Editörler : Lanet
10 Ocak 2011 02:47

ip ile adres tespiti

ip ile adres tespiti konusunu merak ettim. bir arkadas bunun mümkün oldugunu söylemiş. diyelim ben x kişisinin ip'sini aldım. daha sonra ise o kişi modemini kapatıp açtı ve tekrar nete bağlandı. statik ip olmadıgı için ip si değişti tabiiki. peki elimdeki eski ip ile adres tespiti yapabiliyormuyum artık? cunku eğer yeni ip alındıgında, eski ip ile adres tahlili yapılamıyorsa, ip changer programılarını kullanarak herkes adresini gizletebilir gibi geliyor akla :S

ip ile adres tespti çok saçma bir durum gibi geliyor çünkü bu işi iyi bilen kötü zihniyetli kişilerin hedefi olabiliriz. bunun önüne nasıl gecilir. adresimizi bulmalarını nasıl önleyebiliriz ?

teşekkürler

brushandpaint
Kapalı
10 Ocak 2011 03:54

İP numarası ile, servis sağlayıcı ve bölgeyi öğrenebilirler. Bazen de bölgeniz yaşadığınız il olur :)

İzinsiz kimse bilgilerinize ulaşamaz, ulaşabilenler de zaten sizinle uğraşmaz. Daha ciddi işleri vardır :)

gakkoss2323
Kapalı
10 Ocak 2011 09:57

ip adresini sürekli olarak güncelleyen değiştiren bir program vardı onu kur istersen ama şunu söyleyeyim İp NUMARANDAN seni sadece savcılık talebi sonucu kolluk kuvvetleri bulurlar.3.şahışlar seni bulmaz bulamazlaz<

SuddenDiet
Yasaklı
10 Ocak 2011 14:51

Adres bilgilerin internet servis sağlayıcısından (örn: Turk Telekom) alınır. Hangi IP adresinin hangi zaman aralığında nereden bağlanıldığı, veri alışverişin vb. bütün bilgilere oradan ulaşılabilir. Fake-IP gibi programlar, ISS'leri yanıltamazlar. Gerçek IP adresin dünya çapında eşsizdir ve bunu da internet servis sağlayıcın belirler. Dinamik IP adresinin değişimi, internet servis sağlayıcının elinde olan IP adresleri arasında olur, senin bilgisayarınla ilgili değildir.

11 Ocak 2011 15:06

facebookum kırıldı ve 2 mail adresim hacklendi savcılığa verdim 1 yıl oldu adamı bulamadılar nasıl oluyor bu iş direk mahkemeye mi versem?

SuddenDiet
Yasaklı
12 Ocak 2011 12:34

Eğer şifrelerin; trojan, truva atı, key logger vb. programlar ile çalındıysa (ki en yüksek olasılık) bilgisayarına bu progamların nasıl bulaştığını bilmeden, kimin yaptığını anlamak zordur. Şahıs, şifren çalındıktan sonra, söz konusu siteye giriş yaptıysa, ordan öğrenilebilir. Ama onlar da bu bilgiyi paylaşırlar mı, mahkeme yoluyla mı ulaşılır, derin mevzular :)

baronet
Şef
18 Ocak 2011 11:55

adresinizden ip numaranızı bulmak mümkün müdür? ipden adres değil, adresten ip ?

kendisi
Şube Müdürü
18 Ocak 2011 14:45

baronet, adresten ip biraz daha farklı bir şey :) öncelikle o adreste internete bağlı bir bilgisayar olması lazım .yine tabii bunu da yine iss ler takip edebilir.

baronet
Şef
19 Ocak 2011 00:32

:) elbette o adreste nete bağlı bi bilgisayar olucak dostum yani tv nin ip'sini sormuyorum :)) sadece merak ettiğim olabiliyor mu bu tarz bir durum:/ biraz zor bir durum bence bu, olmaz gibi geliyor cunku o adresteki bilgisara verilen ip ile adresin bir alakası yok diye biliyorum. belki bağlı bulunduğun tel noyu biliyorlarsa o şekilde olabilir ...?

O.S.N
Aday Memur
19 Ocak 2011 17:58

@baronet

Nasıl hangi ip nin hangi tarihlerde hangi kullanıcılar tarafından kullanıldığı yetkili kurumlarca görülüyorsa aynı şekilde hangi kullanıcının hangi tarih aralıklarında hangi ip yi kullandığı da görülebilir.

Kullanıcı=telefon numarası=Adres

baronet
Şef
19 Ocak 2011 21:48

teşekkürler

roviken
Aday Memur
13 Şubat 2013 21:24

arkadaslar ben bu olayı bilişim şubeden bir arkadaşıma sordum sadece savcılık yolu ile bulanabiliyor kişinin kimlik bilgilerinin gizliğinden kolayı yalancı sitelere pek inanmayın bu sistemler sadece polisin elinde var

FhVgDhGb
Memur
13 Şubat 2013 23:28

kullandığınız internet tarayıcısı bile sizin hangi ip ile nereden bağlandığınızı bilir.

mesela google aramaları sizin ipniz üzerinden özelleştirip size ona göre sonuçlar döndürür. veya facebook ne zaman hangi ip ile nereden bağlandığınızın kaydını tutar sürekli olarak veya twitter vs. vs.

bu durumdan korunmak pek de mümkün değil. hele ki Türkiye gibi tek internet çıkışı olan ülkelerde neredeyse imkansız. tabi ki gerçekten işe yarayan özel programlar var ama ücretli oluyorlar genelde.

ip den adres bulunur mu evet, geçici ipler bile ilçe düzeyine kadar adresinize ulaşmayı mümkün kılıyorlar. kapı numaranıza kadar bulunur mu evet, işini bilen insanlar geçici dediğimiz iplerin hangi ıss üzerinden hangi statik iple bağlandığını bulabilirler. hiç de bilişim suçları bürolarına kadar gitmeye gerek yok.

herkes yapabilir mi, hayır.

gy-gk
Müsteşar Yardımcısı
16 Şubat 2013 18:49

bu söylediklerini bir hacker bile yapamaz.

zaten uğraşmaz.

FhVgDhGb, 11 yıl önce

kullandığınız internet tarayıcısı bile sizin hangi ip ile nereden bağlandığınızı bilir.

mesela google aramaları sizin ipniz üzerinden özelleştirip size ona göre sonuçlar döndürür. veya facebook ne zaman hangi ip ile nereden bağlandığınızın kaydını tutar sürekli olarak veya twitter vs. vs.

bu durumdan korunmak pek de mümkün değil. hele ki Türkiye gibi tek internet çıkışı olan ülkelerde neredeyse imkansız. tabi ki gerçekten işe yarayan özel programlar var ama ücretli oluyorlar genelde.

ip den adres bulunur mu evet, geçici ipler bile ilçe düzeyine kadar adresinize ulaşmayı mümkün kılıyorlar. kapı numaranıza kadar bulunur mu evet, işini bilen insanlar geçici dediğimiz iplerin hangi ıss üzerinden hangi statik iple bağlandığını bulabilirler. hiç de bilişim suçları bürolarına kadar gitmeye gerek yok.

herkes yapabilir mi, hayır.

FhVgDhGb
Memur
17 Şubat 2013 21:47

deneyelim mi :)

gy-gk, 11 yıl önce

bu söylediklerini bir hacker bile yapamaz.

zaten uğraşmaz.

.....Ceren.....
Kapalı
22 Şubat 2013 15:45

ip adresimize hangi yollardan ulaşabilirler? msn mi face mi yada ne ?

M A R İ V K A N
Yasaklı
22 Şubat 2013 17:12

ip adresiniz anca kolluk kuvvetleri tarafından savcı hakim talimatıyla bulunabilir.

Gök Börü
Daire Başkanı
23 Şubat 2013 02:42

böyle bişey neden mümkün olmasın olabilir ama. sorulması gerek soru: neden olsun???

işin sosyolojik boyutu şu: korku toplumu olduk resmen. herkes şüpheci, bilgilerin araklandığından emin, dinlendiğini takip edildiğini düşünüyor...

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/22379350.asp
tavsiye ederim konu ile ilgili güzel bir yazı

.....Ceren.....
Kapalı
23 Şubat 2013 20:06

evet korku toplumu olduk çok haklısnız

H@NCll
Aday Memur
15 Nisan 2013 02:13

fazla film izlemişsiniz galiba arkdaşlar daha çalınan telefon bulanamıyor nerde kaldı adres bulacazz...

farcompen71
Şube Müdürü
16 Nisan 2013 11:44

Dinamik ip'ler için telekom da ip havuzu oluşturulmuştur. Hangi zaman aralığında hangi kullanıcıya o havuzdan hangi dinamik ip verilmişse bunun tespiti yapılabilir.Dinamik ip verilmiş olması o kişinin tespitinin yapılamayacağı yada zor tespit yapalabileceği anlamına gelmez.

Toplam 20 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi