Editörler : Pangaea

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 13:14

Özel sektör kan emici falan değil. Ancak kendini geliştirmemiş vasıfsızların kanını emebilir ki bu da son derece doğaldır. Adam mesleğiyle ilgili yeterli donanıma sahip değilse bu kişiden olsa olsa amele olur. Çünkü bu kişi mesleğini sevmemiş ve kendini geliştirme yoluna gitmemişse, okurken kendini geliştiren arkadaşlarını örnek almak yerine derslerde başkalarına imza attırmışsa, boş zamanlarında dizi film vs. izlemişse, aldığı krediyle kafelerde fink atmışsa, stajlarını bile naylon staj şeklinde yapmışsa mezun olunca tabi çok zor iş bulur. Çünkü kendisi bu yolu tercih etmiş. Bu yolu tercih etmişse de bunun bedelini ödemek zorunda. Ya kpss'de derece yapıp bir avuç kişi arasına girecek ya da özelde amelelik yapacak. Herkes hak ettiğini yaşar.

sebebi neydi, 3 yıl önce

ben lisans sağlıkçıyım 8-9 ay önceki alımda atanabilirdim ama gitmedim sırf kendi memleketimde olayım kira vs vermeyeyim 3-5 para biriktireyim diye

ancak sb 8-9 aydır alım yapılmadı bu çok beni kötü etkiledi şu an alakasız bir işte sürünüyorum ama o alım illaki olacak

sizin meselelere gelince anlattıklarınız, şartlarınız komik gerçekten işinizi yapmak tecrübe kazanmak güzel şeyler ama kendinizi kullandırmak hemde defalarca aklım almadı

bu formlarda geziyorsanız illaki memurluk var aklınızın bir köşesinde

mühendis olsam elimde mühendisliğe yetmeyecek bir puan olsa

adalet içişleri kyk aklıma ne gelirse dener tabiri caizse bir tarafımı yırtar bi yere yerleşmeye çalışırım. sırf insan yerine konmak ,kendini bir seviye kurtarmak için

kan emici özel sektöre kalmamak için

sb nin bahsettiği şu alım haberi gelse de kurtulsam diye gün sayıyorum adeta

Kazablanka1
Memur
14 Ağustos 2021 14:07

4611eem4611 sen teiaşın özelleştirme kapsamına alındığı sıralarda forumda iç çeken değilmisin? Burda insanların yaşadığı zorluklara laf atma. Sen iyi bir işte çalışıyorsan ne mutlu sana ama insanlara laf yetiştirme. Herkes kalbinin ekmeğini yer unutma:)

Mitralyöz Etkisi
Şube Müdürü
14 Ağustos 2021 14:32

Anlatıyoruz Türkiye'de özel diye bişey yoktur leş gibidir ama burada özelde şöyle maaşlar var kendini geliştir bilmem ne diyen akılsız trollerle kuryelik yap işçi ol diyenler aynıdır ikiside hayal aleminde yaşıyor vasıflı adama asgari ücretli iş yok ama sanki ortalık 10 bin tl kazanan kasiyerlerle dolu ulan asgarî ücret 14 saat çalışma vasıfsız için daha beter 2000 tl 14 saat haftasonu dahi çalışma bitti bu kadar aması fakati yok kamunun en kötü işi özelin %99 undan iyidir

Mitralyöz Etkisi
Şube Müdürü
14 Ağustos 2021 14:41

10 bİnlereya çObAn bULuNamIyor yeAnİm,gAsiYerlİk vAr,GuryEliK vAR,iŞ vaRDa hErkeŞ MasA bAşı iş iStiYo

14 Ağustos 2021 14:52

Sen şimdi şey diye düşünüyorsundur: doğruları konuştuğum için kimse beni sevmiyor herkes bana hakaret edip kötü söz söylüyor. eminim ki düşüncen budur ama ben gerçeği senin suratına çarpayım, seni bu platformda ve muhtemelen sosyal hayatında kimsenin sevmemesinin saygı göstermemesinin, insanların yazılarını daha okumadan eksi vermesinin sebebi senin doğruları söylemen değil, hiçbir şey bilmeden boş boş konuşman, yalan atman, kendinle çelişmen ve söylediğin her şeyin tamamen mantıksız bomboş olması. acıdım haline senin durumun da zor, kimsenin saygı duymadığı, hakaret etmek için fırsat kolladığı bir insan olmak... Allah en çok senin yardımcın olsun :) buradakilerin birgün işleri düzelir ama senin hayatın... :)

4611eem4611, 3 yıl önce

Özel sektör kan emici falan değil. Ancak kendini geliştirmemiş vasıfsızların kanını emebilir ki bu da son derece doğaldır. Adam mesleğiyle ilgili yeterli donanıma sahip değilse bu kişiden olsa olsa amele olur. Çünkü bu kişi mesleğini sevmemiş ve kendini geliştirme yoluna gitmemişse, okurken kendini geliştiren arkadaşlarını örnek almak yerine derslerde başkalarına imza attırmışsa, boş zamanlarında dizi film vs. izlemişse, aldığı krediyle kafelerde fink atmışsa, stajlarını bile naylon staj şeklinde yapmışsa mezun olunca tabi çok zor iş bulur. Çünkü kendisi bu yolu tercih etmiş. Bu yolu tercih etmişse de bunun bedelini ödemek zorunda. Ya kpss'de derece yapıp bir avuç kişi arasına girecek ya da özelde amelelik yapacak. Herkes hak ettiğini yaşar.

14 Ağustos 2021 14:55

ahahahhahahaha ben onun yerinde olsam gerçekten bu sözlerden sonra hesabı falan kapatıp burayı terkederdim. İbretlik tespit efsane ayar, eline sağlık, iyi gömmüşsün :)

bıkmışinşaatçı, 3 yıl önce

Sen şimdi şey diye düşünüyorsundur: doğruları konuştuğum için kimse beni sevmiyor herkes bana hakaret edip kötü söz söylüyor. eminim ki düşüncen budur ama ben gerçeği senin suratına çarpayım, seni bu platformda ve muhtemelen sosyal hayatında kimsenin sevmemesinin saygı göstermemesinin, insanların yazılarını daha okumadan eksi vermesinin sebebi senin doğruları söylemen değil, hiçbir şey bilmeden boş boş konuşman, yalan atman, kendinle çelişmen ve söylediğin her şeyin tamamen mantıksız bomboş olması. acıdım haline senin durumun da zor, kimsenin saygı duymadığı, hakaret etmek için fırsat kolladığı bir insan olmak... Allah en çok senin yardımcın olsun :) buradakilerin birgün işleri düzelir ama senin hayatın... :)

14 Ağustos 2021 14:56

bana bak seni çok fena gömüyorlar bence kaçarak uzaklaş burdan :)

4611eem4611, 3 yıl önce

makinekoü
Kapalı
14 Ağustos 2021 15:00

Asgari ücret veya bir tık üstü maaş alıp aç kalmamak için; ileri seviye İngilizce bilmen, 20 tane sertifika alman, 10 programı üst düzeyde kullanabilmen lazım. Ve herkes bu durumu o kadar normalleştirdi ki inanılır gibi değil. Dünyada bunun başka bir örneği var mıdır acaba? Bize kendini geliştir diyenler iş verenlerin ezici çoğunluğu da 90'ların sonu, 00'lerin başında daha doğru belli autocad bile kullanmadan mezun olanlar. Doğru zamanda mezun olmak dışında özellikleri yok. Ama zannedersin onlar ülkeyi teknoloji üssü haline getirmiş de sonraki mezunlar içine etmiş. Tabi herkesin bu adamların referansına ihtiyacı var. O yüzden (ben de dahil) kimse ağzını açıp yüzlerine bunları söyleyemiyor.

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 15:01

Valla reis çok da umrundaydı buradakilerin düşünceleri :) Yok eksi veriyormuş da yok bilmem neymiş de... Nasıl üzüldüm bilemezsin tüh ya :) Gerçek hiçbir şekilde değişmez. Gerçek tektir. Cevap olarak ortaya tek bir argüman koyamamanızın sebebi de anlattıklarımın gerçek olması zaten. Size bol bol yalan söyleyecek, sizi kandıracak, sizi oyalayacak kişiler bulmak istiyorsan kendin gibi bıkmış inşaatçılar grubunda yazabilirsin. Her atama döneminden önce ya da alım duyumundan önce gülücükler saçılan, bekledikleri alımlar olmayınca da kendini değil mesleği kötüleyen bir sürü kişi vardır. Ama böyle herkese açık forumlarda yazıyorsan biri sana gerçekleri şılakkk diye yüzüne vurabilir :) Şimdi kaldığın yerden hiçbir argüman ortaya koyamadan saçmalamaya devam edebilirsin :)

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 15:07

Ha yani sen şunu diyorsun: Bundan önce insanlar kendini geliştirmeden iş buluyordu, şimdi de öyle olsun. Ülke gelişsin, daha iyiye gitsin, mühendislik hatalarıyla mallar, canlar yitip gitmesin falan bunlar önemli değil, yeter ki eskisi gibi diploması olana iş versinler öyle mi? Program, dil bilmese de olur diyorsun :) Geçti o devirler. Bu ülke gelişecek ve artık iş istiyorsan sen de kendini geliştireceksin. Öyle kolay yoldan para kazanma devri bitti. Buna alışacaksınız.

makinekoü, 3 yıl önce

Asgari ücret veya bir tık üstü maaş alıp aç kalmamak için; ileri seviye İngilizce bilmen, 20 tane sertifika alman, 10 programı üst düzeyde kullanabilmen lazım. Ve herkes bu durumu o kadar normalleştirdi ki inanılır gibi değil. Dünyada bunun başka bir örneği var mıdır acaba? Bize kendini geliştir diyenler iş verenlerin ezici çoğunluğu da 90'ların sonu, 00'lerin başında daha doğru belli autocad bile kullanmadan mezun olanlar. Doğru zamanda mezun olmak dışında özellikleri yok. Ama zannedersin onlar ülkeyi teknoloji üssü haline getirmiş de sonraki mezunlar içine etmiş. Tabi herkesin bu adamların referansına ihtiyacı var. O yüzden (ben de dahil) kimse ağzını açıp yüzlerine bunları söyleyemiyor.

Burak2019
Şef
14 Ağustos 2021 15:39

Avrupa ülkelerinde yaşasak, özel sektör iyidir diyebiliriz. Ama türkiye'de hep çakal çukal kesimin kontrolünde özel sektör. Kurumsal firma sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

isimyok44
Memur
14 Ağustos 2021 15:46

Tamam anladık yeter yaw bi siz mi inşaat mezunusunuz ben bırak sefalet şartlarda çalışmayı o sefalet işi bile bulamadım 2.5 yıldır. İyice inşaatçıların ağlama duvarına çevirdiniz burayı
14 Ağustos 2021 15:48

ahahah nasıl bildim senin düşünce tarzını, sen gerçeği falan konuşmuyorsun senin söylediğin hiçbir şey mantığa gerçeğe dayanmıyor, bir de argümandan bahsetmiş hangi yazın argümana dayalı allah aşkına sanki bilimsel makale sunmuş bize :)))))) burda boş boş atıp tutuyorsun kendinizi geliştirin, ingilizce öğrenin diyerek, hadi başka çöplüğe hadi, bu gibi forumlarda anca sen hakaret yersin çünkü söylediklerin tamamen safsata :) "kendini geliştir yiğenim, yazılım falan öğren bak yazılım çok önemli" diyen 60 yaş üstü dayılar senden daha mantıklı konuşuyor :)

4611eem4611, 3 yıl önce

Valla reis çok da umrundaydı buradakilerin düşünceleri :) Yok eksi veriyormuş da yok bilmem neymiş de... Nasıl üzüldüm bilemezsin tüh ya :) Gerçek hiçbir şekilde değişmez. Gerçek tektir. Cevap olarak ortaya tek bir argüman koyamamanızın sebebi de anlattıklarımın gerçek olması zaten. Size bol bol yalan söyleyecek, sizi kandıracak, sizi oyalayacak kişiler bulmak istiyorsan kendin gibi bıkmış inşaatçılar grubunda yazabilirsin. Her atama döneminden önce ya da alım duyumundan önce gülücükler saçılan, bekledikleri alımlar olmayınca da kendini değil mesleği kötüleyen bir sürü kişi vardır. Ama böyle herkese açık forumlarda yazıyorsan biri sana gerçekleri şılakkk diye yüzüne vurabilir :) Şimdi kaldığın yerden hiçbir argüman ortaya koyamadan saçmalamaya devam edebilirsin :)

4611eem4611
Yasaklı
14 Ağustos 2021 17:30

O zaman sürünmeye devam edin böyle :) Dediğim gibi herkes hak ettiğini yaşar.

ahahah nasıl bildim senin düşünce tarzını, sen gerçeği falan konuşmuyorsun senin söylediğin hiçbir şey mantığa gerçeğe dayanmıyor, bir de argümandan bahsetmiş hangi yazın argümana dayalı allah aşkına sanki bilimsel makale sunmuş bize :)))))) burda boş boş atıp tutuyorsun kendinizi geliştirin, ingilizce öğrenin diyerek, hadi başka çöplüğe hadi, bu gibi forumlarda anca sen hakaret yersin çünkü söylediklerin tamamen safsata :) "kendini geliştir yiğenim, yazılım falan öğren bak yazılım çok önemli" diyen 60 yaş üstü dayılar senden daha mantıklı konuşuyor :)

kasapbey
Daire Başkanı
14 Ağustos 2021 22:57

sağlık bakanlığı mulakatsiz boldan boldan alıyor. senin için hava hoş....

kyk infaz koruma hepsi mulakatli torpilli.

3 mulakattan elendim ben .

sebebi neydi, 3 yıl önce

ben lisans sağlıkçıyım 8-9 ay önceki alımda atanabilirdim ama gitmedim sırf kendi memleketimde olayım kira vs vermeyeyim 3-5 para biriktireyim diye

ancak sb 8-9 aydır alım yapılmadı bu çok beni kötü etkiledi şu an alakasız bir işte sürünüyorum ama o alım illaki olacak

sizin meselelere gelince anlattıklarınız, şartlarınız komik gerçekten işinizi yapmak tecrübe kazanmak güzel şeyler ama kendinizi kullandırmak hemde defalarca aklım almadı

bu formlarda geziyorsanız illaki memurluk var aklınızın bir köşesinde

mühendis olsam elimde mühendisliğe yetmeyecek bir puan olsa

adalet içişleri kyk aklıma ne gelirse dener tabiri caizse bir tarafımı yırtar bi yere yerleşmeye çalışırım. sırf insan yerine konmak ,kendini bir seviye kurtarmak için

kan emici özel sektöre kalmamak için

sb nin bahsettiği şu alım haberi gelse de kurtulsam diye gün sayıyorum adeta

sebebi neydi
Kapalı
15 Ağustos 2021 00:35

sb nin son alımın üzerine 2 merkezi atama geçti hala somut bi takvim yok

ayrıca hemşire değilim alım olsa da boldan boldan almıyorlar bizden

kasapbey, 3 yıl önce

sağlık bakanlığı mulakatsiz boldan boldan alıyor. senin için hava hoş....

kyk infaz koruma hepsi mulakatli torpilli.

3 mulakattan elendim ben .

Burak2019
Şef
15 Ağustos 2021 20:53

hanzel nerede yaw? Nick mi değiştirdi. Özel sektörde çalışın derdi hep.

regenerated
Kapalı
16 Ağustos 2021 00:21

Babanın işi yoksa, seni işe sokabilecek tanıdığın yoksa, hangi mühendis olursan ol debelenirsin, bana göre kamu da iyi değil ama mecbur hayatımızı sürdürmek için takılıyoruz, ilk dediğimden yoksa hayata 3-0 geriden başlıyorsun, en iyi iş kendi işin sonra kamu sonra özel diye gidiyor sıralama.

Mitralyöz Etkisi, 3 yıl önce

Anlatıyoruz Türkiye'de özel diye bişey yoktur leş gibidir ama burada özelde şöyle maaşlar var kendini geliştir bilmem ne diyen akılsız trollerle kuryelik yap işçi ol diyenler aynıdır ikiside hayal aleminde yaşıyor vasıflı adama asgari ücretli iş yok ama sanki ortalık 10 bin tl kazanan kasiyerlerle dolu ulan asgarî ücret 14 saat çalışma vasıfsız için daha beter 2000 tl 14 saat haftasonu dahi çalışma bitti bu kadar aması fakati yok kamunun en kötü işi özelin %99 undan iyidir

regenerated
Kapalı
16 Ağustos 2021 00:23

Mesela küçük yerlerde 3-0 değil 6-0 geriden başlarsın tanıdığın yoksa, mesela Çorum'da tanıdıksız iş bulmanın imkansızlığı konusu ekşi'de gündem oldu.

reactor
Memur
16 Ağustos 2021 00:39

gerçek mi bu yazdıklarınız? 2250tl maaş nasıl oluyor? kısmi çalışma üzerinden mi maaş alıyorsunuz? hastane neden Doğum için masraf çıkardı ayrıca?

İnşaatMüh52, 3 yıl önce

Ben de 2015 yılında mezun oldum. 6 yıldır piyasadayım. İlk çalıştığım yere girerken müteahhit efendi 'Parayı dert etme o en kolayı' demişti. Ay sonu geldiğinde maaşımı sorduğumda sana iş öğretiyorum bir de maaş mı vereceğim demişti hiç unutmuyorum. Zar zor 1500 tl'ye ikna olmuştu o senede. Orada sadece 4 ay dayanabildim. Ne pazarı var ne akşamı var ustalarla birlikte aynı işi yapıyordum. Tecrübesizdim ve bundan bir güzel yararlanmıştı. Sonra bi yapı denetim şirketine girdim. Tamam oldu bu derken üç kağıtçıların şahına denk gelmişim. Memleketimden uzak bodrum kat izbe bir yerde kış ayında sobasız doğal gazsız yaşadım. Sabrettim elbet bir gün düzelir umuduyla. Kaldığım yerde sular (patron bey ödemediğinden) kesikti. Camiinin tuvaletini kullanıyordum. Öyle kötü şartlarda kaldım ki uyuz hastalığına yakalandım. Ortalıkta daha korona belası yokken en maske ve eldivenle geziyordum kimseye bulaşmasın diye.

Oradan bir şekilde kendimi kurtarıp Kütahya'da NG Kütahya Seramik firmasının yapmış olduğu fabrika inşaatının alt taşeronunda işe girdim. Yeniden temiz bir sayfa açayım kendime diye. Ama aradan geçen bir kaç gün sonra eski çalıştığım yerleri mumla arar oldum. Sabah 6:30 iş başı ki henüz hava bile aydınlanmamış oluyor. Akşam mesai bitiminin ucu yok. Sabaha karşı 4'te betonun bittiğini hatırlıyorum. Hatta o gece eve gitmedim şantiyede ustalarla kaldım. O yorgunlukla fazla uyumuşum 8'de sahaya indiğimde bir ton azar işittim. Akşamları 9 gibi iş bitince benden mutlusu yoktu. Eve erken(!) gidiyordum çünkü. İşçiler yemek yemeden ben yiyemezdim. Bilenler bilir Kütahya kışın bayağı soğuk olur. Yemeklerin üzerindeki buzu kırıp yine de yediğimi bilirim.En son artık iş boğazıma kadar geldi Müteahhit efendi ana firmadan yediği azarı benden çıkarmak istedi dayanamadım kavga edip ayrıldım. Üzerimde çamurlu elbiselerle otogara yürüyüp o halde memleketime döndüm.

Belki evlenirsem işlerim açılır Allah evlenenin rızkını genişletir derler. Memlekete dönünce nişanlandım. O süreçte belki 100 iş yerine CV bıraktım. Ama bir türlü iş bulamadım.

Ayrıldığım yapı denetim firmasına geri dönmek zorunda kaldım. Mecburdum çünkü iş yoktu. Allah'tan ailem de firmanın olduğu semte taşındı da aynı faciayı tekrar yaşamadım. İşe girdikten bir kaç ay sonra evlendim. Tabii cebimde 5 kuruş birikmiş yok. Ailem yardım etti de düğünü bir şekilde yapabildik. Çalıştığım yapı denetim firmasının işleri yine bozuldu. Aylarca para alamadım ev kiramı zar zor ödüyordum. Eşim de çalışmıyor. Tek tabanca mücadeleye devam ettim. Oradaki 14 ayın sonunda tam 30 bin tl alacağım birikti alamadım.

İşten ayrıldım çünkü çalışsam da maaş alamıyordum. İşsizlik maaşına başvurdum. 7 ay onunla idare ettik. Eşim o sırada da hamileydi. KPSS'ye hazırlanmaya karar verdim. Aldığım işsizlik maaşı kira ve faturaların bir kısmını karşılıyordu. Geri kalanı da hem eşimin ailesi hem benim ailem destek oldular öyle çevirebiliyorduk. Sınava aylar varken bebeğim dünyaya geldi. Bebek rızkıyla gelir derler biriken 30 bin tl'nin bir kısmına çek almıştım tam ekin gününe bebeğim doğdu hastane masraflarını o şekilde karşıladık. Sınavdan 89.62 puan aldım. Ama ne çare özel sektörde olan rezillik devletteki alımlarda da var. Sınav açıklanalı 1 yıl oldu ortada hiçbir şey yok.

Sınavdan 1 hafta sonra işe girdim. Şu an hala burada çalışıyorum. Buranın tek iyi yanı maaşımı gününde alabiliyor olmam. Onun dışında hiçbir artısı yok. 2250 TL maaş ile evi döndürmeye çalışıyorum. Ama yetmiyor tabii ki. Bu maaşın içinde yol ve yemek parası da dahil. Günde sadece 1 öğün yiyorum o da akşamları evde. Biliyorum ki öğlen yemek yersem eve para kalmayacak.

Özetle benim durumum bu. İnşaat Mühendisliği okuduğuma binlerce kez pişmanım. Allah herkese hayırlı işler nasip etsin. Bizi bu durumdan da tez zamanda kurtarsın.

Toplam 62 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi