Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
26 Ocak 2012 10:39

Dileklerin kabul edilmesi için bir dua önerirmisiniz?

.

26 Ocak 2012 10:48

İsteğiniz her ne ise gerçekleşmesi için elinizden geleni en güzel şekilde yapın sonra da hakkınızda hayırlı olanın olması için dua edin belki de dileğiniz sizin için hayrlı değildir

-Asill-kız-
Yasaklı
26 Ocak 2012 10:48

öyle bir dua yok sanırım

hayatfani
Genel Müdür
26 Ocak 2012 10:56

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(İsm-i a'zam ile edilen dua kabul olur ve dileği yerine gelir.) [İbni Mace]

Peygamber efendimiz ism-i a'zam hakkında bazı işaretler bildirmiştir:

(?Ya bedi'assemâvâti vel erdı, ya zel-celâli vel-ikram? diye dua edenin duası kabul olur.) [Tirmizi]

(Başına dert ve bela gelen, Yunus Peygamberin duasını [La ilahe illa ente sübhaneke inni küntü minezzâlimin] okusun! Allahü teâlâ, onu muhakkak kurtarır.) [Tirmizi]

(İsm-i azam, "Ve ilahüküm ilahün vahid, la ilahe illa hüverrahmanürrahim" âyeti ile "Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum" âyeti içindedir.) [Tirmizi] [Bekara 162. ve Al-i İmran 2. âyetleridir.]

(?Allahümme bismikel a'zam ve rıdvânikel ekber? duasına devam edin; çünkü bu, esma-i hüsnadandır.) [Taberani]

(Kabul olmasıiçin duayı ihlas ile yapmalı, yiyip içtiği ve giydiği helalden olmalı, odasında, haramdan bir iplik varsa, bu odada yaptığı dua kabul olmaz.) [Tergibüs-salât]

(Allahümme inni es'elüke bi-enne lekel-hamdü la ilahe illâ ente ya hannân ya mennân ya zel-celâli vel-ikrâm) diye dua eden zata da buyurdu ki: (Allah?ın ism-i a'zamı ile dua ettin. Böyle dua edilince, Allahü teâlâ o duayı kabul eder.) [Nesai]

Hazret-i Âişe validemiz anlatır:

(Resulullah, duanın kabul olmasına sebep olan ism-i a'zamı biliyor musun?) buyurdu. Ben de bilmediğimi söyleyince, (Ya Âişe onu öğretmek ve onunla dünya için bir şey istemek uygun olmaz) buyurdu. Kalkıp abdest alıp iki rekat namaz kılarak, (Allahümme inni edukellah ve edukerrahman ve edukelberrerrahim ve eduke biesmaikelhusna külleha ma âlimetü minha ve ma lem âlem entağfireli ve terhameni) duasını okudum. Gülümseyerek (İsm-i azam, okuduğun duanın içindedir) buyurdu.(İbni Mace)

La ilahe illallahü vallahü ekber, la ilahe illallahü vahdehü lâ şerike leh, lehül mülkü velehül hamdü ve hüve alâ külli şeyin kadir, la ilahe illallahü velâ havle velâ kuvvete illâ billah? diye dua eden, her dileğine kavuşur.) [Taberani]

(Allahümme inni es?elüke bi-enni eşhedü enneke entellahü lâilâhe illâ entel-ahadüs-samadül-lezi lem yelid ve lem yuled ve lem yeküllehü küfüven ehad) diye dua eden bir zata, Peygamber efendimiz buyurdu ki:

(Allah?ın ism-i a?zamı ile dua ettin. Böyle dua edilince, Allahü teâlâ kabul eder.) [Tirmizi]

ALEYNA_
Kapalı
26 Ocak 2012 11:02

yanıt veren arkadaşlardan Allah razı olsun... hayırlı günler

17*HaydaR*61
Müsteşar Yardımcısı
26 Ocak 2012 11:05

Allahım;

gönlümden geçeni, hakkımda hayır eyle..

white eagle
Aday Memur
27 Şubat 2012 15:30

önce yediğine dikkat et helal mi haram mı; sonra giydiğine dikkat et helal mi haram mı; sonra söylediğine dikkat et helal mi haram mı; sonra istediğine bak senin için hayırlı mı yoksa kötü mü?

**HuYsuZ**
Yasaklı
27 Şubat 2012 15:43

o dua edıcen konu ne ıse aklı selım bır şekılde o konu uzerınde çalış ...benım unıv bı arkadaşım vardı fınallere gelırekn memleketten okunmuş pirinç getırı hiç çalışmazdı sonunda 7 ye uzattıydı okulu :)

yada bak 150.000 kez salavat getır ....500.000 kes şehadet et ..olursa olmur olmasssa ..burdakı forumda ne kadar sana dua tavsıyesı yapan varsa tek tek davacı ol ..senı kandırıp zamanını harcadıkalrı ve o konu uzerınde istediğin gıbı çalışamadığn için

eğer konu koca bulmak sevgılı bulmak yada sevvdğin karşılık alamadığın kışının sana dönuk olmamasıysa ...zınhar gunuhatır dua okuma ...dımı dıncı arkadaşlar gunah demı...koca bulmaya gunah olur ...

en ıyısı sen ..hiç bişi yapma işine gucune bak ...olursa olur olmassa olmaz .........

27 Şubat 2012 15:50

Allah, duaları aynen istenildiği gibi kabul etmek zorunda değil. O yüzden "dua ettim kabul olmadı" gibi bir haddini bilmezliğe girmeyin de istediğiniz duayı edin. dua zaten dileklerin kabul edilmesi için yapılır.

sum41
Şube Müdürü
27 Şubat 2012 15:51

gözyaşı..

white eagle
Aday Memur
27 Şubat 2012 16:01

huysuz hanım

dua muminin silahıdır inanırsan

silahı kime çevirdiğini bilirsen iyidir.

Eğer kendi kafana sıkarsan suçu dua da bulma

Eğer sevdiğini vurursan suş yine sende neye dua ettiğini iyice düşün

ismi azam duası çok önemli bir duadır ama dünyalık istemek aptalcadır ebedi ahiret dururken en fazla 80 sene yaşayacağın dünyadan istemek ismi azamın ruhunu incitir.

ayrıca dua; işini yaptıktan sonra gerisini Allah a havale etmektir bir aksilik yaşamamk için en basitinden kendimden bir örnek 1 yıl boyunca öss çalıştım sınav günü hasta oldum sınava gidemedim. unutmayın bütün alem insanlar cinler ve hangi gücü toplarsanız toplayın Allahın takdir ettiğini ne ileri alabilirsiniz nede geri nede mani olabilirsiniz.

**HuYsuZ**
Yasaklı
27 Şubat 2012 16:08

whıte taamam işte benım deıklermı yazmışısn .aynen katılyom ..imamı azam ı tanımam ama ii sölemış dunya için ısteem ..bende öle dedım zaten bde böle dua edenler var ya şu çocuk bana baksın ..hormonlara karıştırmıycan bu işi ...ha bıde oturup bu sınavı geçim dıye hatım ındıren var onları hiç anlmaıyom daha kazanan hiç görmedım ....öle olsaydı ...o kadar masum çocuk savaşlarda ölurmuydu ...yada tecavuze uğrarmıydı ...düşünsenıze sız burda baan laf yetiştırıken şu anda kaç çocuk şiddet altında tecavuz altında ölumle boğuşuyor ........budur benım bildiğim gerı kalan ımam lar anca kendını kurtarır

Serdengectiii
Daire Başkanı
27 Şubat 2012 16:13

"Allah gecenin son üçte birinde yeryüzüne rahmetiyle tecelli eder ve derki yokmu dua eden duasını kabul edeyim ,yokmu bi dilekte bulunan dilegini yerine getireyim ,yokmu af dileyen günahlarini affedeyim "

Allah resulunden bir hadis .

Ebu Hureyre'den (r.a.) nakledildigine göre:

Allah Resulü (a.s.): "Biriniz acele ederek: Ben dua ettim fakat kabul olunmadı demedikçe duasi kabul edilir" buyurdu.

1.Dua edip ertesi neden duam kabul olmadı deme zamana bırak

2.Allah hikmet sahibidir Senin icin belki hayır belki şerdir Bunu da düsünmek gerek .

3 Duanda Sabir ve sebat göstermen gerek

4 İbadetlerini eksiksiz yapmaya calisman Bir gün önceye göre kendini ilim ve takvada gelistirmen gerek

Serdengectiii
Daire Başkanı
27 Şubat 2012 16:16

Son olarak Takva Merdivenleri çıkıp Zühd ve Vera sahibi olmaya calisyorsanız Şayet ;

Musibetlere ,Sıkıntılara ,Belalara hazır oluN ...

Allahın has kulu olmak kolay değil Zor bir sınava hazır olun

Sermayeniz Sabir Sabir Sabir ....

Acı gibi görünsede sonu çok tatli...

muhammedsaid
Müsteşar Yardımcısı
27 Şubat 2012 16:17

Ağlamakla ve

hüzün ve kederle,

niyaz ve hazînane yalvarmakla ve

pek ciddî nedamet ve tövbe ve istiğfar ile ve

sünnet-i seniye dairesinde, bid'alar karışmadan,

şeraitin tayin ettiği tarzda dergâh-ı İlahiyeye iltica etmek ve

samimane dua ve

o hale mahsus ubudiyetle ;

İnşaallah dualar kabule karîn olur!........

maria006
Müsteşar Yardımcısı
27 Şubat 2012 16:20

Ömer, tevekkülü elbet bilirdi bizden iyi...

Ne yaptı "biz mütevekkilleriz" diyen kümeyi?

Dağıttı, kamçıya kuvvet, "gidin, ekin" diyerek.

Demek: Tevekkül eden, önce mutlaka ekecek;

Demek: Tevekküle pek sığmıyormuş, anladın a,

Sinek düşer gibi düşmek şunun bunun kabına.

Bakın ne hâle getirmiş ki cehlimiz dîni:

Hurâfeler bürümüş en temiz menâbi'ini.

Değil hakaikı şer'in, bugün, bedîhiyyât

Bilâ-münâkaşa, ikrâr olunmuyor... Heyhât![

O iman kuvvet ihzarıyla emretmişti? Lakin, biz

?Tevekkelna? deyip yattık da kaldık böyle en aciz.

O îman, farz-ı kat'îdir diyor tahsîli irfânın...

Ne câhil kavmiyiz biz müslümanlar, şimdi, dünyânın!

O îman hüsn-i hulkun en büyük hâmîsi olmuşken...

Nemiz vardır fezâilden, nemiz eksik rezâilden?[

Bırak çalışmayı, emret oturduğun yerden,

Yorulma, öyle ya, Mevlâ ecîr-i hâsın iken!

Yazıp sabahleyin evden çıkarken işlerini;

Birer birer oku tekmil edince defterini;

Bütün o işleri Rabbim görür: vazifesidir?

Yükün hafifledi? Sen şimdi doğru kahveye gir!

Çoluk çocuk sürünürmüş sonunda aç kalarak?

Hudâ vekil-i umûrun değil mi? Keyfine bak!

Onun hazine-i in?âmı kendi veznendir!

Havale et ne kadar masrafın olursa? Verir!

Silahı kullanan Allah, hudûdu bekleyen O;

Levâzımın bitivermiş, değil mi? Ekleyen O!

Çekip kumandası altında ordu ordu melek,

Senin hesâbına küffârı hâk-sâr edecek!

Başın sıkıldı mı, kâfi senin o nazlı sesin:

" Yetiş!" de kendisi gelsin, ya Hızır'ı göndersin!

Evinde hastalanan varsa, borcudur: Bakacak;

Şifâ hazînesi derhal oluk oluk akacak.

Demek ki: Her şeyin Allah... Yanaşman, ırgadın O;

Çoluk çocuk O'na âid: Lalan, bacın, dadın O;

Vekîl-i harcın O; kâhyan, müdir-i veznen O;

Alış seninse de, mes'ûl olan verişten O;

Denizde cenk olacakmış... Gemin O, kaptanın O;

Ya ordu lâzım imiş... Askerin, kumandanın O;

Köyün yasakçısı; şehrin de baş muhassılı O;

Tabîb-i âile, eczâcı... Hepsi hâsılı O.

Ya sen nesin? Mütevekkil! Yutulmaz artık bu!

Biraz da saygı gerektir... Ne saygısızlık bu!

Hudayı kendine kul yaptı kendi oldu Huda;

Utanmadan da tevekkül diyor bu cür?ete?Ha?[

M.A.E

white eagle
Aday Memur
27 Şubat 2012 16:22

huysuz hanım sen resmen dua etmek zamanı boşa geçirmektir dedin arkadaşımıza Ama kuran derki sizin ALLAHI zikir ve peygambere getirdiğiniz salavatlar harici insan her sözünden sorguya çekilecektir. insanda her ne kadar fazla olursa olsun keşke daha fazla zikir dua veya salavat getirseydim diye başını iki eli arasına alıp dövünüp duracaktır

Koca bulmak yada eş bulmak içinde dua edilir bunda bir sıkını yok ki

Ama zina yapmak için dua edilirse silahı kendi kafasına sıkar ki Allah hayırlısını nasip etsin

Ayrıca dinimizde okunmuş şeker pirinç mum dikmek şaraplı ekmek yoktur bunlar hristiyan dininde mevcuttur fatiha süresinde biz deriz ki Allanım biz yanlızca sana ibadet eder yanlızca senden YARDIM dileriz

maria006
Müsteşar Yardımcısı
27 Şubat 2012 16:25

huysuz o yorumun yanlış gerçekten evet hatim okuyarak sınavını geçemez belki bir insan ama dua çok önemli hayatımızn olmazsa olmazı beşer olark elinden geleni yaparsn ve dualarla desteklersin Allahtan yardım istersin

**HuYsuZ**
Yasaklı
27 Şubat 2012 16:32

BEN TEK BIR CUMLEMEDE DUA ETMEYIN DEDIM MI ...yoksa bunu sapıtanlarımı yazdım ....arkadaşlar dua edın sıze etmeyın dıyen yokta ımam azam demış ya dunyaklık için değil diye ....onu yapmayın işte.....hadı ben dınsızım de koskaca ımam ı azam demış benım dediğimi zaten ...bız sız bılıyonuz dua etmeyı ...anca çıkar kendı menfaatınız bak ben orda bişi yazdım dedımkı şu anda sız bunu konuşurken kaç çocuk işkenceye tecavuze uğruyo dunya genelınde ...eeeeee nıye bı alalhın kulu bana bişi yazmadı bu konudada ...daha hala çıkar çıkar ...yaw cenneette sıızn olsun parada şöhrette ...dua edın olsun da bu hırıstıyan olup isa ya dua edıp nasada çalışan marsa ayak basan adamın duası ne oluyo pekı ....sız hala yerınızdesınız hala burdasınzı bak.....realıst olun bırazda ıdealıst

blue_stars
Daire Başkanı
27 Şubat 2012 16:38

huysuz;

bizler realist yada idealist değiliz ya her şeyi çok biyorsun madem sen bi el atıver olaylara ...

**HuYsuZ**
Yasaklı
27 Şubat 2012 16:40

keşke yapabılsem..keşke butun çocukları etrafımda toplayaca gucum olsaydı ...hıç bırısı acı çekmeseydı....dua etde ....şimdi benım duam hıırstıyan çocuğa işlermı o da var hanı sız muslumansınız ya ......

kımse dğil başka .......show dan öte gıdemssınız ...ama içinız rahatlar burda böle yazınca dımı .....huzura erersınız ..mutlu olursnuz............mutluluk bumudur.............

Toplam 40 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi