Editörler : "eskiyara"Pangaea
15 Haziran 2008 16:30

Asker öğretmen teskere alma işlemleri..

Daha önceden asker öğretmenlik yapmış veya bilgisi olan hocalarıma bir kaç sorum olacaktı:

1. Teskere alması için birine vekalet versek kesin olarak olur mu? Yani okul idaresinin sıkıntı çıkarma olasılığı var mıdır ve teskereyi 31 Temmuz'u geçecek şekilde verebilirler mi? Yoksa kesin alır mıyız 31'inde? Zira ayın 1'inde hemen başlangıç yapmak lazım.

2. Teskereyi almak çin yıl sonunda artık ne gibi işlemler yapmak lazım? Okuldan ilişik kesmek, yarım maaş, tazminat gibi şeyler söyleniyor. Bunu tarif edebilecek var mı tam olarak? Nasıl dilekçeler yazmamız hangi işlemleri yapmamız gerekir?

15 Haziran 2008 16:42

Hocam merhabalar.Ben de askerliğimi geçen yıl asker öğretmen olarak Ağrı-Patnosta yaptım.Öncelikle vekaletle teskere olayı tamamen insafa kalmış,yani askerlik yaptığın yere göre değişiyor.Ben 1600 km.mesafeden vekalet kabul etmedikleri için 10 dakıklaık teskere işlemi sebebiyle patnosa gelip elden aldım.Başka şehirlerde görevli bir çok arkadaşın ayağına kadar geldi teskeresi.Dediğim gibi tamamen insaflarına kalmış.İkincisi ben 31 temmuzda aldım teskeremi,seni fazladan bekletme gibi bir lüksleri asla olamaz ki olursa boyle bir şey suç işlemiş sayılırlar.Diğer soruna cevap askerliğin 31 temmuz itibariye biteceğinden temmuz maaşını yarım alman gerekiyor.Tazminat konusuna gelince onunla ilgili bir işlem yapmadık biz.O ücret teskereyi aldıktan 3-4 gün sonra zaten kendiliğinden yatıyor.İşlemlere gelince teskere için bmilli eğitimde birkaç kağıt dolduruyosun,müdürün imzalamsından sonra arkana bile bakmadan bulunduğun yeri terkediyorsun.

festin81
Şube Müdürü
15 Haziran 2008 16:54

Bizim burada da müdür malesef hiç anlayışlı değil. ama bu vekalet vermek resmi bir işlem değil mi yani sıradan bir müdür nasıl kabul etmeyebilir? Bu da suç değil mi acaba?

Peki hocam okuldan ve maliyeden ilişik kesmek için dilekçe vermemiz gerekiyor mu?

15 Haziran 2008 17:19

Evet hocam onu yazmyaı unuttum.İyi hatırllattınız.Öncelikle okuldan ilşik kesiyorsunuz.Görev bitiş yazısıyla milli eğitime gidip teskere işlemlerini başlatıyosunuz.Müdüre gelişnce zaten asker öğretmenlere bakış açısı belli dediğinize pek sasırmadım.

serkan8301
Şef
15 Haziran 2008 17:34

arkadasım için bir sorum olucak.asker öğretmenlerin 90 gün rapor alma hakkı var heralde.?????

diyelim ki 10 gün rapor aldın.bunu izne cevirdin.memleketinde veya baska bir ilde bulundun.bu durumda askerliğn gec bitme durumu varmı???

festin81
Şube Müdürü
15 Haziran 2008 18:13

Ben de 15 günlük rapor almıştım ama bunu başka bir yerde geçireceğim diye belirtmemiştim ama tabi ki rapor aldığımız için izne çevriliyordur. Askerliğin geç bitmesi diye bir şey duymadım. 90 günü geçirmeyin de..

konya
Aday Memur
15 Haziran 2008 20:24

sosyalci_4581 hocam gayet güzel açıklamış. ancak bende şunu belirteyim ki; 500 ytl tazminat ta bazen memurların aksiliğine gelebilir. Takip etmenizi öneririm.

festin81
Şube Müdürü
16 Haziran 2008 00:48

Hocalarım bu dilekçeleri ne zaman yazacağız? Seminer dönemi sonunda mı yoksa teskereden bir kaç gün evvel gelip her şeyi o zaman mı halledeceğiz? Ve nasıl ne şekilde yazacağız?

16 Haziran 2008 01:25

Sosyalci hocam, açıklamaların için teşekkürler. Ben de Ağrı'da asker öğretmenlik yapıyorum. Merak ettiğim şey, 31 Temmuz'da teskeremizi aldıktan sonra bir Ağustos'ta hemen kadromuzun bulunduğu okulda göreve başlamak zorunda mıyız, yoksa bir kaç gün süremiz var mı?

16 Haziran 2008 15:17

Öğretmen 07 arkadasıma cevap:Hocam hemen başlayacaksın diye bir şart yok.Yanlış hatırlamıyorsam teskereyi aldığın tarihten itibaren 15 gün içinde başlayabilirsin.Ancak ne kadar erken başlarsan da maaşını o kdar çabuk başlatırsın bu da senin artın olur.Bir üst satırda festin arkadaşım birşey sormuş bahsettiğim dilekçeler hocam teskere işlemi sırasında oluyor.Seminer döneminde herhangi bir işlem yok,ancak göndereceklerse teskereni sana yani oraya tekrar dönmeyeceksen o zaman bazı işlemleri de yapmam gerekiyor.Sana bir tavsiyede bulunayım,hocam en iyisi gidin işemlerinizi elinizle yürütün evet zor olacaktır işkence gibi gelecektir belki ama oraya dönmek bu konu hassas bi konu hem kafanız rahat olur hemde işinzi hızlı yürür.

zerer
Aday Memur
04 Ağustos 2008 15:38

500 ytl yi alan oldu mu......

Toplam 10 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi