Editörler : E.Kayı Han

Serdengectiii
Daire Başkanı
14 Ocak 2019 23:19

Öğrenci olduğundan , maddi sıkıntı çektiğinden bahsetmissin .Bak islamda zekat vermek farzdır . Farz olduğu için veren kişi karşı taraftan bir beklentiye girmez , sende alırken kendini borçlu hissetmessin . Çünkü farz , yapmak zorundasın . Sana biri zekatını verse hoşuna gitmezmiydi ?

16 Ocak 2019 01:51

hayır ben anlamıyorum siz nasıl ateistler ile tanışıyorsunuz. iki youtube videosu bir kaç google araması ve iki kitap bir film ile mi ateist oldum falan mı sanıyorsunuz? zakir naik denilen hocayı dinledim. terör örgütü kuran fetullah hocayı da dinledim. ağlayan duygu sömürüsü yapan savaş yanlısı olan bunun gibi sayılamayacak türk, hint, arap bir çok hocayı da dinledim. sadece islamı falan da araştırmadım. bir çok dini de araştırdım. makarnaya tapanı bile var bu dünyada. neyse mesele ben değilim zaten burada yazılanı kafası karışık olan müslüman veya ateist veya herhangi bir felsefi veya dini düşünceye sahip bir çok kişi okuyacak. o yüzden saygı çerçevesi içinde konuşan her insana değer veririm. medeniyet bu sayede gelişir çünkü. gelelim zakir naik hocamıza. kendisi zamanında hint hükümeti tarafından interpol e bildirilmiş olup hakkında kırmızı bülten talep edilmiş bir kişi. bunu çok detaylı araştırmadım. üstüne bir de adnan oktar hocaya konuk olmuş kişi. bunları siz söyleyince bir bakayım dedim internette buldum. ben zamanında bu hocayı dinledim. ateist bir genci müslüman yaptı diye videosu denk gelmişti youtube üzerinde. deist olduğum sıralarda yani ne müslümanlık bitmişti tam olarak ne de ateizm vardı içimde. büyük umutla açtım o zaman inandığım eski dinim islama belki geri dönebilirim diye. izledim ve anlamaya çalıştım. ciddiye alarak ve dikkatlice izledim. ateist gencin sorusuna cevap verdi ama kendine göre cevap verdi yani rasyonel bir cevap vermedi. ve bu cevabı verirken konferansta olanları gaza getirerek cevap verdi. herkes onun alkışladı açıklama sonrası. çocuk tedirgin oldu biraz. tamam diyerek geçiştirdi ve teşekkür etti. bizim türk insanı da hemen videoyu ateist genç müslüman oldu diye yayınlamış. halbuki tek bir şey değil dinlerin sorunu ki tek bir cevap ile ateist olsun. yani bana bilimsel bir cevap versin demiyorum. akılcı ve psikolojik olarak insanı rahatlatacak cevap versin istiyorum. akılcı değil de akılcı konuşanların eksiği olarak düşündüğü şeyleri onları küçük düşürerek konuşmayı tercih ediyor. yani tezin anti tezi ile sentez yaratmak yerine anti tezin kesin doğru olduğunu söyleyerek kabul ettirme çabasında. ateizm islam ile alakalı değil ki o hoca niye ateiste cevap veriyor. agnostik olana da cevap vermiş falan. ateizm dinlere karşı çıkmak için var olan bir felsefe değil. ateizm metafiziksel ve inanç olan kavramları kabul etmemek üzerine bir düşünce tarzı. ben dinlere karşı değilim ben metafiziksel olaylara inanan insanlara da karşı değilim. ben sadece bunların insan uydurması olduğunu savunan bir insanım. islama neden karşı olduğumu da açıkladım. beni öldürmeye yönelik cümleler kuran bir kitaba saygı duymamı bekleyemezsiniz. müslüman olan birisi hindistan da yaşasa ve kurban bayramında ineği kurban etse sonucu ne olur benim söylememe gerek yok heralde. şimdi bana saygı diyen müslümanlar hadi orada saygılı olsun göreyim. hadi hinduizme inanan insanlar müslüman olanlara saygılı olsunlar göreyim. ben anlat anlat bitiremem çünkü siz olmayan bir varlığa İNANIYORSUNUZ. inanmak akıl ile yapılacak birşey değil sonuçta. bende senin tecavüzcü olduğuna inansam nasıl olur. yanlış olur değil mi. akılcı bir yol ile ya bunu kanıtlamam lazım ya da benim inandığım şeyin yanlış olduğunu anlaması lazım başka insanların. akılcı bir yol ile de islamı açıklayan insanların da nasıl saçmaladığını gördüm. o yüzden Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uyan her insana saygı duyarım ben. kimin neye inandığı umrumda da olmaz. ama akılcı bir düzenin bu ülkede gelişmesi için de insanlara bazı şeyleri açıklama gereği duyuyorum. mesela ben bizim ülkede kadınların egoist olduğunu savundukça linç edildim ama akılcı düşününce gerçeği herkes görür. ben bu ülkede erkeklerin cinsel olarak aç olduğunu söyledikçe benimde öyle olduğumu söyleyen de çok oldu. bunları aşmamış gerekiyor artık. başkaları ile yarışmak yerine kendimiz ile yarışmamız gerek. kişisel olarak önce kendimizi sonra toplumu sonra dünyayı ve insanları ileriye götürmeliyiz. saygılar sevgiler.
kızılelmaülküsü, 5 yıl önce

ben sana alim zakir naik i dinlemeni tavsiye ediyorum.sorularının hepsine cevap bulacaksın.senin sorduğun sorularının aynısını soran arkadaşlar müslüman oldu yanlız haberin olsun.

16 Ocak 2019 02:11

70 yıl için sonsuz huri ve kadınlara da nuri :) adalet diyorsun değil mi güzel kardeşim. doğa ne zaman adil davranmış ki. peygamber ne kadar adil olmuş ki. kendisi 14 kadın ile evlenmiş bu dünyada sen neden bu dünyada bu kadar eş sahibi olamıyorsun nerede adalet. doğal yaşam şartlarına bak neresi adil. ahirette adil yaşam sunan allah dünyada küçücük bebeklerin donarak ölmesine sebep oluyor. istese yapmazdı. dünya değil evren bu şekilde işliyor. kendi içinde adaletli yani. mesela güçlü olam değil de ortama adapte olan hayatta kalır ve neslini devam ettirir. evrim bunu söyler. yani adil olan budur. çirkin olan adapte olmayı beceremiyor ise kendi suçu. sakat olan adapte olmayı beceremiyor ise kendi suçu. stephen hawking bedeninin çoğunu kontrol edemez iken neler yaptı. ayakları ile resim çizen kızımız kendini sanatçı yaptı. ampute spor takımlarında insanlar nasıl mücadele veriyor. insan istese kendini mükemmel yapar. her başarısızlık için bir bahane vardır her başarının arkasında bir plan vardır. adalet zaten var dünyada. zayıf olup ağlamak yerine mücadele edip güçlü olmak gerekir. intihar olayına gelince temel seviyede düşündüğün için haklısın. bazı genç kardeşlerimiz intihar edebiliyor. intiharın tek sebebi de ateizm değil tabii ki. intihar ve ateizm bir korelasyon olamaz. ateist için bir eşiktir intihar olayı. anlam bulamamak boşluğa sürükler ve bu insana ağır gelebilir. ama biz bir amaç veya bir görev için bu dünyada değiliz. biz sadece evrenin döngüsü içinde bir döngüyüz. sagopa nın dediği gibi "kurulu bir makineyim ya arıza yaparsam." bunu düşünerek yaşamak yerine bir kere geldiğimiz dünyada bizden bir tane daha yokken bunu dolu dolu değerlendirmek gerek. doğanın adaletini tam olarak açıklayamadım yazarak ama konuşarak açıkladım çoğu insana ve gayet olumlu geri dönütler aldım. yeter ki düşünmek isteyen insanlar olsun dünya o zaman insanlık için gayet güzel bir yaşam alanı olacak. saygı çerçevesinde medeniyeti geliştirmek için yasayalım. kendi düşüncemizi başkalarına aşılamaya çalışmak yerine o insanları kabul edip insanlığı bir adım daha ileriye taşımak için çaba sarf edelim. bu arada seni de yordum @serdengectiii kardeş. cevap verdin açıkladın iyi bir müslüman olduğunu düşünüyorum. güzel bir hayatin olur umarım. sevdim bu memurlar forumu farklı insanlar ile farklı konular üzerine konusulabilecek bir platform gibi. instagram gibi aptal saptal cinsellik veya üstünlük amaçlı bir yer değil. okuyan kişilere de teşekkür ediyorum zaman ayırdıkları için:)
Serdengectiii, 5 yıl önce

Tutturmussun cennet huri aynı şeyi söyleyip duruyorsun . Sanki bedavaya veriyorlar Senin inancında ahiret yok , hesap yok . Kötülük yapanın yaptığı yanına kar kalıcak .

İnsanlar birbirinden farklı farklı . Kimi doğuştan sakat kimi fakir kimi çirkin kimi kısa O zaman bu insanlar isyan ederler ve haklıda olurlar

Şuan depresyonada olan insanların çoğunun sorunu , hayatı manalandıramamak . Belli yaşa gelip bazıbşeyleri tattıktan sonra bu sorun başlıyor . Konfor ve madde gerçek mutluluğu vermiyor

Senin inancında olanların sonu intihar....

16 Ocak 2019 02:16

bunu söylemiştim galiba tanrı inancı içgüdüsel bir olay ve insanın acizlikten dolayı var ettiği tanrı kavramı insana huzur verir rahatlama verir diye. bu sadece allah ile değil hindistan da olan 3 milyon tanrı ile de mümkün. şüphecilik insanı yorar çünkü. insanlar iş arıyor ama evde yatıp uyumak daha huzurludur. o yüzden huzuru kolay bulduğunu düşünmek garip ne biliyim yani tembellik bu din denilen olgu. yoksa ben huzur ailem ile bir sofrada bulabiliyorum. arkadaşlarım ile de buluyorum. mesela tavla oynayıp sahile çıkıp bisiklet sürüp sonra bir bira içip güzel bir sohbet edip denizin dinginliğini dinlemek huzur veriyor bana. siz yine de allah ile bulacağız diyorsanız saygı duyarım.

"Şifa burada :

Kalpler ancak Allahı zikretmekle yatışır , huzur bulur " ...

Zakir naikin videolarını incele , yukarda tavsiye etmiş arkadaş . İşyerinde uzman bir abimiz Onunla yolunu buldu

16 Ocak 2019 02:25

gitmiyor çünkü başka insanın eline bakacak kadar aciz olmak üzüyor insanı. ailemden bile almak beni üzüyor o yüzden iş arıyorum. komünist gibi konuşmak istemem ama insanlar eşit olsun isterim. sosyalist gibi konuşmak istemem ama toplum refah içinde olsun herkes emeğinin karşılığı alsın isterim. yani başka birisinin emeğini almak istemem. kendim kazanıp kendim harcamak isterim. doğada da böyledir. eve bir kedi alıp beslemek yerine kedilerin doğal yaşam şartlarını geliştirmek daha mantıklı olur diye düşünüyorum. ki islamım sadece maddi ihtiyacı farz yapması da garip bilgi vermeyi de farz yapsaydı mesela o zaman hoşuma giderdi. mesela bana big bang kavramını açıklamak zorunda olan bir bilim adamına gitmek isterdim. ama bu islama göre olmaz ama doğal yaşama göre bunun için çabalamam gerek yeterince bilgi gücüne ulaşmak için kendimi daha çok bilgi sahibi yapmam gerek. ve bende araştırıyorum bakalım hayatımız nereye kadar giderse öğrenmeye devam edeceğiz. umarım insanlığa katkı yapacak bilgilere sahip olurum umarım ülkeme katkı yapacak bilgiye sahip olurum. umarım hayatta biraz olsun eser bırakabilirim. yoksa cehenneme gitmek değil de hayatta birşeyler yapamamış olarak ölmek beni üzer. bu ümitlerim her insan için geçerli. herkes daha faydalı olur kendini değerli hisseder umarım ölüm anında. bu arada sizinde bilginizi aldık islam konusunda bu da bir zekat oluyor galiba ya da sadaka. teşekkür ediyorum.

Öğrenci olduğundan , maddi sıkıntı çektiğinden bahsetmissin .Bak islamda zekat vermek farzdır . Farz olduğu için veren kişi karşı taraftan bir beklentiye girmez , sende alırken kendini borçlu hissetmessin . Çünkü farz , yapmak zorundasın . Sana biri zekatını verse hoşuna gitmezmiydi ?

adeba
Müsteşar
19 Nisan 2019 14:16

Bu dünyada nasıl anlaşılır bilmem de..bu kadar güçlü kudretli kainatı var edecek güce sahip bir tanrı varsa öteki tarafta lisan problemi yaşatmaz heralde

25 Nisan 2019 19:32

Asgari ücretle ömür tüketmek hakikaten iyi tespit.Bir de buna şükretmenin faziletinden bahsederler.Bir müslüman olarak bugüne kadar bizim müslümanlardan insanlık namına bisey görmedim.Aslına bakarsanız bizim milletin çoğu deisttir.Tanrıya inanırlar ama onun yapma dediklerini yapar yap dediğini yapmayan umursamaz tiplerdir.Tanrıya inanırlar ama Tanrı yokmuş gibi davranırlar.Nerede bir hırsızlık,vahşet,sefalet varsa çoğu islam dünyasındadır.Bilime ve okumuş adama düşmandır bunlar

memur adayı dayı, 5 yıl önce
sen ne demek istediğimi anlamıyorsun galiba. bak o dönemde orada yetişen meyveleri sayıyor. başka meyveleri sayamamış çünkü bilinmiyor. mesele sadece meyvede değil ki. mesela başka birisi çikolata istiyor cennette ama kuran da çikolata geçiyor mu. sen spesifik değerlendirme yapıyorsun bana isim üzerinden gitmeye çalışıyorsun. benim demek istediğim kuranda yazarları ilerideki dönemde kimse bilmeyecek. amerikaya git hurmayı kaç kişi bilecek. ya da pınardan akan su diyor. adamlar viski içiyor, tekila içiyor. bunları da spesifik anlama. demek istediğim cennette sunulan şeyler artik geçmişte kalıyor. kimsenin dokunmadığı huriler diyor, insanlar artik cinsel konuda tecrübeli eş arıyor. tabii bizim ülke hala orta doğu kafasında yaşadığı için bu durum bizde geçerli değil. insanlar cinsellik, en iyi meyve en iyi yer istemiyor. sadece sevdikleri ile mutlu bir hayat istiyor. kadınlar sosyal hayata karışmak istiyor. kuran kapansınlar diyor. bunu da arada kalmış olan ülkemiz modern türbanlı olayı ile aştı ama hala kadınlara cinsel obje olarak bakılıyor. ya da dünyadaki nimetler diyor. ben insanlar marsa atmosfer götürüp oraya gidecek diyorum allah dünyadaki nimetler diyor. anladın mi dinin ne kadar köhne olduğunu zamanı geçemediğini veya evrensel olmadığını. ölümden sonra hayat olsa ne olmasa ne. sonsuz hayat ne işe yarar ki. hayatın tadı anı yaşamaktan geçiyor. kanser olan bir kızın ölmeden önceki mektubunu oku anlarsın ne demek istediğimi. kuranı savunmak yerine anlamaya çalışsan anlayacaksın benim ne demek istediğimi. 14 kez evlenen peygamber evlilik ile değil de dünyayı gezmek ile uğraşsa imiş keşke. o kitabın dünyaya hitap etmediğini anlarmış. günümüzde din sadece inanılan bir şey. yaşanması mümkün değil. müslüman dediğin insan bile faiz ile kredi çekip ev alıyor ama katılım bankası diyor. örnek çok ama sen fikri anla derim ben. inanmak veya inanmamak benim umrumda değil. ben sadece ülkedeki insanların tembelleştiren din yerine araştırmaya sorgulamaya anlamaya yönelten bilimi tercih etmelerini istediğim için yazıyorum veya konuşuyorum. çok şükür deyip asgari ücretle yıllarca kölelik yapmak bizim insanımıza yakışmaz bence.
26 Nisan 2019 02:13

yaşadıkları dini bilmemek ve doğal içgüdüleri ile yaşamaları buna sebep oluyor. ama senin sadece islam dünyasında oluyor demek yanlış olmuş. arjantin, venezüella gibi ülkeler ekonomik kriz ile karşı karşıya ve her durum var orada. brezilya gibi latin amerika ülkelerinde bireysel silahlanma ve uyuşturucu sefalet gibi durum çok fazla. bu saydığım ülkeler hıristiyan. hindistan da bir çok farklı dine ev sahipliği yapıyor ve orada da sefalet çok fazla. önemli olan insanların eğitim seviyesini arttırmak. deist olanlara da saygım var en azından okumuş araştırmış olur. herhangi bir bağlayıcı katı kuralları olan dini kitabı olmaz ve anayasal düzene uygun şekilde yaşamaya gayret gösterir. bu arada kuranın dini neden arapça diye tartışmak yerine arap toplumları neden bu kadar sefil durumda yıllardır müslüman olmalarına rağmen. ayette diyor yaa Allah size bir şey yapmak istese buna kimse engel olamaz diye. demek ki Allah bunların sefil yaşamasını istiyor. sizi bu dünyada sefil yaşatan Allah öteki dünyada cennette yaşatır mı acaba diye bir sormak gerek. tabii herkes bireysel düşündüğü için toplumu suçlar :) neyse yerel din yerel tanrı yerel önder.
Kanarasa2016, 5 yıl önce

Asgari ücretle ömür tüketmek hakikaten iyi tespit.Bir de buna şükretmenin faziletinden bahsederler.Bir müslüman olarak bugüne kadar bizim müslümanlardan insanlık namına bisey görmedim.Aslına bakarsanız bizim milletin çoğu deisttir.Tanrıya inanırlar ama onun yapma dediklerini yapar yap dediğini yapmayan umursamaz tiplerdir.Tanrıya inanırlar ama Tanrı yokmuş gibi davranırlar.Nerede bir hırsızlık,vahşet,sefalet varsa çoğu islam dünyasındadır.Bilime ve okumuş adama düşmandır bunlar

RealPlayer
Memur
02 Aralık 2019 14:40

Konu baya tartışmaya açık olduğu için ÇELİŞKİLİ bir olay olduğu ve haklı olduğum ortaya çıktı !

MütefekkirYolcu
Aday Memur
29 Nisan 2020 19:57

Kuran arapça değil Rabçadır arkadaşlar, Allah her Lisana ayrı olarak indirmemiştir hiç Kuran okudunuz mu bilmiyorum yanlış anlaşılma olmasın iyi niyetle soruyorum

" Biz Kuran'ı anlayasınız diye apaçık indirdik" diyor ve bir çok hadis ayet bunu destekler nitelikte Osmanlıca yazı dilinde şuanki Türkçeyi arapça farsça harfler ile yazıyorduk 6 asır Müslümanlar bu yazı dilini kullandı, zaten herkes herşeyin farkındaydı sonra birisi çıkıp yeni alfabe getirdim ve din kitabınızı siz anlayın diye türkçe yaptım diyor buna kargalar bile güler Kuran evrenseldir mesajı tüm dünyayadır

Toplam 50 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi