Editörler : Lanet
18 Şubat 2012 20:21

Güzel İnsan Modeli

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, aynı adı taşıyan kitabının arka sayfasında güzel insan modelini çizmeye çalışmış ve;

"Cesaret, sadakat, affetme, paylaşma, cömertlik, alçakgönüllülük, özeleştiri, adalet ve diğerleri...

Toplumun geneli tarafından kabul edilen bu ortak kavramlar; bir anlamda, mutluluğun standartlar kümesidir.

Değerleri bir banka hesabına benzetirsek, iyi yatırımlar yapan kişinin hesabı ona kâr getirecektir. Ne kadar kâr ettiği hemen anlaşılmasa da bu, ileri yaşlarda faydasını göreceği bir birikim olacaktır. Doğaya ya da ailesine yatırım yapan kişinin, bu yatırımların kendisine geri döneceğini bilmesi gerekir.

Bugünün toplumsal yapısına baktığımızda, değerler artık cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret. Oysa değerleri gölgeleyerek toplumları değiştiren bütün kötülükler, ağaçlarda saklı kurtlar gibidir. Nasıl ki kurtlar ağacı içten kemirerek devirirse, sosyal yozlaşma ve kuralsızlık da toplumu böyle çürütür." Şeklinde düşüncelerini özetlemiş.

Güzel insan modelinden ne anlıyoruz? Değer kavramının bizdeki iz düşümü nedir? Dünü, bu günü ve yarını ile değer kavramı bizde ne tür bir değere sahip? Kendimizi değerli ve değersiz bulma nedenimiz nedir? Ya da bizi diğerlerinden farklı ve değerli kılan, bizi biz yapan, bizi toplum yapan ve toplumu değerli kılan değerlerimiz nelerdir?..

Türkçeci0505
Başbakan Müsteşarı
18 Şubat 2012 20:55

Bu tip kişisel gelişim kitaplarına oldum olası uzak durmuşumdur. Şunu şöyle yaparsan güzel insansın, şunu şöyle yapmazsan kötü insansın, şunları yaparsan konuşman güzelleşir, şunları yapmazsan iletişimin daha iyi olur gibi cümlelerin hiçbir geçerliliğinin olmadığını düşünerek hareket ederim hep.

Toplumun genelinin kabul ettiği ortak kavramları ben kabul etmek zorunda mıyım? Teamüller, gelenekler, sosyal statüler birçok kişi için güzel insan modeli yaratabilir. Herkes iki çarpı ikiyi dört olarak görebilir. Bunlar birçok insanı ulaşmak istediği güzel insana da götürebilir. Ama beni götüremez.

Kötü bir insansam kötü bir insan gibi hareket etme özgürlüğüne sahibim. Birilerinin sırtımı okşaması için birtakım kurallara bağlı kalarak iyi insanı oynayamam.

Kendimi güzel olmak zorunda hissetmiyorum. Ben istemediğim sürece de hiçbir kitap beni güzel insan kalıbına sokamaz. Hele de böyle

-genellikle market raflarını süsleyen- kişisel gelişim kitapları.

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
18 Şubat 2012 21:07

Hayatımın en eğlenceli kitabı Güvensiz Bir Kadının Günlüğü kitabıydı...

Yola çıkmak üzereydim. Yanımda kitap yoktu. Özdilek yakındı. Gittim, sepetten bir kitap aldım. Üç kuruş para ödedim. Mp3'e yeni yüklediğim müzikle kulaklığımı taktım ve yola çıktım.

Yolculuk sırasında gülmemek için kendimi o kadar sıkmıştım ki 8 saat sonra, yanaklarım acıyordu. Ve 8 saatin sonunda anladım ki "imaj hiç bir şey, susuzluk her şey"miş.

Kitap bittiğinde öğrendiğim; güzellik insanın kendiyle barışık olmasıymış. Ve bu güzelliğe ulaşmak için bir yığın terapi almadım. Bir dizi kitap okumadım. Kaliteli yazarların kaliteli yorumlarını ajandama kaydetmedim.

Ben güzelim. Yaşlandığımda da güzel olacağım. Çünkü yaşlandığımda da ben olacağım... Bu farkındalığa ulaşma yolu ise ortada...

_neden_
Müsteşar Yardımcısı
18 Şubat 2012 21:29

Edison olağanüstü başarılarına rağmen "En büyük icat ottur, bizim yaptığımız mevcudu göstermektir" diyordu. Modernizm ise Adam Simith'ten itibaren "Alçakgönüllülük ve yardımseverlik üretim maliyetini arttırır diyerek, birçok değeri gözden düşürdü. Paylaşma kültürünü "sadaka kültürü" diyerek aşağıladı. Böylece paylaşarak mutlu olmak yerine tüketerek mutlu olan modern karakter tipolojisi yaygınlaştı. Sosyal Darwinizm de "Toplum çıkarı peşinde koşan bireylerden oluşur, bireysel yarar ortak yarara zarar verir" diyerek barışçıl olmayan bir rekabeti teşvik etti." Diyor kitabının ilk paragrafında.

Biz yine kendi kitabımızı yazıp, kendi sorularımıza cevap arayalım; sorularına cevap arayanları örnek alarak;

Güzel insan modelinden ne anlıyoruz? Değer kavramının bizdeki iz düşümü nedir? Dünü, bu günü ve yarını ile değer kavramı bizde ne tür bir değere sahip? Kendimizi değerli ve değersiz bulma nedenimiz nedir? Ya da bizi diğerlerinden farklı ve değerli kılan, bizi biz yapan, bizi toplum yapan ve toplumu değerli kılan değerlerimiz nelerdir?..

mustaffa
Genel Müdür
18 Şubat 2012 23:38

Güzel insan modeli.Bu modele verilebilecek en güzel örnek Peygamber Efendimizdir, düşüncesindeyim.

tarihci09-82
Yasaklı
22 Şubat 2012 21:30

çok güzel bir şiir...

Ahmet TELLİ - Belki Yine Gelirim...

http://www.youtube.com/watch?v=ohs2hSydfCo&feature=related

22 Şubat 2012 21:49

öncelikle Prof.Dr.Nevzat TARHAN hocam bir kişisel gelişimci değil sağlam bir psikiatri uzmanıdır..ve güzel insan modeline gelince evet Peygamberimiz ,Atatürk ve bir çok insanı sayabiliriz..Ama Prof.Dr.Nevzat Tarhan ın yaptığı tanımlama çok güzel en azından ben beğendim..

tarihci0982
Yasaklı
24 Mart 2012 14:46

Sesler ve Düşler İşçi Marşı

http://www.youtube.com/watch?v=BZt9eubDEhU

mozturkgss
Memur
24 Mart 2012 22:39

Kitabın bir kısmını bende okumuştum.

Bence güzel insan modeli davranışlarında samimi olandır.

Örnek verecek olursak Tv de gördüğü yardıma muhtaç üzülüyor içimiz parçalanıyor fakat sokakta gördüğümüz dilenciye Allah versin diyerek kızıyorsak samimiyetsizliğin dibine vurmuşuz demektir.

Facebookta çok insan görüyorum bir çok güzel davranışları anlatan yazıları paylaşan fakat uygulama sıfır.

Muhsin Bey
Kapalı
27 Mart 2012 19:20

Güzel insan su gibidir. Gittiği yere ferahlık götürür. Her şeyde olduğu gibi, bu noktada da, işin "Îtidâli" makbuldür.

Fer.Fecir
Kapalı
10 Ağustos 2013 06:13

"Su gibi aziz ol" deriz ya...Hep aklıma takılmıştır...İnsan ile suyun özdeşleştirilmesi...Yani su nihayetinde bir sıvıdır ve bulunduğu kabın şeklini alır...Aynı özellik insana uyarlanmak istenirse basit bir tabirle "yavşama,köprüden geçene kadar ayıya dayı deme" nin halet-i ruhiyesi...

Yok su gibi filan olmamalı güzel insan modeli...O basit empatiyi yapabilsin yeter...

"Kendine yapılmasını istemediğin bir şeyi başkasına yapma"

Yoksa iş sarpa sarar...Alimallah,dik dur ve "hes"lere diren filan gibi objektif koşulları gözardı eden önermelere yönlenmekde girer bu tanımın içine...

Ne yapıyoruz o zaman...

Ulul emre itaat edip,güzel insan oluyoruz hepimiz...

Çiçek mi olduk şimdi hepimiz lan...

Allkıışşş çiçeklere:)

Muhsin Bey, 12 yıl önce

Güzel insan su gibidir. Gittiği yere ferahlık götürür. Her şeyde olduğu gibi, bu noktada da, işin "Îtidâli" makbuldür.

Fer.Fecir
Kapalı
18 Ağustos 2013 03:31

Nedir,kimdir güzel insan?Sadece iyi bir eş midir?Kurulu düzenin hukukuna biat edip,”devlete,vatana,millete “hayırlı evlatlar” yetiştiren dindar,milli ve manevi değerlerle ruhunu inşa etmiş,kendi içinde yaşadığı ya da yaşamak zorunda bırakıldığı inşa sürecinin,teknolojik ilerleme vs göz önüne alarak ardıllarına miras olarak dayatan mıdır?Güzel ebeveyn modelimiz bu değil mi?

Ya da“ya ya şa şa Kenan Paşa çok yaşa aforizmasını(!) onaylamasa da ses çıkaramayan ebeveynlerin çocukları olan bizleri,o süreci zerresine kadar yaşayan,ebeveynlerimizden çok daha ağır teslimiyeti içselleştirmiş olan ve bugün bizi yönetme erkine sahip olan kurumsal kimlikler-kişilikler vb nin güzel insan tarifi ne kadar sahici olur ki?

Karıştırmadan özetlemek lazım.Bugünün demokrasi havarilerinin hemen hepsinin geçmişinde darbe şakşakçılığı vardır…En iyi niyetlisi bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın demiştir en azından…

Düne bakıyorum.Kimdir güzel insan modeli?

Üniversiteye başlarkenoğluna,demokrasi mücadelesinden geri kalma diyen,ama ilk alınan cezadan sonra,oğlum ortalık kötü,etliye sütlüye karışma diyen babalar mı?

Cuntanın liderinin ağzından çıkan her harfi alkışlayan prof etiketli YÖk başkanı mı?

Makam mevki aşklarıyla,vatan millet ve Adapazarı dolaylarını,aynileştiren dönemin akademik zevatı mı?

Yoksa vakti zamanında ondan muzdarip olup,ama gücü eline geçirince onu(YÖK) kutsayanlar mı?

Ahlakı tartışılan bu döngünün içinden,sessiz sedasız,bedel ödemeden çıkıp kitap yazabilenler mi güzel insan modeli?

YÖK mü “kurumsal güzel modelimiz”?

Onun çarkından geçenler mi güzel insan modelimiz?

Mesela nedir,kimdir yurdumun bugünkü güzel insanı?

“Bu vadide beşbin küsür tür canlı yaşıyor,bunların önemli bir kısmı sadece burada yaşabiliyor”diyerek Hes karşıtı entellektüel“tuzu kuru”mudur?

Ya da “Lan sen beşbin küsür kişinin ekmeğine mani oluyorsun” diyerek o “tuzu kuru” entelektüeli linç etmeye kalkışan ruh hali ve ya bu ruh halinin müsebbibleri mi?

Demokrasinin “daha fazlasına ihtiyacı olmadığı halde” sokağa çıkan ve birçoğunun etiketi prof,doç vb etiketi olan aslında var olan konjonktürü lehine çevirme yetisine sahip olmasına rağmen daha fazla demokrasi diyen ”kent küçük burjuvazisi” mi?

Yoksa onları “bu vatanı böldürmeyik ulan”diyerek linçe yönelen vatanı,milliyeti ve dininden başka sermayesi olmayan yurdumun her şeye rağmen güzel insanları mı?

Evet “güzel insan modellerini”somutlayabiliriz.Ama geçmişe dönük.Mevlana gibi,Yunus gibi,İbn-i Sina gibi.Onların zamanın “muktedirleriyle”olan çatışkılarını ehlileştirerek hatta onları zamanın muktedirleriyle barıştırarak yapabiliriz bunu.

Peki,ya yarına dönük güzel insan modeli var mıdır?

Vardır. Devletin vatanıyla bölünmez bütünlüğünü savunan,milli ve manevi değerleri tavan yapmış,dindar olan ve dindar olduğu kadar da kindar olan nesiller yetiştirilerek ulaşılabilir bu amaca ancakJ

Zaten iyi baba,iyi eş,iyi çocuk da bunların tezahürü değil midir?

Bu kadar ironi fazla sanırım.Ama elde değil.Dün bir yandan işbirlikçi tekelci burjuvazinin elitist alışkanlıklarını varoşlara şikayet edip iktidar dilenirken,bir yandan da yaranma mantığıyla kapitalizmi kutsayıp,onun göreceli ilericiliğinin dine uygunluğuna dair fetva uyduranların,iktidar olduktan sonra mağrurlukla mağdurluk karışımı duyguları yurdum insanını kel olan ama fodulluktan uzaklaştıran politikaları,ve bu politikaların yurduma eğitim sistemi olarak bahşedilmesi.Hele ki bu kepazeliklere alkış tutarken dondurmayı bile utandıran yurdumun yalama aydıncıkları yok mu?Susmak zor.Güzele ve hatta insana dair model tarifi de imkansız.

O zaman başlığa vesile olan kitabın tanıtım yazısına yeniden dönmekte fayda var.

“Bugünün toplumsal yapısına baktığımızda, değerler artık cümle içinde kullanılan kelimelerden ibaret. Oysa değerleri gölgeleyerek toplumları değiştiren bütün kötülükler, ağaçlarda saklı kurtlar gibidir. Nasıl ki kurtlar ağacı içten kemirerek devirirse, sosyal yozlaşma ve kuralsızlık da toplumu böyle çürütür”(Arka Kapaktan)

Peki çürüme dediğimiz şey nedir?

Cesaret,fedakarlık,paylaşım,alçak gönüllülük,özeleştiri,adalet vb kavramlar neye göre anlamlandırılır?

Ahlak,gelenek,hatta din dediğimiz kutsallığın zamana ve mekana direnme şansı nedir?

Bu değerleri ve zamana ve mekana göre direnilebilirliklerini en üst perdeden savunanlar,iradeleri dahilindeki gündelik yaşamlarının % kaçını inançlarına göre yaşayabiliyorlar?

Kural-kuralsızlık diye adlandırılan şeyler nelerdir?

Onları kim,neye göre belirler?

Hukuk dediğimiz şey Nasreddin Hoca’nın düdüğüne benzer bir şey midir?

Düdüğün sahibi olmak her şeye karar verme hakkına sahip olmakla aynı anlama mı geliyor?

Hoca’nın düdük fıkrasından kıssadan hisse çıkaran ruh,adalet arayabilir mi?

Hoca’nın parayı veren düdüğü çalar kıssasından kıssadan hisse çıkarırsak,güzel insan modeli olma şansımız var mı?

Hukuk-adalet dediğimiz şeyle mülk arasındaki ilişki nedir?

Sahi adalet dediğimiz şey,feodal toplumda nasıl bir şeydi?Kapitalist toplumda ne gibi değişikliklere uğradı?

Postmodern dönem diye adlandırdığımız günümüzde ,kapitalizmin biraz daha “insancıllaşması”onun masumiyetine mi işarettir?

Günümüzde olmazsa olmaz dediğimiz değerlerimizin kapitalizmin dayanılmaz cazibesi karşısında “yavşatılması”değerlerimizin teslimiyetini mi ifade eder?

Soran sorgulayan “tipler” sistemin güzel insan prototipine uyar mı? Yoksa onlar anarşik yaradılışlı insan suretli deccal midirler?

Hani o büyük depremden sonra 7,4 yetmedi mi dövizi açan hanım kardeşimiz,ya da Gölcük’ü kastederek orası fuhuşun ve alkolün yuvası olduğu için deprem orayı vurdu diyen “din alimi”miz de güzel insan kategorisine girer mi?

Nevzat Hoca mıdır güzel insan modeli?

Öyle ya,kendisi vakti zamanında askercilik oynarken ya ya ya,şa şa şa Kenan Paşa çok yaşa" dememiş(!),hatta

"Tutucu laiklik duyarlılığı olan kişiler ise içki ve cinsel özgürlüğü laikliğin teminatı olarak görüyorlar. İkinci kuşakları sınırsız, sorumsuz ve saygısız oluyor. Sonra da gençlerin ideal eksikliğinde yakınıyorlar. Kendileri de orta yaşa geldiğinde ya eşini değiştiriyor yahut da aldatıyor. Boşanmalar ve cinsel sadakatsizlik sıradan olay oluyor."

Gibisinden engin teorik çalışmalara imza atmış bir zattır kendileri.

La kolum yoruldu anasına satayım…

Az önce bir iki cümle hukuktan bahsettim de aklıma geldi.

Bakunin’in o meşhur sözünü pas geçmek olmaz bu durumda…

“Hukuk iktidarların fahişesidir”

Yani?

Her neyse:)

Evet bir toplumdaki rol modeller,öncelikle yazılı(hukuk) ve yazısız(gelenek,kültür,ahlak vs)kurallarca belirlenir.

Adı geçen yazılı kurallar muktedirler tarafından belirlenir,yazısız olanları da yine muktedirler “kendilerince ehlileştirir”

Bak az önce ahlak dedim yine kafam karıştı.

Hani bir ara lig maçlarını şifreli veren kanalın kahvehanelerin ihbar edilmesi için koyduğu bir “şeref” ödülü vardı.

Faraza böye bir durumda güzel insan modeli hangisidir?

A-İhbarı teşvik için ödül koyan işletme (yayıncı kuruluş)

B-İhbara rağmen halka ucuza maç seyrettiren kahveci

C-Ödül umrunda değilse bile, sırf ihbar mekanizmasına canlılık vermek için eylemi gerçekleştiren yurdum insanı.

D-Kulübü için ölen öldüren ama bedava maç seyretmekten de geri duramayan ikinci grup yoksul yurdum insanı.

E-Önümüzdeki maça bakacağızdan fazla kelime haznesi olmayan,geneli sonradan görme futbolcu topluluğunun astronomik transfer ücretleri.

F-6+0+4 ucube kuralı(yok lan bu kurak daha yeni çıktı,milangaz abimizin günahına girmeyelim şimdi)

G-Beşiktaşıma yamuk yapan hakemler.

Ğ-Yok böyle bir şık.Alimallah,bu şık türk ve müslümanı bozar.Zaten Cihangirde fink atan Ğ lerin hepsi dönme devşirme. Günaha girdim ya gece gece(fesupanallah)

Ben bu örneği niye verim şimdi,kafam karıştı ulen.

La sahi konu başlığı neydi? Ha güzel insan modeli,tamam.

Örneği de muhbirliğin her türlüsünün lanetlendiği bir toplumun,şeref algısının nasıl erozyona uğratıldığını anlatmak için vermiş olmalıyım sanırım.

Sanırım diyorum çünkü kafam baya bi güzel:)

Tamam da İbni Sina güzel bir insandı? Modern tıbbın babası.

Ama onu hapsedenlerde güzel insanlardı.

Onca yıl yönettiler atalarımızı,bugünlere gelmemizde büyük emekleri var.

Hangisi güzel? Karıştır barıştır,güzel insan yap.Birinci sınıflara fiş cümlesi gibi oldu:)

Çiçek ollll…Affferin yavrularım;) En güzel öğrenci modeli:)

Velhasıl,sistemler “kendi güzel insan modelini kendileri yaratır”

Her neyse okuyan olur mu bilmem.

Eğer buraya kadar sabredip okuyan,

Bayansan;saç ektirmemiş Nuri Alço karakteriyle,erkeksen de şarkı söyleyen Banu Alkan karakteriyle yıllarca evli kalabilecek kadar sabır ve azme sahip, güzel bir insansın.Yeminlen,Valla billa..

Okumadıysan banane lan…

Ya özü şu aslında ben ne güzelden ne de insandan anlarım,cahilliğime ver baba.

Ama var ya,hani şu reklamına filan yasak getirilen zıkkım.

Harbiden kafayı güzel yapıyomuş blader…

Kafası güzel olan insan,güzel insan modeline girer mi ki?

Kafa güzelliğiyle ruh güzelliği arasında bir bağıntı var mı?

Konu kafa güzelliği olunca IV Murat’ı anmadan geçmek olmaz.

Sahi IV Murat bağdat’ı yeniden alırken kafası güzel miydi acaba?

Pardon,Bağdat’ın B sini büyük yazmayı unutmuşum üstte.

Sahi Bağdat’tan geriye büyüklük, güzellik ve güzel insan kaldı mı artık?

Bağdat dedim de aklıma geldi.Bugün Kahire için haklı olarak ayağa kalkan güzel insanlar,Bağdat için ne yaptı?

Güzellik ve insanlık o zaman yıllık izine mi çıkmıştı?

Öfff bu yazı bitmez…

Bu kadar uzun saçmalığın yerine kısaca “ben güzele güzel demem,güzel benim olmayınca” özlüsüyle başlığı geyiğe vurmak daha iyi olurdu sanırım.

alikati
Daire Başkanı
20 Ağustos 2013 14:18

güzel insan nı bilmemde önce dürüst insan olunmalı zamanla güzelleşir belki :)

Fer.Fecir
Kapalı
11 Ocak 2014 23:08

Yukarıya baktım,bir sürü zırvalamışım...Hem de güzel insan modeline dair...

Taaa anasının Bakunin'ine kadar gitmişim...Tabiii o zamanlar güzel insan modeli varmış,17 aralık yokmuş,yani "güzel insan modelinin","model güzel insan"a dönüşmemiş halinden bahsediyorum...

Aklıma geldi,acaba Nevzat Hoca,malum savcıyı nereye koyardı mesela...

Hoş açımdan yeri belli...Ama ciddi ciddi merak ettim...O ünlü savcı,Nevzat Hoca'nın güzel insan tarifinin neresinde?

Kedidir kedi...

teye
Şube Müdürü
12 Ocak 2014 21:32

güzel düşünen,güzel insandır

Fer.Fecir
Kapalı
13 Ocak 2014 16:05

Kutu kutu pense oyununu ayakkabı kutularını kullanarak aletli bir oyuna dönüştüren zevatı da unutmamak gerekir...Güzele ve hatta insana dair...

"Tutucu laik duyarlılığı olan kişileri" ıcığınıa cıcığına,hatta bir kuşak ötelerine kadar didikleyen engin birikimin "ayakkabı kutularından" güdümlü komplocu yargıya" dair bir sözü olmalı...

Öyle onlar son 60 yılın en güzel insan modelleri...

Konu politikleşmeden dağıtalım...

Aklıma geldi...

Evde ayakkabı kutusuyla kutu kutu pense oynayan adam;

Ya da "dış güçlerle işbirliği yaparak hükümete darbeye yeltenen hukuk adamı"vs...

İyi,sadık bir eş,iyi bir baba olabilir mi mesela?

O zevat, güzel ama o kadar kusur kadı kızında da olur sınıfına mı girer acaba?

:)

Fer.Fecir
Kapalı
15 Şubat 2014 02:29

Gelmişine geçmişine dair ne kadar çok ve o kadar kaliteli küfredebiliyorsan...

O kadar güzel insansındır...

Her adem yapamaz bunu,Nevzat Hoca dahil herkesi sıkar...

O zaman...

Salla Nevzat Hocayı ve dediklerini...

O önce kendinde görebilsin güzel insanı...

Aynaya bak ve küfret kendine...

Karşında gördüğün şey,

Güzel insandır...

Fer.Fecir
Kapalı
11 Mart 2014 21:50

Bugün 15 yaşında bir çocuk öldü...269 gün dayanabildi...50 kilo başladığı direniş 16 kioda sona erdi...14 yaşında başından yediğ kapsül,onu 15 inde aldı annesinden babasından...

Ölüm zordur,hele genç ölümler...Söz kiyafetsizliği anlatamaz tek başına,yaşamın tümü kifayetsizleşir...

Akşam üzeri ve az önce baktım forumun diğer bölümlerine...Anneye kızanı mı ararsın o kargaşada çocuk sokağa bırakılır mı diye?Ekmek almaya değil eyleme gitti diyenleri mi?Hatta çok aklı evvel biri Berkin'i "elitist laik kemalist ergenokoncuların"kurbanı ilan etti...Kadın uzmanı "bir şair ruhlu adam" bu kadar yaygara gerek yok dedi...Vs vs...

Bir an Berkin'in gerçekten eylemde olduğunu düşünelim ve eylem size göre yanlış...14 yaşında bir çocuk...Kaçımız 14 yaşında yanlış yapmadık ki?Hoş bu yorumları yapanların olgun yanlışlarını(!) görünce ergen yanlışlarına(!) hayal gücüm yetmez sanırım...

Bu yorumları görünce insanın Berkin'i vuran polise bir şey diyesi gelmiyor...O en azından evine "ekmek" kazandı...

Ya o yorumları yapanlar ne kazandı? Akşama kadar chat başında, devlete çook çook çalışıp(!) hizmet edenler ne kazandı?

Ne demeli bunlara Nevzat Hocam?

Seni bilmemde ben güzel insan demem...

İnsan müsveddesi...

"İnsana" haksızlık olmazsa olabilir...

Fer.Fecir
Kapalı
19 Nisan 2014 02:32

Güzel insan sensin...

Ağlayabiliyorsan hala Kars'taki çocuğa,

Ve

İsyan edemediğin zamanlar haksızlığa,

Utanıyor ve küfredibiliyorsan kendine...

Güzel insan sensin...

Kendine iyi bak...

Fer.Fecir
Kapalı
19 Nisan 2014 04:08

Ekmek almaya gitmesen bile;

Sen her zaman "en güzel" insansın...

Sana 15 inde terörist diyen,

Senin üç katın yaşamış,

Rantçı,uçkurcu,bil cümle yalakar utansın...

Güle güle kara kaşlı çocuk...

Güle güle,en güzel insan...

http://www.izlesene.com/video/grup-yorum-uyan-berkinim/7236075

20 Nisan 2014 02:01

Güzel insan ...

Zor olmasa gerek bu sorunun cevabı.

Bu zamanda güvenebildiğin insandır ''Güzel İnsan'' .

Hayatındaki rolü ne olursa olsun ...

Toplam 59 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi