Editörler : F16 Gökçen
27 Eylül 2021 15:34

Aşı karşıtları neden genel olarak muhafazakar kesim ?

yüksek oranda muhafazakar diyeceğimiz dindar kesim aşı karşıtı olarak görülüyor bunun sebebi nedir sizce?

mustafaakgl
Aday Memur
27 Eylül 2021 23:40

Aşıda çip var deeeyorlar.

Baba Janga
Yasaklı
28 Eylül 2021 06:13

Ben dindar olmayan kesimdeyim ve asi karsiti degil asi diye vurulmak istenen siviya karsiyim. Hem baski ile asi denen siviyi icine al diyeceksin hemde o kagidin altina imza attirip olabilecek birsey olursa mesul benim diyeceksin. Madem bu asi denen zimbirtilar cok iyi cok guzelse neden mesuliyeti devlet degilde vatandas aliyor bunu da saglik bakani izah etsin. Gecenlerde japonyada pfizer asisi icinde yabanci madde tespiti yapilmis. Pfizer firmasindan ses yok. İspanyada bir prof adini unuttum ancak googledan aratirsaniz cikar asi denen zimbirtinin icinde yuksek yogunlukda grafen saptamis. Grafen kanda direk pihtilasma saglar.

shookup
Aday Memur
28 Eylül 2021 10:00

Bu mesaj 20'nin üzerinde eksi oy aldığı için gizlenmiştir.

Çünkü aşı haramdır algısı yaratılıyor

yesilm77
Genel Müdür
28 Eylül 2021 12:00

Açılan konu çok gereksiz ve yanlış.tanidigim bir çok hükümet karşıtı ve dinden uzak kişiler aşı denen sıvıya karşı.ayrica bu konu ile bağdaştırmak istediğiniz nedir.ard niyet mi var

Ahmedim Ahmedim
Yasaklı
28 Eylül 2021 12:52

aşı denen sıvıya garşısında

hap deye yuddurulan o topeçlere niye gaşı deyilsin bileder

o habları senmi ürediyon yada bubanın oğlumu ürediyogi o hablara güvenib avıç avıç içiyon

Baba Janga, 3 yıl önce
Ben dindar olmayan kesimdeyim ve asi karsiti degil asi diye vurulmak istenen siviya karsiyim. Hem baski ile asi denen siviyi icine al diyeceksin hemde o kagidin altina imza attirip olabilecek birsey olursa mesul benim diyeceksin. Madem bu asi denen zimbirtilar cok iyi cok guzelse neden mesuliyeti devlet degilde vatandas aliyor bunu da saglik bakani izah etsin. Gecenlerde japonyada pfizer asisi icinde yabanci madde tespiti yapilmis. Pfizer firmasindan ses yok. İspanyada bir prof adini unuttum ancak googledan aratirsaniz cikar asi denen zimbirtinin icinde yuksek yogunlukda grafen saptamis. Grafen kanda direk pihtilasma saglar.

Baba Janga
Yasaklı
28 Eylül 2021 13:01

O dedigin haplar 1 gecede yapilip 2. Gun hoppp herkes agzini acsin diyerek uretilmiyor. Kac yillik denemeler ve degisimler ile yapiliyor. Tabi buni idrak edecek kafa sizde varmi ?
Ahmedim Ahmedim, 3 yıl önce

aşı denen sıvıya garşısında

hap deye yuddurulan o topeçlere niye gaşı deyilsin bileder

o habları senmi ürediyon yada bubanın oğlumu ürediyogi o hablara güvenib avıç avıç içiyon

28 Eylül 2021 13:03

Saçmalamayın o kişiler hiç mi aşı olmuyorlar çocuklarını hiç mi aşı yaptırmıyorlar
shookup, 3 yıl önce

Çünkü aşı haramdır algısı yaratılıyor

Ahmedim Ahmedim
Yasaklı
28 Eylül 2021 13:07

belki bende o gafa yog emme hangi hapın yada ilacın içini okursan oku 3-5 tane olumlu etkisinden sonra ki olumlu etkileri büyük punto yazılır ginede 3-5 satırı geçmez emme yan etkileri güccüg puntolarla yazılmasına rağmen sayfayı doldurur

anneşilen sende de bunu görceg göz yog

Baba Janga, 3 yıl önce
O dedigin haplar 1 gecede yapilip 2. Gun hoppp herkes agzini acsin diyerek uretilmiyor. Kac yillik denemeler ve degisimler ile yapiliyor. Tabi buni idrak edecek kafa sizde varmi ?

Baba Janga
Yasaklı
28 Eylül 2021 13:25

hadi sende bana sana vurdukları aşının ne gibi yan etkileri olduğunu büyük puntolu kelimeler ile anlat. Bu arada imza attığın kağıt varya orada aynen şöyle diyor ; bu aşı sizi koruyamayabilir ve hatta orta ve uzun vadede ne gibi yan etkiler olduğunu bilinmemektedir.

şimdi ne anladın bu cümleden :)

belki bende o gafa yog emme hangi hapın yada ilacın içini okursan oku 3-5 tane olumlu etkisinden sonra ki olumlu etkileri büyük punto yazılır ginede 3-5 satırı geçmez emme yan etkileri güccüg puntolarla yazılmasına rağmen sayfayı doldurur

anneşilen sende de bunu görceg göz yog

Erkan6525
Aday Memur
28 Eylül 2021 13:54

Muhafazakar kesim, aşının içerisinde islami açıdan caiz olmayan maddelerin bulunabileceği şüphesiyle aşıdan uzak duruyor. İçerisinde haram sayılabilecek nitelikte maddelerin olduğu ilaç ve aşı gibi vücuda alınanları zaruriyat olmazsa kullanmak caiz değildir. Mesela kovid hastalığından dolayı ölüm ihtimali yüzde 60 ve daha fazlası olursa ve yine helal maddelerden tedavi olma imkanı yoksa o zaman şüpheli maddelerle dolu aşı olunabilir. Kovidin ölüm ihtimali yüzdelik olarak çoooooook düşük. Sayısal olarak trafik kazası sigara alkolden ölenlerden daha da düşük tehlike ihtimali var. Dolayısıyla muhafazakar kesim içinde islami açıdan şüpheli olan maddelerin olduğu ve ölüm riskinin çok çok düşük olduğu bir hastalık sebebiyle aşı vurmamayı tercih ediyor. Ancak diğerleri gibi de aşı karşıtlığı propagandası da yapmıyorlar...

Ahmedim Ahmedim
Yasaklı
28 Eylül 2021 14:11

yav arkadaş bilinen veya bilinmeyen yan edgi arasında ne vark var

ağrı kesici kullanıyon böbrekleri bitirdiğini biliyosun biliyosun diye bu sene artı mı gazandırıyo

bu aşı garşıtlığı çığırdganlığı yapanların amacı (diggad edin aşı garşıdları demiyom) esas toplum sağlığını filan düşünmek değil.

Onların beklentisi şuydu Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hügümeti aşı alamıyacak Türkiye'ye aşıyı getiremiyecek vatandaşlarını aşılayamıyacak dolayısıylada Hükümete daha da önemlisi Hükümet Üzerinden Türkiye Cumhuriyeti'ne saldıracaklardı olmadı.

Bu çığırtkanlar zaten önce aşı karşıtı olarak ortaya çıkmadı önce çin aşısına karşıyız niye Alman aşısı gelmiyo bütün gelişmiş ülkeler alman aşısı kullanıyo diyorlardı.

Şimdi Ülkemiz alman aşısını yığdı milletinin önüne bu defada biz illada alman aşısı isteriz diye dayatan kesim bu defada aşıya sıvı demeye başladılar. Şu Tv lerde basında aşı karşıtı çığırtkanlık yapanlar aşılı değilse ben hiç bişe bilmiyom demektir. Hatta bi çoğu 3. yada 4. aşı için çogdaaannnn randevusunu almıştır.

Baba Janga, 3 yıl önce

hadi sende bana sana vurdukları aşının ne gibi yan etkileri olduğunu büyük puntolu kelimeler ile anlat. Bu arada imza attığın kağıt varya orada aynen şöyle diyor ; bu aşı sizi koruyamayabilir ve hatta orta ve uzun vadede ne gibi yan etkiler olduğunu bilinmemektedir.

şimdi ne anladın bu cümleden :)

Ahmedim Ahmedim
Yasaklı
28 Eylül 2021 15:12

kimin siyaset yaptığı belli

yalanınız yüzünüze furulunca hemen hakarete sarılın ANGUT diye küçümsediğin o hayvancağızı da biraz araştırmanı öneririm

belki o zaman küçümsediğin insanlara aşağılayıcı bir biçimde ANGUT dediğin için utanırsın

HAYA varsa tabi

Baba Janga
Yasaklı
28 Eylül 2021 15:27

Saglik mevzu ise siyasetin icine tukururum ben. Olum orani sigara ve trafik kazasindan daha az olan labaratuvar virusu icin ne oldugunu bilmedigim hicbir siviyi kabul etmiyorum

kimin siyaset yaptığı belli

yalanınız yüzünüze furulunca hemen hakarete sarılın ANGUT diye küçümsediğin o hayvancağızı da biraz araştırmanı öneririm

belki o zaman küçümsediğin insanlara aşağılayıcı bir biçimde ANGUT dediğin için utanırsın

HAYA varsa tabi

utku_a
Aday Memur
28 Eylül 2021 16:40

Mesuliyeti devlet alsa ne olacak? Diyelim ki aşı sıkıntılı problemli yan etkileri fazla; Allah vermesin sakat kalındı, çok büyük problem bıraktı hayatın sonuna kadar tedaviye mahkum kalındı. Ne değişecek? Ha devlet mesul ha insanın kendisi mesul ne değişecek? Başka bahanelerle gelin lütfen bunlar boş.
Baba Janga, 3 yıl önce

hllyksl
Aday Memur
28 Eylül 2021 17:50

Millet oturduğu yerden, çevresinde gördüğü 3-5 kişiye göre toplumsal tespit yapacak kadar cahil ama telefonu eline alınca forumlarda millete akıl veriyor, abuk sabuk konu açarak provakatörlük yapıyor. Sen kimsin de böyle bir tespit yapıyorsun anket şirketi misin? Etrafında o da doğru söylüyorsa, muhtemelen yalan söylüyor ortalığı karıştırmak için, gelip buraya aşı karşıtları daha çok muhafazakar diyebiliyorsun. Al bakalım seküler Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış anket: https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/metropoll-anketi-ortaya-koydu-iste-asi-karsitlarinin-partiler-icerisindeki-orani-1859712 En çok aşı karşıtı HDP, İYİ Parti ve CHP seçmeni arasındaymış. Bunları hangisi muhafazakar parti? Ağzı olan konuşuyor ülkede, beyin de bedava ama yine de yok.

Baba Janga
Yasaklı
28 Eylül 2021 18:16

Mesuliyet devletin olunca sana en ufak birsey olursa maddi ve manevi her turlu tazminat hakkin dogar. Devletde bunu bildigi icin asi denen siviyla ilgili kanun cikartmiyor. Ayrica covid denen sentetik virusden olen kisi sayisi sigara veya kanserden olen kisi sayisindan daha az. Hal boyleyken bu asi dayatmasi ne icindir ?
utku_a, 3 yıl önce
Mesuliyeti devlet alsa ne olacak? Diyelim ki aşı sıkıntılı problemli yan etkileri fazla; Allah vermesin sakat kalındı, çok büyük problem bıraktı hayatın sonuna kadar tedaviye mahkum kalındı. Ne değişecek? Ha devlet mesul ha insanın kendisi mesul ne değişecek? Başka bahanelerle gelin lütfen bunlar boş.

özgün düşünce
Aday Memur
29 Eylül 2021 00:10

aşının içinde cip var diyorlar ve buna harbiden inanıyorlar ve bu şekilde pazarlıyorlar

hayatixxx
Kapalı
29 Eylül 2021 00:42

sen bu gözlemi nerde yaptın, çevremde muhafazakar tanınanlar çoğu aşı yaptırdı, seküler olanlar mesafeli, saçma bir gruplandırma olmuş, aşı karşıtlığının sebebi aşılara güvenilmemesi bunun muhafazakarı demokratı olmaz, aşı destekçileri neyin propagandasını yapıyor onu çözemedik, sen aşı oldun korunacaksın istemeyeni neden zorluyorsun bilen varsa söylesin, senin korunman için diğer insanlar da mı aşılanmak zorunda

zibizaretta
Aday Memur
29 Eylül 2021 10:19

anketçiyim ama ben. anketör lazım boştaysan işe başlayabilirsin

hllyksl, 3 yıl önce
Millet oturduğu yerden, çevresinde gördüğü 3-5 kişiye göre toplumsal tespit yapacak kadar cahil ama telefonu eline alınca forumlarda millete akıl veriyor, abuk sabuk konu açarak provakatörlük yapıyor. Sen kimsin de böyle bir tespit yapıyorsun anket şirketi misin? Etrafında o da doğru söylüyorsa, muhtemelen yalan söylüyor ortalığı karıştırmak için, gelip buraya aşı karşıtları daha çok muhafazakar diyebiliyorsun. Al bakalım seküler Cumhuriyet gazetesinde yayınlanmış anket: https://www.cumhuriyet.com.tr/amp/haber/metropoll-anketi-ortaya-koydu-iste-asi-karsitlarinin-partiler-icerisindeki-orani-1859712 En çok aşı karşıtı HDP, İYİ Parti ve CHP seçmeni arasındaymış. Bunları hangisi muhafazakar parti? Ağzı olan konuşuyor ülkede, beyin de bedava ama yine de yok.

birgaripşair
Aday Memur
29 Eylül 2021 10:51

Aşı zemzem suyu mu? Niye eleştiremiyoruz? Aşı karşıtlığı değil mesele. Biz aşı dayatmasına karşıyız. İsteyen olsun istemeyen de olmasın. Covid geçiren bir kişi niye aşı olsun ki. Madem bu kadar sağlığımızı düşünüyorlar niye bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan düzenli beslenmekten bahsetmiyor bilim kurulu. Milleti rahat bıraksınlar artık biz kendi sağlığımızı düşünürüz.

Toplam 38 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi