Editörler : Pangaea

Kapalı
20 Kasım 2022 12:27

Ne yapmalıyım yardım

Herkese merhaba

Arkadaşlar kpss'ye hazırlanıyorum gky+ eğitim+alan.

Bir buçuk yıldır evde kendim çalışmayı tercih ettim.Youtube'da hocalardan, sağlam kaynaklardan hazırlandım.Piyasadaki çoğu kaynağı çözdüm diyebilirim.Konuları dinledim,yazdım,harita çizdim, üstüne soru,deneme .Ama hiç rahat biri değilim aşırı kaygı ve heyecan yapıp sınavda mahfettim yine her şeyi tüm emeğim hiç oldu . İnanılmaz yıkıldım.Sınava kadar her şey çok iyiydi ama sınav anında ellerim dizlerim titremeye başladı o an dedim ki bittim ben ve cidden bittim.Yani çok iyi hazırlanmıştım.Okul da da derslerim hep iyiydi olmasa kapasite yok derdim de

.Bir de insanların o kadar çalıştın olmadı mı lafini çekiyorum.

Simdi asıl konuya gelirsek ben ne yapmalıyim bu sene .Artık bu yıl evde motivasyonumu saglayamam.Dershane düşündümartık.Adiyaman'dayım.Pegem ve yediiklim var burada görüşmeyi düşünüyorum.Acaba sadece denemelerine mi girsem yine kendim çalışıp yoksa komple kayıt olup yine kendi çalışmamla mi desteklesem .Önceliğim tabiiki düzen ve kaygıyı yenme.Bu dershaneler hakkında fikri olan ya da ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz;( teşekkür ederim

Merve079
Kapalı
20 Kasım 2022 13:36

Tecrübeli kimse yok muu

Mustafa Özpak
Aday Memur
20 Kasım 2022 14:45

Sınav gerçekten de kolaymış sorulara baktım biraz çalışmayla yapılabilecek soru sormuşlar keşke bende girebilseydim 100 soruya 150 dk fazla gelmiş

Merve079
Kapalı
20 Kasım 2022 15:54

Uzman öğretmenlik sınavından bahsediyorsunuz galiba,ben kpss için sormuştum ama..

Mustafa Özpak, 1 yıl önce
Sınav gerçekten de kolaymış sorulara baktım biraz çalışmayla yapılabilecek soru sormuşlar keşke bende girebilseydim 100 soruya 150 dk fazla gelmiş

sondar791
Aday Memur
21 Kasım 2022 01:13

Merveciğim kaygı yüksek oldu mu hiçbir sınav kolay değildir. Seni çok iyi anlıyorum. Benzer durumları epey yaşamış oldukça tecrübeli biriyim. Ben de bu yıl güzel hazırlandım yıllarca alan sınavım yok diye üzüldüm, gittim yeniden üniversite okudum bitirdim alan sınavına da girdim. Büyük hayallerle. ben de sınav binasından kaçıp çıkmak istedim hiç yokken kapalı yer fobisi çıktı, e olmayacak ya, yaşamayan bilmez. Hele bu forumlarda öyle rahat tipler var ki seni anlamaz yaşadıklarını bilgisizliğine çalışmamana güçsüzlüğüne kadar getirirler, sen ne yaşadın ne çok emek verdin bilmezler, onlar çok mükemmeller çünkü! Sanki bu sınavdan 90 almak seni insan yapıyor, bütün kıstas o 90 ı almakta.. Halbuki sen de eminim denemelerde çok iyi yapıyordun ama gerçek sınav!! Adı üzerinde "gerçek" bütün sıkıntı bu! Bazı insanlar gereğinden fazla hassas fazla kaygılı ve bu sınava tüm hayatını hayallerini bağlıyor işte bu durum her şeyi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Benim yıllar içinde gördüğüm bu sınavda yüksek not alanların %90 ı ya çok çok iyi bir sayısal temele sahip onu hızlıca yapıp 50-60 puan cepte başlıyorlar ya da oldukça rahat bir mizaca sahip hatta sınava biraz öylesine giriyor kafasında olup üzerine de sistemli bir çalışma eklemiş kişiler bu puanları alıyor. Ben her ikisinden de olamadım. Bunu da artık eksiklik olarak görmüyorum mizaç meselesi. Sana tavsiyem bahsettiğin her iki kurum da iyi. İçinde ukte kalmasın bir yıl da öyle hazırlan. Hem evde insan bunalıyor senin gibi hazırlanan insanlar cesaret verir. Ama öncelikle kendine bir B planı yap, her şeyi bu sınava bağlama, başka bir şeylerle daha uğraş kafanı biraz meşgul et, kim ne söylüyor takma kafana hatta istemediklerine sınava gireceğini bile söyleme boşver. Kaygi için kursa gldecegin kurumdan destek iste.. unutma hiçbir şey senden daha kıymetli değil, kendine değer ver.

Merve079
Kapalı
21 Kasım 2022 08:56

Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.O kadar güzel izah ettiniz ki durumu tam olarak böyle.Yani aylarca gece gündüz hayalini kurduğun gün hayal kırıklığı yaratıyor.Kendin için yeterince zorken ilkokul mezunu insanlar dalga geçiyor.Ben de söylemek istemiyorum yeniden çalıştığımı tabi öğrenirler illaki.Kesinlikle rahatlık çok önemli.O kadar kaygı olunca soruyu okuyup anlamıyorsun, yanlış anlıyorsun.Mesela bu son sınavda rüzgar enerjisi sorusu vardı, kitapçıkta İzmir civarını işaretleyip gidip iç Anadolu'yu kodlamıştım.Ben bu soruyu biliyordum ama gidip bile bile yanlış yaptım .Yeniden hazırlanma düşüncesi bile ürkütüyordu beni ama mecbur olunca.B planı konusunda haklısınız,bu sınavı hayatın merkezine koyuyoruz doğal olarak.Burasi küçük bir yer ne ücretli öğretmenliğe kabul ediyorlar, özeller tecrübe istiyor.Yani pek alternatif de yok maalesef.Ama dershane ortamı belki arkadaş ortamı daha rahat hissettirir.Ben evde çalışırken hiç dışarı çıkmadım,mola vermedim falan . Haliyle bu stresi iki katına çıkardı.Sınav sabahı bile not okudum:)) Son iki ay çalışan temeli olan rahat arkadaşım derece yaptı, aylarca çalışan ben kaldım .Pegemle görüşmeyi düşünüyorum ,en azından bir planları var,denemeleri var vs . dediğiniz gibi kaygı konusunda yardımcı olurlar ,riske atmamak lazim bu yıl da . Bazı durumlar aile dahil kimsenin umrunda değil.Ne yapıyorsak kendimiz için . Başariyi istiyorsak artık üzülmeyi bırakıp yeniden deneme zamanı yoksa yine aynı şeyi yaşayacağım. Tekrardan çok teşekkür ederim,fikirlerinizi belirttiğiniz cok sağ olun^^

sondar791, 1 yıl önce
Merveciğim kaygı yüksek oldu mu hiçbir sınav kolay değildir. Seni çok iyi anlıyorum. Benzer durumları epey yaşamış oldukça tecrübeli biriyim. Ben de bu yıl güzel hazırlandım yıllarca alan sınavım yok diye üzüldüm, gittim yeniden üniversite okudum bitirdim alan sınavına da girdim. Büyük hayallerle. ben de sınav binasından kaçıp çıkmak istedim hiç yokken kapalı yer fobisi çıktı, e olmayacak ya, yaşamayan bilmez. Hele bu forumlarda öyle rahat tipler var ki seni anlamaz yaşadıklarını bilgisizliğine çalışmamana güçsüzlüğüne kadar getirirler, sen ne yaşadın ne çok emek verdin bilmezler, onlar çok mükemmeller çünkü! Sanki bu sınavdan 90 almak seni insan yapıyor, bütün kıstas o 90 ı almakta.. Halbuki sen de eminim denemelerde çok iyi yapıyordun ama gerçek sınav!! Adı üzerinde "gerçek" bütün sıkıntı bu! Bazı insanlar gereğinden fazla hassas fazla kaygılı ve bu sınava tüm hayatını hayallerini bağlıyor işte bu durum her şeyi içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Benim yıllar içinde gördüğüm bu sınavda yüksek not alanların %90 ı ya çok çok iyi bir sayısal temele sahip onu hızlıca yapıp 50-60 puan cepte başlıyorlar ya da oldukça rahat bir mizaca sahip hatta sınava biraz öylesine giriyor kafasında olup üzerine de sistemli bir çalışma eklemiş kişiler bu puanları alıyor. Ben her ikisinden de olamadım. Bunu da artık eksiklik olarak görmüyorum mizaç meselesi. Sana tavsiyem bahsettiğin her iki kurum da iyi. İçinde ukte kalmasın bir yıl da öyle hazırlan. Hem evde insan bunalıyor senin gibi hazırlanan insanlar cesaret verir. Ama öncelikle kendine bir B planı yap, her şeyi bu sınava bağlama, başka bir şeylerle daha uğraş kafanı biraz meşgul et, kim ne söylüyor takma kafana hatta istemediklerine sınava gireceğini bile söyleme boşver. Kaygi için kursa gldecegin kurumdan destek iste.. unutma hiçbir şey senden daha kıymetli değil, kendine değer ver.

mdeernviez
Aday Memur
21 Kasım 2022 09:43

merhaba, anladığım kadarıyla evde ders calışmakla ilgili sıkıntınız yok, konu eksiğiniz de yok. bu yüzden süreci evden yönetmek ama dersanelerde yapılan tüm denemelere katılmak ya da kütüphanede çalışmak daha mantıklı olabilir. dersanede çok zaman kaybı oluyor bence insanların da daha çok sosyalleşmek için geldiği izlenimi uyandırıyor bende. sınava çalışırken kendini kapatmak çok doğru bi davranış bana göre.

planlamada sorun yaşamışsınız bence o yüzden çalışma takvimini iyi planlayarak belki de eğitim koçundan destek alarak gitmek daha uygun olabilir.

başkalarına da bakmaya gerek yok. ben 2014 kpss de düz memur olarak atandım 21 yaşımda. 23ümde eğitim fak. girdim. 27de mezun oldum (2020 de). 2020den beri de sınava giriyorum. bu sene ücretsiz izin kullandım 6 ay. evden çalıştım sadece denemelere gittim dersaneye alanımda 28. oldum. bu bi örnek olarak dursun

ama herkes farklıdır sonuçta yakınsak gelişim alanı mantığıyla düşünürsek dersanede mantıklı olabilir. kişisel bi süreç çünkü bu. ama kendini kapatmak bi sorun değil planlamak önemli bence.

iyi şanslar dilerim.

umutsuzkatip
Şube Müdürü
21 Kasım 2022 10:59

Merhaba. Yeteri kadar çalışma motivasyonunuz varsa dershaneyi ders almak anlamında düşünmeyin derim. Bence kendi çalışma temponuzu oluşturduktan sonra dershanelere deneme için gitmek bunun dışında da psikolojik yardım veya koç desteği almak size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Merve079
Kapalı
21 Kasım 2022 10:59

Merhaba hocam çok teşekkür ederim cevap için .Tebrik ediyorum çok güzel başarmissiniz.Haklıs9nız.Ben de geçen dönem başı aynı sizin gibi dedim evden yaparım dedim .Tabii evde kalabalık olması,işte kendi başına olmanın stresi daha çok oluyormuş.Pek sosyalleşecsk bir tip degilim bir tanıtım derslerine katılıp ortamı görürüm . Kütüphane de olsa netice de o yol gidecek.İş insanda bitiyor dershane sadece destekler yani.Onun için de biraz rahat olup kendine güvenmek şart.Cok sağ olun önerilerinizi göz önünde bulunduracagim ,umarım bu yıl başarıriz:))

mdeernviez, 1 yıl önce

merhaba, anladığım kadarıyla evde ders calışmakla ilgili sıkıntınız yok, konu eksiğiniz de yok. bu yüzden süreci evden yönetmek ama dersanelerde yapılan tüm denemelere katılmak ya da kütüphanede çalışmak daha mantıklı olabilir. dersanede çok zaman kaybı oluyor bence insanların da daha çok sosyalleşmek için geldiği izlenimi uyandırıyor bende. sınava çalışırken kendini kapatmak çok doğru bi davranış bana göre.

planlamada sorun yaşamışsınız bence o yüzden çalışma takvimini iyi planlayarak belki de eğitim koçundan destek alarak gitmek daha uygun olabilir.

başkalarına da bakmaya gerek yok. ben 2014 kpss de düz memur olarak atandım 21 yaşımda. 23ümde eğitim fak. girdim. 27de mezun oldum (2020 de). 2020den beri de sınava giriyorum. bu sene ücretsiz izin kullandım 6 ay. evden çalıştım sadece denemelere gittim dersaneye alanımda 28. oldum. bu bi örnek olarak dursun

ama herkes farklıdır sonuçta yakınsak gelişim alanı mantığıyla düşünürsek dersanede mantıklı olabilir. kişisel bi süreç çünkü bu. ama kendini kapatmak bi sorun değil planlamak önemli bence.

iyi şanslar dilerim.

Merve079
Kapalı
21 Kasım 2022 11:31

Maalesef motivasyonumu kaybettim hocam evde.Daha doğrusu özgüvenimi.İtici bir güç gerekiyordu, dershaneyi sadece düzenli denemeye girmek,başarı durumunu takip etmek,kendim gibi insanları görüp motive olmak gibi nedenler için düşündüm . Kütüphane var ama interneti yok ve saat 7 den sonra yer kalmıyor.Yanlis bir karar da almak istemiyorum aynı zamanda risk almak da istemiyorum, teşekkür ederim hayırlısı:(

umutsuzkatip, 1 yıl önce

Merhaba. Yeteri kadar çalışma motivasyonunuz varsa dershaneyi ders almak anlamında düşünmeyin derim. Bence kendi çalışma temponuzu oluşturduktan sonra dershanelere deneme için gitmek bunun dışında da psikolojik yardım veya koç desteği almak size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Monets
Aday Memur
21 Kasım 2022 22:25

öğretmenlik için birlikte kpss çalışmaya motive edecek kpss buddy arayan var mı?

21 Kasım 2022 23:01

Size yine mi öğretmenlik olmadı diyenlere nasıl olsa ülke ekonomisi uzun seneler boğuşacağı bir iflasa gidiyor ve ülke adım adım Suriyelileşiyor deyin.Bu sebeplerden öğretmenlik maaşı da beni veya hiçkimseyi kurtarmayacak,o yüzden de çok ciddiye almıyorum deyin.Gerçekler ve gidişat bu yönde çünkü!

manestmanever
Aday Memur
22 Kasım 2022 11:39

Öncelikle branşınız nedir hocam bu çok önemli, çünkü her branş kendi arasında belli kriterlerle yarışıyor. Rakiplerinizi bilmek iyi oldukları ve kötü oldukları yerleri bilmek önemli, böylelikle doğru noktalara ağılrık verebilirsin.

+ Çevrende gamsız fakat işini bilen, doğru kararlar veren birisi varsa onla takıl gözlemle.

Merve079
Kapalı
23 Kasım 2022 23:41

Teşekkür ederim hocam

manestmanever, 1 yıl önce

Öncelikle branşınız nedir hocam bu çok önemli, çünkü her branş kendi arasında belli kriterlerle yarışıyor. Rakiplerinizi bilmek iyi oldukları ve kötü oldukları yerleri bilmek önemli, böylelikle doğru noktalara ağılrık verebilirsin.

+ Çevrende gamsız fakat işini bilen, doğru kararlar veren birisi varsa onla takıl gözlemle.

Elaa8
Aday Memur
26 Kasım 2022 02:43

Bence de iyi hazırlanmışsın, çalışma konusunda yapılabilecek her şeyi yapmışsın. 2020'de ben de senin gibiydim. Sınavda o kadar kaygı halindeydim ki kitapçıkta işaretlediğim bir soruyu optiğe işaretlememişim ve farkında değildim kaygı yüzünden ve 2020 KPSS'de süreyi iyi kullanamadım, durumumuz çok benzer. O yüzden 2022 KPSS'de kaygımı nasıl yendiğimi, 2020'yi unutup kendimi nasıl motive ettiğimi yazmak istiyorum.

Açıkçası öncelikle belki hata yaptım ama kendime bir B planı belirlemedim, sınavda kesin iyi yapacağım düşüncesindeydim hep. Bazenmasanın başında yorulduğumda, sıkıldığımda ya da sabah uyandığımda masanın başına geçmek için bir güce ihtiyacım varsa kendime sorardım; seneye bu zamanlar ne yapmak istiyorsun? Atanıp özgürlüğünü kazanmak ya da tekrar çalışmak... Sonra hemen o gücü kendimde buluyordum.

Hiç mola vermediğini yazmışsın, mola verdiğinde belki kendini suçlu hissediyorsun şu an çalışmıyorum diye ondan molasız çalışıyorsun sanırım. Ama ben mola verirdim bir kahve içerdim, telefonumda 10 dakika şarkı dinlerdim, kulaklığımı takıp 30-45 dakika yürüyüş yapardım temiz hava alıp eve dönünce daha iyi çalışırdım. Çok olmasa da arada yabancı dizi bile izlerdim inan ki. Arada akraba ziyaretlerine bile gidiyordum onlar toplandığında. Ama gideceğim gün çalışacağım konuları gece uyumuyordum çalışıp ertesi gün rahat gidiyordum.

Programa gelince asla saatli bir ders çalışma programı yapmadım 8'de kalkacağım paragraf çözeceğim 1 saat kahvaltı 9'da tarih, 11'de türkçe çalışacağım gibi... Saatli programlara uyulmuyor bana göre. Bir işimiz çıkıyor, eve misafir geliyor, hasta oluyoruz vs.

Onun yerine sabah kalkıp hemen paragraf çözüyordum sonra kahvaltı yapıyordum sonra tarihten bir konu çalışacağım diyordum, konuyu bitirip soruları çözüp diğer derse geçiyordum. Ve inan ki öğlene kadar bütün derslere çalışmam bitiyordu şimdi ne yapacağım diyordum:) ama çalışıyordum yine. İlk zamanlar çok ağır ders çalışma zaman geçtikçe temponun arttırırsın zaten 2020'den temelin de var. Her sabah kalktığımda üstümü değiştirirdim pantolon kazak gibi rahatsız kıyafetler giyerdim pijama eşofman gibi rahat kıyafetler uykumuzu getirdiği için masa başında bu yüzden pantolon kazak giyerek ders çalışırdım sanki hazırlanmışım sınav günü okula gitmişim gibi :) pazar günü sınav vardı, cumartesi günü hâlâ coğrafya dersi için haritalar çiziyordum çalışıyordum:)

Maalesef bu çevre faktörü hepimizde var. Ben 2022 KPSS'ye başladığımda kendime kendime karar aldım. Sınava çalıştığımı kimseye söylemeyeceğim, sınav sonucumu iyi gelse de kötü gelse de söylemeyeceğim diye. Ama bir akraba vs. sorduğunda ailem "o da iyi sınava çalışıyor" diye söylüyordu o yüzden herkes öğrenmişti. :)

2022 sınavda kaygı açısından daha bilinçliydim çünkü 2020 KPSS'de bana kaybettiren şeyleri de planlayıp yapmayacağım demiştim bu konuda da çalışmıştım. Mesela;

2020 KPSS'de sürekli saate baktım ve bu bende yetiştiremeyeceğimi düşünmeme neden oldu ve sınav bittiğinde ben son sorumu saniye farkla optiğe kodlayabildim, sınavda sürekli saate bakmanın benim için bir sorun olduğunu anladım ve 2022 sınavında saate 20 dakikada bir baktım ve süre kaygımı böyle yendim.

2020 sınavda kitapçıkta işaretlediğim her soruyu hemen optiğe kodladım çünkü kitapçıkta işaretleyip optikte işaretleyemezsem diye kaygı yapıyordum.

2022 sınavda yine sınır koydum, kitapçıkta ilk 10 soruyu çözdüm sonra optiğe kodladım. 30 soruyu 10'arlı gruplara bölerek kodladım yani.

2020 sınavda sınıftaki diğer insanlara nedense çok odaklandım sınavı yapabiliyorlar mı gibi.

2022 sınavda asla kimseye bakmadım yalnızmışım gibi kendi sınavıma odaklandım.

2020'de sözel mantık çözmeyi bilmiyordum 2022'de sözel mantık çalıştım ama sınavda sözel mantığa gelince stres yaptım ve çalışmama rağmen soruları anlayamadığım için çözemedim, moralimi bozmadım sözel mantığı boş bırakıp en iyi yaptığım derse geçtim tarih ve coğrafya. Bu soruları çözünce biraz daha sakinlelştim stresim azaldı iyi yapabildiğim dersleri çözdüğüm için. Sonra bu sakinlikle sözel mantığa geri döndüm ve çözebildim.

Sorularımı çözmeyi ve optiğe kodlamayı bitirdiğimde sınavın bitmesine 25 dakika vardı kalan sürede de optiğimi ve kitapçığımı karşılaştırma yaparak kontrol ettim. Çok strese doğru gittiğimi fark ettiğimde sen yapabilirsin çalıştın bu soruları biliyorsun diyerek aklımdan tekrar ettim kendime. Sınav sonuçları açıklanınca da mesaj atıp soranlar oldu bakmadım biraz zamana ihtiyacım var sonra bakacağım dedim bir daha sormadılar. :)

Sınavı bir şekilde yaparsın, en önemlisi kendine, çalışmana, öğrendiklerine, yapabileceğine güvenmen, rahat olman. Bunları yaptığında sınav zamanı her şey kolayca kendiliğinden ilerliyor. Sınava kadar ne zaman istersen bana yazabilirsin, stresini azaltman konusunda ya da sadece konuşacak birine ihtiyacın olursa ne zaman istersen:) kendine iyi bak başarılar diliyorum sana inanıyorum.

Elaa8
Aday Memur
26 Kasım 2022 02:52

Bir de çok kolaymış ben olsam hemen yapardım bu süre fazlaymış diyenlere inanma. Onlar bu soruları evde tv karşısında elinde çayıyla, kahvesiyle çözüyor. Aynı soruları sınav ortamında çözsünler de görelim.... Kötü niyetli bilerek moral bozmak isteyen insanlar her yerde. :)

Merve079
Kapalı
26 Kasım 2022 18:48

Hocam zaman ayırıp yazdığınız için Cook teşekkür ederim.Sanki beni tarif etmişsiniz 2020'deki dudurumunuz.Başarmanıza sevindim, darısı bana:))

Yazdığınız her şeyi aklımda bulunduracagim,çok net şekilde yazmışsınız,çok memnun oldum .Ben de eninde sonunda pegem akademiye kayıt yaptım,zaten bir temelim olduğu için üstüne bir cila:) daha çok soru ,deneme ve en önemlisi o ortamda kendimi cok rahat hissediyorum,sabah cikiyorum sınava gider gibi, motivasyonum artıyor, sıkılmıyorum şimdilik,stresli olmuyorum,beni ev ortamı geriyormuş .Umarım sonucu güzel olur.Tekrardan sağ olun ,paylaşım için minnettarm.Kendinize cok iyi bakın,meslek hayatınızda başarılar ve mutluluklar

Elaa8, 1 yıl önce

Bir de çok kolaymış ben olsam hemen yapardım bu süre fazlaymış diyenlere inanma. Onlar bu soruları evde tv karşısında elinde çayıyla, kahvesiyle çözüyor. Aynı soruları sınav ortamında çözsünler de görelim.... Kötü niyetli bilerek moral bozmak isteyen insanlar her yerde. :)

Merve079
Kapalı
26 Kasım 2022 18:49

Evet yok dikkate almıyorum onları:) alıştım artık duymuyorum,ya hem rahat çözüyorlar hem de zaten temel olarak belli bir seviyedeki insanlar oluyor,boş beles konuşan da çok:)

Merve079, 1 yıl önce

Hocam zaman ayırıp yazdığınız için Cook teşekkür ederim.Sanki beni tarif etmişsiniz 2020'deki dudurumunuz.Başarmanıza sevindim, darısı bana:))

Yazdığınız her şeyi aklımda bulunduracagim,çok net şekilde yazmışsınız,çok memnun oldum .Ben de eninde sonunda pegem akademiye kayıt yaptım,zaten bir temelim olduğu için üstüne bir cila:) daha çok soru ,deneme ve en önemlisi o ortamda kendimi cok rahat hissediyorum,sabah cikiyorum sınava gider gibi, motivasyonum artıyor, sıkılmıyorum şimdilik,stresli olmuyorum,beni ev ortamı geriyormuş .Umarım sonucu güzel olur.Tekrardan sağ olun ,paylaşım için minnettarm.Kendinize cok iyi bakın,meslek hayatınızda başarılar ve mutluluklar

Elaa8
Aday Memur
27 Kasım 2022 11:27

Rica ederim ne demek Güzel dualarınız in de teşekkürler :) Siz bu sene bu sınavı yeneceksiniz çünkü bilinçli ve kararlı ilerliyorsunuz, kendinize en iyi çalışma yöntemini bulmuşsunuz. İnşallah güzel sonuçlar alırsınız. Dualarım sizinle.:)

Toplam 18 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi