Editörler : Pangaea
27 Ağustos 2007 11:51

tüm gıda mühendisleri tıklayın

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞINA;

Ben Gıda mühendisliği bölümü mezunu bir gencim. 2006 KPSS?de çok iyi bir puan almama rağmen hala kendi mesleğim ile ilgili bir kuruma yerleşemedim.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığınız, 2006 Kasım yerleştirmesinde sadece 10 adet ve 2007 Temmuz yerleştirmesinde ise 53 adet gıda mühendisi istihdam etmiştir. 2006 KPSS sonuçları kullanılarak geçen 13 aylık süre zarfında toplam 63 adet gıda mühendisi istihdam edilmiştir.

Avrupa Birliği?ne tam üyelik sürecinde gıda denetimi ve kontrolünün ne kadar önemli olduğu bilinmekte olup bu bağlamda bakanlığınızın daha fazla gıda mühendisi istihdam etme zorunluluğu ve gerekliliği bulunmaktadır.

Bakanlığınız 2004 KPSS sonuçlarını kullanarak 2004 yılında 380 adet , 2005 yılında 150 adet ve 2006 yılında 19 adet gıda mühendisi istihdamı yapmıştır. 2004 KPSS kullanılarak toplam 530 adet gıda mühendisi istihdam edilmiştir. Fakat ben ve benim gibi birçok yeni mezun gıda mühendisi arkadaş ellerinde çok yüksek puanlar olmasına rağmen hala bakanlığınızda çalışma fırsatı bulamamış ve başka kurumlarda düz memurluk yapmaya başlamıştır. Yetişmiş birçok arkadaş kendi mesleğiyle alakalı kurumda çalışamayarak heba olmaktadır. Böylece hem ülke ekonomisi zarar görmekte hem de yetişmiş insan gücü verimli olarak değerlendirilememektedir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı isminin ?Tarım ve Gıda Bakanlığı? olarak değiştirilmesi gündeminizde iken gıda eğitimi almış yetişmiş personel sayısının da artması gerekmektedir. Hali hazırda gıda denetimi faaliyetini yürüten yaklaşık denetçi sayısı 6000 iken bunlardan sadece 600?ünün gıda mühendisliği eğitimi alan kişilerden oluştuğu bilinmektedir. Bu durumda Tarım Bakanlığının gıda mühendisi eksikliği bulunmaktadır.

Bu bağlamda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığınız, yeni bir KPSS sınavı yapılana kadar yani 2006 KPSS sonuçları kullanılarak açıktan atama yoluyla ne kadar daha gıda mühendisi alacağını, bu alımların hangi tarihler arasında gerçekleştirileceğini ve illere göre dağılımlarını öğrenmek istiyorum.

Birçok gıda mühendisi arkadaşım hayırlı haberler beklemektedir.

Saygılarımla.

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI ADINA

atanamayangıdacı
Aday Memur
27 Ağustos 2007 11:52

ARKADAŞLAR BU YAZIYI BAKANLIĞA GÖNDERELİM. BEN GÖNDERDİM. SONUÇTA SESİMİZİ DUYURMAMIZ LAZIM. HEP BİRLİK OLALIM.

elifsu1
Memur
27 Ağustos 2007 11:53

cok güzel bir yazı

bakanlığa gönderdiniz mi

atanamayangıdacı
Aday Memur
27 Ağustos 2007 11:59

arkadaşlar son aldığım duyumlara göre tarım ve köyişleri bakanlığı galiba TARIM VE ORMAN bakanlığı olacak ama emin değilim, duyum sadece. eğer böyle olursa işimiz çok zor. harekete geçmemiz lazım. gıda mühendisleri odasını göreve çağıralım. bu arada 2500 ziraatçi alınacak galiba. gıdadan yine haber yok.

ebrukaya
Aday Memur
27 Ağustos 2007 14:09

hayır yanlış biiliorsun tarım ve gıda bakanlığı olacak buda bize yeni alımlar olacağını gösterir

atanamayangıdacı
Aday Memur
28 Ağustos 2007 10:04

inşallah dediğin gibi olur ebrukaya. benimki sadece bir duyum.

omega-3
Kapalı
28 Ağustos 2007 17:44

Bu yazı çok hoşuma gitti.Hazırlayan arkadaşın eline koluna diline sağlık.Bu yazıyı mail olarak tarım bakanlığına atıyorum...Tüm arkadaşların katılmasını bekliyorum.

hacer_24
Kapalı
28 Ağustos 2007 23:00

tarım ve köy işlerindeki köy yerine gıda gelicek. yani bizim şansımız artıyor.

gıda80
Şube Müdürü
29 Ağustos 2007 11:10

ankarada tarımda çalışan bir gıda mühendisi arkadaşım gıda genel müdürlüğü açılacak diye söylemişti.

atanamayangıdacı
Aday Memur
29 Ağustos 2007 11:29

arkadaşlar aşağıdaki adreslere yolladım. eksik yer varsa söyleyin hep birlikte atalım.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü - [email protected]

T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı - [email protected]

Gıda Mühendisleri Odası - [email protected]

Başbakanlık - [email protected]

atanamayangıdacı
Aday Memur
29 Ağustos 2007 12:34

güncelll

yakut35
Memur
29 Ağustos 2007 15:34

polis olacak olan meslekdaşım var mı?

atanamayangıdacı
Aday Memur
31 Ağustos 2007 12:02

güncel

gıdacı2000
Aday Memur
01 Eylül 2007 21:54

arkadaşlar merhaba atanamayangıdacı arkadaşımızın yazısı çok güzel lütfen bunu tarım bakanlığına ve odaya faxla gönderelim çok çok gönderelim yoksa işimiz zor

atanamayangıdacı
Aday Memur
03 Eylül 2007 10:44

arkadaşlar son haberlere göre yazıda güncellemeler yaptım. sizde eksik yönleri varsa tamamlayın. aşağıdaki adreslere yollayın.

TARIM VE KÖYİŞLERİ BAKANLIĞI PERSONEL DAİRESİ BAŞKANLIĞINA

Biz gıda mühendisliği bölümünden mezun olan gençleriz. 2006 KPSS?de çok iyi bir puan almamıza rağmen hala kendi mesleğimiz ile ilgili bir kamu kuruluşuna yerleşemedik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, 2006 Kasım yerleştirmesinde sadece 10 adet ve 2007 Temmuz yerleştirmesinde ise 53 adet gıda mühendisi istihdam etmiştir. 2006 KPSS sonuçları kullanılarak geçen 13 aylık süre zarfında toplam 63 adet gıda mühendisi istihdam edilmiştir.

Avrupa Birliği?ne tam üyelik sürecinde gıda denetimi ve kontrolünün ne kadar önemli olduğu bilinmekte olup bu bağlamda bakanlığınızın daha fazla gıda mühendisi istihdam etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bakanlık, 2004 KPSS sonuçlarını kullanarak 2004 yılında 380 adet , 2005 yılında 150 adet ve 2006 yılında 19 adet gıda mühendisi istihdamı yapmıştır. 2004 KPSS kullanılarak toplam 549 adet gıda mühendisi istihdam edilmiştir. Bu sayede gıda mühendisliği taban puanı Bakanlık tarafından 72,00 puana kadar indirilmiş bulunmaktadır. 2004 yılındaki KPSS?ye girmeyen veya öğrenimi nedeniyle girememiş birçok gıda mühendisi aday 2006 KPSS ile mağdur olmuş ve birçoğu zor günler geçirmek zorunda kalmıştır.

Bir sene önce 72 puanla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?na gıda mühendisi olarak girmiş bir aday, bu sene 86 puanla bile girememektedir. Bu adaylarda ve gelecekte gıda mühendisliğinden mezun olacak birçok meslektaşımda olumsuz etkiler yaratmaktadır.

2006 KPSS sınavı kullanılarak son 13 aylık süre zarfında alınan gıda mühendisi sayısı 63?dür. Bu durum, gıda mühendislerinin KPSS başarı sıralamalarına göz önüne alındığında 88?li puanlara denk gelmektedir. Bir başka değişle gıda mühendisliğinin gerçek taban puanı 88 puan civarındadır. Bu durum diğer mühendisliklerle karşılaştırıldığında oldukça yüksek olduğu görülmektedir. Bu nedenle birçok gıda mühendisi aday kendi mesleğini yapamamakta ve mesleğiyle alakasız olarak başka kurumlarda devlet memuru olma yoluna gitmektedir. Bu durumdan hem adaylar hem de kamu kurum ve kuruluşları zarar görmektedir. Sonuçta önemli olan ülke insan kaynaklarının en efektif bir biçimde kullanılmasıdır. Bunu da sağlayacak olan bizzat bakanlığın kendisidir.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı isminin ?Tarım ve Gıda Bakanlığı? olarak değiştirilmesi gündemde iken gıda eğitimi almış yetişmiş personel sayısının da artması gerekmektedir. Hali hazırda gıda denetimi faaliyetini yürüten yaklaşık denetçi sayısı 6000 iken bunlardan sadece 600?ünün gıda mühendisliği eğitimi alan kişilerden oluştuğu bilinmektedir. Bu durumda Tarım Bakanlığının gıda mühendisi eksikliği bulunmaktadır.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı önümüzdeki günlerde 2500 adet ziraat mühendisi, su ürünleri mühendisi ve veteriner almayı planlamaktadır. Ayrıca kademeli olarak toplam 10.000 ziraat mühendisi sayısına ulaşılacağı da hem bakanlık hem de başbakanlık yetkilileri tarafından telaffuz edilmektedir. Bu durumda tüm gıda mühendisliği bölümü mezunları kendilerine ayrımcılık yapıldığını düşünmektedirler.

Türkiye?de yaklaşık 25 üniversitede gıda mühendisliği bölümü bulunmakta ve bu bölümlerden yılda ortalama 2000 adet gıda mühendisinin mezun olduğu göz önüne alınırsa Tarım ve Köyişleri Bakanlığı?nın gıda mühendisi istihdamının çok sınırlı olduğu görülmektedir. Ta ki 2004 yılından önce Bakanlığa gıda mühendisi alımının da yapılmadığı birçok kaynak tarafından dile getirilmektedir.

Bu bağlamda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının, yeni bir KPSS sınavı yapılana kadar, 2006 KPSS sonuçları kullanılarak açıktan atama yoluyla en kısa sürede kadrolu GIDA MÜHENDİSİ istihdamı yapacağını ve gıda mühendisliği mesleğine ve mezunlarına gereken ilginin ve önemin bakanlık tarafından gösterileceğini tüm içtenliğimizle inanmaktayız.

SAYGILARIMIZLA

GIDA MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ MEZUNLARI

ADRESLER:

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü - [email protected]

T.C. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığı - [email protected]

Gıda Mühendisleri Odası - [email protected]

Başbakanlık - [email protected]

cesme
Şef
03 Eylül 2007 11:24

GÜNCEL

atanamayangıdacı
Aday Memur
03 Eylül 2007 14:28

güncel

cesme
Şef
04 Eylül 2007 09:06

kaç kişi mail attı merak ediyorum

tarumgida
Şef
04 Eylül 2007 20:34

kankalarım 2004 te taban puanlar 79 küsürlere kadar düştü 72 ye değil.

atanamayangıdacı
Aday Memur
05 Eylül 2007 11:43

arkadaşım ha 72 ha 79 ne fark eder. bu kadar detaya takılma. sonuçta alım az yapıldı. bunlarla uğraşacağına sen de yolla da bi işe yarasın.

tarumgida
Şef
05 Eylül 2007 12:00

bu kücük bir detaymı 72 ile 79 arasında kaç gıda mühendisi var biliyomusun.veterinerler 65 lerle girdi 2004 te.arada nerdeyse 15 puan var oda 35-40 nete tekabul ediyor kpss sınavında.

Toplam 214 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi