Editörler : Pangaea
14 Ağustos 2021 08:38

Rezalet ve Sefil Bir Hayat Yaşamamak İçin İnşaat Mühendisliğinden Uzak Durun

Görüyorum ki gerek bu forumda gerekse diğer forumlarda İnşaat Mühendislerinin durumu çok vahim, herkes intihar etme seviyesine gelmiş ve psikolojik olarak çökmüş durumda, en son İMO yönetim kurulu başkanının gazeteye verdiği röportaj da bunu çok net destekler nitelikte: Her 2 genç inşaat mühendisinden biri, her 3 inşaat mühendisten de biri işsiz durumda, işin en kötü tarafı çalışan inşaat mühendislerinin yüzde 70'i yoksulluk sınırının altında, yüzde 20'si de asgari ücretin altında maaş alıyor. Somut veri bu şekilde yani adam diyorki piyasadaki inşaat mühendislerinin yüzde 90'ı perişan vaziyette çalışıyor geri kalan yüzde 10'u da 15-20 senelik mühendisler olduğu için durumları bunlara göre daha iyi. Bu meslek artık öldü, şuan en iyi önlemler alınsa bile toparlanması 15 sene. Ne kadar insanın hayatını kurtarabilirsem benim için o kadar iyidir, şurda bu yazımı görüp tercih yapmaktan vazgeçen tek bir kişi bile olsa buna sevinirim, en azından ömür boyu dua eder bana. Aşağıda da neden bu mesleği seçmemeniz gerektiğine dair tecrübelerimi yazdım, seçmeniz için aklıma bir tek sebep bile gelmiyor.

1-Mezun sayısı dehşet derecede fazla ve hala bu durum devam ediyor, İTÜ-ODTÜ farketmiyor, yeni mezunlar asgari ücrete iş bulduklarında seviniyorlar(bu süreçte çok fazla yeni mezun arkadaşla tanıştım). 8-10 senelik tecrübeli mühendisler bile ne paralara ne şartlara amele gibi çalışıyor bir bilseniz...

2- Maaş durumları çok sıkıntılı, bu inşaat sektörünün kanayan yarası bence. Çoğu meslektaşım bir önceki yeriyle davalı maaşını alamadığı için. Ben de bugüne kadar 3 ay 5 ay çok maaş alamadığım çok oldu. 1 adet benim de davam var(7 ay boyunca oyalayıp çeşitli bahanelerle maaşımı vermediler ve iflas gösterdiler).

3- Çalışma saatleriniz berbat. tüm inşaat mühendisleri bilirki şantiyede çalışma saati kavramı yoktur. Sabah 8 de işinizin başında olursunuz akşam beton ne zaman biterse o zaman paydos edersiniz. Pazar günleri de buna dahil. Ofislerde çalışan azınlık kısım bu konuda biraz daha şanslı.

4- Çalışma şartları hele berbat ötesi. Yazın sıcakta kavrulur, kışın soğukta ve yağmurda çamurun içinde boğuşursunuz. Eğer kibar biriyseniz şantiye ortamında barınma şansınız hiç yok, ne yemek yiyebilirsiniz ne çay içebilirsiniz. 2. el 20 senelik pis bir konteynırın içinde canınız oturmak bile istemez. Bu arada çay kaşığı olarak etraftan bir adet çivi bulmanız gerekecek(şaka yapmıyorum).

5- Emekçiye kesinlikle saygım sonsuz fakat çalıştığınız ve muhattap olduğunuz kişiler maalesef çok eğitimsiz. Türkiyedeki tüm sektörlerde eminim ki en kalifiyesiz kişiler inşaattadır.

6- Ben mu mesleğe başladığımda nişanlıydım sonra da evlendim zaten, bu benim için sorun olmadı ama çevremde şu durumu çok görüyorum: aylarca sakalsız hiçkimseyle muhattap olamadığı için yakınan çok meslektaşım var. abi bu ne ya aylardır bir tane kız görmedim diyen çok yeni mezun tanıdım.

7- Piyasadaki inşaat firmalarının yüzde 95'i ilkokul mezunu yamyam keko patron firması.Yaşayacağınız Mobingi siz hayal edin. Yüzde 4'ü okumuş patron firması, yüzde 1'i de kurumsal firma :)

8- Kaç para maaş alırsanız alın maaşınız asgari ücretten yatıyor(2. kanayan yara). en fazla yüzde 2 lik bir kısım bu konuda şanslıdır, o da çok kurumsal bir firmadır. aranızdakiler bunu önemsemeyebilir, başlarda ben de öyleydim ama arkadaşlar inanın çok önemli bir şey. 3 sene çalıştığım şirketten çıktığımda 8 bin tl tazminat almıştım, orta kurumsal bir firmada 3 sene çalışıp çıkan bir makine mühendisi arkadaşım ek ödeneklerle birlikte 26 bin tl tazminat almıştı. Bu durum aynı zamanda emeklilikte alacağınız maaşı da etkiliyor.

9- Herhangi bir ilde veya bölgede sabit kalma ihtimaliniz çok düşük, iş nerede olursa oraya sürükleniyorsunuz, aile hayatınız bu konuda çok olumsuz etkileniyor, çünkü evden hep uzaksınız ve sabit bir yerde kalamıyorsunuz. göçebe hayat bildiğin.

yukeemmuh
Aday Memur
14 Ağustos 2021 08:51

Elektrik-eloktronik mühendisi olarak ben de eş dost akrabanın çocuklarına aynı öneride bulunuyorum. çevremde perişan durumda onlarca inşaat mühendisi tanıdığım var, aynı dönem mezun olduğum zekasına ve pratikliğine çok güvendiğim lise arkadaşım benim maaşımın yarısını alıyor ve benim 2 katım fazla çalışıyor. ona hep başka bir bölüm okusaydın şuan bu çalışkanlık ve zekanla en az 20 bin tl maaş alırdın diye takılıyorum bazen(gerçekten böyle). adamın meslekteki 10'uncu senesi, benim 2. senemde aldığım maaşı alıyor. ben de bir ara bu bölümü yazmayı düşünmüştüm tercih yaparken. aman allahım tüylerim diken diken oluyor. direkten dönmüşüm. arkadaşlar kendini seven gerçekten inşaat adı geçen bölümlerden uzak dursun :) 2 sene sonra hele mevcut iktidar değişince inşaatın i'si bile kalmayacak, asıl o zaman göreceğiz televizyonlarda intihar eden inşaat mühendislerini maalesef.

14 Ağustos 2021 09:16

ahahahahhaahaa, size bu olayı sonuna kadar destekler nitelikte geçen başımdan geçen trajikomik bir olayı anlatıcam, komşunun oğlu tercih yapacakmış, inşaat mühendisi olmak istiyormuş, annesi de çocuğa demişki: oğlum emre abini(benden bahsediyor) görmüyor musun kaç sene geçti hala perişan halde ne inşaatı saçmalama. evet olay bu, millet komşunun oğlunu bak okudu ne güzel yerlere geldi diye anlatır, bizleri ise(haklı olarak): bak perişan halde sakın onun okuduğu bölümü okuma diye örnek gösterir. arkadaşlar bu olayı yaklaşık 1 hafta önce falan duydum ve gerçekten güldüğüme bakmayın duyduğumda ölmek istedim gerçek anlamda şuan keşke şurda ölsem dedim, bu yaşıma kadar efendiğimle hep örnek gösterilirdim, artık perişan hayatımla olumsuz örnek olarak gösteriliyorum gerçekten çok acı bir durum. ve bunun tek sebebi benim seçtiğim bu lanet meslek.

06haziran2021
Şube Müdürü
14 Ağustos 2021 09:17

merhabalar sızın merkezı atamada taban puanınız kaçtı acaba en sonkı alımda kaçla kapattı

14 Ağustos 2021 09:21

Bu yazdıklarınızdan sonra, keşke bu bölümü kapatsalarmış dedim :)
14 Ağustos 2021 09:44

durumun özeti maalesef bu, şuan şu saniye kapatsalar bile zaten piyasadaki mühendisler 10 sene yeter.

Deniz Eraslan, 3 yıl önce
Bu yazdıklarınızdan sonra, keşke bu bölümü kapatsalarmış dedim :)

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 09:48

Kendini geliştirmeyen, program bilmeyen, başlangıç seviyesinde İngilizce konuşup ya da yds 70 alıp ngilizce biliyorum zannedenlerin klasik avuntusu. Benim kuzen de inşaat mühendisi ve mezun olur olmaz staj yaptığı kurumda işe başladı. Tabi sizin öğrencilik yıllarınızda böyle bir derdiniz hiç olmadı. Anca ye, iç, eğlen, gez, toz mezun olunca da kpss'ye gir. Yeterli puanı alamayınca da ağla :) Sorun meslekte değil sizde.

14 Ağustos 2021 09:54

geldi küfür ve hakaretten haz duyan şahıs :)) bu nasıl fantazi anlatsana biraz, herkesten hakaret yemek, yazdıklarına kimsenin inanmaması, herkesin eksi vermesi... ne zevk alıyorsun :) eziklik hoşuna mı gidiyor gerçekten merak ediyorum, yalanlarına inanan kimse yok zaten de senin psikolojini merak ediyorum nasıl bir travma içindesin diye :)

4611eem4611, 3 yıl önce

Kendini geliştirmeyen, program bilmeyen, başlangıç seviyesinde İngilizce konuşup ya da yds 70 alıp ngilizce biliyorum zannedenlerin klasik avuntusu. Benim kuzen de inşaat mühendisi ve mezun olur olmaz staj yaptığı kurumda işe başladı. Tabi sizin öğrencilik yıllarınızda böyle bir derdiniz hiç olmadı. Anca ye, iç, eğlen, gez, toz mezun olunca da kpss'ye gir. Yeterli puanı alamayınca da ağla :) Sorun meslekte değil sizde.

yukeemmuh
Aday Memur
14 Ağustos 2021 10:06

bu insancıla cevap vermeyin arkadaşlar, 10 çayımı aldım dedim şöyle bir dolaşayım forumu dedim yine çıktı karşıma yazmadan duramadım, her konuyu böyle yalanlarıyla girip baltalamayı ve hakaret yemeyi seviyor bu arkadaş. çocukken başına çok kötü olaylar gelmiş duydum, arkadaşları hiç sevmiyormuş hep dışlıyormuş bu arkadaşı hala da öyleymiş o yüzden bu hale gelmiş... mazur görün...

4611eem4611, 3 yıl önce

14 Ağustos 2021 10:09

Sevgili KOÇ,bu yazdıklarına sahipsen memurlar sitesinde işin ne? Yok sahip değilsen hangi yüzle bu yorumu yazıyorsun? Sen kpss den atanamayacak puan alıp hiçbir zaman devlete mühendis olamayacağını bildiğin için boş yere ego kasan embesilin ta kendisisin.
4611eem4611, 3 yıl önce

14 Ağustos 2021 10:17

28 yıllık efendiliğimi senin gibi bir insan için bozmak istemiyorum :) eminim ki diğer arkadaşlar senin hakkını verecektir. ha yalanlarına da kimse inanmıyor bunu bil boşuna burda hakaret yeme. muhtemelen sosyal hayatında kimse tarafından sevilmediğin ve önemsenmediğin için bu durumdasın üzüldüm sana...

4611eem4611, 3 yıl önce

İnşaatMüh52
Aday Memur
14 Ağustos 2021 10:20

Ben de 2015 yılında mezun oldum. 6 yıldır piyasadayım. İlk çalıştığım yere girerken müteahhit efendi 'Parayı dert etme o en kolayı' demişti. Ay sonu geldiğinde maaşımı sorduğumda sana iş öğretiyorum bir de maaş mı vereceğim demişti hiç unutmuyorum. Zar zor 1500 tl'ye ikna olmuştu o senede. Orada sadece 4 ay dayanabildim. Ne pazarı var ne akşamı var ustalarla birlikte aynı işi yapıyordum. Tecrübesizdim ve bundan bir güzel yararlanmıştı. Sonra bi yapı denetim şirketine girdim. Tamam oldu bu derken üç kağıtçıların şahına denk gelmişim. Memleketimden uzak bodrum kat izbe bir yerde kış ayında sobasız doğal gazsız yaşadım. Sabrettim elbet bir gün düzelir umuduyla. Kaldığım yerde sular (patron bey ödemediğinden) kesikti. Camiinin tuvaletini kullanıyordum. Öyle kötü şartlarda kaldım ki uyuz hastalığına yakalandım. Ortalıkta daha korona belası yokken en maske ve eldivenle geziyordum kimseye bulaşmasın diye.

Oradan bir şekilde kendimi kurtarıp Kütahya'da NG Kütahya Seramik firmasının yapmış olduğu fabrika inşaatının alt taşeronunda işe girdim. Yeniden temiz bir sayfa açayım kendime diye. Ama aradan geçen bir kaç gün sonra eski çalıştığım yerleri mumla arar oldum. Sabah 6:30 iş başı ki henüz hava bile aydınlanmamış oluyor. Akşam mesai bitiminin ucu yok. Sabaha karşı 4'te betonun bittiğini hatırlıyorum. Hatta o gece eve gitmedim şantiyede ustalarla kaldım. O yorgunlukla fazla uyumuşum 8'de sahaya indiğimde bir ton azar işittim. Akşamları 9 gibi iş bitince benden mutlusu yoktu. Eve erken(!) gidiyordum çünkü. İşçiler yemek yemeden ben yiyemezdim. Bilenler bilir Kütahya kışın bayağı soğuk olur. Yemeklerin üzerindeki buzu kırıp yine de yediğimi bilirim.En son artık iş boğazıma kadar geldi Müteahhit efendi ana firmadan yediği azarı benden çıkarmak istedi dayanamadım kavga edip ayrıldım. Üzerimde çamurlu elbiselerle otogara yürüyüp o halde memleketime döndüm.

Belki evlenirsem işlerim açılır Allah evlenenin rızkını genişletir derler. Memlekete dönünce nişanlandım. O süreçte belki 100 iş yerine CV bıraktım. Ama bir türlü iş bulamadım.

Ayrıldığım yapı denetim firmasına geri dönmek zorunda kaldım. Mecburdum çünkü iş yoktu. Allah'tan ailem de firmanın olduğu semte taşındı da aynı faciayı tekrar yaşamadım. İşe girdikten bir kaç ay sonra evlendim. Tabii cebimde 5 kuruş birikmiş yok. Ailem yardım etti de düğünü bir şekilde yapabildik. Çalıştığım yapı denetim firmasının işleri yine bozuldu. Aylarca para alamadım ev kiramı zar zor ödüyordum. Eşim de çalışmıyor. Tek tabanca mücadeleye devam ettim. Oradaki 14 ayın sonunda tam 30 bin tl alacağım birikti alamadım.

İşten ayrıldım çünkü çalışsam da maaş alamıyordum. İşsizlik maaşına başvurdum. 7 ay onunla idare ettik. Eşim o sırada da hamileydi. KPSS'ye hazırlanmaya karar verdim. Aldığım işsizlik maaşı kira ve faturaların bir kısmını karşılıyordu. Geri kalanı da hem eşimin ailesi hem benim ailem destek oldular öyle çevirebiliyorduk. Sınava aylar varken bebeğim dünyaya geldi. Bebek rızkıyla gelir derler biriken 30 bin tl'nin bir kısmına çek almıştım tam ekin gününe bebeğim doğdu hastane masraflarını o şekilde karşıladık. Sınavdan 89.62 puan aldım. Ama ne çare özel sektörde olan rezillik devletteki alımlarda da var. Sınav açıklanalı 1 yıl oldu ortada hiçbir şey yok.

Sınavdan 1 hafta sonra işe girdim. Şu an hala burada çalışıyorum. Buranın tek iyi yanı maaşımı gününde alabiliyor olmam. Onun dışında hiçbir artısı yok. 2250 TL maaş ile evi döndürmeye çalışıyorum. Ama yetmiyor tabii ki. Bu maaşın içinde yol ve yemek parası da dahil. Günde sadece 1 öğün yiyorum o da akşamları evde. Biliyorum ki öğlen yemek yersem eve para kalmayacak.

Özetle benim durumum bu. İnşaat Mühendisliği okuduğuma binlerce kez pişmanım. Allah herkese hayırlı işler nasip etsin. Bizi bu durumdan da tez zamanda kurtarsın.

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 10:21

Ben özelde çalışıyorum zaten. 3 hafta oldu. Staj yaptığım kurumda çalışıyorum. Doğruları söylüyor olduğum için bu kadar çıldırıyorsunuz. Mezun olanların büyük çoğunun vasıfsız olduğunu söyleyip bir taraftan da bu vasıfsızlara devlet neden iş vermiyor diye ağlıyorsunuz. Daha neyi savunduğunuz belli değil :) Verebilecek bir cevabınız da yok zaten.

14 Ağustos 2021 10:28

Hocam okurken gözlerim doldu yaşadıklarım aklıma geldi yine, ailenizle inşallah mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşarsınız, sizin yazdıklarınızı okurken yaşadıklarım film şeridi gibi gözümün önünden geçti, aynı acıları yaşamışız, aynı zorlukları, şantiyede oturulmayacak kadar pis konteynırda yere karton serip yattığımı, şantiyenin suyunda hortumla yıkandığımı bilirim... allah yardımcınız olsun, gerçekten size ve ailenize de dua edicem...

İnşaatMüh52, 3 yıl önce

Ben de 2015 yılında mezun oldum. 6 yıldır piyasadayım. İlk çalıştığım yere girerken müteahhit efendi 'Parayı dert etme o en kolayı' demişti. Ay sonu geldiğinde maaşımı sorduğumda sana iş öğretiyorum bir de maaş mı vereceğim demişti hiç unutmuyorum. Zar zor 1500 tl'ye ikna olmuştu o senede. Orada sadece 4 ay dayanabildim. Ne pazarı var ne akşamı var ustalarla birlikte aynı işi yapıyordum. Tecrübesizdim ve bundan bir güzel yararlanmıştı. Sonra bi yapı denetim şirketine girdim. Tamam oldu bu derken üç kağıtçıların şahına denk gelmişim. Memleketimden uzak bodrum kat izbe bir yerde kış ayında sobasız doğal gazsız yaşadım. Sabrettim elbet bir gün düzelir umuduyla. Kaldığım yerde sular (patron bey ödemediğinden) kesikti. Camiinin tuvaletini kullanıyordum. Öyle kötü şartlarda kaldım ki uyuz hastalığına yakalandım. Ortalıkta daha korona belası yokken en maske ve eldivenle geziyordum kimseye bulaşmasın diye.

Oradan bir şekilde kendimi kurtarıp Kütahya'da NG Kütahya Seramik firmasının yapmış olduğu fabrika inşaatının alt taşeronunda işe girdim. Yeniden temiz bir sayfa açayım kendime diye. Ama aradan geçen bir kaç gün sonra eski çalıştığım yerleri mumla arar oldum. Sabah 6:30 iş başı ki henüz hava bile aydınlanmamış oluyor. Akşam mesai bitiminin ucu yok. Sabaha karşı 4'te betonun bittiğini hatırlıyorum. Hatta o gece eve gitmedim şantiyede ustalarla kaldım. O yorgunlukla fazla uyumuşum 8'de sahaya indiğimde bir ton azar işittim. Akşamları 9 gibi iş bitince benden mutlusu yoktu. Eve erken(!) gidiyordum çünkü. İşçiler yemek yemeden ben yiyemezdim. Bilenler bilir Kütahya kışın bayağı soğuk olur. Yemeklerin üzerindeki buzu kırıp yine de yediğimi bilirim.En son artık iş boğazıma kadar geldi Müteahhit efendi ana firmadan yediği azarı benden çıkarmak istedi dayanamadım kavga edip ayrıldım. Üzerimde çamurlu elbiselerle otogara yürüyüp o halde memleketime döndüm.

Belki evlenirsem işlerim açılır Allah evlenenin rızkını genişletir derler. Memlekete dönünce nişanlandım. O süreçte belki 100 iş yerine CV bıraktım. Ama bir türlü iş bulamadım.

Ayrıldığım yapı denetim firmasına geri dönmek zorunda kaldım. Mecburdum çünkü iş yoktu. Allah'tan ailem de firmanın olduğu semte taşındı da aynı faciayı tekrar yaşamadım. İşe girdikten bir kaç ay sonra evlendim. Tabii cebimde 5 kuruş birikmiş yok. Ailem yardım etti de düğünü bir şekilde yapabildik. Çalıştığım yapı denetim firmasının işleri yine bozuldu. Aylarca para alamadım ev kiramı zar zor ödüyordum. Eşim de çalışmıyor. Tek tabanca mücadeleye devam ettim. Oradaki 14 ayın sonunda tam 30 bin tl alacağım birikti alamadım.

İşten ayrıldım çünkü çalışsam da maaş alamıyordum. İşsizlik maaşına başvurdum. 7 ay onunla idare ettik. Eşim o sırada da hamileydi. KPSS'ye hazırlanmaya karar verdim. Aldığım işsizlik maaşı kira ve faturaların bir kısmını karşılıyordu. Geri kalanı da hem eşimin ailesi hem benim ailem destek oldular öyle çevirebiliyorduk. Sınava aylar varken bebeğim dünyaya geldi. Bebek rızkıyla gelir derler biriken 30 bin tl'nin bir kısmına çek almıştım tam ekin gününe bebeğim doğdu hastane masraflarını o şekilde karşıladık. Sınavdan 89.62 puan aldım. Ama ne çare özel sektörde olan rezillik devletteki alımlarda da var. Sınav açıklanalı 1 yıl oldu ortada hiçbir şey yok.

Sınavdan 1 hafta sonra işe girdim. Şu an hala burada çalışıyorum. Buranın tek iyi yanı maaşımı gününde alabiliyor olmam. Onun dışında hiçbir artısı yok. 2250 TL maaş ile evi döndürmeye çalışıyorum. Ama yetmiyor tabii ki. Bu maaşın içinde yol ve yemek parası da dahil. Günde sadece 1 öğün yiyorum o da akşamları evde. Biliyorum ki öğlen yemek yersem eve para kalmayacak.

Özetle benim durumum bu. İnşaat Mühendisliği okuduğuma binlerce kez pişmanım. Allah herkese hayırlı işler nasip etsin. Bizi bu durumdan da tez zamanda kurtarsın.

14 Ağustos 2021 10:30

sen ağır bir travma içindesin tedavi olman gerekiyor...

4611eem4611, 3 yıl önce

Ben özelde çalışıyorum zaten. 3 hafta oldu. Staj yaptığım kurumda çalışıyorum. Doğruları söylüyor olduğum için bu kadar çıldırıyorsunuz. Mezun olanların büyük çoğunun vasıfsız olduğunu söyleyip bir taraftan da bu vasıfsızlara devlet neden iş vermiyor diye ağlıyorsunuz. Daha neyi savunduğunuz belli değil :) Verebilecek bir cevabınız da yok zaten.

yukeemmuh
Aday Memur
14 Ağustos 2021 10:39

devlet iş vermiyor diye bu başlıkta kimse ağlamamış :) sen ne yiyorsun ne içiyorsun kimle kavga ediyorsun kendi içinde :) kimse böyle bir şey dememiş, sen bence burdan yavaş yavaş uzaklaş yoksa ağzımız bozulmaya başlayacak...

4611eem4611, 3 yıl önce

14 Ağustos 2021 10:53

hayır dostum burda kimse çıldırmıyor emin ol.çıldıran hiçbir zaman memur olamayacağını bilip sürekli bunun bilinciyle yaşayan,bunun için kendini özel sektöre mecbur hisseden sen ve senin gibiler.

4611eem4611, 3 yıl önce

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 11:07

Buradaki tüm ağlamaları asıl sebebinin açılan 9 kadro olduğunu hepimiz biliyoruz. 9 değil de 199 kadro açılsa böyle ağlamayacaklardı :) Bunu kpss forumunda konuşma sebepleri de devlet bize iş versin beklentisi bu çok net. Ben sizin iç dünyanızda itiraf edemediğiniz gerçekliğin ta kendisiyim. Herkesi kandırabilirsiniz ama beni asla :)

yukeemmuh, 3 yıl önce

devlet iş vermiyor diye bu başlıkta kimse ağlamamış :) sen ne yiyorsun ne içiyorsun kimle kavga ediyorsun kendi içinde :) kimse böyle bir şey dememiş, sen bence burdan yavaş yavaş uzaklaş yoksa ağzımız bozulmaya başlayacak...

kasapbey
Daire Başkanı
14 Ağustos 2021 12:19

Mesajları tek tek okudum hâlâ mühendislikte ısrar etmek neden peki?

Kasiyerlik fabrika isciligi mesailerle 3.5_4 bin zorluyor.Haftada 1 gun net izin sehir merkezinde duzenli hayat vaat ediyor.

cogunuzun B ehliyet vardir src alip trendyol hepsiburada express kargo dagitimi yapsaniz 6_7 rahat kazanirsiniz.

tecrube edindikce bu batakliktan kurtulacagiz inancı mi bu?

yukeemmuh
Aday Memur
14 Ağustos 2021 12:50

dostum yanlış bir düşünce, sanıyor musun ki bu adamları kasiyer olarak veya fabrika işçisi olarak işe alcaklar bu saatten sonra, kasiyer arayan yerler kasiyer olarak daha önce çalışmış tecrübeli birilerini arıyor, fabrika işçisi arayan zaten bu adamları almaz(kimse fabrika işçisi olarak üniversite mezunu biriniz almaz; çünkü bu kişinin bulacağı ilk fırsatta kaçacağını düşünür veya bedenen bu işe uygun olmadığını düşünür çünkü üniversite mezunu adamlar onlara göre zor-ağır işe dayanamaz), yani o işler senin dediğin gibi değil. 10 senedir özel sektörün içindeyim, gerek sadece kendim gerekse insan kaynaklarıyla birlikte çok işçi-personel işe aldım, bu konuları iyi bilirim... he belki o dediğin src muhabbeti olabilir o konu hakkında bilgim yok o yüzden bir şey diyemecim.

kasapbey, 3 yıl önce

Mesajları tek tek okudum hâlâ mühendislikte ısrar etmek neden peki?

Kasiyerlik fabrika isciligi mesailerle 3.5_4 bin zorluyor.Haftada 1 gun net izin sehir merkezinde duzenli hayat vaat ediyor.

cogunuzun B ehliyet vardir src alip trendyol hepsiburada express kargo dagitimi yapsaniz 6_7 rahat kazanirsiniz.

tecrube edindikce bu batakliktan kurtulacagiz inancı mi bu?

sebebi neydi
Kapalı
14 Ağustos 2021 12:54

ben lisans sağlıkçıyım 8-9 ay önceki alımda atanabilirdim ama gitmedim sırf kendi memleketimde olayım kira vs vermeyeyim 3-5 para biriktireyim diye

ancak sb 8-9 aydır alım yapılmadı bu çok beni kötü etkiledi şu an alakasız bir işte sürünüyorum ama o alım illaki olacak

sizin meselelere gelince anlattıklarınız, şartlarınız komik gerçekten işinizi yapmak tecrübe kazanmak güzel şeyler ama kendinizi kullandırmak hemde defalarca aklım almadı

bu formlarda geziyorsanız illaki memurluk var aklınızın bir köşesinde

mühendis olsam elimde mühendisliğe yetmeyecek bir puan olsa

adalet içişleri kyk aklıma ne gelirse dener tabiri caizse bir tarafımı yırtar bi yere yerleşmeye çalışırım. sırf insan yerine konmak ,kendini bir seviye kurtarmak için

kan emici özel sektöre kalmamak için

sb nin bahsettiği şu alım haberi gelse de kurtulsam diye gün sayıyorum adeta

Toplam 62 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi