Editörler : supporters.
«90919293949596979899100101»

Aygül.Bahar
Daire Başkanı
16 Ocak 2021 19:05

Hocam dilimleme konusunda bölüm başkanımız bir adayın dosyasını isim vermeden paylaştı bizlerle... Tezden üretilmiş makaleler cabası, tekrara düşen yayınlar, aynı verinin bir çok kez kullanımı, tek bir kaynakçanın 4 makalede aynı şekilde kullanılması gibi ne ararsan var bir dosya. Adayın kurtulma şansı yok. Mahkeme etik bilir kişisi olarak hoca, olumsuz rapor yazdı. Yök e de bildireceğini söyledi. Sanırım, aday doçentlik beklerken işini kaybedecek.. Maalesef etik işi ciddi. Kendinizden şüphe duyuyorsanız sorunlu eserlerinizi puanlamayın, hatta yayından çekip özgeçmişe bile eklemeyin.
osmantabakoglu, 3 yıl önce

Hocam aslında haklısınız. Ama mahkeme kararlarında prosedürün asiller çekilince dosyaların yedeklere gideceği hususunda. Ayrıca şahsen kendi durumumdan bahsedeyim. Etik gerekçem dilimleme. Ve yayınlarımın kesinlikle dilimleme neden olacak mahiyette olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca bu yayınlar puanlanmasa bile doçentlik başvuru puanım minimum sınırların çok üzerinde. Biraz bu durumu sindiremiyorum.

muhmuh34
Kapalı
17 Ocak 2021 09:49

Sayın hocalarım derleme bir sözlü bildirinin genişletilerek kitap bölümü olması( bunun yayında bu çalışma x kongresinde sunulmuştur ifadesi yer almaktadır) etik ihlal midir?

Başvuruda her ikisini de özgeçmişe koyup kitap bölümünü puanlamamayı düşünüyorum. Bir problem olur mu?

Ponnytailmd
Aday Memur
17 Ocak 2021 10:43

Sağlık Bilimleri temel alanındaki tezim verilmeden önceki yıl içerisinde ön sonuçlari tezin bir kısmını içerir şekilde bir uluslararası bir de ulusal kongrede sozlu sunum olarak sunuldu. Tez verildikten sonra tezin tamamını içeren başka bir sözlü sunum aynı uluslararası kuruluşun bir yil sonraki kongresinde özet içerisinde dağa önce ön sonuçların paylaşıldığı not dusulerek sunuldu. Sonra tez makale haline geldi. Doğru olan hepsini ozgecmise koyup, puanlandirma sırasında yalnızca makaleyi mi puanlamaktir? Sadece ozgecmisde bile olsa etik ihlal açısından bildirirler problem olur mu?

Dean_CORSO
Şube Müdürü
17 Ocak 2021 11:52

Sayın hocam sadeci 1 tanesini puanlamak minumun risk sağlıyor. Tamamem alanınızdaki ekol ve jüriye bağlı bir süreç forumda çok farklı birbiri ile uymayan örnek vakalar var.

Ponnytailmd, 3 yıl önce

Sağlık Bilimleri temel alanındaki tezim verilmeden önceki yıl içerisinde ön sonuçlari tezin bir kısmını içerir şekilde bir uluslararası bir de ulusal kongrede sozlu sunum olarak sunuldu. Tez verildikten sonra tezin tamamını içeren başka bir sözlü sunum aynı uluslararası kuruluşun bir yil sonraki kongresinde özet içerisinde dağa önce ön sonuçların paylaşıldığı not dusulerek sunuldu. Sonra tez makale haline geldi. Doğru olan hepsini ozgecmise koyup, puanlandirma sırasında yalnızca makaleyi mi puanlamaktir? Sadece ozgecmisde bile olsa etik ihlal açısından bildirirler problem olur mu?

muhmuh34
Kapalı
17 Ocak 2021 13:16

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Linkleri inceledim ve benim çalışmam halihazırda bir uygulama çalışması olmadığı için (derleme bir bildirinin genişletilerek kitap bölümüne dönüştürülmesi) ve aynı başlıkla devam edilmesinden dolayı her ikisinin de puanlanmamasının en doğrusu olacağını düşünüyorum

Ponnytailmd
Aday Memur
17 Ocak 2021 13:30

Sayın Hocam bu %30 lik fark olduğu zaman hem bildiri hem de makale puanlanabilir anlamina mi geliyorum. Diyelim ki arada 30 fark olduğuna inanmıyoruz, ama veri saklamamak adına herşeyi ozgecmise koyduk. Zamanı da geri alamadığımıza gore, bu bildirilerin puanlamazsak etik ihlal olur mu? Sizlerin görüşü nedir?

Dean_CORSO
Şube Müdürü
17 Ocak 2021 13:45

Özgeçmişe koyup birini beyannamede puanlamak ve birbirleri ile ilişkilendirmek en doğru seçim. Jürilerin bakış açıları geldikleri ekole göre çok farklı oluyor. Bazı jürilerin birçok etik sınıflamasını karıştırdığı örneklerde mevcut forumda. Riske girmeyin.

Ponnytailmd, 3 yıl önce

Sayın Hocam bu %30 lik fark olduğu zaman hem bildiri hem de makale puanlanabilir anlamina mi geliyorum. Diyelim ki arada 30 fark olduğuna inanmıyoruz, ama veri saklamamak adına herşeyi ozgecmise koyduk. Zamanı da geri alamadığımıza gore, bu bildirilerin puanlamazsak etik ihlal olur mu? Sizlerin görüşü nedir?

Ponnytailmd
Aday Memur
17 Ocak 2021 15:52

Teşekkür ederim hocam bilgilendirme için

Dean_CORSO, 3 yıl önce

Özgeçmişe koyup birini beyannamede puanlamak ve birbirleri ile ilişkilendirmek en doğru seçim. Jürilerin bakış açıları geldikleri ekole göre çok farklı oluyor. Bazı jürilerin birçok etik sınıflamasını karıştırdığı örneklerde mevcut forumda. Riske girmeyin.

murtanyan
Genel Müdür
17 Ocak 2021 18:20

Önceki başvurum asgari den iptal edilmişti. Ben süreci zarf elime ulaştığında öğrenmiş, sisteme giriş veya jüri rapor tarihlerini görmemiştim. Bana gelen zarfta da sadece asgari veren jürinin raporu vardı. Bu noktada Bir şey sormak istiyorum. Etik veya asgari bildirimi için tüm jüri raporlarının beklenilmesi durumu hakkında kesin bir bilgi yok sanırım. Bu konu çok karıştırılıyor. Bir jüri etik veya asgari tespit ettiğinde diğer jürilerin de sisteme girmesi bekleniyor mu? Yani özetle Bize bildirim ne zaman yapılıyor?

Dean_CORSO
Şube Müdürü
17 Ocak 2021 18:59

İyi günler yanıtınızı;

https://forum.memurlar.net/konu/2335406/79.sayfa

https://forum.memurlar.net/konu/2335406/80.sayfa

linklerinde ayrıntılı bulabilirsiniz.

murtanyan, 3 yıl önce
Önceki başvurum asgari den iptal edilmişti. Ben süreci zarf elime ulaştığında öğrenmiş, sisteme giriş veya jüri rapor tarihlerini görmemiştim. Bana gelen zarfta da sadece asgari veren jürinin raporu vardı. Bu noktada Bir şey sormak istiyorum. Etik veya asgari bildirimi için tüm jüri raporlarının beklenilmesi durumu hakkında kesin bir bilgi yok sanırım. Bu konu çok karıştırılıyor. Bir jüri etik veya asgari tespit ettiğinde diğer jürilerin de sisteme girmesi bekleniyor mu? Yani özetle Bize bildirim ne zaman yapılıyor?

sad35
Aday Memur
17 Ocak 2021 20:20

Sayin hocalarim iyi akşamlar. Saglik bilimleri etik komisyonu Ocak ayinda yani bu ay toplandi mi? Aralik ayinda ne zaman toplandigini bilen varsa yazarsa cok sevinirim.
17 Ocak 2021 21:57

Arkadaşlar etik kurul toplantıları ne zaman oluyor tahmini olarak? Bu ay geçti mi! Sonraki Şubatta mı? Alanım sosyal bilimler.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
17 Ocak 2021 22:12

Merhava. Beyannameye koymadığımız, özgeçmişe koyduğumuz yayına yapılan atıfları kullanabiliyor muyuz? Bundan dolayı sorun yaşayan oldu mu acaba?

an.art.historian
Aday Memur
17 Ocak 2021 22:26

Hocam Bundan önceki sosyal bilimler toplantısı 10 Aralık'ta yapılmıştı. Muhtemelen ay sonu ya da şubat ilk haftası olur..

Aday-doçent, 3 yıl önce

Arkadaşlar etik kurul toplantıları ne zaman oluyor tahmini olarak? Bu ay geçti mi! Sonraki Şubatta mı? Alanım sosyal bilimler.

17 Ocak 2021 22:41

Teşekkür ederim hocam. Sadece dbsde durumum değişti. Ben de merak içindeyim. Bekleyeceğiz. Hayırlısı olur umarım güzel haberler alırız.

an.art.historian, 3 yıl önce

Hocam Bundan önceki sosyal bilimler toplantısı 10 Aralık'ta yapılmıştı. Muhtemelen ay sonu ya da şubat ilk haftası olur..

mbt66
Aday Memur
17 Ocak 2021 22:54

Sayın hocalarım juri tarafından etik ihlal iddasında bulunan adayın durumu her ayın ilk veya ikinci haftası toplanan asgari ve etik kurulda mı görüşülüyor yoksa sosyal sağlık fen gibi alanların etik kurul toplantısındamı görüşülüyor. Bilgisi olan hocalarımız vevaplarsa sevinirim.

18 Ocak 2021 14:35

Hocam alan ne acaba??

Aygül.Bahar, 3 yıl önce
Hocam dilimleme konusunda bölüm başkanımız bir adayın dosyasını isim vermeden paylaştı bizlerle... Tezden üretilmiş makaleler cabası, tekrara düşen yayınlar, aynı verinin bir çok kez kullanımı, tek bir kaynakçanın 4 makalede aynı şekilde kullanılması gibi ne ararsan var bir dosya. Adayın kurtulma şansı yok. Mahkeme etik bilir kişisi olarak hoca, olumsuz rapor yazdı. Yök e de bildireceğini söyledi. Sanırım, aday doçentlik beklerken işini kaybedecek.. Maalesef etik işi ciddi. Kendinizden şüphe duyuyorsanız sorunlu eserlerinizi puanlamayın, hatta yayından çekip özgeçmişe bile eklemeyin.
18 Ocak 2021 14:55

Hocam ben de toplantı tarihlerini merak ettiğim için uaketike mail attım ilk mailde toplantı tarihlerinin gizli olduğu yanıtı geldi. Rutini sordum yani ayda bir mi mesela diye belirli bir rutini olmadığı, gündemin toplantıları belirlediği, bazen iki uçuk ayda bir bazen de 3 haftada bir yapılabildiği şeklinde bir yanıt aldım. Çok hızlı cevap geliyor mail ile, telefonla ulaşamıyorum ama. Hayırlı haberler alırız inşallah.

mbt66, 3 yıl önce

Sayın hocalarım juri tarafından etik ihlal iddasında bulunan adayın durumu her ayın ilk veya ikinci haftası toplanan asgari ve etik kurulda mı görüşülüyor yoksa sosyal sağlık fen gibi alanların etik kurul toplantısındamı görüşülüyor. Bilgisi olan hocalarımız vevaplarsa sevinirim.

18 Ocak 2021 15:24

Sağlık bilimleri etik kurulu 25 ocakta olacakmış. Geçen sefer 11 ocak denilmisti ama olmamis.

nickbulmakzorazizim
Genel Müdür
18 Ocak 2021 16:03

Hocam "bir tane kaynakçanın 4 makalede kullanımı" demişsiniz. bunda ne kusur olabilir ki? şunu mu demek istediniz yoksa "aynı metin içi atıfın farklı kaynaklarda kullanımı". Çünkü bir yayından etkilenirsiniz, o yayına birkaç çalışmanızda atıf yapabilirsiniz. Bunda yanlış yok diye düşünüyorum. Yanlış mıyım?

Aygül.Bahar, 3 yıl önce
Toplam 8072 mesaj
«90919293949596979899100101»

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi