Editörler : Lanet
31 Aralık 2009 22:34

Popüler Kültür Üzerine

Tutunamayanlar, tutunmak istemeyenler en çok da popüler kültüre baş kaldırır gibi geliyor bana...

zeynep56
Kapalı
31 Aralık 2009 22:40

Popüler kültüre başkaldırmakta ayrı bir popülarite türü olabilir.Bu aralar çok yaygın.

englshtchr
Genel Müdür
02 Ocak 2010 11:39

Neyi neden onayladığını veya karşı çıktığını bilmeyen insanlar, sürüden ayrılırken başka bir sürünün elemanı olurlar sadece...Popüler kültüre karşı çıkıyorum diyenler değil de karşı çıkanlar çok yaygın olsaydı, popüler kültür hala bu kadar popüler olmazdı...

zeynep56
Kapalı
02 Ocak 2010 12:01

Birçok popüler kültür karşıtı insan karşı oldukları durumun esiri olmuştur, karşı çıkmadan önce bu esaretten kurtulmaları gerekir.Bu yüzden sizinde söylediğiniz gibi söyleyenler mevcut karşı duranlar ve bunu hayatlarına aksettirenler azınlıkta.

_bambam_
Yasaklı
02 Ocak 2010 13:36

herkesin bir popisi vardır(bknz.meşhur internet videosu) :)

global köyün birşeye benzemeyen kültürü, herşeyden biraz var, hiçbirşey tam değil..

m.serencam
Aday Memur
07 Şubat 2010 20:11

Güzel bir başlık. Tutunamayanların bir sorunsalı da popüler kültür veya halk arasındaki adıyla popüler dayatma olsa gerek.

insanı sahip olmadığı şeyin fakiri yaptılar. kadını yerin dibine ta dibine soktular. asl olan surettir dediler. ruhu ve özü yok ettiler yok saydılar. Reklamlarla örülü bir dünya ile çevrelediler. sadece bakıyoruz göremiyoruz. kelime hazinemizi daralttılar.

Mutlak döner herşey aslına ama özellikle şu yeni cenarationsun işi zor.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
17 Ağustos 2011 01:22

Somali'deki yoksulluk üzerinden medyamız, insanlarımız iyilik meleği kesildi. Çarşıya gidiyorum Somali, pazara gidiyorum Somali, camiye gidiyorum Somali, hastaneye gidiyorum Somali, akşam haberlerini izliyorum Somali, gazete okuyorum Somali. Açıkça söylüyorum; artık Somali haberlerini okumaktan, Somali afişleri görmekten, kendini bir şey sanan bazı entellektüel müsveddelerinin ekranlara çıkıp çıkıp iyilik meleği kesilmelerinden bıktım. Efendim neymiş, bizim çocuklarımızın başına bir iş gelirse ne olurmuş, kendimizi onların yerine koymalıymışız, yardımları eleştirenler insan olamazmış. Şimdi bunlar burada yazdıklarımı okusalar beni de vatan haini ilan ederler. Dünyanın bir yerlerinde her zaman trajedi yaşanıyor. Bu trajediyi popüler kültür içinde bayağılaştırmak, insanî değerleri "insanî değerler" üzerinden ayaklar altına almak trajedinin önde gideni. Seneye hangi ülkedeyiz? Uganda mı? Afganistan mı? Bangladeş mi? Sırada ne var? Seneye kimler, hangi duygularımızı okşayacak? Değişen bir şey olacak mı bu popüler kültür içinde? Olmayacak. Yine birileri çıkacak, bu popüler kültürün insanî değerleri ayakları altına alan düzenini eleştirecek, sonra birileri bu eleştiri sahiplerini insanlıktan nasibini almamış varlıklar olarak niteleyecek, ekranlar duygusal müzikler eşliğinde dünyanın bilmem neresindeki felaketin tellalığını yapacak. Ama hiçbirisi buralardaki yoksullukların kökünden çözümü için bir öneri getirmeyecek.

Eskiden de böyle miydi acaba? Bazı değerler öne sürülerek insanî değerler üzerinden aynı değerler aşağılanıyor muydu? Eskilerden biriler varsa anlatsın lütfen.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
27 Ağustos 2011 01:06

İskender Pala şu anda Habertürk kanalındaki programında konuşuyor. Tam bir popüler kültür programı. Yakışmadı İskender Pala'ya.

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
27 Ağustos 2011 01:08

Acı olan Pala'nın yorumları da popüler kültürümsü.

Biy0
Şube Müdürü
31 Ağustos 2011 10:03

harika bir tespit.

"karşıyım ama neye?"

İnsanların çoğu afedersiniz "salak" olduğu için popüler kültüre karşı olunca siz ortalamanın üzerinde bir insan oluveriyorsunuz. Popüler kültüre karışmış anlamlı şeyler de sizin için değerini yitiriyor. Seçici bir algınızın olmayışı sizi endişelendirmiyor. Harbiden tutunamayan mısınız? Yoksa gerçekten de birilerine çok sıkı tutunanlardan mısınız? İlginçtir ki çevrenizdekiler de "karşıyım herşeye karşıyım var mı?" türküsünü söylüyor.

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
17 Şubat 2013 01:48

Durum öyle trajik bir hal almış ki, popüler kültüre karşı çıkmayı geçtim, üzerine konuşmanın bile popüler kültüre hizmet olduğu algılanır olmuş... 

Eee şu durumda Hakim Bey şarkı sözlerini tekrarlamak da iş değil...

Popüler kültüre karşı olanlar adeta "kaleme tedbil"  koymuşlar, söyledikleri ve söyleyecekleri doğrultusunda...

Şimdi zaman yine sükut zamanı...

Popüler kültüre karşı olmak da popüler kültür,

Popüler kültür üzerine konuşmak da popüler kültür,

Vicdanın vidalarının yalama yaptığı bir dönemde, büyük çarklıların henüz üzerine tur bindirmediği, küçük çarklıların son dişlilerinde kalan merhamet duygularımızı da popüler kültürün canavar dişlilerine kaptırmamak için biz törpüledik...

Varsın Somali bu sene de evsiz gezsin,

Suriye komşu haklarından feragat etsin,

Arakan dünya coğrafyasında kendine yeni bir yer seçsin... Yeter ki popüler kültür kazanmasın...

Mazallah! Kazanırsa entellektüel yanımız dumura uğrar da ele güne rezil olur, kapılardan çıkamaz hal alırız...

Uyu vicdanım uyu... Her makamda ninni sana... Uyusun da küçülsün ninni...

supporters.
Editor
18 Şubat 2013 00:53

popüler kültür paradoks gibi gelmiştir hep bana ,

karşı gele gele yaptığımız tüm eylemler bu mantıksal çatışkıya hizmet etmekte gerçekten ...

_neden_, 11 yıl önce

Durum öyle trajik bir hal almış ki, popüler kültüre karşı çıkmayı geçtim, üzerine konuşmanın bile popüler kültüre hizmet olduğu algılanır olmuş... 

Eee şu durumda Hakim Bey şarkı sözlerini tekrarlamak da iş değil...

Popüler kültüre karşı olanlar adeta "kaleme tedbil"  koymuşlar, söyledikleri ve söyleyecekleri doğrultusunda...

Şimdi zaman yine sükut zamanı...

Popüler kültüre karşı olmak da popüler kültür,

Popüler kültür üzerine konuşmak da popüler kültür,

Vicdanın vidalarının yalama yaptığı bir dönemde, büyük çarklıların henüz üzerine tur bindirmediği, küçük çarklıların son dişlilerinde kalan merhamet duygularımızı da popüler kültürün canavar dişlilerine kaptırmamak için biz törpüledik...

Varsın Somali bu sene de evsiz gezsin,

Suriye komşu haklarından feragat etsin,

Arakan dünya coğrafyasında kendine yeni bir yer seçsin... Yeter ki popüler kültür kazanmasın...

Mazallah! Kazanırsa entellektüel yanımız dumura uğrar da ele güne rezil olur, kapılardan çıkamaz hal alırız...

Uyu vicdanım uyu... Her makamda ninni sana... Uyusun da küçülsün ninni...

23 Şubat 2013 22:00

poüller kültür büyük beyinlerden küçük beyinlere bir akıntıdır. tevazu gereklidir. bilgi gereklidir. bunlar bizde mevcut değildir.

baş kaldıran ezilir. baş eğen yükseltilir.

Toplam 12 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi