Editörler : Lanet

b.e.b.e
Memur
26 Kasım 2010 20:30

genelde insanlar kendi ruh hallerine uygun insanlarla tanışıp kaynaşıyorlar o nedenle bu konu pek irdelenmemeli ruh halime uygun olmayandan da bana ne:)

delivery
Kapalı
04 Aralık 2010 19:05

bence hiç bir insanı tanıyamayız.Bir insanı ölünce tanırız.Menfaat girince araya hemen satışlar başlar.

ilayda2408
Aday Memur
12 Aralık 2010 13:12

en caresız en acılı gününde yanında olurum

açelyaa87
Memur
14 Aralık 2010 03:39

insanları tanımak için hiç bir şey yapmam çünkü insanlar çooook garip:D

gamze7
Kapalı
14 Aralık 2010 10:14

hiçbirşey.

önemli olan başkasını değil, kendimi tanımam çünkü...

zaten herkes eninde sonunda ne olduğunu ortaya koyuyor.

kudret çabuk
Yasaklı
14 Aralık 2010 11:05

insanları tanımak için en kolay yolu borç para vermek yada ona bir mal satmak. bu şekilde ne olduğu ortaya çıkar. birde bir sır paylaşacaksınız veya başkası hakkında bilgi vereceksiniz.sonra bekleyin görün bişe çıkarsa eyvah..çıkmazsa ona güvenebilirsiniz.:)

öz-nur
Müsteşar Yardımcısı
19 Aralık 2010 19:53

gerçekten artık insanları tanıyamıyorum:(

tavırları beni o kadar yanıltıyor ki bazen kendıme de kızıyorum herkesı kendım gibi zannediyorum o yüzden

işyerınde bir arkadaş var ilk zamanlar onun tavırlarında kendı halinde bir insan olduğunu düşünürdük hatta bir akadaşla onun yüzünden tartışmıştık ,çünkü arkadasımız onu yanımızda istemiyordu bızde haksızlık ediyorsun dıye onu azarlamıstık daha sonrları onu tanıyan başa kişiden neler yaptıklarını duyunca yalanları ortaya çıktı azarladıgımız arkadasa hak verdık utanarak

günümüzde gerçekten zor ben artık kimseye kefil olamam tanıyamıyorum çünkü :(

kpsstekumutmu
Aday Memur
23 Ocak 2011 18:38

anne babasına karşı tutumları saygısı nasıl bir kişilikte olduğunu belli eder az çok...Ama tam anlamıyla hiç bir insan tanınmaz...

İnsanlar 40 50 yıllık eşlerini tanıyamıyorlar..

huzur87
Aday Memur
23 Ocak 2011 20:32

gözler ve beden dili herşeyi ifade ediyor bence. konuşan insanın el kol hareketleri herşeyini açıklıyor. telaşlı insan, yalan atan insan, korkan insan her haliyle ifade ediyor kendini.

" GÖZLER VE SÖZLER " bu ikisine hep dikkat etmeliyiz...

kudretsolmaz
Başbakan Müsteşarı
23 Ocak 2011 20:42

iyi bir dinleyici ve gözlemci olmak gerekir .İnsanları tanımanın yolu bu.

aranan adam
Aday Memur
23 Ocak 2011 22:28

insanları gerçekten tanımak istiyorsanız onlara güvenin!

kendinleyuzles
Aday Memur
25 Ocak 2011 14:13

en iyisi zaman bu zaman boyunca tutarlılık. Daha az üzülmek için insanların hemencecik düzgün kişiliğe sahip olduğu ya da olmadığı kanısına varmamak gerek. Sürüncemede bırakmak lazım biraz. Her zaman rol yapılamaz elbet bir an patlak verir özüne döner insan.

ayine41
Kapalı
27 Ocak 2011 12:27

birlıkte seyahat etmek ve alısverı yapmak emanet vermek bu tanımaya yardımcı olur

sleeping_beauty
Şube Müdürü
07 Mayıs 2011 09:35

İnsanlar hakikaten iyi zamanımınızda çok şirin,i güleryüzlü görünebilirler.Önemli olan sizin kötü anınıza bakmak lazım.O an ne yapıyorlar...İşte ona bakarım...

togeder
Müsteşar Yardımcısı
09 Mayıs 2011 17:58

bunların bir çoğu yardımcı olmuyo yada ben cok safım

okdar iki yüzlü bir insandı ki ne mal oldunu anlayamadım

şam şeytanı gibiydi içi beni yaktı dışı başkalarını

alah onun gibilerden korusun

tanımak zor cok zor

hak_an
Daire Başkanı
12 Mayıs 2011 10:40

Bu kişiye göre değişir kimi insan baktığı zaman insanı gözünden tanır bakışlarından anlarsın ne mal olduğunu ama kimi insan vardır ahmaktır başına illa ki bir müsibet gelmeden akıllanmaz bir müsibet bin nasihatten evladır lafı bu ahmak insanlar içindir,insanı öyle evlendirme proğramlarında olduğu gibi paravan arkasından sorulan abuk sabuk sorular ile tanımak mümkün değildir, bir arkadaşımızın dediği gibi tarfikte araba kullanırken ki tavrından hayvanlara yaklaşımına ailesi ile olan tutumundan çocuklara yaklaşımına değer yargılarına arkadaş çevresine varana kadar herşey etkendir ve haliyle bir insanı tanımak çok uzun zaman ister allah herkesi iyiylerle karşılaştırsın herkes kendine göre bir şablon oluştursun çün ki herkesin beklentisi farklıdır

GELİŞİM2008
Kapalı
26 Ocak 2012 23:07

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,geçenlerde bir dergide tesadüfen birkaç makaleye rastladım ve hepsini baştan sona okudum,okudukçada kanım damarlarımda adeta dondu,dilerseniz paylaşayım fakat reklam olmaması ve kişilik haklarının hassasiyeti açısından kişi ve kurumları saklı tutmam gerekiyor;

....... hanım merhabalar,ismim ............,İstanbul'da büyük bir firmada insan kaynakları uzmanı olarak çalışmaktayım ve yaklaşık 13 yıldan beridir bu işi yapmaktayım.1998 yılında üniversiteyi henüz yeni bitirmiştim ve ......... genel müdürlük'te 11 ay kadar staj görüyordum,......... benim için adeta ikinci bir üniversite hatta evim gibiydi ve tanıdığım tüm arkadaşlarla tıpkı bir ailenin fertleri gibiydik,bugünse çoğu arkadaşımın ayrıldığını ya da başka firmalara geçtiğini görüyorum.Bugünkü geldiğim noktada ........ çok şey borçluyum,........ akabinde ....... olduktan sonrada çizgisini bir süre daha koruduğuna fakat belli bir süreden sonra politikalarında ciddi anlamda değişimler yaşandığını şirkette halen çalışmakta olan arkadaşlarımdan zaman zaman duyuyorum ki bence günümüz iş ve rekabet dünyasında en ideal olanı.Her zaman başarılarıyla ve ilkleriyle bilinen,güçlü iş ortaklarıyla gelişimini sürdüren bir şirket olduğununda farkındayım.Bir meslektaşım olarak sizinle tanışmaktanda büyük mutluluk duyarım.

Sizleri çok iyi anlıyorum,işinizin zorluklarının ve bir insan kaynakları uzmanı olarak üstlendiğiniz rolün farkındayım,iş dünyasında yer edinmenin hatta belli statü ve sorumluluk taşımanın ne tür bir anlama geldiğinin bilincindeyim.Bizim meslekte elemanları istihdam edebilmenin,yönetebilmenin,motive edebilmenin,bunun karşılığında beklediğimiz verimi alabilmenin sıkıntılarını hepimiz yaşamaktayız.Bir insan kaynakları uzmanı olarak dikkatimi çekti iş görüşmesine çağrılan adaylarla öncelikle siz mi görüşürsünüz yoksa insan kaynakları uzmanları mı görüşür,tabi ki her firmanın kendine özgü bir politikası olmakla birlikte bir adayın işe uygun olup olmayacağını değerlendirmek konusunda ilgili bölümün yöneticisi mi yoksa insan kaynaklarından bir uzman mı daha başarılı olabilir? Bu konuyu meslek hayatım boyunca daima merak etmişimdir.

Benim özellikle vurguladığım saptamalar tamamen şirketin ...... olduğu döneme yönelik,........ ve .......... olduktan sonraki politika ve uygulamaları pek bilemem ama gözle görülür değişimler yaşandığınıda zaman zaman duyuyorum. .......... 11 ay kadar staj yaptığıma daha öncede değinmiştim,o zamanlar bankada belli uzman ve yöneticilerin denetiminde adayların değerlendirilmesine,işe alım süreç ve uygulamalarına bende katılıyordum hatta adayların iş görüşmesinden önce doldurdukları iş başvuru formlarındaki yazı stillerinin bile değerlendirme konusu olabileceğini görüyordum,o zamanlar adaylarla direkt ilgili bölümün yöneticisi görüşür işe kabul edilip edilmeyeceğine o an karar verirdi,birde basit bir kişilik testi uygulanırdı,insan kaynakları ekibiyse daha sonra devreye girerdi,buna paralel olarak,bulunduğum 11 aylık staj dönemimde sirkülasyonun çok yoğun yaşandığı bir banka profiliyle karşılaştım,öyle ki işe kabul edildikten 1 ay sonra dahi işine son verilen pekçok elemanla karşılaşırdım,kaldı ki o dönemde bankada insan kaynakları müdürü olarak görev yapan ........ hanım,insan kaynakları uygulama ve etkinliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara hız kazandıran politikada etkin bir rol üstlendi,kampüs eğitim programları uygulanmaya başlandı,alanlarında uzmanlaşmış çok değerli akademisyen ve hocalarla işbirliği sağlandı,bu uygulamayla sorun önemli sayılacak derecede aşıldı,bu anlamda ......... hanımı her zaman saygı duyduğum,iş disiplinine,uygulamalarına ve tecrübelerine çok değer verdiğim,kendisini örnek aldığım hatta gerçek kurumsallık ve profesyonellik budur dediğim mükemmel bir insan olarak niteleyebilirim.

Kriz söylentilerine kulak asan bir insan olmamakla birlikte,firmaların zaman zaman birtakım spekülatif kriz söylentilerine maruz kaldığını ve tedbir amaçlı istihdamı daraltma uygulamalarına ağırlık kazandırdığını hepimiz görüyoruz,örneğin 2009 küresel ekonomik krizi sonucunda yatırım ve istihdam politikalarında ciddi anlamda değişimler yaşandığına tanık olmuştuk,2009 krizi bence tamamen spekülatif bir durumdu fakat firmalar tedbir amaçlı toplu işten çıkartma,istihdamı daraltma ve yatırımları kısmak gibi birtakım uygulamalara yoğunlaşmıştı.Bizde geçtiğimiz aylarda yaklaşık 15 elemanımızın işine son verdik fakat bunun ekonomik krizle hiçbir ilgi ve alakası olmamakla birlikte durum tamamen şirket politikamızla ilgili teknik bir uygulamaydı,tedbir amaçlıydı çünkü şirketlerin ayakta kalabilmesi ve gelişimini koruyabilmesi için ekonomik anlamda gerekli ivmeyi sağlamayada her zaman ihtiyaçları bulunmakta.

Sizin görev yaptığınız ......... ile ilgilide çok şeyler duydum,firmanınızın yatırım ve istihdam politikası anlamında çok başarılı bir çizgide yeraldığını,insan kaynakları uygulamaları anlamında pekçok başarıya imza attığını hatta satış kadrolarına itinayla yaklaşıldığına ve bunun sonucu olarak piyasadaki kar potansiyelinin yüksek bir ivme kazandığınıda sürekli duymaktayım.Görev yaptığınız Netser A.Ş.ile ilgilide çok şeyler duydum,firmanınızın yatırım ve istihdam politikası anlamında çok başarılı bir çizgide yeraldığını,insan kaynakları uygulamaları anlamında pekçok başarıya imza attığını hatta satış kadrolarına itinayla yaklaşıldığına ve bunun sonucu olarak piyasadaki kar potansiyelinin yüksek bir ivme kazandığınıda sürekli duymaktayım,ancak geçtiğimiz günlerde satış müdürünüz ........ hanımla görüştüm,kendisiylede çok iyi samimiyetliğim var,birkaç sene önce kendisiyle Antalya'da bir insan kaynakları seminerinde tanışmıştım......... hanımın anlattıklarına göre olması muhtemel bir ekonomik kriz sebebiyle ...........'de de önemli sayıda elemanın işine son verilecekmiş hatta son zamanlarda satış performansınında önemli ölçüde azaldığını ve denetiminizde olan satış ekibinin toparlanabilmesi ve eski performansına dönüştürülebilmesi için yoğun çaba harcanıyormuş,fakat durum yine de pek iç açıcı değilmiş.Acaba bu durum ne derece doğru?Ayrıca Stajyer arkadaşınız ........ hanımla da çok iyi tanışıklığım var,kendisiyle geçen yıl bir seminerde tanışmıştım,böylesine değerli ve başarılı bir arkadaşıda kazandığınız için ne mutlu size.

Sizlere teşekkürlerlerimi sunar,başarı ve esenlikler dilerim.

.................

İyi akşamlar ......... hanım;

Uzun süredir Fransa'daydım,çünkü yurtdışı toplantı ve seminerlerimiz vardı,günlerim çok yoğun geçti,bubakımdanda mailinizi ancak şimdi okuyabilme fırsatını bulabildim.Son derece haklısınız,sizin gibi başarılı ve dirayetli bir insan kaynakları müdürü için açıklaması en uygun ifadeleri kullandığınız içinde sizi ayrıca tebrik ederim,elbetteki şirketlerin gizlilik politikaları günümüz iş dünyasında çok büyük önem arz eder ve şundanda emin olmalısınız ki bende bu konuya 13 yıllık bir insan kaynakları uzmanı olarak en az sizler kadar duyarlıyım.Bizler şu an öyle bir konumdayız ki iş yaşamının ve sorumlu olduğumuz firmaların gelişimi için yoğun bir emek arz ediyoruz,yerine göre en sevdiğimiz ve en değer verdiğimiz insanları bile harcamak durumunda kalıyoruz,çünkü duygusal olmamalıyız,belkide başarılı olmamızda,tercih edilmemizde ve belli statülere erişmemizde böyle olmamızın rolü çok büyük,örneğin dün bir elemanı işten çıkarttım,çıkarttığım içinde çok mutluyum,çünkü çok iyi,efendi,dürüst bir elemandı,iş yapma potansiyelide yüksekti fakat içine kapanık,duygusal ve bunalımlı bir profil sergiliyordu,sonuç olarakta böyle insanların iş yaşamında her zaman sorun olabileceğine karar vererek işine son verilmesini sağladım,çünkü nasıl olsa eleman çok ve böyle bir karar almaklada şirketimin çıkarlarını herşeyin üzerinde tuttum ve bundanda büyük bir mesleki haz duydum.Sizlerde bilirsinizki sürekli gelişim içinde olmalıyız,duygusal olmamalıyız,acımamalıyız,daima kazanmalıyız ve yükselmeliyiz,ben şu an büyük bir firmada insan kaynakları uzmanı olarak çalışıyorum,önümüzdeki yılda müdürlüğe terfi edeceğim,iyide kazanıyorum,evim,otomobilim,mutlu bir yuvam herşeyim ama herşeyim var,çalışmak,mücadele etmek,engelleri aşmak,kendimi kanıtlamak,birşeyler başarabilmek yaşam çizgimin en önemli unsurları........... hanımla tanıştığımıda size daha önceki mailimde belirtmiştim,onun gibi başarılı,disiplinli ve örnek alınması gereken bir müdürle çalıştığınız içinde ne mutlu size,kaldı ki bir insan iş yaşamında başarılı,cesur ve yükselme azmi içinde olmak istiyorsa bence ........ hanımı örnek almalı.

Günler önce göndermiş olduğunuz maili ancak şimdi cevaplayabildiğim içinde ayrıca üzgünüm,sizi tanıdığıma çok memnun oldum,iş yaşamında hepinize başarı ve esenlikler dilerim.

........ hanim merhaba

Oncelikle yapmis oldugunuz degerlendirmeler ve tespitler icin tesekkur ederim. Sirketimizin gizlilik politakasi geregi sormus oldugunuz sorularin bir kismina cevap veremeyecegim. Ama sirketimizin eleman alimi konusu tek ve isinin uzmani insan kaynaklari mudurumuz ........ hanim tarafindan yonetilmektedir. Sizin hangi sirkette calistiginizi ve gorevinizin ne oldugunu ogrenebilirmiyim.

Tesekkurler iyi calismalar.

İyi akşamlar ....... bey;

Ben bir akademisyenim,ismim .......... ve iletişim teknolojisine karşı bayağa bir ilgim var,

15 yıldır .............. yaşıyorum,şu an ......... Üniversitesin'de doçent dr.olarak çalışıyor ve teknolojinin global ekonomi üzerindeki etkilerine dair araştırmalar yapıyorum.Türkiye'ye en son 3 yıl önce gelmiştim,.......... üniversitesinde bir seminere katılmıştım.

Sizin iletişim alanında önemli bir konumda olmanıza ve ........ hanım gibi değerli bir yöneticiyle çalışmanıza çok sevindim,bubakımdan soruyorum,Türkiye'de iletişim teknolojisi sizce beklenen düzeyde mi?

Birkaç sene önce telekomünikasyon uygulamaları üzerine bir tez hazırlamıştım hatta konuyla ilgili birkaç makalem yayınlanmıştı.

6 yıl önce ...........'da ..........'un sahibi .................. ile sigortacılığın küresel boyuttaki gelişim süreci hakkında röportaj yaparken,Türkiye nin pazar anlamında çok önemli bir yerde bulunduğunu fakat uygulama anlamında bazı yetersiz durumlar tespit edildiğini açıklamıştı ve iletişim teknolojisinde de altyapı eksiklikleri bulunduğuna özellikle değinmişti fakat Türkiye'nin son yıllarda telekomünikasyon alanında önemli gelişmeler kaydettiğide hissediliyor,kendisiyle daha öğrencilik yıllarında tanışmıştım,........... öğrenciyken bir konferansınada katılmıştım,aynı zamanda kendisi akademik anlamdada önemli bir duayen.Birşey daha soracağım,............ iletişim alanındaki gelişim sürecinin Telekomünikasyon sektörü açısından geldiği noktayı siz nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bencede Türkiye'de iletişim teknolojisinin gelişmesi,sanayi,ticaret ve ekonominin gelişiminede önemli ölçüde katkı sağlıyor,tüm dengelerin teknoloji üzerine kurulu olduğu günümüzde telekomünikasyon ve internetin iletişim teknolojisindeki yeri asla unutulmamalı hatta iş yaşamında dakikaların bile çok büyük önem taşıdığıda düşünülecek olursa firmaların iletişim ve bilgi teknolojisine büyük ölçüde yatırım yapmaları gerekmektedir.

........ bey,bir yönetici olmanız nedeniyle sizinle bir hususu daha paylaşmam gerekiyor.Sizin görev yaptığınız ......... ile ilgilide çok şeyler duydum,firmanınızın yatırım ve istihdam politikası anlamında çok başarılı bir çizgide yeraldığınızın,.......... gibi güçlü ve prestijli bir firmayla çalıştığınızın farkındayım.Benimde yıllar önce .......... insan kaynakları stajyerliği yapmış bir bayan arkadaşım var,şu an ise İstanbul'da büyük bir firmada insan kaynakları müdürü olarak çalışmakta.2006 yılında henüz öğrenci olduğu zamanlarda .......... 11 ay kadar staj görmüştü,bu vesileylede bir an olsun yıllar öncesine dönüverdim........... kendisi için adeta ikinci bir üniversite hatta evi gibi olduğunu sürekli vurgulamakta ve tanıdığı tüm arkadaşlarla tıpkı bir ailenin fertleri gibi olduğunu sürekli anlatmakta,bugünse çoğu arkadaşının ayrıldığını ya da başka firmalara geçtiğini söylüyor.Bugünkü geldiği noktada ............ çok şey borçlu olduğunuda itiraf ediyor.İlerleyen zaman ve gelişen teknolojiye paralel olarakta politikalarında ciddi anlamda değişimler yaşandığını şirkette halen çalışmakta olan arkadaşlarından zaman zaman duyuyor ki bencede günümüz iş ve rekabet dünyasında en ideal olanı.Her zaman başarılarıyla ve ilkleriyle bilinen,güçlü iş ortaklarıyla gelişimini sürdüren bir şirket olduğunun bende farkındayım.Bir yönetici olarak sizinle tanışmaktanda büyük mutluluk duyarım.

Sizleri çok iyi anlıyorum,işinizin zorluklarının ve bir yönetici olarak üstlendiğiniz rolün farkındayım,iş dünyasında yer edinmenin hatta belli statü ve sorumluluk taşımanın ne tür bir anlama geldiğinin bende farkındayım.Sizin meslekte elemanları istihdam edebilmenin,yönetebilmenin,motive edebilmenin,bunun karşılığında beklediğiniz verimi alabilmenin sıkıntılarını yaşamaktasınız.Bir akademisyen olarak dikkatimi çekti iş görüşmesine çağrılan adaylarla öncelikle siz mi görüşürsünüz yoksa insan kaynakları uzmanları mı görüşür,tabi ki her firmanın kendine özgü bir politikası olmakla birlikte bir adayın işe uygun olup olmayacağını değerlendirmek konusunda ilgili bölümün yöneticisi mi yoksa insan kaynaklarından bir uzman mı daha başarılı olabilir? Bu konuyu daima merak etmişimdir.

Arkadaşımın özellikle vurguladığı saptamalar tamamen ............ ilk kurulduğu zamanlara yönelik,şimdiki politika ve uygulamaları pek bilmiyor,ama gözle görülür değişimler yaşandığınıda zaman zaman duyuyor............ 11 ay kadar staj yaptığına daha öncede değinmiştim,o zamanlar şirkette belli uzman ve yöneticilerin denetiminde adayların değerlendirilmesine,işe alım süreç ve uygulamalarına arkadaşımda katılırmış hatta adayların iş görüşmesinden önce doldurdukları iş başvuru formlarındaki yazı stillerinin bile değerlendirme konusu olabileceğini görürmüş,o zamanlar adaylarla direkt ilgili bölümün yöneticisi görüşür işe kabul edilip edilmeyeceğine o an karar verirmiş,birde basit bir kişilik testi uygulanırmış,insan kaynakları ekibiyse daha sonra devreye girermiş,buna paralel olarak,bulunduğu 11 aylık staj döneminde sirkülasyonun çok yoğun yaşandığı bir şirket profiliyle karşılaşmış,öyle ki işe kabul edildikten 2 gün sonra dahi işine son verilen pekçok elemanla karşılaşırmış,kaldı ki o dönemde şirkette insan kaynakları müdürü olarak görev yapan ......... hanım,insan kaynakları uygulama ve etkinliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara hız kazandıran politikada etkin bir rol üstlenmişti,üniversitelerde kampüs eğitim programları uygulanmaya başlanmış,alanlarında uzmanlaşmış çok değerli akademisyen ve hocalarla işbirliği sağlanmış,bu uygulamayla sorun önemli sayılacak derecede aşılmış,bu anlamda .......... hanımı her zaman saygı duyduğum,iş disiplinine,uygulamalarına ve tecrübelerine çok değer verdiğim,kendisini örnek aldığım hatta gerçek kurumsallık ve profesyonellik budur dediğim mükemmel bir insan olarak nitelediğinide sözlerine ilave ediyor.

Arkadaşımın,kriz söylentileriyle ilgili bazı tespitlerinide sizinle paylaşmam gerekiyor,firmaların zaman zaman birtakım spekülatif kriz söylentilerine maruz kaldığını ve tedbir amaçlı istihdamı daraltma uygulamalarına yöneldiğini hepimiz görüyoruz,örneğin 2009 küresel ekonomik krizi sonucunda yatırım ve istihdam politikalarında ciddi anlamda değişimler yaşandığına bizzat tanık olmuştuk,2009 krizi bence tamamen spekülatif bir durumdu fakat firmalar tedbir amaçlı toplu işten çıkartma,istihdamı daraltma ve yatırımları kısmak gibi birtakım uygulamalara yoğunlaşmıştı.Arkadaşımda geçtiğimiz aylarda yaklaşık 25 elemanının işine son verdiğini fakat bunun ekonomik krizle hiçbir ilgi ve alakası olmadığını durumun tamamen şirket politikalarıyla ilgili teknik bir uygulama olduğunu anlatmakta,tamamen tedbir amaçlı olduğunu vurgulamakta bencede şirketlerin ayakta kalabilmesi ve gelişimini koruyabilmesi için ekonomik anlamda gerekli ivmeyi sağlamayada her zaman ihtiyaçları bulunmakta.

Son bir hususu daha sizinle paylaşmakta yarar görüyorum,arkadaşım üniversiteyi bitirir bitirmez büyük bir firmada işe başladı ve halen aynı firmada çalışmaya devam ediyor,aslında staj yaptığı dönemde de ............. kalması konusunda kendisine çok ısrar edilmiş fakat babası bir mütahhit olduğundan ve firmaylada güçlü iş bağlantıları olduğundan orada işe başladı fakat günümüz profesyonel iş yaşamında iş ve firma değişiklikleride çok yaygın bir durum,iş görüşmesi yaptığı pekçok adaya nerelerde çalıştınız diye sorduğunda şu firmada şu kadar süre çalıştım dendiğinde neden ayrılma gereği duydunuz diye soruyor ve kendisine aday tarafından çeşitli nedenler ileri sürülüyor,bu durumda önceki çalıştığı yerlerin işveren ve yöneticilerine ulaşıp haklarında referans alıyor ve çokta iyi referanslar aldığı oluyor fakat yinede aday hakkındaki tereddütleri bitmiyor ve çoğu adayıda olumsuz diye eliyor.Sonuç olarak iş ve firma değişikliği yapmak isteyen adayların işi çok zor,çünkü sizlerde bilirsiniz ki iş görüşmelerinde bu tür adaylar hakkında çeşitli varsayımlar üretilir,hep olumsuz anlamda hikayeler oluşturulur,bilmiyorum ama bu ne derece doğrudur,bence tartışılması gereken bir durum.Tamam kendisi böyle bir durum yaşamadı,mezun olduğundan beridir aynı firmada hala çalışmaya devam ediyor,çokta istikrarlı bir çizgide ilerliyor fakat ister istemez empatik davranmakta gerekiyor çünkü insan kaynaklarıda olsa,müdürde olsa,patronda olsa makine değil,örneğin kendinizi bir ele alın,mezun olduğunuzdan beridir .............. çalışıyorsunuz,burada çalışmaya başlayıncaya kadar,bu mertebeye gelinceye kadar kimbilir ne aşamalardan geçmişsinizdir hatta bir süre sonra başka bir firmaya geçiş yapacaksınız ve elbetteki firma değişikliği yaptığınız ya da yapacağınız zamanlardaki iş görüşmelerinde belirttiğim tarzdaki yaklaşım ve tavırlara maruz kalmışsınızdır ve kalacaksınız,bir yönetici olarak eminim ki sizinde iş görüşmesi yaptığınız adaylara karşı yaklaşımınız dediğimden farklı ya da değişik değil.İnsan kaynakları olarak,müdür olarak ve patron olarak belki böyle yaklaşmakta haklısınız hatta böyle yaklaşmakta sizlerinde kendi bakış açınızca haklı nedenlerinin olması son derece normal çünkü karşınızdaki adayı tanımıyorsunuz,doğal olarak kendi ölçütlerinizce belli kategorilere yerleştiriyorsunuz hatta çeşitli varsayımlar üretiyorsunuz,belkide bu durum mesleğinizin ve bulunduğunuz konumun size sağlamış olduğu bir gereklilik fakat sizinde aynı yollardan geçtiğiniz hatta geçeceğinizde unutulmamalı ve konuya birazda empatik yaklaşmalı.Sonuç olarak tartışılması gereken çok komplike bir durum,peki ya siz ne diyorsunuz,haksız mıyım acaba?

İlginize şimdiden teşekkür eder,esenlikler dilerim.

.................

Anlatılanları ister anlayın ister anlamayın benden laf çıkmaz fakat hepsi gerçek,işte özel sektörün birtakım oyunlarını,entrikalarını ve bu ülkede milyonlarca gencin işsiz kalmasındaki sebepleri hepsini ama hepsini içeren çarpıcı birtakım durumlar! Özel sektörde belli statülerde yeralan insanların iç dünyaları,yaklaşımları ve tavırları nasılmış,sizde tanık olun!

tarihci09-82
Yasaklı
02 Şubat 2012 14:44

Hem Evrimin Bütün Avantajlarından Yararlanıyorsunuz;

arka ayaklarınız üzerinde dik yürüyebiliyorsunuz,

ön ayaklarınız size el olmuş eşyaları öyle kavrayabiliyorsunuz,

dik yürümeye başladıktan sonra gözleriniz daha geniş açı ile ve daha çok boyutda göstermeye başlamış,

zaman içinde gereksiz kalan kuyruk gibi uzuvlardan kurtulmuşsunuz,

çok aşırı kıl tüy yok postunuzda,

pençeleriniz ne güzel insan tırnağına dönüşmüş,

köpek dişleriniz gereksiz yere çok keskin ve çok sivri değil kendi ağzınızı yırtmıyor.

beyniniz diğer canlılara ve diğer maymunlara göre biraz daha gelişmiş,

ve daha ne güzel özelliklere sahip bir bedenin komforunu yaşıyorsunuz!

Hemde evrimleşmedik diyorsunuz!

Yaptığınız, Doğaya İnsana ve Milyarlarca yıldır akıp duran Zamana SAYGISIZLIK!

HAYATA KARŞI ÇOK SAYGISIZSINIZ!

HAYATA KARŞI BORÇLUSUNUZ!

EVRİMLEŞİP DE EVRİMLEŞMEDİM DİYENLER UTANSIN...

*tarihci09-82*

pınar özyurt
Aday Memur
02 Şubat 2012 15:01

BİŞEY YAPMIYORUM TANIYIP NAPICAM..

05 Şubat 2012 03:30

Ünide kanka olup aynı eve çıkınca düşman kesilen insanlara baktığımızda.. kişinin maskesini evinde düşürdüğünü görüyoruz... ama kesinlikle tam olarak tanınamaz insan çünkü değişen varlıklarız

Toplam 167 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi