Editörler : crops35
12 Aralık 2018 17:30

Dhmi tmo tcdd genel bilgiler

Atama dönemimiz hayırlı olsun..başlıkta belirttiğim gibi kurumlar hakkında genel bilgilendirme yapmak istedim..genel bilgiler vereceğimden dolayı her branştan arkadaşımız bu bilgileri göz önüne alabilir..

DHMİ ile başlayalım..bilindiği üzere şartları sebebiyle en yüksek puanla kapatan genelde DHMİ oluyor..Makine ve Sıhhi Tesisat'a birkaç kişilik kadro açmış fakat Elektrik-Elektronik için yüksek sayıda kadrosu var..tercih yapacak arkadaşlar tercih yapmadan önce havalimanlarının şehir merkezliğine uzaklığını kesinlikle öğrensinler..bazı havalimanları merkeze uzak olabiliyor..teknisyen arkadaşlar için yine çalışacağı işyerine bağlı olarak çalışma saatleri açısından farklı uygulamalar var..normal mesai (Pazartesi-Cuma 8-5) veya nöbet sistemi (12-24 veya 12-24 12-48 vardiya) olarak uygulanıyor..limandan limana fark edebilir yine tercih yapmak istediğiniz limanları arayıp, veya bu konuya sorarak (bildiğimiz kadarıyla yardımcı olmaya çalışırız ) çalışma saatlerini öğrenebilirsiniz..Makine ve Sıhhi Tesisat teknisyeni arkadaşlar Makine biriminde çalışır..yine limandan limana iş şartları değişken olmakla beraber genel olarak görevleri ısıtma-soğutma, tesisat, mekanik sistemlerdir..Elektrik-Elektronik teknisyeni arkadaşlar ise Elektrik ve Elektronik olarak 2'ye ayrılıyor Elektrik teknisyeni arkadaşlar elektriksel arızalarla beraber elektriksel bakım onarım işlerine bakarken elektronikçi arkadaşlar alakalı oldukları sistemlerden sorumludurlar..Maaş olarak da gelir vergisi ile değişken olup yıl içinde (2018) ortalama 5.500 civarı teknisyen maaşı olmuştur.

TMO ile devam edelim..Toprak Mahsulleri Ofisi adından da anlaşılacağı üzere tarımla alakalı bir kurum..Makine-Metal teknisyenleri alıyor Elektrik teknisyenleri alıyor..öncelikle şunu belirteyim TMO 2 koldan oluşuyor..1 Fabrika dediğimiz Bolvadin Alkaloid fabrikası 2 diğer Şube ve Ajanslar..Alkaloid fabrikasından tayin almak diğer yerlere göre biraz daha zordur..fakat Alkaloid personeli dışarıya çok geçici göreve gitmez..hatta hemen hemen hiç gitmezler diyebiliriz..Fabrika kimyasal ile uğraşıyor fakat yine Kimya teknisyeni hariç diğer teknisyenler kendi branşlarıyla uğraşırlar kimyasal pek görmezler yani..makine ve metal teknisyenleri genelde depo teknisyeni olarak görev yapar elektirk teknisyenleri ise yine kendi branşlarında çalışırlar..diğer işyerleri olarak oluşum Şube ve Ajans adı altında oluşturulmuş.. 1 Şubeye ortalama 5-6 Ajans bağlı oluyor..belirli bölgelere göre çalıştığınız mahsul farklı oluyor..Trakyada Çeltik ile uğraşırken Ege-Afyon-Konya tarafında haşhaş varken yine Konya ve civarı hububatla uğraşır..Karadeniz fındıkla uğraşır ve çukurova bölgesi mısır ağırlıklı yine hububatla uğraşır...trabzon-kocaeli-mersin ve izmir'de limanlar vardır liman işletmelerinde gemilerin geliş-gidişlerinde full mesai yazabilirler cumartesi pazar iş olabilir..genelde yazları izinler kapalı olur acil bir durum dışında keyfi izin kullandırmıyorlar..alım dönemlerinde cumartesi günleri mesai yaptırırlar..belli başlı sevk dönemlerinde yine mesai olabilir..bu kurumda çalışacaksanız zaten fazla mesai ve geçici göreve hazırlıklı olmanız gerekiyor..limanlardan dışarıya çok fazla görevli adam gitmez..diğer işyerlerinde ise iş olmadığı sürece her zaman potansiyel geçici görev vardır..bi sabah gözünüzü açtığınızda Trabzonda fındık alırken bulabilirsiniz kendinizi..ve gnelde geçici görevlerde olsun kendi işyerinizde olsun teknisyen olduğunuz için hiç branşınızla alakalı olmayan işleri bile yaparsınız..belki zorlayarak olmasa da rica minnet yaparsınız :) tayin olarak biraz zorlar sizi..fakat çoğu şehir ve ilçede işyeri olduğu için tayin olacağınız yer nokta atışı evinize çok yakın olabilir..havalimanı gibi her şehirde 1 tane var diye bir kaide yok :) maaşı 2018 için ortalama teknisyen olarak 4000 lira civarıdır..

TCDD yine vagon teknisyeni olarak tesisat-makine-raylı sistemler-elektrik ortak alımı yapıyor..unvan vagon teknisyeni oluyor..aynı şekilde revizör de deniliyor..görev olarak atandığınız yere göre gelen giden trenlerden sorumlu oluyorsunuz..kontrol sırasında herhangi bir arıza tespit ederseniz işçi arkadaşlara bildiriyorsunuz arızayı gidertiyorsunz..hayatımda tren görmedim nasıl yapacağım diye düşünmeyin 3 aylık bir eğitim görüyorsunuz..elektrikçi arkadaşlar da yine trenlerde olsun belli başlı yerlerde olsun branşları gereği elektrik tesisatından sorumlular..çalışma saatleri olarak vardiya sistemi uygulanıyor çoğu yerde..ilk zamanlar normal 8-5 mesai gelirsiniz eğitimden sonra vardiya geçirirler..12-24 vardiyası vardır..vardiyadan kaynaklı mesai ücreti alırsınız..mesai ücreti diğer kurumlara nazaran 1 tık daha fazla olduğu için 12-24 hiç dinlenme almadan çalışırsanız maaşınız epey yükseliyor..2018 yılı için ortalama aşağı yukarı 4600-4700 diyebiliriz...12-24 vardiya biraz fazla yorabileceğinden dolayı dinlenme gibi bir hakkınız var..dilediğinizde idarenin onayı ile kullanıp işe gelmeyebilirsiniz..fakat tabii ki fazla mesai ücretinizde kesilme yaşanacaktır..

Yukarıdaki bilgiler tamamen kendi görüşlerim ve çevremden duyduğum kadarıyla toparladığım bilgilerdir..kesinlikle bilgilerin doğruluğundan %100 emin olun buna göre tercih yapın diyemem..sadece yardımcı olmak istedim..yine de her yere soramasanız da atanma ihtimalinizin yüksek olduğu yerlere telefon edip sormanız menfaatiniz icabıdır..hatta gidip çalışma ortamlarını görseniz sizin için çok yararlı olur.. Umarım verdiğimiz bilgiler faydalı olmuştur..tekrardan herkese hayırlı olsun atama dönemimiz..umarım herkes hak ettiği yere ulaşır..

ultrasholigans
Aday Memur
12 Aralık 2018 19:17

Hocam öncelikle elinize sağlık çok yararlı bi başlık olmuş dhmi için tayin hakkında bir şey yazmamışsınız bi bilginiz var mı

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 19:52

Unutmuşum onu..buradan ekleme yapayım..

DHMİ tayin yönetmeliği kısa süre önce değişti..ve havalimanları 5 bölgeye ayrıldı..çalıştığınız işyeri hangi bölgedeyse topladığınız puan karşılığında belirli şartları sağladıktan sonra tayine hak kazanıyorsunuz..kısaca bahsedeyim, uzunca okumak isteyen arkadaşlar için de paylaşayım yönetmeliği..diyelim ki 3. bölgede olan bir yere atandınız..1. 2. ve 3. bölgedeki havalimanlarına geçmek için 3 sene 4. ve 5. bölgedeki havalimanlarına geçmek için en az 2 sene bekleme şartınız var..o süreden sonra sadece tayin isteyeme hak kazanıyorsunuz..tayininiz kesin çıkacak diye bir kural yok..aynı zamanda çalıştığınız işyeri tayin döneminde sizinle aynı unvanda bir personel talep etmişse ve diğer limanlardaki teknisyenler sizin limanı tercih edebiliyorlarsa siz tayin istemiyorsunuz..bazı limanlar tayine kapanıyor tayin dönemlerinde..o yüzden 3 senede de tayin olabilirsiniz 13 sene sonra da..

puan sistemi de gayet basit zaten

1. bölgede 0.001

2. bölgede 0.00125

3. bölgede 0.00150

4. bölgede 0.00175

5. bölgede 0.002

çalıştığınız gün üzerinden puan kazanırsınız diyelim ki 1 sene 5. bölgede bir işyerinde çalıştınız 365*0.002 = 0.730 puanınız oluyor..tayin döneminde belirli şartları sağlamışsanız ve işyeriniz tayine kapanmamışsa tayin istemeniz durumunda sizden daha yüksek puanlı tayin isteyen birisi yoksa oraya tayininiz gerçekleşir..

yer değiştirmek için bazı istisnalar da var tabii ki..eş durumundan tayin gibi..eşiniz farklı ilde sigortalı çalışıyorsa 1 seneyi geçkin süredir..ve sizin yanınıza gelme durumu yoksa kurum sizi oraya gönderebilir..elbette kesin gönderecek diye bir kaide yok ama..genellikle gerçekleşiyor..

Becayiş için de atandığınız yerde en az 1 sene çalışmanız gerekiyor ve gideceğiniz yerde sizinle aynı unvandaki bir personelle anlaşıp karşılıklı yer değiştirmenizle oluyor..

son olarak görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına girebilirsiniz..herhangi bir mezuniyetiniz varsa mesela..o kadroya yükselmek için sınava girebilirsiniz açılan şehirler hangileriyse artık oralara yeni görevinizle gidebilirsiniz..

DHMİ Tayin Yönetmeliği : http://www.turkulasimsen.org/sayfa/wp-content/uploads/20170102121406.pdf

bu yönetmelik tekrar değişti fakat son halini bulamadım..son yönetmelikte genel esaslardaki 17. maddede diğer kamu kuruluşlarında çalışırken kurumumuza gelenlerin hizmet süreleri 1. bölge katsayısı ile çarpılarak puanlarına ekleme yapılacaktır denmiş..fakat o şu an kalktı ve diğer kamu kuruluşlarınızdaki hizmet sürenizin herhangi bir katkısı olmuyor tayin puanı açısından..

ultrasholigans, 5 yıl önce
Hocam öncelikle elinize sağlık çok yararlı bi başlık olmuş dhmi için tayin hakkında bir şey yazmamışsınız bi bilginiz var mı

ultrasholigans
Aday Memur
12 Aralık 2018 20:14

Sağolun hocam eksik noktaları tamamladınız. Peki bu nerenin hangi bölgede olduğunu nasıl, nereden öğrenebiliriz ?
wolkow33, 5 yıl önce

DHMİ tayin yönetmeliği kısa süre önce değişti..ve havalimanları 5 bölgeye ayrıldı..çalıştığınız işyeri hangi bölgedeyse topladığınız puan karşılığında belirli şartları sağladıktan sonra tayine hak kazanıyorsunuz..kısaca bahsedeyim, uzunca okumak isteyen arkadaşlar için de paylaşayım yönetmeliği..diyelim ki 3. bölgede olan bir yere atandınız..1. 2. ve 3. bölgedeki havalimanlarına geçmek için 3 sene 4. ve 5. bölgedeki havalimanlarına geçmek için en az 2 sene bekleme şartınız var..o süreden sonra sadece tayin isteyeme hak kazanıyorsunuz..tayininiz kesin çıkacak diye bir kural yok..aynı zamanda çalıştığınız işyeri tayin döneminde sizinle aynı unvanda bir personel talep etmişse ve diğer limanlardaki teknisyenler sizin limanı tercih edebiliyorlarsa siz tayin istemiyorsunuz..bazı limanlar tayine kapanıyor tayin dönemlerinde..o yüzden 3 senede de tayin olabilirsiniz 13 sene sonra da..

1. bölgede 0.001

2. bölgede 0.00125

3. bölgede 0.00150

4. bölgede 0.00175

5. bölgede 0.002

çalıştığınız gün üzerinden puan kazanırsınız diyelim ki 1 sene 5. bölgede bir işyerinde çalıştınız 365*0.002 = 0.730 puanınız oluyor..tayin döneminde belirli şartları sağlamışsanız ve işyeriniz tayine kapanmamışsa tayin istemeniz durumunda sizden daha yüksek puanlı tayin isteyen birisi yoksa oraya tayininiz gerçekleşir..

yer değiştirmek için bazı istisnalar da var tabii ki..eş durumundan tayin gibi..eşiniz farklı ilde sigortalı çalışıyorsa 1 seneyi geçkin süredir..ve sizin yanınıza gelme durumu yoksa kurum sizi oraya gönderebilir..elbette kesin gönderecek diye bir kaide yok ama..genellikle gerçekleşiyor..

Becayiş için de atandığınız yerde en az 1 sene çalışmanız gerekiyor ve gideceğiniz yerde sizinle aynı unvandaki bir personelle anlaşıp karşılıklı yer değiştirmenizle oluyor..

son olarak görevde yükselme veya unvan değişikliği sınavlarına girebilirsiniz..herhangi bir mezuniyetiniz varsa mesela..o kadroya yükselmek için sınava girebilirsiniz açılan şehirler hangileriyse artık oralara yeni görevinizle gidebilirsiniz..

DHMİ Tayin Yönetmeliği : http://www.turkulasimsen.org/sayfa/wp-content/uploads/20170102121406.pdf

bu yönetmelik tekrar değişti fakat son halini bulamadım..son yönetmelikte genel esaslardaki 17. maddede diğer kamu kuruluşlarında çalışırken kurumumuza gelenlerin hizmet süreleri 1. bölge katsayısı ile çarpılarak puanlarına ekleme yapılacaktır denmiş..fakat o şu an kalktı ve diğer kamu kuruluşlarınızdaki hizmet sürenizin herhangi bir katkısı olmuyor tayin puanı açısından..

grensart
Memur
12 Aralık 2018 20:25

hocam bu yazdıklarınız tmo muhasebeci için geçerli mi maaş hakkında bilginiz var mı? geçici görev süreklimi oluyor önlisans mezunuyum ben bilgi almak amaçlı buradan yazıyorum önlisansta bilgi veren çıkmadı

wolkow33, 5 yıl önce

1. bölgede 0.001

2. bölgede 0.00125

3. bölgede 0.00150

4. bölgede 0.00175

5. bölgede 0.002

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 20:30

paylaştığım yönetmelikte yazıyor ama yine de burada paylaşayım ben..

1. Bölge

Genel Müdürlük

Ankara

Esenboğa (Ankara)

Adnan Menderes (İzmir)

Antalya

Dalaman (Muğla)

Milas-Bodrum (Muğla)

Adana

Hava-Trafik Kontrol Merkezi (Ankara)

Balıkesir Koca Seyit

Bursa Yenişehir

Isparta Süleyman Demirel

Kocaeli Cengiz Topel

2.Bölge

Gaziantep

Sivas Nuri Demirağ

Tekirdağ Çorlu

Tokat

Trabzon

Amasya Merzifon

Balıkesir Merkez

Çanakkale

Denizli Çardak

Kapadokya

Kastamonu

Kayseri

Konya

Ordu-Giresun

Samsun Çarşamba

Sinop

Uşak

3.Bölge

Erzurum

Adıyaman

Şanlıurfa GAP

Diyarbakır

Elazığ

Erzincan

Hatay

Kahramanmaraş

Malatya

4.Bölge

Gökçeada (Çanakkale)

Batman

Bingöl

Iğdır

Kars

Mardin

Muş

Siirt

Van

5.Bölge

Ağrı

Hakkari Yüksekova

Şırnak

ultrasholigans, 5 yıl önce
Sağolun hocam eksik noktaları tamamladınız. Peki bu nerenin hangi bölgede olduğunu nasıl, nereden öğrenebiliriz ?

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 20:31

yukarıda paylaştığım bölgelerde 1. bölgede Genel Müdürlüğün altında Atatürk Havalimanı (İstanbul) olacaktı yanlış yazmışım..Atatürk de 1. bölgede

grensart
Memur
12 Aralık 2018 20:36

?

wolkow33, 5 yıl önce

yukarıda paylaştığım bölgelerde 1. bölgede Genel Müdürlüğün altında Atatürk Havalimanı (İstanbul) olacaktı yanlış yazmışım..Atatürk de 1. bölgede

grensart
Memur
12 Aralık 2018 20:46

bilgi vermek bu kadar zor mu arkadaşım ya neyse kalsın yazacaksanda yazma zaten şu saatten sonra Allah ıslah etsin ne diyim..

wolkow33, 5 yıl önce

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 20:48

? ?

grensart, 5 yıl önce

?

Angaralımmm
Aday Memur
12 Aralık 2018 21:00

Üniversitede teknisyen görevi yapmak nasıl ve ne kadar maaş alıyorlar bilgilendirirseniz sevinirim.

Angaralımmm
Aday Memur
12 Aralık 2018 21:01

Ve bir sorun daha olacak dhmi ile ilgile hangi illeri tercih edersiniz ?

Angaralımmm
Aday Memur
12 Aralık 2018 21:02

Pardon öneririsiniz olacaktı

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 21:07

Üniversitede teknisyen 657 kadrolu memur olarak görev yapar..kitlere göre işleri daha rahat olur genelde..fakat onlarda da şöyle bir sorun var tayin şansları çok zor..çünkü üniversitenin başka şehirde şubesi olmadığı için çakılı kadro gözüyle bakabilirsiniz..maaş olarak da teknisyen şu anda 3200 civarı bir para alır..DHMİ için öneriye gelince de..yani 3 tane yer yok neticede..onlarca havalimanı var her açıdan bir yerin güzelliği vardır..size ne lazım onu söylerseniz ve branşta önlerdeyseniz atanma şansınız yüksekse şuraları tercih edebilirsin gibi bir öneride bulunabilirim..

Angaralımmm, 5 yıl önce
Üniversitede teknisyen görevi yapmak nasıl ve ne kadar maaş alıyorlar bilgilendirirseniz sevinirim.

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 21:08

kardeş farkındayım..senin bu konuya geliş amacın tamamıyla hazımsızlıktan dolayı fitne çıkartmak..istiyorsun ki şimdi ben sana ters bir şey söyleyeyim sen de bundan zevk alacaksın..ama ben istediğini yapmayacağım sana da iyi akşamlar..

grensart, 5 yıl önce

bilgi vermek bu kadar zor mu arkadaşım ya neyse kalsın yazacaksanda yazma zaten şu saatten sonra Allah ıslah etsin ne diyim..

Angaralımmm
Aday Memur
12 Aralık 2018 21:14

Kardeşim branş sıralamam elektrik teknisyenliği 18. sıradayım. Ve dhmi kurumunu öğrendiğim kadarıyla teknisyen olarak görev yapanlar için daha cazip geliyor. Hangi illeri dhmi için önerirsiniz?

grensart
Memur
12 Aralık 2018 21:29

yahu nıye fıtne cıkarmak amacım olsun sana yukarıda bır soru sordum ama ınatla gormedın gormek ıstemedın fıtneyı cıkaran sensın kalsın bılgın sende ben gerekenı ogrenırım kımseye eyvallah edecek halımız yok sukur.önce görmemezlıkten gel sonra fıtne cıkarıyorsun de..

wolkow33, 5 yıl önce

kardeş farkındayım..senin bu konuya geliş amacın tamamıyla hazımsızlıktan dolayı fitne çıkartmak..istiyorsun ki şimdi ben sana ters bir şey söyleyeyim sen de bundan zevk alacaksın..ama ben istediğini yapmayacağım sana da iyi akşamlar..

grensart
Memur
12 Aralık 2018 21:31

hem neyın hazımsızlıgını yasayayım buna ıhtıyacımmı var benım maksadım tmo hakkında bılgı sahıbı olmaktı ama sukur nasıbımı aldım kendını begenmıs kıbırlı bırısın kalsın ben arastırmayı seven bırıyım gerekırse butun her yerı arastırır o bılgıyı edınırım su saatten sonra yazma zaten asla yazma.

wolkow33, 5 yıl önce

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 21:42

ya arkadaş sen ne boş konuşuyorsun ya..yok Allah ıslah etsin bilgi vermek bu kadar mı zor filan..insanlık hali attığın mesajı görmemiş olamaz mıyım ? hadi onu geçtim..gördüm ama cevap vermek istememiş olsam bile buna kim ne diyebilir ya ? bu benim görevim mi kardeşim ? ben burada insanlık namına arkadaşlara yardımcı olmak için konu açmışım saatlerce bilgi yazmışım..arkadaşın teki soru sormuş üşenmemişim uzunca cevap atmışım..yok Allah seni ıslah etsin yok bilmem ne..sana bilgi vermek istemiyor olsam bile kim ne karışabilir ya ? senin bana laf etme hakkın var mı sanıyorsun yani? ne nankör insansın sen ya..o kadar mesaj arasında karışmış gitmiş işte görmemişiz..beni bilen bilir tanıyan tanır..kibirli bir insan gelip de buraya bu kadar saat başkaları için uğraşmaz..ama belli ki sen gözü kendinden başkasını görmeyen bencilin tekisin ki benim attığın mesajı görmeyeceğimi bile düşünememişsin hemen Allah ıslah etsin mesaj atmak bu kadar mı zor gibisinden..ne diyim Allah hakkında hayırlısını nasip eylesin umarım atanırsın istediğin yere

grensart, 5 yıl önce

hem neyın hazımsızlıgını yasayayım buna ıhtıyacımmı var benım maksadım tmo hakkında bılgı sahıbı olmaktı ama sukur nasıbımı aldım kendını begenmıs kıbırlı bırısın kalsın ben arastırmayı seven bırıyım gerekırse butun her yerı arastırır o bılgıyı edınırım su saatten sonra yazma zaten asla yazma.

Angaralımmm
Aday Memur
12 Aralık 2018 21:55

Kardeşim elektrik teknisyenliği branş sıralamam 18 bana dhmi hangi illeri önerirsin ve bildiğin güzel dhmi yerleri hakkında bilgin varsa paylaşırmısın tercih sırasında öncelik gösterebilirim bilgilendirilsen sevinirim
wolkow33, 5 yıl önce

Üniversitede teknisyen 657 kadrolu memur olarak görev yapar..kitlere göre işleri daha rahat olur genelde..fakat onlarda da şöyle bir sorun var tayin şansları çok zor..çünkü üniversitenin başka şehirde şubesi olmadığı için çakılı kadro gözüyle bakabilirsiniz..maaş olarak da teknisyen şu anda 3200 civarı bir para alır..DHMİ için öneriye gelince de..yani 3 tane yer yok neticede..onlarca havalimanı var her açıdan bir yerin güzelliği vardır..size ne lazım onu söylerseniz ve branşta önlerdeyseniz atanma şansınız yüksekse şuraları tercih edebilirsin gibi bir öneride bulunabilirim..

wolkow33
Şef
12 Aralık 2018 22:00

kardeşim 18 sıralaman varsa atanman garnati dhmi'ye ama ben şimdi sana konya güzeldir desem sen diyarbakırlıysan konya benim için niye güzelsin diye sorarsın..ben de sana diyorum ki işte senin şartlarını bilemeden sana bir yer tavsiye edemem..sadece edebileceğim tavsiye şu yönde olur..DHMİ müdürlük ve başmüdürlük diye 2'ye ayrılır..başmüdürlükler büyük olduğu için iş yükü birazcık daha fazladır..müdürlüklerde daha rahat olursun..o yüzden küçük yer seçmeni tavsiye edebilirim..

Angaralımmm, 5 yıl önce
Kardeşim elektrik teknisyenliği branş sıralamam 18 bana dhmi hangi illeri önerirsin ve bildiğin güzel dhmi yerleri hakkında bilgin varsa paylaşırmısın tercih sırasında öncelik gösterebilirim bilgilendirilsen sevinirim
Toplam 113 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi