Editörler : Pangaea
08 Temmuz 2010 02:27

Matematik için ufak tüyolar var mı.?

Değer vererek , Şıklardan giderek filan bu tarz fazla derine inmeden çözülecek sorular var mıdır.?

gokhanese
Yasaklı
08 Temmuz 2010 02:30

ortalama 5 soru yapılır şıklardan giderek.ben şahsen öyle düşünüyorum 8-9 tane bi yapsam şükredeceeem ama yok olmuyo abi yapamıyom.düşüncem en son grafik sorularını yapsam 3 tane.daha sonra ilk sayılardan kesirlerden yapsam 1-2 tane.2-3 tanede problem yapsam şıklardan giderek yada değer wererek.8 net bi çıkarsam başka bişey istemiom.

excusitus
Yasaklı
08 Temmuz 2010 02:32

soruda eğer bolca kesirli değer varsa şıklara bak tüm kesirlere bölünen cevap genelde sorunun cevabı oluyordu en azından öss zamanında 2 soruyu işlem yapmadan böyle çözmüştüm daha sonra geo eğer soruda tek değer verilmişse cevap ya osayı yadana onun yarısı olur genelde yarısı olur ama ösym böyle sorularda ikisinide koyuyor ozmanda yüzde elli şansın oluyor :) kümeleri öğrenmediğim zamanlarda öss zamanında bir arakdaşım söylemişti küme problemlerini yapamıyorsan verilen değerleri çarp böl çıkar sonuç bulursan cvp odur :) bazen tutuoyrdu ama şimdi öğrendik çok şükür işlemi yapıyorum :)

Kubatt
Aday Memur
08 Temmuz 2010 02:35

Ben de grafik problemlerinde zorlanmıyorum.Yaş ve sayı problemlerini de yapabiliyorum bir şekilde .Temel kavramlardan ve sayılardan da yaparım.Toplasan 10 net en fazla 15 net yaparım ama yetmiyor malesef.Çarpanlara ayırma konusunda değer vererek 3 soru yapabiliyormuşuz mesela , bilmiyordum.Bu tarz pratik bilgiler varsa sınav öncesi iyi olur bizim için.

corosman
Aday Memur
08 Temmuz 2010 02:36

En büyük tüyo yapamadıgını es gec.Donüşte yapacaksın!!!

excusitus
Yasaklı
08 Temmuz 2010 02:37

evet çarpanlara ayırmada var tabi verdiğin değeri cevap şıklarından karşılaştır tutuyorsa cevap odurr :)

gokhanese
Yasaklı
08 Temmuz 2010 02:43

mesela kafadan bi örnek yazarak anlatırmısınız çarpanlara ayırmaya değer wererek.lütfen!

Kubatt
Aday Memur
08 Temmuz 2010 16:37

Güncel

addo
Yasaklı
08 Temmuz 2010 17:31

arkadaşlar doğru dürüst mat bilmeyen insanlar rahat 10-15 tane yapar o kadar kolay sorular oluyor ama 2009 hariç tabi :)) sadece şıklardan gitsen en az 5 tane yaparsın zaten

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 17:40

yaw misal

((x^2). (x-2 )) / (4k-12 ) ifadesinin en sade hali istensin yaz x yerine 3 k yerine 4

16 . 2 / 4 = 8

Şıklarda doğru yanıt 8 de olabilir 2k'da olabilir (hani k'ya 4 verdik ya ordan işte 2x4=8)

Not: örneği salladım bu ne biçim soru diye yorum yapmayın.

Not2: vereceğiniz değerler insani sayılar olsun arkadaşlar. misal paydayı sıfır yapan değerler veya x'e 93 gibi değer verirsem nolur acaba gibi şeyler düşünmeyin.

Not3: eğer doğru sayıları vermezseniz bir ihtimal (%20 diyelim) aynı sonucu veren 2 şık olabilir. Bu durumda başka değerler vererek denemelisiniz.

Not4: 8-10 böyle soru çözüp hızlanın işlemlerde.

selcukkurt85
Kapalı
08 Temmuz 2010 17:50

bende deger vericilerdenim carpanlara ayırma da işe yarıyor formul aklıma gelmezse. hız problemlerindede formulden ulasamazsanız sıklardan gidin problemlerde onemlı olan mantıgı kurmak zaten ama gel gelelim su permütasyon kombinasyon olasılık işini cozemedim. bir de geometri sorularında tavsiyeleriniz varmı

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 17:51

Bi de mesela der hani x=yk * m z=km+7

X'in z türünden değeri nedir hani?

Yine gidip buradaki her sayıya değer verin. Ona göre aralarındaki ilişkiyi bulun.

------------

yaş sorularında denklem kuramıyorsanız eğer şıklardan gidin. Her zaman olmasa da genelde işe yarar.

----------

mutlak değerli sorularda da değer verin böyle..

misal soru şöyle olsun

x k 0 k y

|x| + |7y| - |-3x| = ?

X'e -3 y'ye 4 verelim misal.

|-3| + |28| - |+9|

3+28-9=22

yanıt direk 22 olmaz belki şıklarda ama 5y+2 olabilir.

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 17:54

x k 0 k y şu değer aslında x kucuk 0 kucuk y demek. nedense kucuk işaretini koyduğum zaman sayfa arıza verdi böyle yazmak durumunda kaldım :)

emoş81
Şef
08 Temmuz 2010 17:57

su mutlak degerı bı turlu anlayamadım ıcı pozıtıfse negatıf ıcı negatıfse pozıtıfmıydı neydı

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 18:00

:) boşver kuralı. içteki sayıya değer ver. içi eksi de olsa artı da olsa dışarı her zaman pozitif çıkar. ha eğer kuralıyla yapacaksan ben de bilmiyorum, yaşasın korsan çözüm! :D

emoş81
Şef
08 Temmuz 2010 18:02

bu mantıkla cok kolay:)

selcukkurt85
Kapalı
08 Temmuz 2010 18:10

bu gune kadar havuz problemi sanırım iki ya da üç kez gelmiş bu sene gelirmi en son gecen sene gelmiş ama saglam soru

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 18:18

Havuz sorusu diye genellememek lazım. Hız soruları da hemen hemen aynı mantık.

emoş81
Şef
08 Temmuz 2010 18:22

matders bıl muhendıslıgı en son kaçta kapadı

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 18:22

Hız diyorum iş,işçi sorusu işte... :)

matders
Şube Müdürü
08 Temmuz 2010 18:24

en son 4. atamayla 82 alanlar sağlık bakanlığına girdi diye biliyorum