Editörler : supporters.
03 Ağustos 2018 16:51

Bedelli Askerlik ve Yüksek Lisans

Arkadaşlar merhaba;

3 Ağustos itibariyle bedelli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. 3 ay içinde başvuru işlemleri yapılacak.

1) Şu anda tezsiz yüksek lisansta kaydım var bundan dolayı 2019 mart'a kadar tecilliyim. Eylülün sonuna doğru 1500 TL'ye yakın harç yatırmayıp kayıt yenileme yapmazsam kaydım silinecek ve enstitü askeriyeye yazı yazarak tecilimi bozduracak.

2) Aynı zamanda bu çarşamba günü (1 ağustos) tezli yüksek lisansa kayıt yaptırdım ve tezsiz yüksek lisanstan kaydımı sildirmek istediğimi söyledim. Öğrenci İşleri de tezsizden kaydını sildir e devletten askerlik durumunu takip et, askerlik durumunda tecilin kalkınca yeni askerlik durumunu bize getir, biz askeriyeye yazı yazıp tekrar tecil ettireceğiz dediler.

Sormak istediğim şu,

Yukarıdaki işlemleri yaptırmadan Eylül sonuna kadar (tezsiz yüksek lisanstaki kaydım silininceye kadar) Bedelli askerlik için gerekli başvuruları yaparsam - yani askerlik yapmak istiyorum diye başvurumu yaptım askeriyede şu tarihlerde askersin dedi - Tezli yüksek lisanstaki durumum ne olur?

İşletme0442
Aday Memur
04 Ağustos 2018 10:26

Tezsiz yüksek lisans kaydın harç yatırmadığın takdirde kendiliğinden silinmez ancak üniversite Asala yazı yazarsa silinir.Eger 4 ve üstü dönem kaydın varsa yine üniversite yazı yazarak siler .Onları beklemek istemiyorsankendin sildir.Ama üniversiteye bırakırsan geç sildirir

Halfmoon37
Memur
05 Ağustos 2018 11:37

Tam anlamadım ama bedelli yapmak için tecilini bozdurmana gerek yok ki. Tecil durukende bedelli yapabiliyorsun.

Kesikparmak
Kapalı
05 Ağustos 2018 22:06

Sanırım adam askerlikteki durumu sormuyor. Tezli yüksek lisanstaki durumu soruyor :) Tezli yüksek lisans yapabilmek için askere alınmamış olmak gerek çünkü.

Soruyu anladığım kadarıyla cevap vereyim bende. Anladığım kadarıyla tezli yüksek lisansa başladığın ilk dönem asker altına alınacaksın. Bedelli de olsa 1 aya yakın askerlik yapacaksın. Bu durumda yüksek lisansım ne olacak diye soruyorsun. Bana soracak olursan, şayet bedellli yapmayı düşünüyorsan, tezli yüksek lisans kaydını yaptıktan sonra 1 dönem dondur okulu. Askerlik işini hallet ve Bahar döneminde tekrardan okuldaki kaydını aktif et ve devam et.

Halfmoon37, 6 yıl önce
Tam anlamadım ama bedelli yapmak için tecilini bozdurmana gerek yok ki. Tecil durukende bedelli yapabiliyorsun.
06 Ağustos 2018 09:37

Evet hocam aslında merak ettiğim nokta bu. 21 günlük askerlik var bu süre zarfında okulu dondurmadan gidip gelsem bir sıkıntı olur mu merak ediyorum. Çünkü tezli yüksek lisansa kaydım yapıldı. Kanun gereği en geç 3 Kasıma kadar askerlik başvurusu yapılacak. Ancak askerliğin ne zamanlar yapılacağı tam belli değil. Belki 2019 şubatında belki haziranında belki de 2018 aralıkta yapılacak.

Herhalde en temizi uzun yoldan gitmek. Tezsizden kaydı sildirip tezliden yeniden tecil ettirdikten sonra bedelli başvurusu yapma olacak.

Kesikparmak, 6 yıl önce

Sanırım adam askerlikteki durumu sormuyor. Tezli yüksek lisanstaki durumu soruyor :) Tezli yüksek lisans yapabilmek için askere alınmamış olmak gerek çünkü.

Soruyu anladığım kadarıyla cevap vereyim bende. Anladığım kadarıyla tezli yüksek lisansa başladığın ilk dönem asker altına alınacaksın. Bedelli de olsa 1 aya yakın askerlik yapacaksın. Bu durumda yüksek lisansım ne olacak diye soruyorsun. Bana soracak olursan, şayet bedellli yapmayı düşünüyorsan, tezli yüksek lisans kaydını yaptıktan sonra 1 dönem dondur okulu. Askerlik işini hallet ve Bahar döneminde tekrardan okuldaki kaydını aktif et ve devam et.

Kesikparmak
Kapalı
06 Ağustos 2018 19:37

Kardeşim,bedellinin sistemi nasıl olacak takip etmediğim için bilemiyorum. Ancak ben sana tezli yüksek lisansın ile ilgili ne yapman gerektiğini söyleyeyim.

Öncelikle öğrenci işlerini arayıp 1 aylık süreçte askere gitsem yasal olarak herhangi bir sıkıntı olur mu diye soracaksın.Çünkü önünde belki yasal bir engel olabilir. Eğitimine devam ederken askerlikle ilişkinin olmaması gerekiyor. Askere gitmen için de dondurman gerekiyor(du). Ancak bedelli askerlik için sistemi değiştirdiler mi, yeni bir kanun oluşturuldu mu bunları öğrenci işlerini arayp sorman gerek.

Öğrenci işleri, yasal olarak herhangi bir sorun olmaz derse; yapacağın şey derslerini aldığın hocalarınla konuşmak olacak. Çünkü haftalık ders saati yüksek olan derslerden yaklaşık 4 haftalık bir kayıp olacağını düşünürsek(21 gün ama sen onu 4 hafta diye hesapla,hazırlık işlemleriyle vs.) derslerden kalma durumun olabilir. Onu da ayarlarsan sıkıntın kalmaz.

Kpss warrior, 6 yıl önce

Evet hocam aslında merak ettiğim nokta bu. 21 günlük askerlik var bu süre zarfında okulu dondurmadan gidip gelsem bir sıkıntı olur mu merak ediyorum. Çünkü tezli yüksek lisansa kaydım yapıldı. Kanun gereği en geç 3 Kasıma kadar askerlik başvurusu yapılacak. Ancak askerliğin ne zamanlar yapılacağı tam belli değil. Belki 2019 şubatında belki haziranında belki de 2018 aralıkta yapılacak.

Herhalde en temizi uzun yoldan gitmek. Tezsizden kaydı sildirip tezliden yeniden tecil ettirdikten sonra bedelli başvurusu yapma olacak.

07 Ağustos 2018 14:19

Teşekkürler hocam en iyisi okulla görüşüp netleştirmek

Kesikparmak, 6 yıl önce

Kardeşim,bedellinin sistemi nasıl olacak takip etmediğim için bilemiyorum. Ancak ben sana tezli yüksek lisansın ile ilgili ne yapman gerektiğini söyleyeyim.

Öncelikle öğrenci işlerini arayıp 1 aylık süreçte askere gitsem yasal olarak herhangi bir sıkıntı olur mu diye soracaksın.Çünkü önünde belki yasal bir engel olabilir. Eğitimine devam ederken askerlikle ilişkinin olmaması gerekiyor. Askere gitmen için de dondurman gerekiyor(du). Ancak bedelli askerlik için sistemi değiştirdiler mi, yeni bir kanun oluşturuldu mu bunları öğrenci işlerini arayp sorman gerek.

Öğrenci işleri, yasal olarak herhangi bir sorun olmaz derse; yapacağın şey derslerini aldığın hocalarınla konuşmak olacak. Çünkü haftalık ders saati yüksek olan derslerden yaklaşık 4 haftalık bir kayıp olacağını düşünürsek(21 gün ama sen onu 4 hafta diye hesapla,hazırlık işlemleriyle vs.) derslerden kalma durumun olabilir. Onu da ayarlarsan sıkıntın kalmaz.

haraçmezat
Kapalı
07 Ağustos 2018 17:49

Arkadaslar tezsiz yuksek lisans yapıyorum askerligi tecil için şimdi ben biraz gec gitmek istiyorum yurtdışına çıkmam lazim çünkü yakın dönemde şimdi ben tezsiz lisansa devam etsem celp dönemleri ona göre ayaralanirmi acil cevap bekliyorum tesekkurler

oguzhan2323
Aday Memur
21 Ağustos 2019 20:43

Merhabalar. Ben de bir şey sormak istiyorum. Eylül itibari ile yüksek lisans programına kayıt yaptıracağım ancak ekim ayı içerisinde bedelli askerliğimi yapacağım. Eylül ayında kayıt yaptırmamla ilgili bir problem çıkar mı acaba?

doxygen
Aday Memur
22 Ağustos 2019 00:52

Şu an zaten tecilli gözüktüğün için herhangi bir problem çıkmaz.Emin olmak için arayabilirsin üniyi

Toplam 9 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi