Editörler : Pangaea
02 Temmuz 2022 19:14

Vay arkadaş kimse mesleğinden Memnun değil

enns16
Memur
03 Temmuz 2022 20:18

Hocam hayat demişler buna
Polissosbilgi, 2 yıl önce

enns16
Memur
03 Temmuz 2022 20:19

Kimileri halinden şikayetçi kimilerinde sikayetçi olanların hayali var, kimilerinin çok başka dertleri var. Allah kimseye muhtaç ve mahcup eylemesin
Polissosbilgi, 2 yıl önce

sorgulamak
Kapalı
04 Temmuz 2022 00:06

Bende memurum

Memurluğun iyi yönleri de var kötü yönleri de var,isterseniz yazarım buraya hepsini

Öğretmenlik mezunu olduğum için,öğretmen olmak istiyorum,memurluktan öğretmenliğe sınavsız geçiş hakkı tekrar gelmelidir ama benim bölümümden sadece 1 kişi aldıkları için böyle bir hak verilse bile öğretmenliğe geçebilir miyim bilmiyorum

hertai
Aday Memur
04 Temmuz 2022 21:12

bu ne

başka emriniz var mı 1

sorgulamak, 2 yıl önce

Bende memurum

Memurluğun iyi yönleri de var kötü yönleri de var,isterseniz yazarım buraya hepsini

Öğretmenlik mezunu olduğum için,öğretmen olmak istiyorum,memurluktan öğretmenliğe sınavsız geçiş hakkı tekrar gelmelidir ama benim bölümümden sadece 1 kişi aldıkları için böyle bir hak verilse bile öğretmenliğe geçebilir miyim bilmiyorum

crabnet355
Müsteşar
06 Temmuz 2022 00:48

Hocam kutsallık adı altında angarya ve fazla çalıştırma dayatıldığı için bıkmış,bezgin öğretmenleri görmeniz çok normal.Sizi de fazla çalıştırıp bunu yapmaya mecbursun deseler aynı durumda olurdunuz.. Çocuklarımız kıymetimizi,en değerli varlıklarımız.Çoğu veli benim çocuğum özel,benimkinle ayrı ilgilenilsin istiyor.Bazı idareler de velinin bu tavrına uyup öğretmenden iki kat performans, Okuldan sonra bile öğrenciyle ilgilenme durumunun devamını istiyor,Baskı kuruyor.. Kendimden örnek vereyim, Çocukları çok severim..15 yıla yakın meslek hayatımda hep özverili çalıştım, yeri geldi aileme ayıracağım zamandan fedakarlık yaptım..Gerçekten öğrencilerimle çok ilgilendim.. Maddi manevi hiç bir beklentim olmadı,kuru bir teşekkürden başka.Kuru teşekkürü geçtim gördüğüm tavır sen bunları zaten yapmak zorundasın oldu.İşin başka bir yanı durum her sene daha da kötüye gidiyor.Düzelmesi için uğraş verdiğim öğrencinin yüzüme küfretmesi ve hiç bir şey yapılamaması bu mesleğe aidiyeti.yok ediyor.. Artık gerçekten bıktım.Bu yüzden bu sene başından itibaren, Sadece yasal olarak yapmak zorunda olduğum şeyleri yapacağım.Maalesef gününüzde öğretmenlik bitmiş durumda..
Hilmituran, 2 yıl önce

2.5 yıl öğretmenlik 11 yıl memurluk yapmış (Hatta kadrolu öğretmenlik ataması geldiği halde Öğretmenliği yakmış) biri olarak rahatlıkla memurluk diyorum. Hiç pişman değilim. Öğretmenliği zamanında çok severek yaptım. Çok da özveriliydim. Ücretli çalıştığım dönemlerde bile kadrolulardan fazla çalışırdım. Branşım da Türkçe.Kendi alanım da seviyordum. Hala uğraşmayı bırakmış değilim. Fakat memurken kendimi daha çok geliştirme imkanı buldum. Yüksek lisansımı yaptım. 1 yıl kademe ilerlemesi oldu. 4. Dereceye 1 yıl daha erken düşmüş oldum. 4 te maaş ciddi fark ediyor. Bu sene de üşenmezsem sağlık yönetimi okuyup 1 derece almayı planlıyorum. Size kutsallıktan dem vuracaklardır aldanmayın😊Hakkını vererek yaptığınız her meslek kutsaldır. Çocuğumu okuldan almaya gittiğimde o kadar hevessiz, heyecansız, vazgeçmiş öğretmenler görüyorum ki... Ne bir 23 Nisan kutlandı ne bir okuma bayramı ne de karne günü etkinliği. İlk karnesi bile lise karnesi gibi sadece şeffaf dosyaya koyulmuş verildi. Hani kutsallık? 😊Bizim şansımıza böyle öğretmen çıktı. Hakkınızda hayırlısı olsun.

eggan
Aday Memur
09 Temmuz 2022 18:12

Öğretmenlik tabiki. İletişimin en yüksek olduğu meslektir.

Nkrp
Aday Memur
10 Temmuz 2022 02:49

Memurluk konusunda nerede memur olacağına idaresine ortamina bağlı. Mesai bitince iş biter geri dönüp arkanı bakmazsın . Mesai disinda telefonları açmazsin istemezsen ve kimse niye açmadın demez. İzinleri birine bağlı olarak alırsın bu sorun bence. Statü olarak nerede çalışıp ne iş yapacağın önemli. Saygınlığı yoksa , insanların sana iş konusunda işi düşmüyorsa, referansin yoksa sıkıntı çekiliyor. Idareci ile notr ve resmi bi iliskin olmali. Öğretmenliği bilmiyorum. Yolun açık olsun iyi kararlar vermek dilegiyle

Hebelupsebelup
Kapalı
12 Temmuz 2022 12:09

Tabikide ögretmenlik. En azindan müfettislik var, bakanlik kadrolari var, müdürlükler var

cocochanell
Aday Memur
17 Temmuz 2022 14:46

her işin kendine göre zorluğu var ama öğretmenlikte ast üst olayında daha serbestsin bu iyi bir şey.henüz atanmadım ama ben de ikilemdeyim.

xentius 3
Aday Memur
17 Temmuz 2022 18:33

bu ne kadar duygusuz bir değerlendirme

sorgulamak, 2 yıl önce

Bende memurum

crabnet355
Müsteşar
25 Temmuz 2022 23:06

Bırak ek dersi norm bulamıyorsun.Çoğu felsefeci İstanbulu saymazsak çıplak maaş alır..
schnn, 2 yıl önce

Felsefe grubunda ek ders ile haftalık ders saati 30'u bulur mu? Maddi konuları dışında sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

crabnet355
Müsteşar
25 Temmuz 2022 23:24

Genç arkadaşlar okulu bitirdiniz tabi ki okuduğunuz bölüme atanmak isteyeceksiniz.. Çileli bir yola talip oldunuz.. Saygınlığı ve maddiyata olmayan çileli bir yola talip oldunuz.Yukarıdaki arkadaşta yazmış belediyede,maliyede çaycı bile olsan çok daha fazla hürmet görüyorsun.Bir gün işim düşer diye herkes selamlar sabahta saygıda kusur etmez.. maddi beklentinizde fazla olmasın.En düşük memur maaşına göre 600-700 fazla alıyoruz o kadar.. Ek dersler belki doğuda alırsınız ama memleket ya da istediğiniz yerde gelince olmaz.Zaten köy okullarında yol parasına,fotokopi parasına o parasına bu prasına,artı memlekete izne gelmek için otobüs uçak parasına dünyaları harcayacaksınız..Memlejetinize ya da istediğiniz yerlere gelince bırak ek dersi norm fazlası olmasam diyeceksiniz.. Zaten belli bir yaştan sonra haftada 30-40 saati siz istrseniz bile vücut götüremryecek, kafa kaldıramayacak.. Okulda 40 saat dısarda 80 saate eşittir..Öğretmen arkadaşlar bir beş on seneden sonra ya adam bulup idareci olmaya çalışıyorlar,ya da ile ilçeye kendilerini görevlendirtmeye çalışıyorlar... Adamı olmayanlar da yeniden üniversite okuyor. .Hakkınızda hayırlısı olsun.Biz olduramadık inşallah siz oldurursunuz,Mutlu olursunuz..

sefakirmit
Şef
27 Temmuz 2022 18:37

Valla bende memur olup öğretmen olmak icin okul okuyan biriyim ve bulundugun memurluga gore degisir ancak ben katip olarak çalışıyorum müzik öğretmenliği okuyorum bir dakika bile dusunmem kaygilanmam celiakiye düşmem aninda gecerim hem sevdigim is hem yaz tatilim bana yeter en azından adliyeden daha cok saygın olurum. Kendi acimdan her iki meslegi karsilastirma yapmak bile Cook anlamsiz geliyor

OgretmennAhmet
Kapalı
31 Temmuz 2022 07:24

Öğretmenlikle memurluk kiyaslanır mı ya? Tabii ki öğretmenlik. Tatilin dazla, mesain az. Genelde bir günün boş olur. Öğleden sonrası boş olur. Memura göre maaşı en az 1000 TL çok olur çok az ek ders alırsa. Ama işin içine DYK kursları falan girerse 3 ila 4 bin lira ek ders. Yani hiç kiyaslama bence.

schnn
Aday Memur
14 Eylül 2022 22:03

Teşekkkürler, umarım dilediğiniz gibi olur.

ah-memurluk, 2 yıl önce

Memurluktan öğretmenliğe geçmye çalışan bir memur olarak yazıyorum. Öğretmen arkadaşlar kendi bransı ile ilgili açıklamayı yaparlar zaten.

Ben nispeten rahat bir kurumda çalışıyorum. unvanım memur. Eski memurlar ile yeni memurlar arasında bir hayli fark var ( 2 sene insan kaynakları -atama disiplin sicil müdürlüğünde çalıştım)

1. Eski memurlar her sene derece atladıklarında yenilere göre daha iyi ücret alırlar. şimdi tam net bilmiyorum ama tahmini 100 tl civarıdır. Ben ise her dereceye 2 lira gibi bir para alıyorum.

2. Emeklilik maaşları keza daha uygundan hesaplanmış olacaktır. Bu olumsuz listeyi uzatabilirim..

Kurum olarak nerde çalışacagın mesai kavramı açısından çok önemli. Ben nispeten rahat yerdeyim ama öyle anlar geliyor ki özelde çalıştığım günleri dahi özlüyorum. Burada da asırı stres yaşayabiliyorum.

SGK, Vergi dairesi vb yerler vatandaşla sık görüştüğün, işlem hacmi yüksek yerlerdir. Buraları tavsiye etmem. Yeni atananlar Türkiye' de en dip maaşlardan alırlar. Eşit işe eşit ücret görüşü sebebi ile maalesef böyle. Maaş suan 6300 tl. Çoğu yerde servis yok. Yemekhane yok ise kamu günlük 20 tl ücret veriyor.

Yıllık izin ilk 10 seneye kadar 20 gün. 10 sene dolunca 30 gün olu

yor. İzin kavramı amire göre değişir. Benim suan ki müdürüm İzin konusunda çok anlayıslı fakat önceki müdürüm ise 5 dk eç kalsam aşırı sorun oluyordu. Onun zamanında izinlerini birleştirip sorunsuz kullanana rastlamadım. Ama genel kanı rahat oldugu yönünde.

Haftalık 40 saat çalışma var iş olsun olmasın iş basında olunmak zorunda. Biraz da sizin çalışma prensibiniz ile alakalı. Örneğin ben denetim kurumunda çalışıyorum işverenler, vatandaşlar ile diyalog halindeyim. Hemen hemen hepsi cep numaramı bilir. Kurumdan ulaşamazlarsa cepten ararlar, cumartesi çoğu çalışıyor evrak işinde arar sorarlar neden aradın halletmem demem. 17:00 dan sonra hızlıca kuruma gelip anca yetişmiş olan vatandasa mesaim bitti kapandı demem işini bitirene kadar durmayı tercih ederim. herkesin işi görülsün diye ugrasırım. Bunların çoğu hayat tecrübesi. Benim kızım rahatsız, onun çoğu işini de benim gibi iyi niyetli olan memurlar, doktorlar, sağlık çalışanları aklına gelen çoğu kişi hep kolaylaştırdı. Despot olanlar ise hep yokusa sürdü, zor olan işimi cıkılmaz yaptılar. Halbu ki imkan vardı yapabilirdi yapmamayı tercih etti. Ben de o saatten sonra Hayat felsefesi haline getirdim .

Diğer taraftanda bir başka memur arkadasımız asla cep telini vermez, 17:00 Onun olursa işten cıkar anca yetişen vatandaşa yarın gel der (Haklı mesai saati dolayısı ile) Onun kafası cok rahattır takmaz.

Şöyle örnek vereyim; bir firmamız vardı adam iflas etmiş firmasını devir etmek zorunda kalmış. O dönemlerde bizden kesilen faturaları dikkat etmemiş, bize eksik bilgi verdiği için fazla fatura kesmişiz. Tabi ihbarname çıktı, ödemezse icra olacak. Aradım anlattım. Adam faturayı bilmediğini, şirketini devir ettiğini söyledi vb. Burada 2 yol var ikisi için de biz ne yaparsak yapalım haklıyız.

1. Ya devir ettiği fabrika iade faturası kesecek, adam icra, mahkeme ile uğraşmayacak

2. Ya da Biz hiç bir iş ile uğraşmayıp direk icraya vereceğiz adam mahkemede anlatacak vs vs iş uzayacak.

İki türlü de sonuc aynı olacak.

Diğer arkadas; işini takip etmemiş icraya vereceğim mahkemeye itiraz etsin öyle çözülsün dedi.

Başka arkadas devir edilen fabrikayı aradı, adamlar kabul etti. İşlem çözüldü.

İki çalışma arasında bariz fark var.

Öğretmenler arasında da illa ki bu gibi düşünce ayrımı olacaktır.

Ben şahsi olarak yazın rahatlıkla 2 ay izin kullanabildiğim, tam gün çalışsa bile 3 te işten çıkabilecek meslek olan öğretmenlki için ugrasıyorum. (çocukları seviyorum insan ilişkilerim kuvvetli. Diğer türlü olsa idim belki farklı düşünürdüm.)

schnn
Aday Memur
14 Eylül 2022 22:12

Nasıl bir yol izlemek gerekiyor peki bu branşta öğretmenlik için. Korktum şu an.

crabnet355, 2 yıl önce
Bırak ek dersi norm bulamıyorsun.Çoğu felsefeci İstanbulu saymazsak çıplak maaş alır..
16 Eylül 2022 07:38

Bu tarz karamsar yazılara takılmayın, bu tipler zaten öğretmenliği de isteyerek seçmemiştir, yani adama sevmediği mesleği yaptırırsan tabiki böyle konuşur, bunlardan da öğrenciye hayır gelmez. Gelelim öğretmenliğe, eksi yönleri var mı tabiki var ama ben sana artılarını sayayım. Ortalama 24 saat ders alırsın 1 günün boş olur yani 4 gün çalışıp 3 gün yatarsın, yaz sömestr Kasım Nisan ara tatilleriyle 3 ay tatil yaparsın. Haziran 1 ile 15 arası doğru düzgün öğrenci gelmez, okula sadece çay içmeye muhabbete gidersin. İdareci olmak istersen yazılı sınav var adam bulmana gerek yok 60 puanı alır müdür yardımcısı olursun. Çalışma saatin 09:00-15:00 ortalama herkesin programına göre değişir, genel konuşmak zor, maaşı çalışma saatine göre iyidir, ben 2/2 siyim eş yardımı 2 çocuk dahil 12 bin + 4bin ek ders 16 bin alıyorum, çok mu? Az ama şükür buna da, daha ocakta 2500 lira uzmanlık ücreti gelecek bir tık iyi olacak, gençleri çocukları sevmiyorum tiksiniyorum diyorsan zaten bu işe girme. Dersine girer çıkarsın mobbingin en az oldugu kurumlardan biridir okullar, çünkü idarecilerin de çok açığı vardır öğretmene bulaşmak istemezler, daha yazacak çok şey var ama zamanım kalmadı, 16 senedir öğretmenim aklına takılanları yazarsın
crabnet355, 2 yıl önce
Genç arkadaşlar okulu bitirdiniz tabi ki okuduğunuz bölüme atanmak isteyeceksiniz.. Çileli bir yola talip oldunuz.. Saygınlığı ve maddiyata olmayan çileli bir yola talip oldunuz.Yukarıdaki arkadaşta yazmış belediyede,maliyede çaycı bile olsan çok daha fazla hürmet görüyorsun.Bir gün işim düşer diye herkes selamlar sabahta saygıda kusur etmez.. maddi beklentinizde fazla olmasın.En düşük memur maaşına göre 600-700 fazla alıyoruz o kadar.. Ek dersler belki doğuda alırsınız ama memleket ya da istediğiniz yerde gelince olmaz.Zaten köy okullarında yol parasına,fotokopi parasına o parasına bu prasına,artı memlekete izne gelmek için otobüs uçak parasına dünyaları harcayacaksınız..Memlejetinize ya da istediğiniz yerlere gelince bırak ek dersi norm fazlası olmasam diyeceksiniz.. Zaten belli bir yaştan sonra haftada 30-40 saati siz istrseniz bile vücut götüremryecek, kafa kaldıramayacak.. Okulda 40 saat dısarda 80 saate eşittir..Öğretmen arkadaşlar bir beş on seneden sonra ya adam bulup idareci olmaya çalışıyorlar,ya da ile ilçeye kendilerini görevlendirtmeye çalışıyorlar... Adamı olmayanlar da yeniden üniversite okuyor. .Hakkınızda hayırlısı olsun.Biz olduramadık inşallah siz oldurursunuz,Mutlu olursunuz..

mustafaa09
Aday Memur
20 Eylül 2022 18:41

Nerde memur olduğuna göre değişir bi DHMİ vb. Memurluğu çok daha iyidir

ismail.40
Aday Memur
20 Eylül 2022 22:26

Memurluktan atanmak için sadece genel yetenek genel kültür çözmek gerek. 2022 kpss ortada 4001 mühendislere kalır. Öğretmenlikte kontenjan az bile olsa eğitim bilimleri ve alan aınavı ile toparlama şamsımız var.

Öğretmenlik çok zor bir meslek. Zihni çok yoran bir meslek. Ama kendi işinin patronusun. Memurlukta ast-üst ilişkisi daha fazla. Memurluk daha rahattır bence. Gerçi nerede memur olduğunda önemli tabi.

Toplam 41 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi