Editörler : supporters.
01 Kasım 2009 21:16

Tezsiz YüksekLisans Mezunu Öğretim Görevlisi Olabilir mi?

Şimdiden değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.

Witchking
Memur
01 Kasım 2009 21:52

olabilir.

02 Kasım 2009 08:31

Tezli ile Tezsiz Yüksek Lisans arasındaki farklar nedir.

İleride akademisyen olmak isteyen biri için tezsiz yüksek lisans engel midir, normal ardından doktoraya başlayabilir mi.

Avantaj ve dezavantajları hakkında bilgi verebilir misiniz.

dilemma784
Şef
02 Kasım 2009 10:21

tezsiz yüksek lisans sadece formasyonun adının değişmişidir. öğretmen olabilmek için alınması gerekir ancak akademisyenlik için tezsiz değil tezli yüksek lisans yapmak gerekir.

tezsiz yüksek lisans yapan birisi öğretim görevlisi olabilir ancak 2 yıl deneyimi olması lazım. tezli yapan birisi bu 2 yıl deneyimden muaf olmaktadır.

02 Kasım 2009 12:43

cvplar için teşekkür ederim.

O zaman doktora yapacak birisi yüksek lisansını tezli yapması gerekiyor, tezsiz yüksek lisans yapan biri doktora yapamaz diyebilir miyiz.

spekulator
Şef
02 Kasım 2009 20:31

tezsiz yüksek lisans mezunu kişi MYO öğretim görevliliğinde 2 yıl deneyimi aşmış oluyormu?

28giresun28
Memur
02 Kasım 2009 20:40

tezsiz yüksek lisans yapan birisi yüksek lisans yaptığı için 2 yıl deneyim şartını aşmış olur. ayrıca doktorayada başvuru yapabilir.

yani üniversiteler başvuru koşullarına ek madde koymadıkça tezli ile tezsiz in yasal olarak bir farkı yoktur. ikiside yüksek lisans.

lillyy
Kapalı
02 Kasım 2009 21:17

ikiside yuksek lisans ama tezsiz yuksek lisansın akademk anlamda hiçbidegeri yok arkadaşlar,uyduruktan alınan bikaç dersle tez vermeden yl yapmış olunmuyo malesef.

F_a_t_i_h
Daire Başkanı
02 Kasım 2009 21:39

Yapmış olduğum Hiç bir başvurumda Tezsiz Yl.

Mezunu olduğum için geri çevrilmedim.

Tezsiz yüksek lisans Ders yükü oldukça fazla ve Bitirme projesinin de tezden bir farkı yok birazda okuluna bağlı tabiki.

lillyy
Kapalı
02 Kasım 2009 22:13

başvuru konusunda tabiki problem cıkmaz ayırmıyolar cunku fakat mulakatlarda tez konundan,araştırmalarından bikonu uzerinde çalışmaların vs bahsetmen istenilir cogu zaman.bicok acıdan bence dezavantaj.

orhangocur
Aday Memur
03 Kasım 2009 12:53

tezsizle öğretim görevliliği içinde doktora için de aksi belirtilmedikçe başvurunu yapabilirsin

tezli yüksek lisans mülakatta da fazladan bir değer katmıyor senin sorulara vereceğin cevap ve kendine ve jüriye güven vermen ölçülülüyo...

spekulator
Şef
03 Kasım 2009 20:56

güncel

murat8282
Aday Memur
03 Kasım 2009 22:31

Merhaba

Durumum konuya açıklık getirir umarım.

Tezsiz yüksek lisans mezunuyum. Doktoraya kabul aldım ve devam ediyorum. Bir üniversitede de araştırma görevlisiyim.

NOT: Öğretim görevliliği için illaki yüksek lisans yapma şartı yok.

Doktoraya kabulde okullar şartları değiştirebiliyor.

Tezli ile tezsiz arasında fark şu, birinde tez yazıyorsun, diğerinde yazmıyorsun.(Bizde bitirme projesi vardı, bir dönem onunla uğraştım.)

Bazı arkadaşlarda formasyonla karıştırmış. Aslında alakası yok.

spekulator
Şef
04 Kasım 2009 22:20

gncl

spekulator
Şef
05 Kasım 2009 20:01

gncl

spekulator
Şef
06 Kasım 2009 19:51

gncl

genç fenci
Kapalı
07 Kasım 2009 14:24

Yüksek lisans programları tezli ve tezsiz olmak üzere 2?ye ayrılır. Aralarında belli farklar olmakla birlikte temelde akademisyen olmayı amaçlayanların tercihleri tezli yüksek lisans iken iş hayatında avantaj elde etmek için diğer bir deyişle akademisyen olma dışındaki amaçlar için tercih edilen yüksek lisans türü de tezsiz yüksek lisans eğitimidir. Bununla birlikte akademisyen olma hedefi olmadığı halde tezli yüksek lisans eğitimini tercih eden iş dünyası çalışanları olduğu gibi, akademisyen olmayı amaçlayıp tezsiz yüksek lisans tercihi yapanlar da olabilir. Bu konuda kesin çizgiler yoktur ancak akademisyen olmayı tercih edenlerin tezli yüksek lisans yapmaları önerilmektedir. (alıntı)

cevap=evet olabilirsin

spekulator
Şef
09 Kasım 2009 18:48

tşkrler

lesena
Aday Memur
10 Kasım 2009 14:26

peki tezsiz yüksek lisans ne kadar sürer bu dönem başlayan birisi bütün derslerini verdiği taktirde haziranda mezun olabilir mi

spekulator
Şef
10 Kasım 2009 19:45

gncl

spekulator
Şef
11 Kasım 2009 22:52

gncl

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler