Editörler : "eskiyara"Pangaea
18 Eylül 2022 11:38

Müdür yardımcısının ?rica olunur? diye sözü bitirmesi.
Arkadaşlar müdür yardımcılarının bazıları rica olunur diye sözü bitiriyor. Bildiğim kadarıyla okulda tek amir müdürdür. Müdür dışında rica olunur yazma yetkisi mevzuata göre var mıdır? Müdür yardımcısı müdürden velevki bu emri almış olsun yine de rica olunur yazabilir mi? Yani yetki devri mi var ki okul içinde müdür yardımcısı müdür yerine öğretmenlere rica ediyor? Böyle bir şey mevzuatta ne şekilde var. Bilen varsa aydınlatırsa sevinirim.

ahmetalisivas
Aday Memur
18 Eylül 2022 11:48

Size karşı büyük saygısızlık yapılmış, müdür yardımcısı haddini bilmeli.

pisuanzi
Memur
18 Eylül 2022 11:53

Allah şifa versin...

pisuanzi
Memur
18 Eylül 2022 11:57

Müdür yardımcınız öğretmenine saygı duyduğu için belli ki o ifadeyi kullanıyor, emir veren bir dille de konuşmaya hakkı var, şükredin rica ederek konuştuğu için.

pisuanzi, 2 yıl önce

Allah şifa versin...

18 Eylül 2022 12:08

Müdür yardımcısı olduğunu bu kadar belli etmeseydin

Derlerki bi gün biride karşılığını verir

pisuanzi, 2 yıl önce

Müdür yardımcınız öğretmenine saygı duyduğu için belli ki o ifadeyi kullanıyor, emir veren bir dille de konuşmaya hakkı var, şükredin rica ederek konuştuğu için.

rodiva
Genel Müdür
18 Eylül 2022 12:12

bu rica ve arz kelimeleri sanıyorum arapça kökenli sözcükler olmasına rağmen aradaki etimolojik farkları şahsen henüz bilmiyorum ne yazıkki .

fakat anladığım kadarı ile yönetim içerisindeki paradigmaya göre rica üstten gelir ,arz ise alttan gelir.

şu halde muhtemelen müdür yardımcısı ' nın bu üstte bahsi geçen paradigmaya göre böyle bir yetkisi yok ama özellikle ilk defa yapmış olduğu bir hata ise lütfen anlayış ile karşılayınız. zira herkes hata yapar.

spock
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 12:35

Sözlü dil ile yazılı dil başkadır. Devletin yazı dilinde amir memura rica eder evet. Ama hiç mi duymadın "rica ederim bu konuyu kapatalım" falan dendiğini? Sözlü dilde rica etmek demek istirham etmek demektir. Yani yapmanı dilemektir.

Zaten müdür yardımcısı da sana yazı yazamaz. Onu sadece müdür yapabilir.

Öğretmenin cahili de başa bela. Müdür yardımcın da ayrı bir değişikmiş "rica olunur" çok saçma ve dil kuralına uygun olmayan bir yapı.

rodiva, 2 yıl önce

bu rica ve arz kelimeleri sanıyorum arapça kökenli sözcükler olmasına rağmen aradaki etimolojik farkları şahsen henüz bilmiyorum ne yazıkki .

fakat anladığım kadarı ile yönetim içerisindeki paradigmaya göre rica üstten gelir ,arz ise alttan gelir.

şu halde muhtemelen müdür yardımcısı ' nın bu üstte bahsi geçen paradigmaya göre böyle bir yetkisi yok ama özellikle ilk defa yapmış olduğu bir hata ise lütfen anlayış ile karşılayınız. zira herkes hata yapar.

Braweheart01
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 13:00

müdür yardımcısı kurum içi / kurum dışı resmi yazı yazamaz arz/rica fark etmez yazıyı yazar müdür adına yazar müdür rica eder resmi yazıda kendi adını kullanamaz.

Rollo07
Şef
18 Eylül 2022 13:19

Eğitim öğretim ile ilgilenelim. Öğrencilerimize faydalı olmaya çalışalım. Bu tür kelimelere takılırsak işimiz çok zor

muallim_34
Genel Müdür
18 Eylül 2022 13:27

Mudurun temsilcisi olarak rica ediyoruz..

Resmî yazıda zaten mudur var..

Whatsapp yazışmalarında ise mudur adına rica ile bitiriyoruz..

Ne sakıncası var..

yusuf1453
Memur
18 Eylül 2022 13:28

Her türlü sorun bitti bir bu mu kaldı ego böyle tehlikeli birşey işte arz mı etmesini bekliyorsun

M Y T H
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 14:11

Döner koltuğun yükseklik ayarında sorun var. Havalı amortisör koltuklar moda olunca, uçma hissi veriyor.

Hep uçmak ve yukarı uçmak.

18 Eylül 2022 14:19

Siz de müdür yardımcısından bişey istediğinizde rica edin olay kapansın.

HakanMatt
Şube Müdürü
18 Eylül 2022 14:40

Derdiniz yok sizin kardeşim derdiniz hep bu yüzden oluyor bunlar

blogger21
Şef
18 Eylül 2022 14:47

Tamam müdür yardımcısı amir değilde ne yazsın

Kagiş
Müsteşar
18 Eylül 2022 15:32

Rica edilse ne olur, edilmese ne olur kardeşimm!! Takılmayın bu kadar bu işlere!? Daha önemli sorunlarımız var! Her sıkıntı da "mevzuat da var mı, yönetmeliği var mı?" gibi saplantılara kapılmayın!! Statükoculuğu bırakın bir kenara, iletişiminizi güçlendirin!

Eğitim, öğretime bakınn! Okul idaresiyle de mesafenizi iyi ayarladınız mı tamam!

muratangry
Aday Memur
18 Eylül 2022 15:44

Saayın hocam sadece amir rica etmez.Mevzuatı okursanız basit bir dilekçe kuralıdır bu alt ve eşit konumdakilere rica edilir üst konumundakilere arz olunur.yani sadece alt makama değil eşit makama da rica edilir.Ayrıca affınıza sığınarak çok gereksiz bir ayrıntı olduğunu da belirtmek isterim.iyi günler dilerim

kilimciarif
Aday Memur
18 Eylül 2022 15:55

Gerçekten insanlar neye takılıyorlar. Hayret

spock
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 16:27

Bilgin yanlış. Seninle denk makama arz edersin.

muratangry, 2 yıl önce
Saayın hocam sadece amir rica etmez.Mevzuatı okursanız basit bir dilekçe kuralıdır bu alt ve eşit konumdakilere rica edilir üst konumundakilere arz olunur.yani sadece alt makama değil eşit makama da rica edilir.Ayrıca affınıza sığınarak çok gereksiz bir ayrıntı olduğunu da belirtmek isterim.iyi günler dilerim

Nurullah4335
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 17:16

Harbiden buna mı takıldınız ? Müdür yardımcısı müdür adına bazı iş ve işlemleri yürütmekle sorumludur. Düzeni sağlamakta müdüre karşı sorumludur. Tabii ki onun sözü müdürün sözüdür denilemez ama müdürün onayladığı bir şeyi veya bir kararı size söylerken rica ederim diyebilir. Eğer müdür pasifse ve müdür yardımcısı da ondan rol çalar gibi ona sormadan konuşmadan rica edip duruyorsa bilemem. Ama bu çok nadir bir durum. Çok rahatsızsanız söyleyin müdüre o da müdür adına rica ederim yazsın olsun bitsin..

Prof Dr DROGBA
Daire Başkanı
18 Eylül 2022 20:07

Ego kokuyor buralar. Buram Buram Ego kokusu alıyorum. :):)

Toplam 43 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi