Editörler : E.Kayı Han
27 Nisan 2019 21:54

Zabıt-İcra Katibi arkadaşlar yardım
Merhaba abilerim ablalarım. Sorum biraz uzun olabilir okuyanlara şimdiden teşekkür ederim. Adalet mezunuyum 83 KPSS puanım vardı. Katipliğe hazırlandığım dönemde alım yapılmadı, bende mecburen başka bir kurumda işe başladım. Hangi kurum olduğu önemli değil ama içinizde anlayanlar olacaktır. Şu an ailemden uzaktayım. 5000 lira maaşım var. Maddi yönden hiç sorunum yok Allah'a şükür. Ancak huzur yok. Ne iznimizi biliyoruz, ne yıllık iznimizi. Kaldı ki yıllık iznimizin kaç gün olacağına bile bir başkası karar veriyor. Adam "ben tek çocuğum annem ameliyat olacak izin istiyorum" diyor, uygun görülmedi denebiliyor. En ufak bir tartışmada gözünü başka bir ilçede açma tehliken var. Hatta bazen başka ilde. Çalışma sistemi geceli gündüzlü. İzinli günlerinde çat kapı çağırılabiliyorsun. Senin üzerindeki adamlar sana aynı gemideki mesai arkadaşı olarak değil de hizmetine sunulan bir köle gibi bakıyor. Yani bu adamlar sosyal varlık, ihtiyaçları var midir diye düşünmüyorlar. Gel git. Hal böyleyken KPSS puanım yanmadan, hazır 10 parmakta biliyorken katiplik sınavına gireyim diyorum. Ancak çok kararsızım. Kendimce artıları eksileri var. Eksilerini şöyle sıralayabilirim; maaşım 1000 lira civarı azalıyor. Askerlik yapmadım, ya 6 ay gidip yapmam gerekiyor ya da 31 bin lira verip bedelli yapmam gerekiyor. Çalıştığım kurumdan istifa edersem son maaşımı iadeyle beraber toplam 12500 lira para vermem gerekiyor. Artılarına bakarsak çalışma sisteminde gece olmayacak. Zaruri durumlar haricinde mesai olmayacak gidiş geliş saatim belli olacak. Bayram, özel gün, resmi tatil kavramı yeniden hayatıma girecek. Memleketimde olacağım. Sizce "otur oturduğun yerde burası da bitik" mi diyorsunuz, yoksa bu kadar masraf etmeye değer mi diyorsunuz? Sağolun.

Mesutogur65
Aday Memur
27 Nisan 2019 23:00

anladığım kadarıyla çalıştığın kurum MİT ve çalışma sistemi biraz askeri tarzda. iyi maaşı ve statüsü tatmin edici olabilir ama anlattığın zorluklar seni vatansever idealist ve fedakar olmaktan alıkoyuyorsa daha az maaşlı daha az sorumluluğu olan ama daha rahat olan katipliğe geç. bence al bi kalem kağıt ikisinin de artısını eksisini yaz ve sence artısı fazla olanı seç

hayatixxx
Kapalı
28 Nisan 2019 01:25

adalet bakanlığını da cennetten çıkmış memurluk sanma, sabah gidip akşam gelmek gibi bir düzenin oluyor ama, onun dışında sosyalliğin de oldukça kısıtlanıyor, ailenin yaşadığı yerde sınava girip orada çalışacağını düşünüyorsan o şekilde çalıştığın kurumu terket, şimdi çalıştığın yerden kalabalık alım olan yerde girip de bir kaç sene sonra ailenin yanına gideceğim diye düşünüyorsan, aynı durumu 4 senedir yaşayıp halen ailesinden uzakta yaşayan insanlar var adalet bakanlığında

28 Nisan 2019 10:24

Cevaplarınız için sağolun. Sınava kendi memleketimde gireceğim. Burası kesin. Benim asıl merak ettiğim katipliğin kendi içerisindeki sorunları. Mesele 8-5 sistemi ne kadar sıklıkla ihlal ediliyor? Hafta sonu çağırılma oluyor mu? Oluyorsa önceden haber verilerek mi yoksa çat kapı telefonla hemen gel şeklinde mi? Çalıştığınız yerdeki üstünüz sizi bir yazıyla başka bir yere sürebiliyor mu? Üstten alta bir mobbing var mı? gibi soruların cevabını alabilirsem daha faydalı olur benim için.

Secaat
Memur
28 Nisan 2019 11:04

Huzur senin icin oncelikli bi sebep bende kendi ilimden baska bi ilde gorev yapiorum katip olarak sukur ama pek huzurum yok yeni ilan cikarsa kendi memleketim yada memleketime yakin bi yeri yazacam farkli bir unvan olarak. Adalet bakanliginda mobbing hep var. Ama tabi calusma kosullari cokda. Rahat degil ama ben sahsen huzurum burda olmadigi icin kendi memleketimdeki is yogunlugu korkutmuyor acikcasi huzur baska biseymis. Tabi ins kendi memleketimde daha rahat bi ise gelirim

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 11:53

katiplik mübaşirlik yapacağına git hıyar sat daha iyi hem daha çok kazanırsın hem de onurundan ödün vermezsin(eski adliye çalışanı)

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 11:55

puahahha katipliğin sorumluluğu azmış :))9 tabi canım bir senet kayboldu adamın az daha memurluğu yanıyordu 2 sene yargılandı :)))

Mesutogur65, 5 yıl önce
anladığım kadarıyla çalıştığın kurum MİT ve çalışma sistemi biraz askeri tarzda. iyi maaşı ve statüsü tatmin edici olabilir ama anlattığın zorluklar seni vatansever idealist ve fedakar olmaktan alıkoyuyorsa daha az maaşlı daha az sorumluluğu olan ama daha rahat olan katipliğe geç. bence al bi kalem kağıt ikisinin de artısını eksisini yaz ve sence artısı fazla olanı seç
28 Nisan 2019 12:11

Adliyenin en yorucu branşı İcra Katipliğidir. Arşivi ayeı dert haczi ayrı dert daire işi çok yoğun ayrı dert . Zabıt katipliğinin de kendine göre zorlukları olsada icra katipşiğine göre daha rahattır.

Mesutogur65
Aday Memur
28 Nisan 2019 13:54

adam "ADAM" olaydı da milletin evrağını kaybetmeseydi. her işin kendine göre sorumluluğu , dikkat gerektiren hassasiyet gerektiren durumları vardır. Ayrıca ben katiplik işi çok kolay basit demedim ki. Bu devletten verdiğin emek karşılığında maaş alıyorsan o maaşın hakkını vereceksin. Hergün biri evrak kaybetse devlet ciddiyeti diye bir şey kalmaz.
mosyomemur, 5 yıl önce

puahahha katipliğin sorumluluğu azmış :))9 tabi canım bir senet kayboldu adamın az daha memurluğu yanıyordu 2 sene yargılandı :)))

Umutetmekistiyorum
Aday Memur
28 Nisan 2019 14:10

bu konuda haklısınız herkes sorumluluğunu bilmeli ve işini en iyi şekilde yapmalı
Mesutogur65, 5 yıl önce
adam "ADAM" olaydı da milletin evrağını kaybetmeseydi. her işin kendine göre sorumluluğu , dikkat gerektiren hassasiyet gerektiren durumları vardır. Ayrıca ben katiplik işi çok kolay basit demedim ki. Bu devletten verdiğin emek karşılığında maaş alıyorsan o maaşın hakkını vereceksin. Hergün biri evrak kaybetse devlet ciddiyeti diye bir şey kalmaz.

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 14:55

senin gibilere boş beleş sallamak kolay sizin gibiler işin içinde olmadığınız için işkembeden sallamak kolay geliyor evrak alt derece mahkemesinde kaybolmuş onun için ADAM beraat etti senin gibi içi boş variller iftira atmayı bilirler

Mesutogur65, 5 yıl önce

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 14:57

9000 dosya var zimmetinde hangi memurlukta var bu ??? pardon da şaka mısın sen ??? ya da bir uyanık sen misin ??? sen kendini kaybedersin 9000 dosyalık arşivde haberin var mı? hadi ordan yürü ya !!!!

Umutetmekistiyorum, 5 yıl önce
bu konuda haklısınız herkes sorumluluğunu bilmeli ve işini en iyi şekilde yapmalı

Cinema Paradiso
Kapalı
28 Nisan 2019 14:58

2 yıllık okul okumuşsun 5 bin maaş alıyorsun birde şikayet ediyorsun

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 15:15

lafa gel lafa sen galiba bölge adliyeleri bilmiyorsun :)) bir dairenin 10 bin civarı esası var daha 4. aydayız

İcraMemuruuu, 5 yıl önce
Adliyenin en yorucu branşı İcra Katipliğidir. Arşivi ayeı dert haczi ayrı dert daire işi çok yoğun ayrı dert . Zabıt katipliğinin de kendine göre zorlukları olsada icra katipşiğine göre daha rahattır.

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 17:33

sensin lan at organı güdük bilmeden boşa sallıyorsun burada BOŞ VARİLSİN OLM SEN BOMBOŞ BİR TENEKESİN ZAVALLI VARİLLLLL MİLLETİ YALAN YANLIŞ BİLGİLERLE YANILTMA !!!!!!!

28 Nisan 2019 17:55

Konu farklı yerlere gidiyor. Konuyu ben açtım daha kötü yerlere gitmeden editörden konunun kapanması istiyorum...

mosyomemur
Kapalı
28 Nisan 2019 20:14

konu zaten gereksiz yere gitmiş 5000 lira maaş alıyorum diyorsun huzur için adliyeye gelmek istiyorsun :))) hergün huzursuz olursun hergün en azından şu anda güzel bir maaşın var sakın deyim adliyeye gelme gibi bir hata yapma çalıştığın hergüne lanet edersin üstelik maaş en düşük memur maaşından bile aşağıda karar senin

Mehmet Veliler, 5 yıl önce
Konu farklı yerlere gidiyor. Konuyu ben açtım daha kötü yerlere gitmeden editörden konunun kapanması istiyorum...

murat3021
Aday Memur
10 Mayıs 2019 10:35

icra dairesine dilekçe yolladım kargoyla buna işlem yapar mı dikkate alır mı ? Sil

12 Mayıs 2019 19:27

Bence hepsi aynı. Ağır Ceza ve Sulh Ceza da ki katiplerin işi de çok riskli ve yorucu.

İcraMemuruuu, 5 yıl önce

emrah1511
Kapalı
18 Mayıs 2019 22:09

Artıları:

Kendi memleketinde çalışma olanağı,

Mesai saati bir çok kalemde hemen hemen bellidir. Birazda amirinle alakalı.

İşini iyi yaptığın müddetçe kimse seni ezmez. ezemez.

Eksileri:

Maaş yoğunluğa göre az.

Zimmet olayları sıkıntı. Örnek veriyorum; iş yoğun diye yardım maksadıyla diğer çalışan arkadaşına ait bir evrağı zimmetle alıyorsun , adama teslim ediyorsun adam bunu kaybedebiliyor ve zimmet sende olduğun için başına iş alıyorsun. yani tamamen iyi niyetine kurban gidebileceğin durumlar var.

Mesutogur65, 5 yıl önce

Umutetmekistiyorum
Aday Memur
18 Haziran 2019 22:02

tek çalışan da sendin zaten komiksin
mosyomemur, 5 yıl önce

9000 dosya var zimmetinde hangi memurlukta var bu ??? pardon da şaka mısın sen ??? ya da bir uyanık sen misin ??? sen kendini kaybedersin 9000 dosyalık arşivde haberin var mı? hadi ordan yürü ya !!!!

Toplam 21 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi