz örnek. Çadırda yatmakta sakınca görmüyorum (:

alınganlık kaldırılabilen bir duygudur, şayet hakarete varan durumlar gelişmiyor ve imalar silsilesi bitmiyor ise alınganlık yapacak durumda yok ortada.

10 Ocak 2012 15:18

havadan nem kapmak bu duruma en uygun sözdür.

Alıngan insanlar genelde herşeyi aleyhlerine yorarlar. Bu tip insanlar ile anlaşmakmı?

bence çok kolay

:)

yassiyanir
Müsteşar Yardımcısı
10 Ocak 2012 15:37

buluttan nem kapmaktır doğrusu o sözün sayın EGELİ MÜHENDİS

la linea
Kapalı
11 Ocak 2012 11:59

alınganlığın sebebinin geçmişte çok eleştirilmek ve aşağılanmak olduğunu düşünüyorum.

elif.eg
Aday Memur
11 Ocak 2012 23:05

"illaki cam kırmak zorunda mıyım? Bir cam kırmak, bin defa kendimi kırmaya eş. Susarım ve cam kırıkları da olsa yuttuğum, yutarım" değiştirmek istesemde sanırım bendeki tepki bu :D

elif_gibi
Müsteşar Yardımcısı
12 Ocak 2012 12:25

etliye sütlüye bulaşmayanlar var.

buna rağmen çok fazla söze maruz kalanlar

belki de bu da bir alınganlık sebebi.

18 Ocak 2012 09:33

insan tekrar eden herşeyi kanıksar.

alınganlık sebebi olan kişiler veya durumlara da tekrar ettikçe alışılır. yani alınganlık ortadan kaldırılamasa da etkisi azalabilir.

ama bence alınganlık genellikle iyidir. "kim ne desin, ben bildiğimi yaparım, kimseye aldırmam" düşüncesi bana biraz arsızlık gibi geliyor.

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
24 Mart 2012 19:38

Büyümek ve gelişme ile alınganlık arasında nasıl bir orantı vardır?

İnsan büyüyüp geliştikçe alınganlık da onunla doğru orantılı büyür, gelişir mi, yoksa yaş kemâle erdikçe, alınganlıkta bir gerileme söz konusu olur mu?

Sanki "zaman", yine zaman, her zaman, her şeye çare zaman...

zeynepmelike
Daire Başkanı
09 Eylül 2012 23:49

yaş veya bilgiyle alakası olduğunu düşünmüyorum. tecrübe ve ferasetle doğru orantılı. sanırım yaşlı amca teyzeler (şu arif olan tiplerden bahsediyorum) çok alıngan olurlar. aslında zikirden çok fikirdekileri hissediyorlar

hayal14
Şef
10 Eylül 2012 08:00

ne yazık ki bende çok alınganım:(

ankburc
Memur
14 Eylül 2012 23:09

kompleksli insanlar alıngandır.Sen A dersin o B anlar.Çünkü adı üstünde alıngandır.İlla ters bişey bulur,çıkarır.Ortamı gerer,bütün tadı kaçırır.

**sani**
Aday Memur
21 Eylül 2012 12:05

Alınganlığın bencillikle çok ilgili olduğunu düşünüyorum. Yani insan, kendi dışındakileri spesifik olarak algılayamayıp her şeyin kendi ile ilgili olduğunu var sayarak düşünmeye başladığında, dediğiniz gibi buluttan nem kapmaya başlar.. Evet çoğu kişi elinde olmadığını düşünür; ancak kurtulunması imkansız bir süreç de değildir. Zaman, bilgi birikimi vs insanın kendini geliştirmeye başlama sürecinde azalma eğilimi görülecektir. Çünkü bu süreçte birey, çevresini de kendineden bağımzsız olarak düşünmeye başlayacaktır.

machinisteros
Genel Müdür
23 Eylül 2012 17:04

alınganlık karakterle, kişilikle ilgili birşeydir.

insanın kişiliği, karakteri daha çocukken şekilleniyor. o karakterle büyüyor, karekter alışkanlık haline geliyor, değişmiyor. büyüyünce yanlış yönlerini farketse de "ağaç yaşken eğilir" hesabı düzeltmesi olmuyor.

ben abartı derecesinde olmasa da alıngan olduğumu zannediyorum. ama bencillik anlamında değil. duygusal ve çabuk küsen anlamında.

alıngan insanlar, ince düşünceli olurlar, bir olaydan herkesin çıkaramayacağı anlamlar çıkarabilirler, bir laf ederken de nereye gideceğini, birilerinin gocunup gocunmayacağını düşünürler. aynı hassasiyetide karşıdan beklerler.

ince düşünceli ve koyver gitsin tarzında iki insan biraraya gelirse alınganlık sebepleri başlar işte... :)

sevgibahçesi
Aday Memur
23 Eylül 2012 17:46

machinisteros ne doğru açıklamış...

yetiştirilişimizde doğru bilinen yanlışlar yüzündendir bu ve değişmez.

ışılöğretmen
Aday Memur
30 Eylül 2012 21:44

Alınganlık,kişinin kendine inancının eksikliğinden kaynaklanıyo tespitlerim bana öyle diyo çevreme baktığımda.

mustehzi
Aday Memur
01 Ekim 2012 00:05

Çoğunlukla şahsa bağımlılıktan kaynaklanır bence,

ne de olsa -insan umduğu yere küser-..

prenses88
Müsteşar
01 Ekim 2012 09:03

Alınganlık nedeni kişinin yapısı ile alakalı.Benim gibi kırılgan bir tapıya sahipseniz gerçekten yaşam çok zor.Her hareket üzülmeme neden olabiliyor yeri geldiğinde.İnsanların dikkat etmesine rağmen kırmak istememelerine rağmen.Peki ben o insanlara ne kadar dikkat gösteriyorum orasıda tartışılır..

dilara türker
Aday Memur
03 Ekim 2012 11:18

ışıl öğrt. bende katılıyorum alınganlık kişideki maneviyet eksikliğinin dışa yansımasıdır.

respect4ever
Memur
04 Ekim 2012 14:46

Alınganlığın en önemli sebebi bence insanların alınganlık yapan insan üzerinde pekte umurlarında olmayışıdır, Kişinin çevresi genişleyince ve biraz daha oturunca bunun düzelebileceğine inanıyorum..

Toplam 19 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi