Editörler : supporters.
26 Ekim 2021 18:07

Arş. Gör. Mahkeme Kararı ile ilgili (ACİL BİR DURUM)

Kıymetli hocalarım merhaba.

2020 yılının kasım ayında girmiş olduğum öncelikli alan arş gör. sınavını kazandım. Aralık ayında ise resmi görevime başladım.

Arş gör. için başvurduğumuz üniversite, bir öğrencinin evrak hatasından dolayı başvurusunun rededildiğini ve öğrencinin sınava alınmadığını öğrendim. Öğrenci bu durumla ilgili itirazda bulunmuş fakat sonuç alınamayınca dava yolunu tercih etmiş. Görevimin neredeyse 1 yılı dolacakken mahkeme öğrenciyi haklı buldu ve işlemin iptali için üniversiteye yazı yolladı... (Davalık olan Üniversite)

Bu süreçte sınava dahi katılmayan bir adayın durumundan dolayı benim durumum nasıl olacak? Sonuçta ben sınava gerekli evraklarımı doğru hazırlayarak gönderdim ve kendi hakkımla da sınavı kazandım. Kazanılmış bir hakkım mevcut fakat bu süreçte sınav mı tekrarlanacak (ki tekrarlanması bana haksızlık) veya kadro mu iptal edilecek (ki bu durumda bana haksızlık olmakta)

Bu konuda tecrübeli kıymetli hocalarımdan görüş almak istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Gobilo
Aday Memur
26 Ekim 2021 19:11

++++

Kunteperme
Kapalı
26 Ekim 2021 20:16

Kasımda ilan cikti ve aralikta baslamissin baya hizli olmus özel üniversite miydi?

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ekim 2021 20:57

Kimsenin özel ğniversite için uğraşıp dava açacağı nı sanmıyoru m. Zaten şartları da pek iyi olmuyor.
Kunteperme, 2 yıl önce
Kasımda ilan cikti ve aralikta baslamissin baya hizli olmus özel üniversite miydi?

Mahmutt Kaya
Daire Başkanı
26 Ekim 2021 20:59

Hocam bildiğim kadarıyla sınav tekrarı olur sizin kadronuz da yanar. Çünkü sizin kazandığınız sınav için bir hata yapılmış. Belki o dava açan kişi sınava girse de kazanamayacaktı fakat hukukta işler bu şekilde yürümüyor. Ama bu güne kadar aldığınız maaşları devlet geri istemez.

Gobilo
Aday Memur
26 Ekim 2021 21:34

Hayır devlet üniversitesi. Fakat tarihleri söylerken kasım ayı (yanlış hatırlamıyorsam kasım ayının başında sonuç açıklandı). Göreve ise Aralık ayının sonunda başladım. Neredeyse 2 aylık bir süreç.

Kunteperme, 2 yıl önce

Gobilo
Aday Memur
26 Ekim 2021 21:38

Fakat burada benim bir hak mahrumiyetim olmuyor mu? Sonuçta bu benden kaynaklı bir durum değil.

Mahmutt Kaya, 2 yıl önce
Hocam bildiğim kadarıyla sınav tekrarı olur sizin kadronuz da yanar. Çünkü sizin kazandığınız sınav için bir hata yapılmış. Belki o dava açan kişi sınava girse de kazanamayacaktı fakat hukukta işler bu şekilde yürümüyor. Ama bu güne kadar aldığınız maaşları devlet geri istemez.

diştabibi7221
Aday Memur
26 Ekim 2021 23:00

Hocam bir şey olacağını sanmıyorum.Bir düzenleme yapılacaksa hakkı yenen kişi de o kadroya alınır.2016 yılıydı sanırım diş hekimliği uzmanlık sonuçlarında hata yapıldı ilk yerleştirme de yüzlerce kişi uzmanlığı kazandı sonradan YÖK sonuçları yeniledi ama ilk yerleşenlere dokunamadı ve aynı kadro sayısını baştan açıp ilk ve son kez olacak ikinci yerleştirme yapılmıştı sizin de benzer bir durum içiniz rahat olsun sizlik bir durum yok.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
27 Ekim 2021 09:33

Siz kendinize göre haklı olabilirsiniz fakat dediğiniz gibi kazanılmış bir hak durumu yok. Yönetimin hatalı bir işlemi sonucunda bir hak elde etmişsiniz. Mahkeme kararının uygulanmaması olmaz. Bu durumda sınav tekrarlanacaktır. Her ne kadar sizin için zor olacaksa da tekrar sınava girip kazanmanız olasıdır. Neyse ki iptal başvuruya ait. Sınav sonucuna itiraz haklı bulunsaydı kadro doğrudan ona verilirdi.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
27 Ekim 2021 09:36

Merkezi yerleştirme ile cari alım usulleri farklıdır. Atama izni ile bir alana tahsis edilmiş bir kadro sözkonusu.

diştabibi7221, 2 yıl önce

Hocam bir şey olacağını sanmıyorum.Bir düzenleme yapılacaksa hakkı yenen kişi de o kadroya alınır.2016 yılıydı sanırım diş hekimliği uzmanlık sonuçlarında hata yapıldı ilk yerleştirme de yüzlerce kişi uzmanlığı kazandı sonradan YÖK sonuçları yeniledi ama ilk yerleşenlere dokunamadı ve aynı kadro sayısını baştan açıp ilk ve son kez olacak ikinci yerleştirme yapılmıştı sizin de benzer bir durum içiniz rahat olsun sizlik bir durum yok.

Gobilo
Aday Memur
31 Ekim 2021 19:08

İnşallah dediğiniz gibi bir durum olur hocam.

diştabibi7221, 2 yıl önce

Gobilo
Aday Memur
31 Ekim 2021 19:16

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sınavın tekrarlanması kesinlikle haksızlık olacaktır. Yönetimin evraktaki dikkatsizliği/hatası beni neden bağlıyor ki? Yaptığı hatayı idarenin kendisi çözmesi gerekmez mi? Ben evrakımı verdim. Sınavıma girdim. Kazandım. 1 sene sonra aaa durun böyle bir şey olmuş sınavı tekrarlıyoruz gibi bir karar alınması akla mantığa uygun değil. Hukuksal açıdan ne yapılacaksa tabiki yapacağım fakat doğrudan kazanılmış hakkınızın olmadığı söylemeniz aklımı kurcalamadı değil.

akademisyen 64, 2 yıl önce

Siz kendinize göre haklı olabilirsiniz fakat dediğiniz gibi kazanılmış bir hak durumu yok. Yönetimin hatalı bir işlemi sonucunda bir hak elde etmişsiniz. Mahkeme kararının uygulanmaması olmaz. Bu durumda sınav tekrarlanacaktır. Her ne kadar sizin için zor olacaksa da tekrar sınava girip kazanmanız olasıdır. Neyse ki iptal başvuruya ait. Sınav sonucuna itiraz haklı bulunsaydı kadro doğrudan ona verilirdi.

CHX-CHX
Daire Başkanı
31 Ekim 2021 19:28

Bence de baştan sona saçmalık. Adam bir yıldır çalışıyor, sonra pardon hata yaptık seni tekrar sınava sokucaz mı diyecekler. İlginç.

akademisyen 64
Müsteşar Yardımcısı
31 Ekim 2021 21:07

Size saçma geliyor ama mahkeme işlemi iptal etmiş, yani sonrasındaki işlemler yok hükmünde. İşlem ön değerlendirmeden itibaren tekrarlanacak bu durumda.

Gobilo, 2 yıl önce

Hocam öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Sınavın tekrarlanması kesinlikle haksızlık olacaktır. Yönetimin evraktaki dikkatsizliği/hatası beni neden bağlıyor ki? Yaptığı hatayı idarenin kendisi çözmesi gerekmez mi? Ben evrakımı verdim. Sınavıma girdim. Kazandım. 1 sene sonra aaa durun böyle bir şey olmuş sınavı tekrarlıyoruz gibi bir karar alınması akla mantığa uygun değil. Hukuksal açıdan ne yapılacaksa tabiki yapacağım fakat doğrudan kazanılmış hakkınızın olmadığı söylemeniz aklımı kurcalamadı değil.

Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi