Editörler : crops35
29 Mayıs 2018 11:44

Memur olup boşanan eşlerden hangisi çocuk yardımı alır?

Merhaba.

Sorum şu: Her ikisi de memur olan eşler (öğretmen-polis) anlaşmalı boşanıyorlar. Çocuk yaşı küçük olduğu için annesinde kalıyor. İştirak nafakasını baba ödüyor. Mahkeme çocuk yardımının kime ve ne oranda ödeneceğini belirtmiyor. Ayrıca her ikisi de çocukları için çocuk yardımı almış ve alıyorlar. Sayıştay bu durumu fark edip kurumuma bildirmiş. Avukatım iştirak nafakasını ben ödediğim için benim almam gerektiğini söylediği için ekstra bir şey yapmadım zamanında. Şimdi kurumum mahkeme sonucunu istedi. Böyle bir durumda çocuk yardımını kim almalı? Nafakayı ödeyen memur baba mı ya da çocuğu alan memur anne mi? 657 dmk da 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Ne yapmam lazım şimdi? İştirak nafakasını ödeyen benim.

trust.111
Kapalı
29 Mayıs 2018 13:52

Çocuk kimdeyse çocuk yardımına o hak kazanır.

aksungur1040
Memur
29 Mayıs 2018 19:35

Bununla ilgili yönetmelik veya dayanak nedir? Bilgi sahibi olmak için paylaşır mısınız? Kurumum agi verecek bana şimdi.
trust.111, 6 yıl önce

Çocuk kimdeyse çocuk yardımına o hak kazanır.

ali2018
Aday Memur
29 Mayıs 2018 21:58

Hocam aynı durum bende de var. Bizde anlaşmalı olarak boşandık. Velayeti ben rizamla eşime verdim ben çocuk yardımını boşanmadan önce alıyordum. Anlaşmalı bosanmada sözleşmede geciomiyen hususlarla ilgili eski hak sahiplerinin hakları korunur. Boşanma mahkeme kararında çocuk yardımının kime verileceği yazmiyor. Devlet son bir yıldır hem bana hemde eski eşime çocuk yardımi odemis. Bu durumda her ne kadar velayet anne de olsa bile çocuk yardımını anlaşmalı bosandiysaniz alamaz. Önceki hak sahibi devam eder

ali2018
Aday Memur
29 Mayıs 2018 22:00

Çekişmeli bosanmada ise velayet sahibine geçer hak. Velayet demek çocuk hakkında herşeye velayet sahibi alır diye 657 de bir husus bulunmamaktadır. 657 açıktır. Boşanmış ise mahkeme kararı varsa mahkeme kararı olan kişiye verilir diyor. Ama açık bir şekilde yazması gerekir. Yazmiyorsa her iki esde memur ise yardımı koca alır diyor . Bu iki durum dışında 657 de başka bir durum yok

ali2018
Aday Memur
29 Mayıs 2018 22:01

Mahkeme kararında anne veya baba çocuk yardımi almasına karar verilmiştir diye yazması gerekmektedir

ali2018
Aday Memur
29 Mayıs 2018 22:05

Bende mahkeme kararını ve anlaşmalı sözleşmeyi gönderilen aksi bir durum olmadı halinde kanun çok açık mahkemeye veririm

aksungur1040
Memur
29 Mayıs 2018 23:28

Kurumumun tahakkuk yani maaş büro benim çocuk yardımını sayıştaydan gelen rapor nedeniyle kesecek. Bana agi de artış sağlayıp çocuk yardımını karşı taraf almaya devam edecek. Dediğiniz gibi 657 de 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Bu haller arasında her ikisi memur olan eşlerden ayrılma durumunda müşterek çocuklarından ötürü yapılan çocuk yardımı velayeti alan tarafa ödenir diğer tarafın ödemesi kesilir dememiş. Hatta madde 203 de "Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek sadece kocaya ödenir." diyor. Ama sayıştay neden ödenen miktarı istemiş anlamadım. Yaklaşık 600 TL geri ödeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem lazım?
ali2018, 6 yıl önce
Bende mahkeme kararını ve anlaşmalı sözleşmeyi gönderilen aksi bir durum olmadı halinde kanun çok açık mahkemeye veririm

ali2018
Aday Memur
30 Mayıs 2018 00:30

Bende aynı durumdayım yazı gelmedi daha gelsin inceleyip bende ona gore hareket edicem
aksungur1040, 6 yıl önce
Kurumumun tahakkuk yani maaş büro benim çocuk yardımını sayıştaydan gelen rapor nedeniyle kesecek. Bana agi de artış sağlayıp çocuk yardımını karşı taraf almaya devam edecek. Dediğiniz gibi 657 de 206. madde de çocuk yardımının hangi hallerde kesileceği belirtilmiş. Bu haller arasında her ikisi memur olan eşlerden ayrılma durumunda müşterek çocuklarından ötürü yapılan çocuk yardımı velayeti alan tarafa ödenir diğer tarafın ödemesi kesilir dememiş. Hatta madde 203 de "Karı ve kocanın her ikisi de memur iseler bu ödenek sadece kocaya ödenir." diyor. Ama sayıştay neden ödenen miktarı istemiş anlamadım. Yaklaşık 600 TL geri ödeyeceğim. Nasıl bir yol izlemem lazım?

aksungur1040
Memur
30 Mayıs 2018 00:35

Yazı gelmedi derken Sayıştayın kurumunuza yazısını mı kastettiniz? Ya da benimle aynı durumda olduğunuz için size de aynı yazı gelmesini mi kastediyorsunuz?

ali2018
Aday Memur
30 Mayıs 2018 01:11

şifai olarak söylediler yazının tamamı gelmemiş. ilk olarak sayıştaya usulune uygun dilekççe yazıcaz karara itiraz edicez.

aksungur1040, 6 yıl önce
Yazı gelmedi derken Sayıştayın kurumunuza yazısını mı kastettiniz? Ya da benimle aynı durumda olduğunuz için size de aynı yazı gelmesini mi kastediyorsunuz?

aksungur1040
Memur
30 Mayıs 2018 02:44

Eğer bu konuyla ilgili başka kanun, yönetmelik, genelge, tebliğ ya da içtihad yoksa 657 dmk 203 ve 206 nolu maddelere bakarak fikir alış verişinde bulunarak hareket edelim. Bana yakın zamanda tebliğ edilecek tutarı -600 TL bekliyorum yaklaşık- ödeyip, dilekçe yazacağım. Buradan bu konu da bizim bilmediğimiz bilgi sahibi olmadığımız durum varsa yardımcı olursanız memnun oluruz. Bilerek konuyu avukat ve hukukçuların olduğu bölüme açtım. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
ali2018, 6 yıl önce

şifai olarak söylediler yazının tamamı gelmemiş. ilk olarak sayıştaya usulune uygun dilekççe yazıcaz karara itiraz edicez.

aksungur1040
Memur
30 Mayıs 2018 02:46

ali2018 hocam mesleğiniz avukat mı ya da hukukçu musunuz?

ali2018
Aday Memur
30 Mayıs 2018 13:54

Değilim ama avukat olma yolunda ilerliyorum
aksungur1040, 6 yıl önce
ali2018 hocam mesleğiniz avukat mı ya da hukukçu musunuz?
Toplam 13 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi