Editörler : "eskiyara"Pangaea

erenbay
Yasaklı
31 Mart 2019 01:42

https://www.memurlar.net/haber/708948/ders-surelerini-40-dakikanin-altina-dusurmemiz-lazim.html

:) Her konuda eleştirdiğimiz sn bakanın tek doğru icraat önerisi olduğuna gönül rahatıyla inanın.

memuradammm, 5 yıl önce
Yenilik karşıtı değilim ama ders süresinin düşürlmesini demagoji olarak görüyorum. Neden mi? 10 dakikalık tenefüsslerde ücretle nöbet tutan öğretmen bu bahsettiğimiz ders dışı dilimlerde öğrenciyle ilgilenemeyecektir. Bu yüzden bu zamanın sınıf içinde kalması daha mantıklı. Şimdi birileri diyecek polis hemşire nöbete para alıyor neden bize yom diye, ben olmasın demiyorum ama bunum nöbet karşılığında değil de öğretmenlik itibarı bağlamında maaşa yansıması gerekir. Öğrencinin en iyi tanındığı ve kendini ifade ettiği yer sınıftır. Öğrenci teneffüs yapmak için okula gelmiyor. Ders sayısı düşünce öğretmenin programlama süresi de azalacak. Evet sınıflarımız 5 kişilik olursa dedğinizi doğru her birine 5 dakika ile toplam süre yeter. Haftada bir saat felsefe dersi olan öğretmen 30 dakikada neyi halledecek bir sınıfta?

fibermen
Yasaklı
31 Mart 2019 10:33

Sayın hocam ilkokul, ortaokul ve lise ayrımına gitmek anlamsızdır diye düşünenlerdenim şahsen. Siz neden böyle görüş belirttiniz doğrusu pek anlam veremedim. 10 Dk teneffüs epey kısa. çünkü yeri geldiğinde birkaç evrak işimiz oluyor, bir öğrenci soru getirebiliyor, veya onunla ilgilenmemizi isteyebiliyor ya da en basitinden fotokopi işimiz oluyor ki çay bardağı elimizde kalıyor. hatta geriye ihtiyaç ve istirahat için yeterli bir süre dahi kalmıyor. Aynısı öğrenci içinde geçerli bir durumdur.

İlkokul, ortaokul ve lise ayrımına gitmeksizin en idealinin 30 dk ders süresi olduğuna katılıyorum.

dehneliler, 5 yıl önce

Bence olması gereken ortaokul ve liselerde ders süresi 30 dakika, tenefüs 10 dakikadır. Bu ders süresinde de Türkçe, matematik vs. gibi dersler verilmelidir. Günlük eğitim bitimi sonrası çocuklara spor, resim, müzik, edebiyat, drama, kitap, bilim vs.gibi kendisini geliştirecek kurslar verilmeli. Her öğrenci de yalnız yeteneği olduğu kurslara yönlendirilmeli.

erenbay
Yasaklı
31 Mart 2019 11:01

Doğrusu da budur (ki yazımda da belirttim) eğer bir düzenleme yapılacaksa hepsine gelmelidir. Hadi arkadaşlar Allah rızasına şayet haklı görüyorsanız artırın şu katılımı . Bu yapılanma ile eğitim kan tazeleyebilir. Sırf kendimiz için de değil, inanın çocukların okuldan soğumlarının önüne geçilir

En azından forumdan seçmelere yerleştirilmesini bekleriz sizde de Sn Memurlar NET.

akatlıbey
Yasaklı
31 Mart 2019 11:15

Son yıllarda üzerine ölü toprağı atılan memurlar net platformundaki belki en haklı ve ses getirebilecek girişimlerden birisi olduğu kanatindeyim. Teşekkürler Erenbay hocam. Bence de 30'ar dakikalık ders süresi ve uygulama önerisine site yönetimince hak ettiği destek ortaya konulmalıdır Ancak, teneffüslerin kat-i suretle 15 dk.yı aşmaması gerektiği de aynı itina ile vurgulanmalıdır. DESTEK.

kamuran15
Müsteşar
31 Mart 2019 12:28

Aşağıdaki ifadelerimi belirteli aradan tam 5 koca sene geçti... Allah'a şükür gene arkasındayım.

Bir ilkokul öğrencisinin fiziksel ve mental algı kapasitesi 40 dk. ile abad olamaz. Bu durum en başta gelişim psikolojilerine aykırılık oluşturmaktadır. Ders sürelerinin 30 dk şeklinde bir düzenlemeye alınması gerektiğini ortaya koyan samimiyetli, samimiyetten de öte bilimsel odaklı görüş ve düşünceleri son derece haklı görüyorum. Çünkü neticede ilkokul çağı için, lise ve üniv. oturumuna denk düşen aynı ders saati dayatılmaktadır. Haliyle bunda bir mantık aranılamaz, söz konusu olmaz. Yaşananlar eşyanın tabiatına aykırı denilse eminim mübalağadan sayılmaz. En ideali kanımca 30 dakika ders saati ile 15 dk teneffüstür. Ortaokul ve lise için de durum başka nedenlerden dolayı ortaktır. Çünkü bu seviye grubu öğrencilerde soyut - düşünsel güçler daha gelişkin olup, bu durum öğrenme sürelerini aynı ölçüde düşüren bir başka temel etkendir. Düşüncelerim; ilkokul, ortaokul ve lise ayırt etmeksizin tümü için geçerlidir . Bugün okullarda disiplin, rehberlik ve sınıf geçme kalmamıştır. İnşallah ders saatlerindeki yapılanma ile kan tazelenebileceği açık bir gerçektir. Videoyu dikkatli şekilde incelediğimde şunu gördüm: Öğrencinin mutlu olması demek, öğretmenin de mutlu olması demektir ve eğitimde yol alınabilecek temel figürse; mutlulukla gelen bir başarıdır.

Saygılarımla...

memuradammm, 5 yıl önce
Yenilik karşıtı değilim ama ders süresinin düşürlmesini demagoji olarak görüyorum. Neden mi? 10 dakikalık tenefüsslerde ücretle nöbet tutan öğretmen bu bahsettiğimiz ders dışı dilimlerde öğrenciyle ilgilenemeyecektir. Bu yüzden bu zamanın sınıf içinde kalması daha mantıklı. Şimdi birileri diyecek polis hemşire nöbete para alıyor neden bize yom diye, ben olmasın demiyorum ama bunum nöbet karşılığında değil de öğretmenlik itibarı bağlamında maaşa yansıması gerekir. Öğrencinin en iyi tanındığı ve kendini ifade ettiği yer sınıftır. Öğrenci teneffüs yapmak için okula gelmiyor. Ders sayısı düşünce öğretmenin programlama süresi de azalacak. Evet sınıflarımız 5 kişilik olursa dedğinizi doğru her birine 5 dakika ile toplam süre yeter. Haftada bir saat felsefe dersi olan öğretmen 30 dakikada neyi halledecek bir sınıfta?

erenbay
Yasaklı
31 Mart 2019 13:20

Konuya görüş ve desteğini esirgemeyen herkese teşekkürler arkadaşlar. Sn Editörlerimiz de aynı fikirdeler ise lütfen "forum seçmesi veya sabit başlık" ile en azından elini taşın altına koyabilirler.

tuncay59
Şef
31 Mart 2019 15:39

Kantin kuyruğunu düşünürsek...Tuvalette 5 kabin ama okulda 500 öğrenci olduğunu düşünürsekDers saat süresinin azaltılıp , ders aralarının genişletilmesinin şart olduğu ortaya çıkar..Aklın yolu birdir.

erenbay
Yasaklı
01 Nisan 2019 21:25

Aynen hocam o kadar güzel açıklamışsınız ki varolun. İşin esası her manada getirisi olur NET

tuncay59, 5 yıl önce

Kantin kuyruğunu düşünürsek...Tuvalette 5 kabin ama okulda 500 öğrenci olduğunu düşünürsekDers saat süresinin azaltılıp , ders aralarının genişletilmesinin şart olduğu ortaya çıkar..Aklın yolu birdir.

selamdar
Yasaklı
01 Nisan 2019 21:45

Gayet doğru bir tespit. Teneffüslerde de otonom olarak düzelecektir.

tuncay59, 5 yıl önce

beyazat48
Aday Memur
01 Nisan 2019 23:28

30 dk değil de 35 dk olması mantıklı.. çünkü yoklama ,kazanım yazma 5 dk.. öğrencilerin hazır hale getirme 5 dk, kalan 25 dk da ders işlenilir.. 40 dk ders işliyorum diyen bir öğretmen varsa şaşarım....tenefüs çok uzun olursa çocuklar tamamıyle dersten kopar.. dyk ların önemsizliğini savunanlar dershanecilerdir...dyk lardan aldığımız verimi derslerde alamıyoruz..

erenbay
Yasaklı
01 Nisan 2019 23:56

Pek katılmıyorum. Hani derler ya "attığın taş ürküttüğün kargaya değmeli" Değmeli burada iki anlamda kullanılan bir metafor. "Dünya değişiyor, insanlar değişiyor, doğal olarak öğrencilerde; yeni nesil dikkatini en fazla 25 dk toplayabiliyor. bunun 5 dk sını evrak işleri olarak hesaplarsak ders saati 30 dk ya indirilmelidir." görüşü kanımca daha isabetlidir. Önyüzde sn eski bakanın fotosunun yer aldığı gösterimi incelerseniz öğrenciler ve çocuk gelişimci pedagoklar aynısını savunmuş.

beyazat48, 5 yıl önce

30 dk değil de 35 dk olması mantıklı.. çünkü yoklama ,kazanım yazma 5 dk.. öğrencilerin hazır hale getirme 5 dk, kalan 25 dk da ders işlenilir.. 40 dk ders işliyorum diyen bir öğretmen varsa şaşarım....tenefüs çok uzun olursa çocuklar tamamıyle dersten kopar.. dyk ların önemsizliğini savunanlar dershanecilerdir...dyk lardan aldığımız verimi derslerde alamıyoruz..

Pdr-cemil
Yasaklı
02 Nisan 2019 00:14

30'ar dakika ders dilimi her anlamda yeterlidir. 1 Saat bize de gelse tantana bitse çok gzl olurdu.

abbe
Yasaklı
02 Nisan 2019 00:20

Güzel bir konu olmuş ve bence de ideal olanı 30 dk görüşüme göre. Öğrenci , öğretmen rahatlar.

02 Nisan 2019 00:46

İlahi komedya sen iyiki varsın:)

Pdr-cemil, 5 yıl önce

30'ar dakika ders dilimi her anlamda yeterlidir. 1 Saat bize de gelse tantana bitse çok gzl olurdu.

02 Nisan 2019 00:49

Aklın yolu bir aynen. 30 dk ders ve araların 15 dk tutulmasına dair düşüncelere desteğim vardır.

tuncay59, 5 yıl önce

erenbay
Yasaklı
02 Nisan 2019 00:54

Memuradamm küsmeyeydin iyiydi ): Niye ikna olamadığını da anlayabilmiş değilim ama sağlık ola

erenbay
Yasaklı
02 Nisan 2019 00:59

Tşkler ama en azından Editör Seçimi alamamak pek de heyecan vermedi ??? öyle söyleyeim

abbe, 5 yıl önce

Güzel bir konu olmuş ve bence de ideal olanı 30 dk görüşüme göre. Öğrenci , öğretmen rahatlar.

Pdr-SedaNur
Yasaklı
02 Nisan 2019 23:45

Derslerin 30 dk yapılmasının artıları,özellikle küçük seviyelerde çok olur konuya katılanlardanım.

erenbay
Yasaklı
03 Nisan 2019 00:03

Sn Rainman hocam, bulaşıkkk hcm, Ucas, Tron, EKselans desteklerinizi görmeyi arzu ediyoruz biraz el veriniz lütfen arkadaşlar. Ölü toprağı serilmiş gibi ya.. Şimdiye 10 msj gelmeydi konuya

Bu arada cümleye hayırlı kandiller.

erenbay
Yasaklı
03 Nisan 2019 00:18

Düzeltme: en az 100 msj gelir sanıyordum işin açığı. Ondan sonra öğretmen camiası niye böyle? Eğitim neden, niçin böyle.. neden birlik yok vs.vs. El versenize arkadaşlar...Dikkat ederseniz 0: 19 ile 01:00 arası açıklama eminim soru işaretlerini ortadan kaldırmaktadır.

40 sn lütfedin dinleyiniz .

https://www.youtube.com/watch?v=KFBroQtyCsI

Toplam 203 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi