Editörler : cihan27E.Kayı Han

qwertyas
Daire Başkanı
06 Aralık 2022 15:42

Az önce bir yerde gördüm iş bankası haziran ayına kadar çalışanlarına bin lira dogalgaz yardimi yapacakmis. Ayrıca 2022 marttan bu yana 2 bin lira yakıt yardimi yapıyormuş. Sosyal haklara yoğunlaşmak lazim. Maaş zammı ne olursa olsun gerçek hatta tuik enflasyonun altında kalıyor.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 16:17

Eş yardımının çok gündeme gelmemesi nın ana sebebi bence memurların çift maaşlı olması ";)

Memura verilen eş yardımının ne kadar olduğunu bilen memur sayısı bile çok çok azdır kanaatimce, özellikle son 10 yıllık memurlarda.

Çünkü gittikçe tek maaşlı çalışan sayısı düşüyor gün geçtikçe benim gözlemim.

fazilet-83, 1 yıl önce

Eş yardımı 758 lira

Günümüz şartlarında 1 pazar parası.

Tencerede ne pişirecek bu hanım?

Yüzde artışından hariç olarak kesinlikle güncellenmesi gerekiyor.

Asgari ücrete endekslenip asgari ücretin yarısı olması gerekir en az.

xxlarge-
Şube Müdürü
06 Aralık 2022 16:32

İzinli günlerimiz hafta sonunda düşmesin.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 16:33

Eş yardımının adeta sembolik olması sebebiyle çift maaşlı memurlarda da şöyle bir etkilenme oluyor:

Çoğu memur anne doğumdan sonra işe başlaması zamanında ücretsiz izne ayrılıp 1 sene 2 sene çocuğunu büyütmek isteyen anne ler az değil.

Bu aileler ciddi ekonomik kayba girdikleri için bebeğini rahat rahat büyütmeyi tercih edemiyor memur anneler.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 16:40

Memura verilen eş yardımı sembolik değil de, anneliği de adeta bir meslek sayan anlayıştan esinlenen bir düşünce yapısının yansıması olarak düzenlense;

Anne olmuş, doğum yapmış memurlar 1-2 sene ücretsiz izne rahat ayrılır huzurla bebeğini büyütür. Ekonomik kaybı da eşine verilen biraz olsun makul eş yardımıyla telafi edilir.

Stockfish
Yasaklı
06 Aralık 2022 17:25

Abartmıyor, benim de yeni doğan bebeğim var. Biz Molfix kullanıyoruz tasarruflu olsun diye akakçeden filan en uygun fiyatla taksitle toptan aldık. Neredeyse bebek bezi kredisi çekeceğiz yakında; en uygun hali FİYAT/ADET = 4,67TL

Anasını ağlattılar piyasanın, kabullenin artık. Sopa ekonomisi buraya kadar. Güven veren yeni bir hükümet lazım artık; yerine gelen de güven veremezse hep beraber sürünmeye devam edeceğiz.

Siyasetçilere bir şey olduğu yok, karınları tok, sırtları pek. Olan bize oluyor; farklı fikirlere tahammül etmeyi öğrenip birleşmediğimiz sürece fakirleşmeye devam edeceğiz.

Pomemcix, 1 yıl önce

Abartma sen de nerde 600 TL. Millet ne kadar uçmayı seviyor

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 19:36

Allah mübarek etsin, yaşınız uzun olsun.

Yenidoğan çok düzensiz bez sarfiyatı olabiliyor. Günde 10 taneye kadar çıkabiliyor günlük bez sarfiyatı.

Yani, günlük 50 lira sadece bez. Islak mendili saymıyorum.

Stockfish, 1 yıl önce

Abartmıyor, benim de yeni doğan bebeğim var. Biz Molfix kullanıyoruz tasarruflu olsun diye akakçeden filan en uygun fiyatla taksitle toptan aldık. Neredeyse bebek bezi kredisi çekeceğiz yakında; en uygun hali FİYAT/ADET = 4,67TL

Anasını ağlattılar piyasanın, kabullenin artık. Sopa ekonomisi buraya kadar. Güven veren yeni bir hükümet lazım artık; yerine gelen de güven veremezse hep beraber sürünmeye devam edeceğiz.

Siyasetçilere bir şey olduğu yok, karınları tok, sırtları pek. Olan bize oluyor; farklı fikirlere tahammül etmeyi öğrenip birleşmediğimiz sürece fakirleşmeye devam edeceğiz.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 19:39

Ki, bez paketleri yaş/kilo arttıkça paketlerde daha az sayıda bez var.

Yani bez adet fiyatı yenidoğan da 5 liraysa ilerleyen aylarda 6-7 liraya çıkacak.

06 Aralık 2022 19:45

Evlenirken bizemi sordunuz hayırdır?
fazilet-83, 1 yıl önce

Ki, bez paketleri yaş/kilo arttıkça paketlerde daha az sayıda bez var.

Yani bez adet fiyatı yenidoğan da 5 liraysa ilerleyen aylarda 6-7 liraya çıkacak.

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 20:16

Siz kimsiniz dostum

murataslan2014, 1 yıl önce
06 Aralık 2022 20:53

Bekarlar
fazilet-83, 1 yıl önce

Siz kimsiniz dostum

fazilet-83
Başbakan Müsteşarı
06 Aralık 2022 21:10

İlelebet bekar kalmıyor ki kimse dostum onlar da evlenecek.

Bekar kalmayı düşünüyor da olabilirsin, o zaman sende başlık aç veya, salt maaşa zammı destekle, Savun, falan filan işte.

Başka konulara sataşınca senin bi kazanımın olmuyor

Bekarlar

profil444
Memur
06 Aralık 2022 21:12

sol görüşlü bir parti iktidara gelirse memur taleplerinin ekserisini ele geçirir aksi halde sıkıntı sıkıntı

Stockfish
Yasaklı
07 Aralık 2022 11:04

Evlenirken sana soracak halim yok elbette; ama ülkeyi yönetenlerin jinekolog gibi davranıp "kürtaj yapma, 3 çocuk yap, 5 çocuk yap" gibi telkinlerde bulunmakta bir beis görmüyorlarsa vatandaşın o çocukları sağlıklı bir şekilde yetiştirip topluma faydalı bir birey olmalarını da sağlamak yükümlülüğündeler, sosyal devlet bunu gerektirir.

Bundan 20 sene önce iktidardakiler de aynı senin ağzınla konuşuyordu. "Biz gitsek sanki daha iyisi gelecek" dır dır dır dır. Seçim oldu hepsi paketlendi. Şimdi yine aynı kibiri çok sık görür olduk. "Biz gidersek şöyle olur böyle olur". "Tatile gitmeyin" Bir ara "Telefonunu göster" modası vardı. Şimdi sıra "Evlenmeyin"e geldi. Yakında da "Aç durun, ekmek yiyin" dersiniz.

Birilerini yalamak istiyor olabilirsin; sonuçta herkesin birilerini yalama özgürlüğü var; ama bu kadar açıktan yalama bence.

Tam da bu küstah tavrınız yüzünden gideceksiniz; tarih tekerrür ediyor.

BakalimBilelim
Yasaklı
11 Ocak 2023 10:36

Sadece zam peşinde koştuğumuz sürece daha beter hale geleceğiz...

Yeni başlayan memur ile asgari ücretle iş başlayan arasında 1500 lira bile fark kalmadı diyoruz ama aslında durum öyle değil...

Memurun çıplak maaşına rağmen en uyduruk yerde çalışan bile ya yemek+yol parası alıyor ya da bunlar karşılanıyor fiili olarak. Bunları eklersek zaten asgari ücretli çalışanın geliri, en düşük memur maaşını çoktaaaan geçti...

İşte bu yüzden diyorum ki adma akıllı yemek yardımı, ulaşım yardımı vs. gibi mali ve sosyal haklar alınmadığı müddetçe kuru maaş zammı hiçbir işe yaramamaya devam edecektir.

Toplam 75 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi