Editörler : E.Kayı Han

Kapalı
12 Ocak 2009 14:27

Gazi Mustafa Kemal Atatürk sizce bu sözü söylemiş midir?

Mustafa Kemal: ?Dini ve âhlâkı olanlar aç kalmaya mahkumdurlar? Dini ve namusu olanlar kazanamazlar, fakir kalmaya mahkumdurlar. Böyle kimselerle memleketi zenginleştirmek mümkün değildir. Onun için evvela din ve namus telakkisini kaldırmalıyız. Fırka?yı (yani CHP?yi), bunu kabul edenlerle kuvvetlendirmeli ve bunları çabuk zengin etmeliyiz. Bu suretle kalkınma kolay ve çabuk olur.?

M. KEMAL ATATÜRK

bu sözü ergenekoncu valii kardeşin profilinden aldım.sadece cevap istiyorum.söylediyse neden söylemiştir,söylemediyse neden söylememiştir?benim görüşüme göre,meclisi dualarla açtıran,camilerde hutbe okuyan bir atatürk bu sözü söylememiştir.ama hilafeti kaldıran,medreseleri kapatan,dilimizi değiştirip bizi bir gecede zır cahil,geçmişinden kopuk bir millet yapan,ölmeden evvel aşırı içki tüketiminden dolayı karnından kovalarla su boşaltılan ve çok acılı bir şekilde ölen atatürk söylemişte olabilir.YA SİZCE???

Not:Atatürkü tapacak kadar çok seven ve onun en ufak şekilde eleştirilmesine dahi tahammül edemeyen embesillerin cevap yazıp canımı sıkmaması rica olunur.bakın ben ergenekoncu valii gibi başlıktan kimseyi kovmam.ama baştan rica ediyorum.hadi eyvallah gardaşlıklar...

esen .
Yasaklı
12 Ocak 2009 14:32

Afet İnan?ın "Medeni Bilgiler" kitabında Atatürk?ün kendi el yazısıyla din hakkındaki tesbitlerine rastlıyoruz:

".... Türkler, Arapların dinini kabul etmeden evvel büyük bir milletti. Arap dinini kabul ettikten sonra, Türk milletinin millî rabıtaları gevşedi; millî hisleri ve heyecanı uyuştu. Bu pek tabiî idi. Çünkü Muhammed?in kurduğu dinin gayesi, bütün milliyetlerin fevkinde, bir Arap milleti siyasetine müncer oluyordu... Allah?a kendi lisanında değil, Allah?ın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulundular. Arapça öğrenmedikçe Allah?a ne dediğini bilmeyecekti. Türk milleti, bir kelimesinin mânâsını bilmediği halde, Kuran?ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler." (Medeni Bilgiler ve Atatürk?ün el yazıları- Prof. Dr. Afet İnan - Türk Tarih Kurumu Basımevi - Ankara 1969- sayfa 364-365)

fatma_34
Genel Müdür
12 Ocak 2009 14:35

bence Atatürk o sözü söylememiştir,Atatürkün din ile ilgili yorumları ve çok güzel sözleri vardır :

"Türk milleti dindar olmalıdır yani, bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum. Bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum... Din şuura muhalif, ilerlemeye engel hiçbir şey ihtiva etmiyor." 29. 10. 1923, Fransız Muhabiri Maurice Pernot?ya Demeç.

"Bizim dinimiz en tabi ve makul dindir ve ancak bundan dolayıdır ki son din olmuştur. Bir dine tabii olmasi için akla, fenne, ilme ve mantığa uygun olması lazımdır. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur."

"Din vardır ve lazımdır.

"Din, bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanın emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünce ve tefekküre karşı degiliz. Biz sadece din işlerini, millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyoruz, kasde ve fiile dayanan bağnaz hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere fırsat vermiyecegiz

« Dini fikir ve inançlara hürmetkâr olmak, öteden beri tabiî ve genel bir anlayıştır. Bunun aksini düşünmek için sebep yoktur. »

11. 12. 1924, Times Muhabirine Cevap.

şivaa
Müsteşar Yardımcısı
12 Ocak 2009 14:37

sen bunu profilinden aldığın arkadaşla tartıştınmı yoksa aaaa ne güzel yazı diyip tam başlıklık bir konu diye aldın koydunmu...

bunun kaynağı ne.... neden çok az ya da hiç bilinmeyen bir söz ...

acaba kimler nerelerinden uydurdu bunu araştırmak yerine bulduğunu yapıştırdınmı yani...

burdan senin bir ATATÜRK sever mi yoksa yerer mi olduğunu pek çıkaramıyorum.....

sen nasıl bir zihniyetin evladısın içki içtiği için acılar içinde ölmüş o yüzden demişde olabilirmiş....

dilimizi değiyştirip zır cahil yaptı bizi diyorsun senin geçmişin arap geçmişi değildi kardeşim sen türk soyundan gelen bir millettin zaten...

bu yorumu seni araplaştırmaya çalışan bilimi sanatı reddeden asıl zır cahil yapmak isteyen atalarına sor istersen...

aklın sıra soru soruyorsun ama cevabını zaten gayet düşmanca ve bukadar dökülen kana da hainlik ederek vermişsin....

aferin size saldırın bakalım ATATÜRK e o yüceliğinden birşey kaybetmez ama sizler çok şey kaybedersiniz....

aaadaaa
Kapalı
12 Ocak 2009 14:47

şiva kardeş evet cahilleştik.çünkü elin ingilizi,almanı,fransızı 500 yıl önce ecdadının yazdığı yazıyı okuyabiliyor ama biz osmanlıcaya öküzün trene baktığı gibi bakıyoruz.tarihimizden tamamen kopuğuz.Kur'an-ı Kerim'i bu latin alfabesine geçtiğimizden çok zor öğreniyoruz.ve daha bir sürü şey.bu yeni alfabenin % 10 faydası,% 90 zararı oldu.içki meselesine gelince,hani dedim bu kadar içki içen birisi dine muhalif bir sözde söylemiş olabilir.kim bilir belkide kafası bulanıkkende söylemiş olabilir.ondan yani,yanlış anlama.kapiş?birde dikkatinizi çekti mi,atatürk hakkında bir şey bilmiyoruz.esen kardeşle,fatma-34 kardeşin yazdıkları taban tabana zıt?birisinde dindar atatürk,diğerinde İslam düşmanı atatürk var.garip!!

ayozmux
Memur
12 Ocak 2009 14:55

sen ATATÜRK ü bırak kendine bak.

her koyun gibi sen de kendi bacağından asılacaksın

danisman
Yasaklı
12 Ocak 2009 14:55

Mustafa Kemal tam bir Pragmatisttir. Hiç bir din yada iman telakkisine bağlı olmadığı gibi hiç bir ideolojiye de bağlı değildir.

Hedefleri vardır onun. Hedeflere ulaşmak için kullanılabilecek araçları ve zamanı iyi analiz eder. Bu günkü konuşmasından Halife olmak istediğini yarın da Din düşmanı olduğunu düşünebilirsiniz!

Bu gün Moskoflarla yarın İngilizlerle bir arada olabilecek bir adamdır O.

Hedeflerine ulaşmaktır önemli olan neyle ve kiminle ulaştığının önemi de yoktur.

Böyle bir söz söylemiş te olabilir söylememiş te. Mevzu Mustafa Kemal ise eğer,

bu ihtimallerin her ikisi de son derece mümkün!

Tengridem*
Müsteşar
12 Ocak 2009 15:02

esen .,

Arap dini ile İslâm'ı karıştırdığın için mi, hiç alakası olmadığı halde, Yezidin müttefiklerini Türk toplumunda arıyorsun:)

Kırılma sakın; ben, oldum olası Arap toplumundaki bir siyasi olayın Türk toplumuna taşınmasını yadırgamışımdır.

Çünkü Türk toplumunun manevi önderi Hoca Ahmet Yesevî'dir; o da Ehl-i Beyt aşığıdır.

aaadaaa
Kapalı
12 Ocak 2009 15:04

biliyorum ayozmux,maksat tartışma konusu açmak ortaya.yoksa atatürk şarap içmiş,bilmem ne yapmış çokta umrumda değil.ama bu tür yanlış icraatları ve ahlaki kusurları olan bir insanı tanrılaştırıyor ya bazıları,ben onlara kızıyorum.atatürkte bir insan en nihayetinde.o da eleştirilir.hem de bal gibi..bu ülkede osmanlı gibi bir medeniyet eleştiriliyor,Allah'a(c.c.) ve onun dinine dil uzatılıyor,ben atatürkle ilgili bir eleştiri konusu açmışım ortaya çok mu?

Tengridem*
Müsteşar
12 Ocak 2009 15:08

Dinin toplum tarafından anlaşılması için Kur'an'ın tefsirini neden yaptırdı tersiniz?

Cidden saçmalıyorsunuz:(

fatma_34
Genel Müdür
12 Ocak 2009 15:15

sorunda burda zaten, Allah ı eleştirebilirsin haşaa ama Atatürkü eleştiremezsin ya yobaz olursun yada Atatürk düşmanı.Atatürk ü sorgulamadan eleştirmeden kabul edip seveceksin , ama Alla hı eleştirmeden sorgulamadan var olduğuna inanır bunu kabullenirsen de cahil sıfatına maruz kalırsın. yazıkki insanlar kendilerini yaratan kendilerine sonsuz nimetler sunan yüce Allah ı bile bu kadar hararetle savunmuyorlar. İnsanoğlu her kimolursa olsun eleştirilebilir farklı düşünceler ileri sürülebilir, hele ki böyle önemli bir mevkide ve toplumun gündemindeysen tabiki eleştirilirsin bu demek değildir ki eleştirdiğin insana düşmansın.sadece tanımaya çalışmaktır anlamaya çalışmaktır bu ve çokta normaldir..

Atatürk bu milleti kurtardıysa bu bile Allahın istemesiyle olmuştur, Allah herkese nasip etmez böyle bir önderliği..

Atatürk ün din sevgisiyle dolu biri olduğunu söyleyemeyiz ama bence din düşmanı bir insan da değildi, çünkü din ile ilgili birçok sözü vardır.Atatürk din işini sadece insanların kendi vicdanlarında yaşamasından yanaydı bunu sebebide o zamanki şeyh sait isyanları menemen olayları gibi olaylardır. din o zamanlarda yanlış şekillerde kullanıldığından yapılması gereken buydu zaten hem dini hemde devleti koorumak adına o günün şartlarında doğru olan yapılmıştır...

23 gakkom 23
Kapalı
12 Ocak 2009 15:19

Sanmam hiç Atatürk'ün tarzı sözler değil gibi.

12 Ocak 2009 15:38

Danışman arkadaşın dediği gibi Mustafa Kemal konjonktüre göre davranan biriydi yani mevcut genel geçer durumlara göre hareket ederdi,mesela sürekli Rus Lider Leninle mektuplaşır ve sevgili dostum derdi Ruslarla arası iyiydi ama yeri geldiğindede nerde bir kominist görseniz başını ezinde demiştir, veya din konusunda Attürk'ün İslamı öven yüzlerce sözü bulunur ama eleştirdiği veya reddettiği noktalar ve zamanlarda vardı. Bu yönüyle Atatürk'ü dindar veya dinsiz olarak nitelemek doğru olmaz.Biz onu bir lider usta bir siyaset adamı ve aynı zamanda ileri görüşlü bir Türkçü olarak analım.

Yasemen...
Kapalı
12 Ocak 2009 15:40

Atatürkçülerin uydurması kralın arkasına saklanıp kralcılık oynuyorlar...

Atatürk kalksa yüzlerine tükürür bu iftirayı atanların bence İsmet İnönü söylemiştir Atatürk söyledi diye de iftira atmıştır...

*sencer20*
Yasaklı
12 Ocak 2009 18:18

Bence de söylememiştir.

senceraydın
Müsteşar Yardımcısı
12 Ocak 2009 18:28

"Türk şöförü, en asil duygunun insanıdır"...

Buradan hareketle:

1-En asil duygu nedir?

2-Türk olmayan şöförün, (misal Yukarı Volta) duygusu nedir?

12 Ocak 2009 18:34

Atatürk'ü ne Tanrılaştıranlardan ne de bu aaadaaa gibi aşağılayanlardan olmamak gerek.Atatürk olmasaydı günde beş vakit duyduğunuz ezan sesine hasret kalırdınız.

ottoman2017
Kapalı
12 Ocak 2009 18:37

bencede ismet söylemiştir atatürkün söyledikleri ortada.ama atatürke uydurulan sözler olunca millet inanıyo tabi.yukarda arkadaşalr taban tabana zıt atatürk sözlerini yazmışalr hangisi doğru hangisi yanlış.atatürk kullanmak. adamlar işi biliyor yaa.atatürk söyledi şu söyledi bu söyledi hemen yapıştırın kendi sözlerinizi atatürke :))

omermemeemer
Yasaklı
12 Ocak 2009 19:44

Kesinlikle söylemez

Söyleyen yalancının dikalasıdır

kendi milletine

bu denli aşık olan

Ömrünün büyük kısmı cephelerde geçmiş olan

yüce Atatük böyle düşünseydi

bu millet için

kılını kıpırdatmazdı

KESİNLİKLE YALAN

!!

12 Ocak 2009 21:38

benecde söyleme ihtimali yoktur.çünkü Atatürk bu millet için cephlerde savaşırken bu millet yine dinine sahip olan ve bununla gurur duyan bir milletti.Atatürk bunları çok iyi biliyordu elbette.Türk milleti var olmaya başladığı en eski tarihten bari farklı farklıda olsa dini inaçlara herzaman sahiptir.bazen göktanrı bazen farklı düşünceler olsada bu millet herzaman dini olan bir milletti.ve ATATÜRKte bunun iiçin bu kadar tehlikeli bir cümle söylemiş OLAMAZZZZZZZ!!!!!!!!

aaadaaa
Kapalı
12 Ocak 2009 22:15

tengridem ve satuk buğra arkadaşlar,hep merak ederim sizin düşüncedekileri.yahu derim,bu adamların kafada iki tahta eksik mi?adamların kutsal saydığı şeylere bir eleştiri getirecek olun,hemen ya Allah Bismillah nidaları atmaya başlarlar.ama çoğu dinden bihaberdir.bunu iftira olarak yazmıyorum.çevremden gördüklerim yeterince bilgilenmemi sağladı.şimdi tengridem kardeş sana gelelim.tefsir yaptırması çok büyük bir fayda sağlamıştır.ama osmanlı alfabesini kaldırıp,bu kıçıkırık alfabeyi getirmesi de o derece kötü bir icraat olmuştur.şu an dünyada ecdadından en kopuk millet biziz.ve bu da maddi ve manevi yönden bizi oldukça olumsuz etkiliyor.satuk buğra kardeş sana gelince,atatürk çok büyük bir müslüman türk komutanıydı.iyi işler yaptı ama kötü işlerde yaptı.atatürk olmasaydı siz namaz kılamaz,ezanı duyamaz,rahatça çanağınızı yayıpta yatamazdınız demek çok saçma.bu en hafif ifadeyle osmanlı torunlarına BECERİKSİZ,CESARETSİZ demek olur.atatürk olmasaydı başka biri olurdu.ama bu millet kesinlikle esaret altında yaşamazdı.bu millet nice atatürkler çıkarmıştır.ondan atatürk olmasaydı cart curt ayaklarını bir kenara bırakın.buna anca ilkokul çocukları inanır.hadi eyvallah...

Toplam 42 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi