Editörler : crops35
06 Ocak 2019 21:19

Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı mezunu mağdur arkadaşlarım hukuk savaşımızı başlatalım

Merhaba arkadaşlar , öncelikle şuan bir kamu kurumunda memur olarak görev yaptığımı belirterek konunun kendimden daha çok diğer arkadaşlara destek olmak ve Kamu yararı adına sözlerime başlıyorum . Herşeyin anlaşılması ve mağduriyetin anlaşılması için detaylıca yazıyorum , konunun çok derin olmasından dolayı , uzun bir yazı olacak şimdiden özürlerimi iletirim.

Aşağıda belirttiğim konuları defalarca inceledim ve araştırdım. Anlattığım konular tamamiyle gerçek ve kanun/yönetmeliklere göre aynı doğrultudadır.

Açıklamalarımın tamamını okursanız, nitelik kodlarından çıkartılan "3091 : Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı(1192) önlisans programından mezun olmak." geri getirilmesi gerektiğini hatta güncellenerek "3091 : Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı(1192) , Hayvan Sağlığı Teknikerliği önlisans programlarının birinden mezun olmak." şeklinde değiştirilmesi gerektiğini anlayacak ve hak vereceksiniz.

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Bölümü Nedir?

Sağlık programları arasında yer alan, bölüm adındanda anlaşılacağı üzere Hayvan yetiştiriciliği ve Hayvan Sağlığı(koruyucu) alanlarında eğitim alınan , mezun olanların "Sağlık Teknikeri" ünvanı aldığı bir bölümdür. Birçok farklı kaynakta "hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı teknikeri" yada sadece "Tekniker" ünvanı alındığı yazsada aslında "sağlık teknikeri" olarak geçmektedir.

Bazı şanslı arkadaşlarımız DGS ile veteriner hekimliği bölümüne devam ederek veteriner hekimi dahi oldu. 2013 yılında Dgs ile veteriner fakültesini kazandım ancak kişisel sebeplerimden dolayı gitmedim.(şuan ikinci öğretim bir bölüm açılsa kesinlikle kazanır ve giderdim)

Laborant ve Veteriner Sağlık bölümü nedir?

Sağlık programları arasında yer alan Laborantlık ve Hayvan hastalıkları Sağlığı(tedavi) konusunda eğitim alınan ve mezunların "Sağlık Teknikeri" ünvanı aldığı bölümdür. Bazı kaynaklarda bölüm mezunlarının "Laborant ve Veteriner sağlık Teknikeri" , "veteriner sağlık teknikeri", "Laborant" ünvanını aldığı yazmaktadır.

bu belirttiklerim istihdama göre alınan ünvanlar değildir. Diploma sonuçu oluşan ünvandır.

Kamuda istihdama göre alınan ünvanlar.

hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı mezunları : Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"sağlık teknikeri",Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"Hayvan sağlık memuru",Teknik Hizmetler Sınıfı-"tekniker" , Yardımcı Hizmetler Sınıfı-"hayvan bakıcısı" ünvaları alınıyor.

Laborant ve veteriner sağlık mezunları : Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"laborant",Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"sağlık memuru",Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"sağlık teknikeri",Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"Sağlık teknikeri",Sağlık Hizmetleri Sınıfı-"veteriner sağlık teknikeri" ünvaları alınıyor.

her kurumun yönetmeliğine göre farklılıklar göstermektedir.

-2018 kpss klavuzuna göre Nitelik Kodları-Mezun Olunan Ön Lisans Programı-

3021 : Laborant ve Veteriner Sağlık(5345), Veteriner Sağlık Teknikerliği(4397) önlisans programlarının birinden mezun olmak

3093 : Besicilik(1116), Hayvan Yetiştiriciliği(8533), Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı(1192), Sığır Yetiştiriciliği ve Besiciliği(9061), Süt Hayvancılığı(8562), Büyük ve Küçükbaş Hayvan Yetiştiriciliği(1309), Süt ve Besi Hayvancılığı(9317) önlisans programlarının birinden mezun olmak.

Mezun Olunan Ön Lisans Programı-Burada fark ettiğim bir durum şudur.

3021 nitelik kodunda yer alan "4397-VETERİNER SAĞLIK TEKNİKERLİĞİ"

3093 nitelik kodunda yer alan "8533-HAYVAN YETİŞTİRİCİLİĞİ"

bu bölümler herhangi bir üniversitede açılmamış ve mezunu yoktur.Eğer bu bölümlerden mezun varsa veyahut hangi üniversitede hangi yılları arasında açıldığı hakkında bilginiz var ise cevabınızı bekliyorum.Bana sanki personel istihdamı konusunda 2 alanda eğitim alındığının anlaşılması amacıyla fark edilmesi için yazılmış gibime gelmektedir.

Ayrıca "Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı" bölümü okunuş ve yazılış şeklinden dolayı sadece hayvan yetiştirmek amaçlı bir bölüm gibi anlaşılmakta Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği olsaydı hiç bu problem yaşanmayacak ve mağdur olunmayacaktı. Eğer benim tahmimlerim doğruysa Hayvan sağlığı dalında eğitim alındığının ve Sağlık Teknikeri olarak çalışabileceğimizin anlaşılması için 3091 nitelik kodunun tekrar getirildiğinde Hayvan Sağlığı teknikerliği önlisans diye ekleme yapılmalı.

Tarım bakanlığı neden 3093 nitelik kodu ile SH-Sağlık teknikeri talebi yapmıyor?

Nitelik kodları alınan eğitim ve çalışma alanına göre belirlenir . Söylemeliyimki 3093 nitelik kodu hayvan yetiştiştiricisi ve hayvan bakımı gibi personel talep edilmesi açısından değerlendirilmiş ve oluşturulmuştur ve Çok doğrudur. Ancak hayvan sağlığı alanında istihdam konusundaki talepler için oluşturulan 3091 kodunun kaldırılması çok büyük fiyaskodur.

Tarım bakanlığı Hayvan sağlık kabini açma yönetmeliği açısından bakarsak 3093 nitelik kodunda yer alan bölümler arasından sağlık teknikeri olarak sadece hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı mezunlarına hak verilmektedir. Ayrıca yine suni tohumlama kursuna katılma hakkı birtek hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümü mezununa verilmektedir. DGS ile veteriner hekimliği bölümüne geçiş hakkı yine hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümüne verilmiş bir haktır. Yani buradan anlaşılan tarım bakanlığının yönetmeliğine göre sağlık hizmetleri sınıfında hayvan sağlığı teknikerliği alanında birtek hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı mezunları yer almaktadır.

İşte belirttiğim nedenlerden dolayı tarım bakanlığı 3093 nitelik kodu ile sh-sağlık teknikeri alımı olmamaktadır.(yani kendi yönetmeliği gereği diğer bölüm mezunlarının Sağlık Teknikeri olarak ünvan alamadığı için talep yapmamaktadır yoksa kadro olmadığından değil).

Tüm anlatttıklarım sonucu tabikide "hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı" ile "laborant ve veteriner sağlık" bölümleri bir birine denk değildir. alınan eğitimler bir birine yakın olsada uygulamada farklılıklar vardır. Hayvan yetiştiriciliği-Hayvan Sağlığı apayrı konular(yani 2 dalın birleştirilip tek diplomaya sığdırılması) / Laborant-Veteriner sağlık apayrı konular(yani 2 dalın birleştirilip tek diplomaya sığdırılması).

Hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı bölümü mezunu Sağlık Teknikeri olarak ben gayet güzel bir eğitim aldığımızı düşünüyorum ancak kamuda hayvan sağlık alanında çalıştırılma konusunda çok büyük hakkımızın yenildiğini düşünmekteyim ve bu benim çok ağırıma gidiyor. Hayvan sağlığı konusunda eğitim almamışız izlenimi verilmeye çalışılıyor . Özel sektörde çalışma olanakları olarakda çok problemler yaşanmaktadır. Kendimde özel sektörde sağlık teknikeri olarak girdiğim ve çalıştığım işlerde işverenlerin bir süre sonra isteklerinin sağlık teknikerliğinden daha çok hayvan bakıcılığına, çobanlığa doğru gitmesinden dolayı çok sevdiğim mesleğimin yapılmasına imkan verilmemiştir.

Sonuç olarak 3091 sayılı nitelik kodunun tekrardan gündeme getirilmesi için elimden geleni yapmaya hatta bir avukata danışarak hukuk savaşını başlatmaya hazırım. ben kamuda memur olduğumdan ve çalıştığım kurumda ünvan değişikliği sınavı yönetmeliği SH-Sağlık teknikeri ünvanını alabileceğimi yazmakta dediğim gibi artık ben bu saatten sonra kendimden daha çok diğer mağdur mezunları ve kamu yararını düşünmekteyim. bu konuda görüşlerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.

teşekkürler.

ziraatci211905
Aday Memur
07 Ocak 2019 13:40

Ben de süt ve besi hayvancılığı mezunuyum kpss puanım 87/74. Branş sıralamam ise 2. Ne yapılması gerekiyorsa ben yapmaya hazırım. Bir kaç kişiyle olacak bir iş değil bu...diğer mağdurlara da ulaşmak lazım.

atablk
Aday Memur
07 Ocak 2019 14:58

merhabalar , nereden mezunsunuz.

ziraatci211905
Aday Memur
07 Ocak 2019 22:21

Ben dicle üniversitesi mezunuyum. Zaten bizim bölümden pek alım olmadığının bilincindeydim.

Bir umut kpss ye hazırlandım. Yüksek puan yaparsam alınan 1 yada 2 kişiden biri olurum diye hayal ettim. Geçtiğimiz aklımda bir kontenjan bile açılmadı. Sonraki alımlarda da ne olur açıkçası kestiremiyorum.gerçekten emeğime yazık. Harcadığım zamana yazık.

cht13
Aday Memur
07 Ocak 2019 22:41

Bende Laborant ve veteriner sağlık teknikerliği bölümünü bitirdim tarım bakanlığı bizlere ne zaman hak tanıyacak çok merak ediyorum ön lisans KPSS den 84.5 puan aldım gece gündüz çalıştım ama bir tane bile alım olmadı :(

atablk
Aday Memur
08 Ocak 2019 20:48

Arkadaşlar "veteriner sağlık teknikerliği" diye bir bölüm açılmadığını ve mezunu olmadığı konusunda yanılmışım atatürk üniversitesinde birkaç yıl mezun vermiş ama araştırmalarım neticesİNDE

HUKUKİ BİR HAKSIZLIĞIN OLDUĞU VE FİKİRLERİMİN NE KADAR DOĞRU OLDUĞUNA BİR KEZ DAHA İNANDIM BUYRUN AŞAĞIDA YÖK ÜN DEVLET PERSONEL DAİRESİNE VERDİĞİ GÖRÜŞ MEVCUTTUR. YANİ ASLINDA BİZİM YENİ BİR NİTELİK KODU ALARAK "Hayvan yetiştiriciliği ve Sağlığı , veteriner sağlık teknikerliği bölümlerinden mezun olmak" gibi bir şekilde olması gereklidir.

[url=https://hizliresim.com/r59opM][img]https://i.hizliresim.com/r59opM.jpg[/img][/url]

atablk
Aday Memur
09 Ocak 2019 00:01

yukarıdaki yazıya göre de sonuç olarak yapılması gereken şey

1- Yeni bir nitelik kodu ile "hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, veteriner sağlık teknikerliği önlisans programlarının birinden mezun olmak" şeklinde yapılmalı

2- Yada 3021 nitelik kodundaki "veteriner sağlık teknikerliği" bölümü 3093 kodunada konmalı.

sonuçta "veteriner sağlık teknikerliği" bölümü ile "hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı" bölümü eşdeğer eğitim aldığı yönünde yök ün görüşü vardır.

Toplam 7 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi