Editörler : Pangaea
18 Mart 2008 11:32

Mali Müşavirlik

Arkadaşlar aranızda mali müşavir olmak isteyen sınava giren arkadaşlar varmı?

Mali müşavirlikte yaş sınırı varmı? bunu çok merak ediyorum.Teşekkürler.

gülenazburda
Aday Memur
18 Mart 2008 14:01

BEN MALİ MÜŞAVİRLİK STAJI YAPIYORUM.İSTEDİĞİN BİLGİLERİ SOR BUDAN CEVAPLARIM.YAŞ SINIRI YOK

18 Mart 2008 14:13

teşekkür ederim arkadaşım...

sana kolay gelsin öncelikle

benim merak ettiğim ABC staj grubu ne demek?

kafsin
Kapalı
04 Nisan 2008 09:15

Merhaba ben yeni mali müşavir oldum. Yaş sınırı yoktur bu meslekte.

A sınavı Ticaret veya maliye meslek liselerinden mezun olununca başlanan stajda girilmesi gereken ilk sınavdır. Her iki yılda bir sınav olursun. yani staj başlayınca 2 yıl sonra A, 4 yıl sonra B, 6 yıl sonra da C sınavına girersin.

Ancak 2 yıllık mezunuysan B sınavından başlarsın sonra da C sınavına girersin.

Eğerki 4 yıllık mezunu isen ABC sınavlarına değil sadece MALİ MÜŞAVİRLİK sınavı vardır. Stajın başladığı tarihten 2 yıl sonra SMMM yeterlilik sınavlarına girersin.

umt35
Aday Memur
25 Nisan 2008 19:18

ben de kasım ayındakine girmeyi düşünüyorum 2 aya okulum bitiyor. tecrübeli arkadaşlar hangi kitapları önerirler? kursa gitmemiz şart mı? belki erken ama kazanınca mm yanında mı yoksa bir şirkette mi staj yapalım? yardımcı olursunuz umarım.

smmm82
Kapalı
25 Nisan 2008 19:36

umt35

hiç bu yola girme..benim senelerim gitti şimdi maliyede memur olmaya calısıyorum..

eger cevrem varsa gir ama daha önce hiç muhasebe deneyimın yoksa örn iibf den mezun olduktan sonra bu işe giriceksen bence hiç başlama.

smmm staja başlama sınavı yerine 28 hazırandaki kpss ye calış.

zaten butun sm leri bir sınavla smmm yapıcaklar zaten 70.000 kayıtlı smmm var 100.000 cıvarı sm birde butun sm ler smmm olursa pıyasada 175.000 cıvarı SMMM olucak artık bu meslekte kariyer kalmadı eskisi gibi saygı gören uzmanlık meslegi olmaktan cıktı elini sallasan sokakta elli tane smmm ye denk geliyor.

smmm olmakta cok zorlu bir süreç ..smmm staja başlama sınavında 60 puanı gecmen gerek staja başlama sınavına girmek için tam rakamlar aklımda 3 sene önce yapmıştım bu masraflar bugün sanırım 800 ytl masraf yapman gerek smmm staja başlama sınavını genelde ortalama 3-4 defada kişiler kazanıyor 59.9 puanla kalabilirsin sınavda..benim zamanında 2 sene staj vardi sanırım yeni tasarı ile bunu 3 sene yaptılar tam bilmiyorum bence YMM veya SMMM muhasebenin yanında staj yap şirketlerde degil..işi büroda ögrenebilirsin ancak şirkette degil.

staj sonunda yeterlilık sınavı var klasik bir sınav..onuda verince SMMM ruhsatını eline alıyorsun eger cevren yoksa benim gibi büro acma batarsın bir büroya ortak olsan ortagın senin cevren olmadıgını anladıgındas ortaklık biter..bir şirkette muhasebe şefi olarak görev yapsan 1000-1500 ytl arası maaş verirler ancak ama bir hata yaptıgında şirket zarar ederse atarlar. en iyisi bagımsız denetim şirketleri gibi görünuyor ama burada calışmak için elinde smmm ruhsatı harıcı spk bagımsız denetim lisanslamasıda olması gerek ve cok iyi ingilizce bilmen gerek.

karar senin.

smmm82
Kapalı
25 Nisan 2008 19:40

en iyi kıtap Smmm Staja Başlama Kitabı 2007 / İslam Çankaya ( 2 Cilt Takım) mavi bir rengi kalınca iki kıtap ..bu yeterli gelir staja başlama sınavı için.

insomniac06
Daire Başkanı
25 Nisan 2008 19:43

bende şu anda smmm stajı yapıyorum ve smmm82 gibi stajı bırakıp a grubu veya memurluğa geçmeyi düşünüyorum eğer iyi ingilizceniz varsa bağımsız denetim firmalarında şansınızı deneyin ama yoksa büro işleriyle hayatınızı yoluna koyana kadar gerçekten çok yıpranırsınız

şu kadarını söyleyim stajın 8 ayını bitirdim ama memurluğa geçince stajı yaktığım için zerre kadar üzülmeyeceğim.umarım herkes hakkında hayırlı olanı seçer

gakkoss
Yasaklı
25 Nisan 2008 19:44

4 yıllık işletme mezunları girebiliyormu normal memur sa maliyede çalışmıyorsada girebiliyormu

smmm82
Kapalı
25 Nisan 2008 20:13

gakkoss

tam olarak anlamdım yazdıgını ama tabii ki işletme lisans mezunu smmm staja başlama sınavına girebiliyor.

sınava girmek için bulundugun ildeki smmm odasına kayıt olman dosya actırman gerek dosya eger 3 sene içinde staja başlama sınavını kazanamazsan yanıyor yeniden aynı masrafları yaparak dosya actırman gerekiyor. bankalara ödeyecegin paralar

Staj Başvuru Bedeli 400-YTL

Staj Dosya Bedeli 400-YTL

Staja Başlama Sınav Bedeli 135-YTL

benim anlamadıgım memursan zaten bu sınava girmenın bir anlamı yok istersen maliyede memur ol istersen orman müdürlugunde ..adı üzerinde staja başlama sınavı kazandıktan sonra bir smmm veya ymm nın yanında SSK baglı olarak staj yapman gerek sen memursan emekli sandıgına baglı olucagın için SKK baglı bir yerde staj yapamazsın. smmm stajı yapabilmek için memurluktan maliyede calışsan bile istifa etmen gerek.

smmm82
Kapalı
25 Nisan 2008 20:23

insomniac06

senin stajta 8 ayın gecmiş hadi staja başlamayı kazanmak ve sınavdan sonra staj yeri bulmak içinde bir zamanın gecse bile ..

ben 2004 yılından beri bu iş içindeyim senelerimi verdim..şimdi maliyede a kadro fılan degil b kadrolu düz memur olsam iyi.

mehmet89
Memur
04 Haziran 2008 22:41

malimüşavirlik için yaş şartı var mı? Emekli memur mali müşavirlik yapabilirmı? Yapabiliyorsa staj süresince sigorta primi yatırma zorunluluğu var mı? (Zaten emekli emekli sandığından)... Çalışan memur, memuriyetten ayrılmadan staj yapabilir mı? Herhangi bir kurumda tahakkuk memurluğu yani mali işleri yapan bir kişinin tahakkuk memurluğunda geçen hizmet süresi staj süresinden sayılır mı? ..Teşekkürler.... saygıyla.

pascalumit
Memur
05 Haziran 2008 21:11

smmm82

bende 2004de smmm staja başlama sınavını kazandım ama 2 yıl içinde staja başlayacak yer bulamadığım için herşey boşa gitti.Bende gözümü senin gibi b kadrolara diktim.Bu işe kıyısından köşesinden aşina olmayan arkadaşlara tavsiyem zamanınızı boşa harcamayın.

wherthus
Şef
30 Ağustos 2008 09:59

Arkadaşlarında dediği gibi iyi bir çevresi olmayanların yapacağı iş değil smmm

SMMM01
Aday Memur
18 Eylül 2008 17:57

keşke bende bulaşmasaydım mali müşavirlik işine.stajım bitti boştayım şuan iş arıyorum.tek dersim kaldı vergi.sonuçlar haftaya açıklanacak.işyerlerine gittiğinizde adamlar 500 maaş sigorta yok sabah8-akşam8 12 saat çalışma...satjdayken sigorta yatıyordu mecbur.bitirince sigortayı yatırmak istemiyolar.patronlar mükelleflere sigortasız işçi çalıştırmayın diyolar ama kendileri çalıştırıyolar.ben daha fazla dayanamadım ve çıktım.4 aydır iş arıyorum...kuzenim lise mezunu markette çalışıyor kasiyer sigortası var yemek var 500 de maaş servisde var benden daha iyi durumda valla

keşke hiç okumasaydım........

18 Eylül 2008 18:38

www.kariyer.nette bakın ben 10 gun önce arkadaş için bakmiştım ist onlarca smmm arayan şirket vardı..2000 ytl temiz maaş veriyorlardı

bir tane yazıcam bari...

belki iş sahibi olursun..

http://web.kariyer.net/jobsearch/jobdetail.kariyer?arn=&sid=&ilankodu=392538&ilId=021

18 Eylül 2008 18:45

http://web.kariyer.net/JobSearch/detayliArama.kariyer#AramaSonuclari

smmm, mali muşavirlık, denetmenlık diye yazın ebeyce iş ilanı var...

diger sitelerede bakın..ben gecen hafta arkadaım icin aramıştım maaşlarıda ebeyce iyi..

SMMM01
Aday Memur
19 Eylül 2008 12:01

teşekkür ederim arkadaşım o ilanları bende görüyorum içim gidiyor ama ben malesef bayan olduğum için ailem istanbula gönderme taraftarı değil.adanadayım.işsizliğin enfazla olduğu yerdeyim.

Toplam 17 mesaj

Çok Yazılan Konular

Sözlük

Son Haberler

Editörün Seçimi